Silicon Valley: The Untold Story – MINISERIAL – Recenzja

Silicon Valley: The Untold Story (pol. Nieznana historia Doliny Krzemowej) – amerykański serial dokumentalny SCI (Science Channel – od Discovery, Inc. funkcjonujący jako SCI Discovery Science). Za produkcję serialu odpowiada Kikim Media (studio produkcji dokumentalnych założone przez Kiki Kapany i Michaela Schwarza) przy współudziale The Alfred P. Sloan Foundation (fundacja finansująca głównie badania i kształcenie naukowe, techniczne, ekonomiczne oraz dotyczące jakości życia w USA).

GATUNKI : dokumentalny / dokument historyczny
KRAJ PRODUKCJI : USA

Miniserial Silicon Valley: The Untold Story liczy 3 odcinki. Został on udostępniony widzom w całości w dniu 19 marca 2018 roku w serwisie SCI GO. W Polsce całość możemy obejrzeć w języku polskim w usłudze Discovery+ w ramach serwisu player+.

Silicon Valley: The Untold Story – MINISERIAL – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o powstaniu i rozwoju mekki nowych technologii, zwanej Doliną Krzemową. Na południe od San Francisco leży region, który jest miejscem narodzin nie tylko nowych produktów, ale całych nowych gałęzi przemysłu. Od radia, lamp próżniowych po mikroukłady, komputery osobiste, urządzenia mobilne, aplikacje i media społecznościowe.

Dolina Krzemowa to rodzinny dom Facebooka, Apple’a, Google’a, czy Intela. Na naszej planecie nie ma drugiego takiego miejsca, które Dolinie Krzemowej mogłoby dorównać innowacyjnością oraz inowatorstwem. W tej serii dokumentalnej poznajemy liczącą już półtora wieku historię tego niezwykłego zakątka świata. Z serialu tego dowiemy się również, jak i dlaczego ta dolina stała się tak płodnym miejscem dla technologicznych wynalazców i historycznych przełomów.

Silicon Valley: The Untold Story – MINISERIAL – Recenzja – ANALIZA – część 1

W 2018 roku SCI Discovery Science prezentuje widzom ciekawy dokument o Dolinie Krzemowej. Niby temat znany, bo każdy kto ma choć szczątkową wiedzę techniczną zapewne słyszał o tym regionie, w którym mieszczą się potężne dzisiaj Big Techy. Dolina Krzemowa to jednak coś znacznie większego niż bańka aut-podatkowa dla firm technologicznych, by nie stopować ich rozwoju i wpływu na świat. To miejsce, w którym rodzą się i zawsze rodziły genialne pomysły, które po latach wdrożeń stały się integralnymi częściami naszego życia.

Nie zawsze jednak znamy kulisy powstawania tych wszystkich firm. Czy zawsze Dolina Krzemowa była dla nich idealnym miejscem na realizację własnych marzeń ? Dlaczego jednym firmom się udało osiągnąć tam sukces, a inne szybko odeszły w zapomnienie ? I ostatecznie co sprawiało, że wielu ludzi związanych z nowymi technologiami zawsze chciało tam trafić i rozwijać w tym miejscu swoje startupy ? Na te i wiele innych pytań stara się odpowiedzieć ten miniserial dokumentalny. Choć jest on z 2018 roku, to pewnie wielu widzów nie miało go okazji wcześniej obejrzeć w telewizji. Odkąd jest jednak w Polsce usługa Discovery+, to polscy widzowie mogą bez problemu teraz obejrzeć serial Silicon Valley: The Untold Story (pol. Nieznana historia Doliny Krzemowej) w ramach serwisu player+.

Po latach wiemy, że często za sukcesem wielu firm powstających w Dolinie Krzemowej stoją nie tylko Amerykanie, ale imigranci z różnych części świata. Oni oczywiście z czasem uzyskiwali amerykańskie obywatelstwo. Jednak to pokazuje, że Dolina Krzemowa zawsze przyciągała ludzi z całego globu ziemskiego. Oni upatrywali tu szansę na sukces. Wielu z nich do dzisiaj twierdzi, że w innym miejscu by im się nie udało osiągnąć tego, co osiągnęli w Dolinie Krzemowej. Nie zawsze jest tam jednak różowo. Jakieś 40% powstających startupów kończy się klapą i odchodzi w zapomnienie. Statystycznie wygląda na dużo, jednak ponad połowa z nich odnosi finalnie sukces.

Silicon Valley: The Untold Story – MINISERIAL – Recenzja – ANALIZA – część 2

Omawiany serial jako dokument historyczny często zagląda za kulisy powstawania tych firm i o pomysłów, które zawładnęły światem i walczyły o rząd dusz. Sam miniserial nazywa się Silicon Valley: The Untold Story (pol. Nieznana historia Doliny Krzemowej). Dlatego też większą wagę przykłada to tych mniej znanych faktów narodzin wielkich sukcesów i wielkich porażek z Doliny Krzemowej. Często bowiem to co dzisiaj jest nam wszystkich doskonale znane w użytkowaniu, pierwotnie wymyśliły inne osoby, niż te które dzisiaj zarządzają tymi pomysłami. Szczególnie więc możemy polecić ten serial polskim widzom, bo u nas w kraju świadomość konsumencka generalnie leży i kwiczy. Mało bowiem kto wie jaka firma do kogo należy i kto stworzył dany startup. No a przez Dolinę Krzemową przewinęło się wiele takich wynalazców, którzy tylko dali światu pomysł, a ten rozwijają już dalej całkiem nowe osoby i firmy. Jedną z takich osób jest na przykład Kyle Vogt.

To człowiek, który stoi za wieloma pomysłami, z których dzisiaj świat korzysta bardzo szeroko. On sam jednak nie buduje na tych pomysłach własnej pozycji. Zarobione pieniądze na sprzedaży tych startupów ładuje natomiast w kolejne pomysły, które realizuje zawsze w nowych gałęziach przemysłu. Kyle Vogt to współtwórca idei kamerek internetowych, bez których dzisiaj nie wyobrażamy sobie życia w pandemicznej rzeczywistości. Kyle Vogt to również współtwórca Twitcha. To obecnie największy serwis dla streamerów gier video. Na dzień pisania tego artykułu Twitch dosłownie miażdży konkurencyjnego YouTube’a, bo ma użytkowników znacznie, a znacznie więcej niż usługa, z której pierwotnie korzystali tacy streamerzy. Mało kto jednak wie, że za pomysłem tym stał właśnie młody Kyle Vogt. Ten jednak z czasem sprzedał pomysł nadawania obrazu online, za kilkadziesiąt baniek. Za Twitcha od Amazona zainkasował natomiast 970 milion dolarów ! Obecnie Vogt zajmuje się robotyzacją i wdrażaniem idei autonomicznych samochodów.

Silicon Valley: The Untold Story – MINISERIAL – Recenzja – ANALIZA – część 3

I tu na tym polu także z owoców jego pracy korzystają już inne firmy. To one później będą odcinać kupony. Warto jednak zapamiętać nazwisko człowieka, który tchnął życie w te wszystkie pomysły. Kolejną taką osobą, która bardziej zasłynęła z własnych pomysłów niż z własnego nazwiska jest Jan Koum. To ukraiński programista, który swoje marzenia zaczął realizować właśnie w Dolinie Krzemowej. Stworzył on popularny dzisiaj komunikator WhatsApp. Co ciekawe pierwotnie inna była jego idea, ale swój pomysł musiał zmodyfikować, by pozyskać pieniądze na inwestycje i rozwój projektu. Dzięki temu z WhatsAppa zaczęły korzystać miliony użytkowników, a obecnie liczba ta przekroczyła już dawno miliard użytkowników z całego świata.

Dzisiaj WhatsApp jest własnością Facebook Inc. Dla Marka Zuckerberga bowiem na polu mediów społecznościowych i komunikacji w ramach pewnego ekosystemu, po lewej stronie nie może być nic innego poza ścianą. Człowiek Roku tygodnika Time w 2010 roku też jednak zaczynał dokładnie w tym samym miejscu. Majątkowo miał możliwość rozwoju w każdym innym miejscu Stanów Zjednoczonych, ale doskonale widział, że to właśnie w Dolinie Krzemowej znajdzie najwięcej osób wspierających jego pomysły. Za tą samą myślą poszedł rosyjski programista Sergey Brin, który wraz z Larrym Page’em stworzył tam najpopularniejszą dzisiaj przeglądarkę internetową. Co zabawne inwestorzy pierwotnie byli sceptycznie nastawieni do ich pomysłu. Nie widzieli bowiem sensu w inwestowanie kasy w coś, co już istniało. Na rynku istniały bowiem przeglądarki internetowe, które przebiły się do świadomości użytkowników, takie jak Mosaic czy Netscape. Po co więc ładować kasę w coś, co tylko ma bardziej dokładnie wskazywać wyszukiwane hasła. Heh, zabawne podejście 🙂

Silicon Valley: The Untold Story – MINISERIAL – Recenzja – ANALIZA – część 4

Miniserial Silicon Valley: The Untold Story (pol. Nieznana historia Doliny Krzemowej) prezentuje wiele takich historii. Co by było gdyby rzeczywiście pomysły te zatrzymano na poziomie inwestorskim, a ich twórcy wywiesili białą flagę ? Ci jednak się nie poddali w realizacji własnych marzeń. Dzięki temu dorobili się często wielkich majątków, a firmy które zakładali są dzisiaj największymi i często jednymi z najbogatszych firm na świecie. Nie zawsze jednak tak było w historii Doliny Krzemowej. Początkowo była to bardziej scentralizowana baza startupów. W latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku narodził się tam Fairchild. To przedsiębiorstwo branży elektronicznej, które dało początek dziesiątkom innych firm. To właśnie historycznie Fairchild miał wielki wpływ na obecny kształt Doliny Krzemowej. Kiedy doszło do dosłownej eksplozji firmy, to poszczególni jej członkowie zaczęli tworzyć własne drobne firmy. Z czasem one wyrobiły sobie większą markę niż kiedykolwiek miał Fairchild. Warto jednak pamiętać, kto dał początek temu wszystkiemu.

Jest takie powiedzenie” „historia lubi się powtarzać”. Wiele lat później podobną drogę przeszedł PayPal. Amerykańskie przedsiębiorstwo oferujące usługi płatnicze co prawda się nie rozpadło. Funkcjonuje dzisiaj odnosząc sukcesy, jednak jego założyciele dali początek kolejnym słynnym startupom. Te również wyrobiły sobie markę, która obiła się o uszy niemal każdemu mieszkańcowi tej planety (red. no pomijając kraje czwartego świata, których zainteresowanie kierowane jest w całkiem inne strony). Potocznie dzisiaj się mówi żartobliwie o mafii paypalowej, która dała początek wielu innym startupom.

Serial Silicon Valley: The Untold Story (pol. Nieznana historia Doliny Krzemowej) przypomina też sylwetkę doktora Williama Shockley’a. To amerykański noblista i współwynalazca tranzystora. Odszedł on trochę w świetle skandali związanych z jego rasistowskimi poglądami. Nie mniej jednak musimy pamiętać, że człowiek ten pokazał światu jak wykorzystywać właściwie krzem. To dzięki jego działaniom region geograficzny zajmujący raptem jeden piksel na zdjęciu satelitarnym z kosmosu, nosi dzisiaj nazwę Dolina Krzemowa.

Silicon Valley: The Untold Story – MINISERIAL – Recenzja – ANALIZA – część 5

Duży wpływ na rozwój Doliny Krzemowej miał również Stanford University. To on jest edukacyjną bazą wypadową i wsparciem badawczym dla wielu tamtejszych wynalazków. Duży wpływ oczywiście miały też kontrakty rządowe. Podczas Zimnej Wojny cały wojskowy technologiczny potencjał Stanów Zjednoczonych wykluwał się właśnie w Dolinie Krzemowej. Później nie tylko ten czysto wojskowy. Dolina Krzemowa dała zielone światło do powołania NASA. Od tamtej pory wielu naukowców z Doliny Krzemowej tworzyło więc dla tej amerykańskiej agencji w sektorze kosmicznym.

Omawiany serial często też podkreśla jaki wpływ na ten specyficzny region świata mieli cudzoziemcy. Dzisiaj wydaje się to naturalne, ale przecież pamiętamy, że społeczeństwo amerykańskie nie zawsze było otwarte na obcych na swojej ziemi. W Dolinie Krzemowej nikt jednak zbytnio nie robił w tym temacie problemów. Narodowość i rasa nie miała tu większego znaczenia (no oczywiście poza czarnoskórymi pracownikami). Od zawsze pracowało tu i tworzyło wielu Azjatów (tych oczywiście z Dalekiego Wschodu). Z czasem trafiali tam też Hindusi, którzy dzisiaj szturmem wzięli Dolinę Krzemową. Szlaki przetarł im dawniej twórca dzisiejszego światłowodu Narinder Singh Kapany.

Silicon Valley: The Untold Story – MINISERIAL – Recenzja – PODSUMOWANIE

Co warto na koniec dodać, to sam serial nie skupia się zbytnio na tych najgłośniejszych nazwiskach. Mark Zuckerberg, czy Steve Jobs są oczywiście wspomnieni w kontekście sukcesu ich firm, ale to raczej taki obowiązek filmowców, niż chęć rozwijania tematu. Sam serial bowiem wychodzi z założenia, by wspomnieć o nich tylko w tych mniej oczywistych faktach z ich życia i kariery. Więcej w samym serialu jest o innych istotnych dla historii tego regionu postaciach. Jeżeli więc od tej strony interesuje Was poznanie Doliny Krzemowej, to serial z całą pewnością trafi w Wasze gusta. Obecnie w Polsce Silicon Valley: The Untold Story (pol. Nieznana historia Doliny Krzemowej) możemy natomiast obejrzeć w języku polskim w usłudze Discovery+ w ramach serwisu player+.

Udostępnij w social mediach