SIREN – Sezon 2 – RECENZJA

SIREN 2 (pol. Syrena 2) – serial oryginalny Freeform . Druga odsłona serialu fantasy o mitycznych morskich istotach, które pewnego dnia wyszły na ląd w miejscowości Bristol Cove. Twórcami serialu są Eric Wald i Dean White. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – SIREN 1.

GATUNKI : fantasy / supernatural fiction
KRAJ PRODUKCJI : USA

Drugi sezon serialu liczy 16 odcinków. SIREN 2 był nadawany premierowo na kanale Freeform od 24 stycznia 2019 roku do 1 sierpnia 2019 roku.

SIREN – Sezon 2 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowych odcinkach poprzedniego sezonu siostra Ryn został postrzelona z ręki Xandera. Ben wpadł na pomysł, by wykorzystać krew Doktora Deckera, by pomóc syreniej siostrze Ryn. Zarówno Ben, jak i Decker są ciągle pod wpływem syreniego śpiewu, o którym nie mogą zapomnieć. Ryn jednak decyduje się zakończyć cierpienie Donny i pozwala jej umrzeć. Po tym wydarzeniu Helen Hawkins decyduje się opowiedzieć historię swojej rodziny i zabiera Ryn, Bena i Maddie na miejsce pochówku swojej rodziny. Okazuje się, że jej przodkowie to syreny, które umarły na lądzie, a ona sama jest w 1/8 syreną. Po tej opowieści Ryn postanawia pochować tam swoją siostrę.

Syreni śpiew w głowie Deckera nie daje mu spokoju i popełnia on samobójstwo przy plaży Bristol Cove. Ryn ostrzega Meddie, że to samo może się stać z Benem. Ten właśnie wypłynął w morze i rzucił się do wody, bo myślał, że słyszy wołanie syreny. W ostatniej chwili Ryn wyławia go z wody. Cała ta sytuacja poróżniła Meddie z Benem, dlatego Ryn biorąc winę na siebie postanawia opuścić Bristol Cove i trzymać się na dystans od Bena.

Ich rozłąka nie trwa jednak długo. Ryn wraca na ląd i spotyka w pierwszej kolejności Xandera, który przeprasza ją za to co stało się z jej siostrą. W tym czasie szaleństwo ogarnia lwy morskie, którymi opiekuje się Maddie. Ryn wyczuwa, że coś jest nie tak i postanawia wrócić do wody. Pod wodą natrafia na martwe syreny, o czym informuje Bena i Maddie. Okazuje się, że firma wydobywcza rozpoczęła pracę drążące na dnie oceanu. Chwilę później na brzegu znajdują rannego syreniego samca. Okazuje się, że więcej syren opuściło morską wodę i znalazło schronienie u Helen Hawkins. Wśród nich jest była przywódczyni klanu, a także córka siostry Ryn. Syrenom nie pozostaje nic innego, jak poprosić Ryn i jej przyjaciół o pomoc. To być albo nie być dla całego gatunku syren zamieszkujących morskie głębiny w pobliżu Bristol Cove.

SIREN – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

To już drugi sezon syrenich opowieści od stacji Freeform. Na początku SIREN 2 syreny, które znalazły schronienie w Bristol Cove, zaczynają uczyć się ludzkich zwyczajów i ludzkich zachowań. Wygląda to czasami zabawnie, choć nie każdy przedstawiciel lub przedstawicielka syreniego gatunku chce dobrowolnie przystosować się do otaczającej ich obecnie rzeczywistości. Z czasem sojusz z Ryn niektórym z nich przestaje być na rękę, choć w tym przypadku powinniśmy powiedzieć – na płetwę 🙂 Zaczyna się walka o wpływy, która tylko szkodzi poszczególnym osobnikom, już i tak mocno gnębionego gatunku. Ben natomiast zaczyna uczęszczać na spotkania ludzi uzależnionych, bo bardzo odczuł na sobie czym jest i jak jest groźny syreni śpiew, pozostający na długo w jego głowie. Natomiast Xander zaczyna być infiltrowany przez pewną wojskową, przedstawiającą się jako Nicole, która pod przykrywką zaczyna z nim flirtować, by równocześnie wydobyć od niego cenne informacje.

Generalnie cały SIREN 2 to taka mieszanka tematów poważnych oraz dla przeciwwagi lekkich i zabawnych sytuacji z udziałem syrenich przedstawicieli. W pierwszej grupie może być zaklasyfikowana analiza syreniego śpiewu, na którą z czasem decyduje się Maddie. Ta stale martwi się o Bena, więc chce od strony technicznej zbadać, na czym polega szkodliwy dla ludzi wpływ tej muzyki. Oczywiście potrzebuje do tego Ryn i odpowiedniego sprzętu słuchawkowego. Wszystko po to, by przy okazji sama nie narazić się na szkodliwe działanie takiego śpiewu.

Do drugiej wspomnianej grupy bardziej lekkich i zabawnych sytuacji możemy wymienić – oprócz nauki ludzkich zwyczajów i zachowań – naukę jazdy Ryn. Ta otrzymała lewe prawo jazdy, co uczyniło ją bliższą gatunkowi ludzkiemu. Poza tym, czym dłużej Ryn przebywa na lądzie, tym bardziej staje się bardziej człowiekiem, niż syreną. Zauważają to jej pobratymcy i to siłą rzeczy rodzi także konflikty wewnątrz ich wspólnoty.

SIREN – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

W drugim sezonie Ryn mocniej się zżywa z Benem i Maddie. Oni czują się za nią odpowiedzialni, ale także syrena na każdym kroku odwdzięcza się za opiekę. Nie waha się w żadnej sytuacji, gdy któremuś z nich zaczyna grozić niebezpieczeństwo. W takich chwilach interweniuje instynktownie, wykorzystująca całą swoją syrenią siłę. Niestety nie wie, że zabijanie, nawet w słusznej sprawie, jest na lądzie karalne. Dla syren ląd i jego zasady nadal pozostają dziwne i obce, mimo że spędzają tu ostatnio sporo czasu. Z czasem obok przyjaźni Bena i Maddie z syreną, rodzi się uczucie, a dwójka ta postanawia włączyć Ryn w ich wspólny związek.

Cały SIREN 2 jest generalnie wielowątkowy. Z uwagi na większą ilość odcinków podzielono sezon na dwie części. W ten sposób dochodzą nam kolejne wątki poboczne, a wśród nich temat pewnej wspólnoty ludzi podobnych do Helen. Podobieństwa kończą się jednak na podobnym DNA i wspólnych przodkach, bo grupa ta zachowuje się jak typowa sekta.

Większym wątkiem drugiego sezonu jest temat wojska. Tym razem wojskowi zachowują się inaczej względem syren, niż to miało miejsce w pierwszym sezonie w przypadku siostry Ryn. Są łagodniejsi i bardziej skorzy do współpracy z Benem i Maddie. Ciężko jednak zaufać wojskowym, z uwagi na ich metody pracy.

Temat zaufania jest tu kluczowy nie tylko dla tego wątku, bo wiąże się z nim kilka wydarzeń. Z jednej strony dotyczą one Bena i jego ojca, z drugiej strony Xandera i jego nowej dziewczyny Nicole, a jeszcze z kolejnej strony Helen i jej nowych znajomych. Jednak cała ta wielowątkowość sprawia, że drugi sezon staje się nawet ciekawszy, niż pierwsza odsłona tego serialu… szczególnie druga jego połowa.

SIREN – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

W SIREN 2 (pol. Syrena 2) mamy większy wysyp nowych postaci. Kilka postaci epizodycznych z pierwszej odsłony też zyskało w tym sezonie na większym znaczeniu. W ten sposób siłą rzeczy zyskały one więcej czasu antenowego. Czas przyjrzeć się nowym postaciom od strony aktorskiej.

Ojciec Bena – Ted Pownall, to aktorsko David Cubitt. To kanadyjski aktor angielskiego pochodzenia. Aktora możemy kojarzyć z trzeciego sezonu serialu „Arrow„, gdzie wcielił się w postać Marka Showa. To również John z serialu „Van Helsing„. Epizodycznie wystąpił też on w innych znanych produkcjach, takich jak „Once Upon a Time„, czy „Bates Motel„.

Matka Bena – Elaine Pownall, to natomiast w rzeczywistości Sarah-Jane Redmond. To też kanadyjska aktorka, którą niektórzy mogą pamiętać jako Nell Potter w „Smallville„. W drobnych rolach przewinęła się w przeszłości w takich serialach jak kultowe „The X-Files„, „The Outer Limits” (znane w Polsce jako Po tamtej stronie), czy w innej produkcji oryginalnej Freeform – „Kyle XY„.

SIREN 2 - Sarah-Jane Redmond

To teraz matka Maddie, czyli Susan Bishop. W tej roli haitańska aktorka i była modelka Garcelle Beauvais. Serialowo jest ona najbardziej znana z roli Valerie Heywood w „NYPD Blue„. W drobnych rolach wystąpiła w serialu „Grimm„, czy chociażby w „The Magicians„.

Wojskowa Nicole Martinez, to natomiast aktorsko Natalee Linez. Poza SIREN 2 nie ma ona jakiś większych aktorskich występów. Pojawiła się epizodycznie w „Hawaii Five-0„.

SIREN 2 - Natalee Linez

SIREN – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Reporter Ian Sutton, to natomiast aktorsko Luc Roderique. W przeszłości zagrał on w serialu „Caprica„. Pojawił się też jako Penn w drugim sezonie „The 100„. Serialowo to również Bryce Foster w „The Crossing„. Epizodycznie natomiast przewinął się chociażby przez pilotowy odcinek „iZombie„.

Komandor David Kyle, to w rzeczywistości Michael J Rogers. Poza SIREN 2 na dłużej zagościł na ekranie w serialu „Continuum„. W przeszłości zagrał też Muellera we „Fringe” (znanym w Polsce jako Fringe : Na granicy światów). Epizodycznie pojawił się chociażby w pierwszym sezonie „Blindspot„, czy drugim sezonie komiksowego „Arrow„.

SIREN 2 - Michael J Rogers

SIREN – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 3

Dziewczyna Calvina – Janine, to aktorko Australijka Hannah Levien. Chyba najbardziej znana jest z roli Calliope w dziesiątym sezonie „Supernatural„.

Rick Marzdan, to aktorsko Brendan Fletcher. Jego możemy kojarzyć z trzeciego sezonu „iZombie„. Zagrał też Stanley’a w siódmym sezonie „Arrow„.

Jego serialowa siostra Beth, to natomiast w rzeczywistości Caroline Cave. Serialowo to chociażby Jolene w „Van Helsing„. Epizodycznie pojawiła się w takich serialach jak „Haven„, „Charmed„, czy „Stargate: Atlantis„.

To jeszcze na koniec syreny, które w tym sezonie w większej ilości wyszły na ląd. Cami – córka Donny, to aktorsko Millan Tesfazgi. Katrina, to natomiast aktorsko Aylya Marzolf. Aktorka kiedyś zagrała w serialu „Victorious” (znanym w Polsce pod tytułem Victoria znaczy zwycięstwo).

SIREN 2 - Aylya Marzolf

Sarge, to w rzeczywistości Hugo Ateo. Meksykański aktor grał ostatnio Hectora w serialu AMC – „The Terror„. Eliza z uzdrowicielskimi umiejętnościami, to natomiast w rzeczywistości Georgia Waters.

To jeszcze na koniec Levi. W tej roli Sedale Threatt Jr. Poza SIREN 2 dał się on poznać szerszej publice jako Melton w serialu „Hap and Leonard„.

SIREN 2 - Sedale Threatt Jr.

SIREN – Sezon 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

SIREN 2 (pol. Syrena 2) całościowo jest nawet ciekawsze niż pierwszy sezon tego serialu. Szczególnie trzeba podkreślić, że twórcy mocno zaszaleli w finałowym odcinku tego sezonu. Koncepcja serwisu Seriale Srebrnego Ekranu unika spoilerów we wszystkich recenzjach, by nie psuć czytelnikom zabawy. Tak więc bez wchodzenia w szczegóły możemy powiedzieć, że ostatni odcinek jest wyjątkowy, bo jest inny niż wszystkie dotychczasowe w tym serialu.

Stacja Freeform potwierdziła też kontynuację serii. Serial otrzymał więc trzeci sezon kontynuujący przygody syren z morskich głębin.

Udostępnij w social mediach