ОТДАЙ МОЮ МЕЧТУ – Recenzja

ОТДАЙ МОЮ МЕЧТУ (polski tytuł : Siła Przeznaczenia ; tytuł międzynarodowy : Shattered Destinies) – ukraińsko-rosyjski melodramat stacji ТРК Украина, a następnie stacji Домашний. Twórcą serialu jest Dmitry Matov. Za produkcję serialu odpowiada Кинокомпания УПС (ukraińskie studio produkcyjne).

GATUNKI : melodramat
KRAJ PRODUKCJI : Ukraina Rosja

ОТДАЙ МОЮ МЕЧТУ liczy 16 odcinków. Serial był nadawany premierowo na kanale TPK Украина od 22 października 2018 roku do 1 listopada 2018 roku. W Rosji serial miał premierę 6 lipca 2020 roku na kanale Домашний (holding СТС Медиа).

ОТДАЙ МОЮ МЕЧТУ – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o obiecującej projektantce mody. Vika Grigorenko wraca do domu po wieściach o ciężkim stanie swojego ojca. Gdy przybywa do szpitala jest już za późno, a jej ojciec umiera. W tym czasie zmarł również ojciec Olega Zborovskiego, który na okoliczność pogrzebu przylatuje z USA. Babcia Olega martwi się teraz co będzie z rodzinną firmą i kto poprowadzi Dom Mody. Olega jednak nigdy nie interesowała przedsiębiorczość, bo swoje życiowe priorytety nakierunkował w stronę nauki. Na jego nieszczęście ojciec w testamencie przepisuje firmę Sofi Zborovski (SZ) jemu oraz jego bratu Giennadijowi.

Victorię po przyjeździe do domu zaczynają gnębić za długi jej ojca. Żądają opłaty zaległego czynszu za rodzinny sklep odzieżowy. Vika Grigorenko marzy o karierze projektantki mody, jednak nie może zostawić tych problemów na głowie swojej obecnie zrozpaczonej matki. Zaczyna więc się angażować w przygotowanie ubrań pod sprzedaż na bazarze. Szybko jednak wyłapuje, że właścicielka zakładu krawieckiego i sklepu, jej ciotka Alla Semyonovna, chce wykorzystać cudzy projekt sukienki. Vika nie może się zgodzić na sprzedaż produktów bazujących na kradzionych projektach z firmy Sofi Zborovski. W zamian chce stworzyć własną kolekcję ubrań. W firmie SZ Giennadij natomiast tuż po otwarciu testamentu próbuje przeforsować kandydaturę swojej dziewczyny Mariny na stanowisko projektantki mody.

O pracę w tej firmie u głównego projektanta stara się również Vika, aby wyprowadzić rodzinę z długów. Jej projekty są niezwykle obiecujące, ale chwilę wcześniej Vladimir Alekseevich Ozerny obiecał, że poprze przed babcią Giennadija na to stanowisko Marinę. Wieczorem natomiast Janina Zborovskaya dostaje omdlenia przed własnym domem. Ujrzała bowiem jak ducha kobietę, którą uznano za zmarłą, a która za życia była kochanką jej zmarłego męża. W tym czasie po dyskotece Oleg Zborovski przypadkowo natrafia na człowieka wyglądającego zupełnie jak on sam. Jest nim znajomy Viki – Kostya, który już wcześniej wykorzystał podobieństwo do bogatego spadkobiercy Domu Mody Sofi Zborovski.

ОТДАЙ МОЮ МЕЧТУ – Recenzja – ANALIZA – część 1

Jesienią 2018 roku telewizja ukraińska prezentuje widzom własną wersję południowokoreańskiego serialu „Cinderella Man” (org. 신데렐라 맨; / Sindyerella Maen). Serial ten był emitowany na koreańskim kanale MBC TV. Dlatego przed każdym odcinkiem omawianego dzisiaj serialu widnieje logo twórców pierwowzoru – MCB. Oczywiście europejska produkcja ma własny pomysł na siebie, a jedynie się inspiruje wspomnianą pozycją. Zresztą w Polsce też tworzy się masę seriali w ten sam sposób inspirowanych jakimś zachodnim formatem. Za serial ОТДАЙ МОЮ МЕЧТУ realizowany dla ТРК Украина bierze się rosyjski twórca Dmitry Matov. Rosjanin ma już na koncie także inną wspólną produkcję z ukraińską stroną. Wpływ rosyjskiego twórcy ma też swój wydźwięk w dalszych losach tego serialu. Produkcja ta prawie dwa lata później trafia również na rosyjski kanał Домашний. Jest on kierowany głównie do kobiet w wieku od 25 do 59 lat, stąd idealnie pasuje pod target omawianego dzisiaj melodramatu.

Możemy nawet powiedzieć, że ОТДАЙ МОЮ МЕЧТУ to klasyczny melodramat. W świecie seriali za oceanem praktycznie zapomina się o tym gatunku, ale są kraje na naszym globie, gdzie melodramaty są wciąż wszechobecne. I mówimy tu o klasycznych melodramatach, a nie romansach czy dramatach romantycznych. Taki właśnie jest ОТДАЙ МОЮ МЕЧТУ, z polskim tytułem Siła Przeznaczenia. No taa, tłumaczenie bliskie ideału, szczególnie gdy tytuł brzmi Oddaj moje marzenie 🙂 Serial ma jeszcze angielski tytuł międzynarodowy Shattered Destinies i widać, że też go ciągnie w stronę przeznaczenia 🙂

O czym jednak dokładnie jest serial ОТДАЙ МОЮ МЕЧТУ ? To historia projektantki mody, która mimo dużego talentu branżowego ma ciągle rzucane kłody pod nogi. To także historia młodego naukowca, który przez lata próbował odciąć się od rodzinnego biznesu modowego i wybrał przez to własną drogę życiową. Los jednak rzuca go w stronę Domu Mody Sofi Zborovski. Wszystko to za sprawą ostatniej woli zmarłego ojca, który przez wiele lat był dyrektorem generalnym tej firmy.

ОТДАЙ МОЮ МЕЧТУ – Recenzja – ANALIZA – część 2

ОТДАЙ МОЮ МЕЧТУ to również tragiczna historia rozdzielonych w dzieciństwie bliźniaków. Ktoś powie spoiler ! Jednak łatwo się domyślić po opisie wprowadzającym, że nie ma innej opcji, by wyglądający identycznie mężczyźni Kostya i Oleg nie byli ze sobą spokrewnieni. Koniec końców omawiany serial to też sensacyjna historia kryminalna. Ta niesie za sobą tajemnice z zamierzchłej przeszłości. W nią zamieszana jest przebiegła, ale równocześnie nieobliczalna wdowa po zmarłym dyrektorze Domu Mody – Janina Zborovskaya.

Serial ОТДАЙ МОЮ МЕЧТУ (polski tytuł : Siła Przeznaczenia ; tytuł międzynarodowy : Shattered Destinies) jest pełen zwrotów akcji. To niewątpliwie plus dla tej produkcji. Minusem jest tylko to, że te zwroty akcji są często przewidywalne. W Polsce serial udostępniono na platformie Amazon Prime Video, z oznaczeniem gatunkowym Suspens. Zabawne, ale suspens to trzymające w napięciu produkcje, w których właśnie napięcie te wywołane jest tym, że nie możemy łatwo przewidzieć dalszego losu bohaterów. Skoro tutaj możemy, to żaden to suspens 🙂 No ale nie ma co zwracać uwagi na oznaczenia gatunkowe platform streamingowych. Tak jak na HBO GO dla jakiegoś debila większość seriali jest obyczajowymi, tak i na innych platformach te oznaczenia gatunkowe są również chybione.

OK. Dużo dygresji dzisiaj, ale na kilka ciekawostek warto zwrócić uwagę. Sam serial spełnia wymagania klasycznego melodramatu. Mocno akcentowany w tej produkcji jest konflikt rodzinny. Ma on nawet charakter kryminalny, który się nasila, czym bliżej jesteśmy finału tego serialu. W tle ОТДАЙ МОЮ МЕЧТУ oczywiście pojawiają się romanse. Jedne dotyczą głównej bohaterki Victorii Grigorenko, a inne dotyczą uroczej Mariny, która pochodzi z bogatej rodziny i jest twarzą firmy Dom Mody Sofi Zborovski.

ОТДАЙ МОЮ МЕЧТУ – Recenzja – ANALIZA – część 3

Serial ОТДАЙ МОЮ МЕЧТУ można polecić wszelkim kobietom. Właściwie w każdym wieku. Po pierwsze melodramaty łatwiej trafiają w gusta żeńskiej publiki. Po drugie tematem przewodnim tej produkcji jest moda i projektowanie ubrań. To również bardziej ciekawi żeńską część publiki niż typowych facetów (red. choć niczego nie sugeruje i niczego nie zabraniam lubić).

Mówi się, że melodramaty jedynie powierzchownie nakreślają sylwetki swoich bohaterów. W ОТДАЙ МОЮ МЕЧТУ nie ma ich zbyt wiele, więc nie są jakoś specjalnie źle nakreśleni. O głównej bohaterce wiemy tyle, że zawsze chciała być projektantką mody i nawet kształciła się w tym kierunku. Po śmierci jej ojca, ciotka Alla Semyonovna liczyła, że Vika bardziej zaangażuje się w sklep. Ostatnimi czasy właściwie Alla przejęła pełne stery nad biznesem, który prowadziła z jej ojcem. Teraz Vika jako spadkobierczyni ma teoretycznie te same prawa do tej firmy. Ciotce jednak nie podobają się pomysły Victorii na wykorzystywanie jej zakładu krawieckiego pod tworzenie kolekcji ubrań. Takie kolekcje jak twierdzi Alla, to niepewny biznes. Ona bowiem zawsze skupiała się na dużych zbiorczych zamówieniach dla różnych instytucji. Taka odzież się bowiem zawsze sprzedawała.

Sytuacja bliźniąt z odcinka na odcinek też rzuca nam więcej światła na postacie Olega i Konstantina. Odkrywane elementy z przeszłości wyjaśniają natomiast nam, dlaczego jeden z nich trafił do bogatego domu rodziny zarządzającej Domem Mody Sofi Zborovski, a drugi nie miał okazji na luksusowe życie i nawet nie wiedział o istnieniu swojego brata. Oczywiście trochę to naiwne, dlaczego wcześniej nigdy na niego nie trafił. Wszak Oleg dopiero w wieku studenckim przeniósł się do Stanów Zjednoczonych.

Do tego wszystkiego dochodzi temat badania swojego pochodzenia, za co biorą się bliźniaki za sprawą tajemniczej kobiety, która odwiedza posiadłość Zborovskich. W tle toczy się również walka o przejęcie rodzinnego biznesu Zborovskich oraz wszelkie wewnętrzne tarcia wśród projektantów Domu Mody Sofi Zborovski.

ОТДАЙ МОЮ МЕЧТУ – Recenzja – O AKTORACH – część 1

A jak ten cały serial wygląda od strony aktorskiej. Tu oczywiście poziomem bywa różnie, ale generalnie gra aktorska wygląda przyzwoicie. W postać młodej projektantki Victorii Grigorenko wciela się Rosjanka Anastasia Dmitrievna. Aktorka filmowo jest znana z roli Mariny Rysevy w „Рись / Ryś„. Serialowo to Vera Tokmeneva w „ПУТЕШЕСТВИЕ К ЦЕНТРУ ДУШИ” oraz Anna w „За правом любові / ПО ПРАВУ ЛЮБВИ„.

Matkę Viki zagrała w tym serialu Ukrainka Larisa Rusnak. To znana aktorka, która wystąpiła między innymi w filmie „Cold Blood Legacy” oraz „СЕРДЦУ НЕ ПРИКАЖЕШЬ/ Serdtsu ne prikazhesh„.

Postacie bliźniaków gra jeden i ten sam aktor. Kostya / Oleg, to w rzeczywistości rosyjski aktor Oleg Gaas. Wystąpił on w filmie Dziewczyna z kosą oraz Dmitry Shakhmatov w filmie „Полное превращение / Polnoe prevrashchenie„.

Ich babcię od której pochodzi nazwa Domu Mody zagrała w tym serialu Elena Anatolyevna Stefanskaya. Serialowo to Lyubov Grishina w „Дом надежды / Dom nadezhdy„. Wcieliła się również w matkę piłkarza Stanislawa w miniserialu „Человек без сердцɑ / Chelovek bez serdtsa„. To również Alina Sergeevna Khmelevskaya w „Хазяйка / Khazyayka” (pol. Hostessa).

Gienadij Zborovski, to aktorsko Ivan Soloviec III. Rosyjski aktor wystąpił w filmie „ДЕТЕКТИВ НА МИЛЛИОН” oraz serialu „РАСКОЛ”.

Jego matkę Janinę gra w tym serialu Svetlana Selbet. Rosyjska aktorka zagrała między innymi Nadieżdną Sołowjową w serialu „Як довго я на тебе чекала” oraz Antoninę Kokorinę w miniserialu „Опікун„.

Urocza modelka Marina, to natomiast w rzeczywistości rosyjska aktorka i prezenterka Irina Antonienko. Aktorsko to Dina Lebedeva w „Кровна помста” oraz Tamara Sinyavskaya w serialu „МАГОМАЕВ„.

ОТДАЙ МОЮ МЕЧТУ – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Tajemnicza kobieta, która w pierwszym odcinku nawiedza dom Zborovskich, to w rzeczywistości Natalya Dolya. Ukraińska aktorka wcieliła się między innymi w żonę Kiriła – Valerię Olshanskayą w miniserialu „Два полюса любви„.

Projektantka Liza, to aktorsko Ukrainka Oksana Zhdanova. To między innymi Lyalya Grigorievna Rubinova w „ДВОРНЯЖКА ЛЯЛЯ” oraz Svetlana w „НУЛЕВОЙ ЦИКЛ„. Ukrainka zagrała również dziennikarkę Irę w serialu „Суддя” (pol. Sędzia).

Szwedzki projektant Edwarda Anderson, to aktorsko Fiodor Gurinets. Ukrainiec zagrał między innymi Vadima Borovikova w serialu „ЧУЖИЕ РОДНЫЕ„. To również Murik w serialu „Той, хто не спить„.

Główny projektant Domu Mody Vladimir Alekseevich Ozerny, to w rzeczywistości aktor, reżyser, scenarzysta i producent filmowy Sergey Denga. Aktorsko to między innymi Lavrienko w serialu „Та, що бачить завтра„. To również Mark w miniserialu „Тільки скажи” oraz Andrej Borisovich Donin w miniserialu „Підкидьок„.

Ciotka Viki – Alla Semyonovna, to aktorsko Victoria Bilan. Ukrainka zagrała Alicję w miniserialu „ЖЁНЫ НА ТРОПЕ ВОЙНЫ„. To również Maria Stepanovna we wspomnianym wcześniej „Підкидьок„.

Jej męża Kiriła gra w tym serialu Konstantin Korotesky. Ukrainiec często przewija się przez różne seriale, ale w rolach drugoplanowych albo nawet epizodycznych. Znaczącą rolę miał jedynie w miniserialu „КАРТИНА МЕЛОМ„.

Ojca Mariny gra w tym serialu Andrej Romanij, znany z serialu „Недотуркані„. Matkę natomiast zagrała Vera Kobzar. To między innymi Svetlana w produkcji „Джованні„.

Znajoma Olega z Chicago Vera, to aktorsko Aleksandra Sizonenko. Serialowo to Lena Kolesova w „КЛЯНУСЬ ЛЮБИТЬ ТЕБЯ ВЕЧНО” oraz Nadia Filippova w „Соломонове рішення„.

Policjant Anatolij, to aktorsko Pavel Aldoshin. To między innymi Kirill Mavrin z serialu „Ментівські війни. Одеса„. Prywatnego detektywa zagrał natomiast Evgenij Efremov.

To jeszcze na koniec sekretarka Domu Mody Sofi Zborovski. Lanę gra w tym serialu Svetlana Shekera. Aktorsko to między innymi Lena w „НЮХАЧ” oraz Lydia Petrovna w miniserialu „НЕ МОГУ ЗАБЫТЬ ТЕБЯ„.

ОТДАЙ МОЮ МЕЧТУ – Recenzja – PODSUMOWANIE

Ukraińsko-rosyjski serial ОТДАЙ МОЮ МЕЧТУ (polski tytuł : Siła Przeznaczenia ; tytuł międzynarodowy : Shattered Destinies) mimo momentami wielkiej przewidywalności jest względnie dobrą produkcją. Przy okazji to już kolejna produkcja oryginalna ТРК Украина, która wylądowała na Amazon Prime Video. Niestety platforma w wersji com. jest mało przejrzysta dla produkcji europejskich, więc ciężko się tam jej doszukać. W takim wypadku pomocna może się jedynie okazać wewnętrzna wyszukiwarka w ramach tego serwisu VOD.

Melodramaty mają często przewidywalne zakończenie, bo jest ono czysto schematyczne. Fabularnie jednak wiele się zmienia w przeciągu tych szesnastu odcinków, więc ciężko się przy tym serialu nudzić. Choć w analizie była sugestia, że tematycznie jest to bardziej serial dla pań, to elementy kryminalne są jak najbardziej kierowane do szerszej publiki. Jeżeli więc poszukujecie legalnie europejskich seriali ze wschodu Europy, to serial ОТДАЙ МОЮ МЕЧТУ znajdziecie również pod polskim tytułem Siła Przeznaczenia oraz pod tytułem międzynarodowym Shattered Destinies.

Udostępnij w social mediach