SEX EDUCATION – Sezon 2 – RECENZJA

SEX EDUCATION 2 – A NETFLIX ORIGINAL SERIES – Netflix serial oryginalny. Druga odsłona brytyjskiego komediodramatu młodzieżowego, którego twórcą jest Laurie Nunn. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – SEX EDUCATION 1.

GATUNKI : teen drama / komediodramat
KRAJ PRODUKCJI : UK

Drugi sezon serialu liczy, podobnie jak pierwszy, 8 odcinków. SEX EDUCATION 2 został udostępniony widzom platformy NETFLIX w dniu 17 stycznia 2020 roku.

SEX EDUCATION – Sezon 2 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finale poprzedniego sezonu Lily Iglehart podejmuje kolejną próbę stracenia dziewictwa. Tym razem w odpowiedniej dla niej kosmicznej scenerii. Okazuje się to niewypałem. Wraca więc z tą sprawą do Otisa. Ten proponuje jej zjazd rowerem ze wzgórza, który „odgoni jej wszelkie lęki”. Maeve ma natomiast problem z wyznaniem miłości przez Jacksona. Dodatkowo chłopak z czasem zaczyna podejrzewać, że łączy ją uczucie z Otisem. Do tego Maeve zostaje wezwana na dywanik przez dyrektora, który oskarża ją o rozprowadzanie prochów. Ten stawia ją przed szkolną komisją, gdzie grozi jej wyrzucenie ze szkoły za błędy jej brata. W obronie Maeve stawia się u dyrektora niespodziewanie Jackson Marchetti, który szantażem pływackim wymusza na nim zatrzymanie Maeve w szkole.

W międzyczasie Eric trafia do szkolnej kozy razem z Adamem. Podczas bójki niespodziewanie dochodzi do ich zbliżenia. To prawdziwy szok dla Erica, bo Adam, który stale szydzi z niego jako geja, sam także okazuje się zakamuflowaną opcją gejowską. Dla Adama to jednak koniec jego przygody szkolnej, bo ojciec wysyła go pod wojskową musztrę.

Jakob Nyman jest natomiast oburzony, że matka Otisa wyklucza związek z nim, a traktuje go jedynie jako partnera do seksu. To nie jedyny problem pani seksuolog, bo jej syn uważa ją za hipokrytkę i czuje się urażony, że chce ona wydać książkę, która jest napisana praktycznie o jego osobie. Z czasem Jean F. Milburn przeprasza swojego syna i obydwoje dochodzą do porozumienia. Dopiero przeprosiwszy syna Jean zrozumiała, że rzeczywiście potrzebuje związku i postanawia poprosić Jakoba o wybaczenie. Otis natomiast po wybaczeniu matce decyduje się na jeszcze jeden krok. Wraca do Oli Nyman i prosi ją by została jego dziewczyną. To wszystko zbiega w czasie z odnalezionym przez Maeve listem Otisa. Dla niej to znak, który dopiero teraz zrozumiała. Gdy dziewczyna biegnie do Otisa widzi go jednak szczęśliwego i całującego się z Olą.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Rozpoczyna się nowy semestr w szkole. Otis jest w związku z Olą, a odkąd przemógł się w kwestii masturbacji, to teraz przeszedł ze skrajności w skrajność. Bez Maeve Otis nie chce już prowadzić szkolnej sex-terapii, choć każdy zaczepia go w szkole prosząc o poradę w tej materii. Dodatkowo do tej szkoły dołącza teraz Ola oraz nowy francuski playboy, który zgarnia spojrzenia większości uczniów, a szczególnie Erica. Nowy semestr przynosi też w szkole zbiorową histerię zagrożenia epidemią spowodowaną przez chlamydie. Cała ta sytuacja pcha ponownie Otisa w obowiązki szkolnego terapeuty. W domu natomiast spotyka się z Olą, ale podczas zbliżenia okazuje się, że przez częstą masturbację ma teraz problemy techniczne podczas normalnego seksu. Dodatkowo przypadkowo dowiaduje się, że jego matka, która nie uznaje związków, spotyka się teraz z ojcem jego dziewczyny.

W międzyczasie zawieszona w prawach ucznia Maeve Wiley znajduje zatrudnienie przy sprzedaży precli. Przypadkowe spotkanie z matką narkomanką uświadamia jej, że nie może tak samo skończyć jak jej rodzicielka. Maeve udaje się do dyrektora szkoły, by za pomocą napisanych przez nią wypracowań, które promowały nazwiskiem inne osoby, w tym jego syna Adama, wymusić na nim odwieszenie. W tym czasie na placu szkolnym dochodzi do bójki dziewczyn z Fioną, którą wszyscy oskarżają o zarażanie chlamydią. Podczas incydentu Maeve naświetla kolegom, kto jest prawdziwym sprawcą tej całej histerii z chlamydią. Po tej całej akcji Otis decyduje się na szczerą rozmowę z Olą i wyjaśnia jej skąd wzięły się jego problemy ze wzwodem. Następnie za namową Erica, postanawia porozmawiać z Maeve, skoro wróciła do szkoły. Namawia ją do wznowienia płatnego interesu udzielania terapii. Zbiega się to z czasem propozycji przewodniczącej rady rodziców, która proponuje matce Otisa poprowadzenie profesjonalnych porad w zakresie wychowania seksualnego.

SEX EDUCATION – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Po sukcesie pierwszego sezonu, Netflix idzie za ciosem i realizuje jego kontynuację. Wszak finał poprzedniego sezonu zostawił zawieszone w powietrzu kwestie, które powinny mieć rozwinięcie bądź zakończenie w kolejnym sezonie. SEX EDUCATION 2 nie zamierza jednak niczego spłycać, ani przyspieszać. Jeżeli ktoś liczy na zamknięcie wszystkich rozpoczętych w pierwszej odsłonie wątków, to może się grubo przeliczyć. To generalnie wielowątkowa opowieść, a nawet najdrobniejsze problemy są obudowywane wątkami pobocznymi. Dodatkowo SEX EDUCATION 2 naświetla kolejne ważne problemy w temacie ludzkiej seksualności, pozostając nadal w konwencji komediodramatu. To się dobrze sprawdza, ale platforma Netflix jest po prostu świetna w tym środowisku gatunkowym, a SEX EDUCATION 2 trzymający wysoki poziom z pierwszej odsłony, kolejny raz potwierdza tą tezę.

Ok. to na początku krótko o wątkach fabularnych, a następnie o naświetlanych problemach w sferze ludzkiej seksualności. Na pierwszy plan wysuwają się relacje Otisa. Zarówno te związane z jego romansem z Olą oraz te na linii matka-syn. Kiedy Maeve Wiley przemyślała wszystko co naprawdę czuje do Otisa, który na początku był dla niej wyłącznie partnerem biznesowym w nieetycznej szkolnej terapii seksualnej, to okazuje się, że ten zdążył związać się z Olą. To ewidentnie przystopowało Maeve, a na jej korzyść trochę działa szkolne zawieszenie, bo nie musi codziennie widywać Otisa. Sam Otis zdążył się już wyleczyć z Maeve. Dziewczyna już nie wypełnia wszystkich jego myśli, a Ola wydaje się zainteresowana związkiem ze szkolnym quasi-terapeutą. Sam Otis tą informację woli zataić przed swoją dziewczyną, ale to oczywiście kwestia czasu, zanim ona sama w szkole usłyszy o spec-poradach Otisa Milburna.

SEX EDUCATION – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Oczywiście na drodze jego szczęścia stoi jeszcze matka. Pani doktor Jean F. Milburn właśnie dostaje w szkole propozycję prowadzenia profesjonalnych porad w zakresie problemów z ludzką seksualnością wśród licealnej młodzieży. Takie coś nie da się ukryć może uderzyć w jego biznes, który prowadzi z Maeve. Ta właśnie wraca do szkoły i swojego dawnego stylu, czyli traktowania Otisa jedynie jako partnera biznesowego. W ten właśnie sposób Otis zostaje wyautowany ze swojej quasi-terapii. Uczniowie wolą bowiem wybrać opcję darmową i pójść po poradę do pani seksuolog. Choć na początku wstydzą się rozmów w tym temacie z dorosłą osobą. Samemu Otisowi taki obrót sprawy zbytnio nie przeszkadza. Zgodził się on za namową Erica wznowić szkolne porady, ale tylko dlatego, by mieć dalej kontakt z Maeve. Chłopak pogodził się z tym, że dziewczyna według jego wiedzy nie odwzajemniała jego uczuć, ale chociaż chciał zachować jej przyjaźń.

Problem Otisa z matką jest jednak w SEX EDUCATION 2 znacznie głębszy. Kobieta związała się na dobre z ojcem jego dziewczyny. Wiadomo do czego może prowadzić taki związek, a jakby wtedy się to miało to jego związku z Olą, która mogłaby zostać jego przyszywaną siostrą. Nic więc dziwnego, że Otisa rozsadza frustracja, problem tylko taki, że swoją złość zaczyna on też kierować w stronę Bogu ducha winnego Jakoba.

Ok. ale w drugim sezonie jest jeszcze sporo innych wątków fabularnych. Jednym z nich są przerwane relacje Erica z Adamem. Ten drugi został ukarany przez ojca i musiał wyjechać z miasteczka. Dla Erica na horyzoncie pojawia się nowy przystojny chłopak, który trochę unika dziewczyn i jakby bardziej zainteresowany jest jego osobą. Dodatkowo Rahim, ku zaskoczeniu Erica szuka jakby na siłę kontaktu, a to może być znak, który daje do myślenia.

SEX EDUCATION – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 3

SEX EDUCATION 2 dostarcza wiele innych wątków, ale one równocześnie poruszają ważne problemy, które świetnie wpisują się w tytuł tego serialu. Jednym z nich jest problem molestowania seksualnego w sferze publicznej. Z pozoru niegroźny, ale tylko z pozoru, bo może wywierać mocny wpływ na psychikę szczególnie młodych dziewczyn. Jest to dość powszechny problem, który nie można bagatelizować i tak właśnie został przedstawiony w tym serialu w wątku z Aimee Gibbs. Dziewczyna po incydencie początkowo bagatelizuje sprawę, ale z czasem problem zostaje zepchnięty w jej psychikę. Dzięki wsparciu swoich koleżanek z czasem opuszcza sidła pułapki psychicznej, a cały ten wątek świetnie wkomponowuje się w drugi sezon serialu, który bądź co bądź dotyka właśnie wielu poważnych kwestii.

Drugi sezon wyjątkowo wiele uwagi poświęca także relacjom osób dorosłych i ich problemom natury seksualnej. Dostajemy tu problem z pożyciem małżeńskim (a raczej jego brakiem), złamaniem serca, które nie tylko dotyczy nastolatków, czy problem uzależnienia od seksu, który może niszczyć nawet związki małżeńskie, doprowadzając takie osoby do zdrady. Na przykładzie matki Otisa mamy również problem z oszukiwaniem samej siebie w temacie niezależności. Z czasem matka Otisa zaczyna akceptować związek z Jakobem, choć wcześniej całkowicie odrzucała taką opcję. Związek jednak zmusza do pewnych kompromisów, których Jean uczy się właściwie na nowo.

SEX EDUCATION 2 porusza również problemy akceptacji samego siebie, które mogą dotknąć nawet przystojnych chłopaków i ładne dziewczyny. W tym przypadku jest to naświetlone na przykładzie hinduskiej Olivii Hanan.

SEX EDUCATION – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 4

Drugi sezon rozpoczyna się również od paniki związanej z epidemią spowodowaną przez chlamydie. Wszystko przedstawione w sposób humorystyczny, ale ten serial taki jest, który ma właśnie równocześnie bawić i uczyć, także w temacie chorób wenerycznych. Do tego dochodzi temat wyrażania na zewnątrz tego, z czym młodzież ma problemy, by swobodnie o tym mówić w sferze publicznej (red. bez spoilerów… zmierzam do tego co ma miejsce w finale sezonu).

Jednak SEX EDUCATION 2 to nie tylko ciężkie tematy w sferze ludzkiej seksualności. I całe szczęście, bo dodatkowe wątki okazują się jeszcze lepsze i jeszcze bardziej dają do myślenia, z jakimi problemami niektórzy muszą się mierzyć na co dzień. Jednym z takim tematów ciężkiej wody jest wątek z matką Maeve, która jest narkomanką, a ma dodatkowo pod opieką małą dziewczynkę. To temat odpowiedzialności za swoje czyny oraz konsekwencji podejmowanych przez nas samych wyborów.

Wokół samej Maeve też się sporo dzieje. Dziewczyna na przykładzie matki uświadamia sobie, że nie chce tak samo skończyć jak jej rodzicielka. Wie, że jest zdolną uczennicą i postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i postawić się dyrektorowi, by pozwolił jej wrócić na szkolne zajęcia. Na tym każdy może skorzystać, szczególnie że w tle mamy quizowe zawody najlepszych uczniów z różnych szkół, gdzie Maeve może stanowić silny filar w miejscowej ekipie quizowiczów.

W drugim sezonie poznajemy również niepełnosprawnego sąsiada Maeve. Isaac mieszka wraz ze swoim bratem w sąsiednim caravanie. Wbrew pozorom to dość złożona postać, która jak widać lubi dopinać swego. Poznajemy go pomagającego przy wątku z matką Maeve oraz w kilku innych sprawach mających wpływ na dalszy rozwój fabuły tego serialu.

SEX EDUCATION – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 5

Najlepszy jednak temat nie dotykający sfery seksualnej w SEX EDUCATION 2, to wątek Jacksona Marchetti. Bardzo rozbudowano tą postać w drugim sezonie. I to w dobrym kierunku. Jackson w pierwszym sezonie ukazany był jako taka szkolna gwiazda sportu, która przynosi chlubę szkole, poprzez swoje sukcesy pływackie. Zacięcie do pływania zyskał po drugiej mamie, która jest byłą pływaczką. W domu właśnie Jackson jest wychowywany przez dwie mamy: matkę rodzicielkę oraz drugą białoskórą mamę byłą pływaczkę.

W drugim sezonie widzimy, że Jackson ma już dość wywieranej na nim presji w sprawie zawodów pływackich. Sam się podkłada, by na jakiś czas wyeliminować się z pływania. Chłopak ma tego wszystkiego dość i chciałby znaleźć inne zajęcie dla siebie. Nie jest jednak szkolnym orłem w nauce więc prosi o pomoc prymuskę Viv. Bardzo dobrze są pokazane ich relacje. W dodatku dziewczyna zaczyna go przygotowywać do sztuki szekspirowskiej, w której Jackson zaczyna się realizować.

Ten wątek ma to do siebie, że to najbardziej wzruszający motyw w całym SEX EDUCATION 2. Z jednej strony mamy zmagania Jacksona z samym sobą, który ma dość tej całej presji. Po drugiej stronie mamy jego matkę, która całe życie inspirowała go do bycia pływakiem i nie wyobraża sobie, by jej syn zajmował się czymś innym, skoro jest w tym dobry. Z czasem dzięki pomocy Viv, Jackson próbuje czegoś całkiem nowego. Dziewczyna pokazuje mu, że też może być w tym dobry, jeśli się odpowiednio zaangażuje. Najważniejsze dla Jacksona jest jednak przekonanie do tego własnej matki, a doskonale wie, że nie będzie to łatwa i bezbolesna rozmowa. Konfrontacja z matką to generalnie mistrzostwo tego sezonu i bardzo wzruszający moment w całym SEX EDUCATION 2.

SEX EDUCATION – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

Sezon choć ma jedynie osiem odcinków, to jest tak rozbudowany, że można o nim pisać jeszcze na kilka rozdziałów. Jednak by nie przedłużać (red. bo nikt nie przeczyta tego artykułu do końca :P), rzućmy krótko okiem na aktorów. W drugim sezonie mamy kilka całkiem nowych postaci oraz inne nabierają większego znaczenia, więc warto ich przedstawić od strony aktorskiej.

Wspomniany niepełnosprawny Isaac, to w rzeczywistości George Robinson. To faktycznie niepełnosprawna osoba, która trafiła na wózek inwalidzki po kontuzji doznanej na boisku rugby, gdy grał dla jednej ze szkolnych drużyn z R.P.A. To pogrzebało jego karierę sportową, ale jak widać realizuje się teraz w aktorstwie. Jego serialowy brat, to natomiast aktorsko George Somner.

Nauczycielka Sands, to aktorsko Rakhee Thakrar. Zagrała ona ostatnio w miniserialu hulu „Four Weddings and a Funeral”.

Matka Erica – Pani Effoing, to aktorsko Doreene Blackstock. Natomiast przewodnicząca rady rodziców w miejscowej szkole – Maxine, to aktorsko T’Nia Miller. Serialowo to między innymi Aleesha w kryminalnym „Marcella„.

Nauczyciel Pan Hendricks, to aktorsko Jim Howick. Zagrał on między innymi Pata w serialu „Ghosts”. To również kapitan Matlin ze starszej wersji filmu „Hellboy” i Aaron Mayford z serialu „Broadchurch”.

SEX EDUCATION – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Nabierająca na znaczeniu Pani Groff, to aktorsko Samantha Spiro. Aktorkę niektórzy mogą kojarzyć z roli Josie Clark w filmie „Me Before You” (polski tytuł – Zanim się pojawiłeś). Viv, która okazuje się świetną nauczycielką Jacksona, to natomiast w rzeczywistości Chinenye Ezeudu.

Matka Jacksona – Roz Marchetti, to aktorsko Sharon Duncan-Brewster. Aktorkę niektórzy mogą kojarzyć z roli Crystal Gordon w „Bad Girls„. Wystąpiła również w filmie „Rogue One” (pol. Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie).

Sofia Marchetti, to natomiast w rzeczywistości Hannah Waddingham. Ostatnimi czasy grywała postać Jax-Ur w serialu „Krypton„. To również Magdalena z „12 Monkeys” i Septa Unella z „Game of Thrones„.

SEX EDUCATION – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 3

Szkolny prymus Dex, to aktorsko Lino Facioli. Serialowo to do tej pory głównie Robin Arryn w „Game of Thrones„. Florence grająca Julię, to natomiast w rzeczywistości Mirren Mack.

Olivia z Nietykalnych, to w aktorsko Simone Ashley. Ten serial to pierwsza jej poważna rola, ale wcześniej zagrała drobną rolę w serialu „Broadchurch„.

Jej chłopak Malek, to natomiast w rzeczywistości Armin Karima. Zagrał on chociażby w „Black Mirror – Crocodile„.

Matka Maeve – Erin Wiley, to aktorsko Anne-Marie Duff. Serialowo to ostatnio matka Billy’ego Costy w „His Dark Materials„. To również Fiona Gallagher w „Shameless„.

To jeszcze na koniec Rahim. W tej roli występuje Sami Outalbali. Serialowo ostatnio mogliśmy go oglądać w innej produkcji platformy Netflix, a mianowicie w serialu „Mortel„.

SEX EDUCATION – Sezon 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

SEX EDUCATION 2 trzyma poziom z pierwszej odsłony tego serialu. Nadal mamy dużą dawkę humoru sytuacyjnego oraz wiele istotnych, ważnych tematów naświetlanych praktycznie w każdym odcinku drugiego sezonu. I są to tematy dotyczące sfery ludzkiej seksualności, jak i tematy dotykające innych aspektów naszego życia oraz mającego wpływ na nasze życie. Drugi sezon rozwija wątki zapoczątkowane w pierwszej odsłonie, ale w żadnym wypadku nie zamierza iść na skróty. Praktycznie w każdym przypadku je dodatkowo komplikuje, zostawiając tym samym furtkę do kolejnego sezonu (red. na szczęście został on już potwierdzony przez platformę Netflix, bo inaczej byłaby kicha z taką konstrukcją).

Trzeba jasno powiedzieć, że drugi sezon udowadnia, że jest to komediodramat z wyższej półki. Jeden dobry sezon mógł być przypadkiem. Dwa – takie przypadki nie mają miejsca. Jeżeli więc ktoś się stale zastanawia czy warto sięgnąć po ten serial, to zarówno pierwszy, jak i drugi sezon będą stale na niego czekały na platformie NETFLIX.

Udostępnij w social mediach