SEX EDUCATION – Sezon 1 – RECENZJA

SEX EDUCATION – A NETFLIX ORIGINAL SERIES – Netflix serial oryginalny. Brytyjski komediodramat młodzieżowy, którego twórcą jest Laurie Nunn. Za produkcję serialu odpowiada Eleven (brytyjskie studio produkcyjne – spółka : Jamie Campbell, Sian Robins-Grace, Olivii Trench i Joela Wilsona).

GATUNKI : teen drama / komediodramat
KRAJ PRODUKCJI : UK

Pierwszy sezon serialu SEX EDUCATION liczy 8 odcinków. Został on udostępniony w całości widzom platformy NETFLIX w dniu 11 stycznia 2019 roku.

SEX EDUCATION – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial skupia się na nastolatku Otisie Milburnie, którego matka jest seksuologiem. Otis ma młodzieńcze problemy z masturbacją i zwierza się z tego jedynie swojemu najlepszemu kumplowi Ericowi, który jest gejem. Ten uważa, że Otis musi z tym coś zrobić jak najszybciej, bo wszyscy w ich wieku lub prawie wszyscy uprawiali już sex, a on nawet nie potrafi zrobić tego sam ze sobą.

Pewnego dnia Otis ma pomóc w nauce szkolnemu łobuzowi Adamowi. Kiedy ten przychodzi do niego do domu odkrywa gabinet terapeutyczny jego matki, a w nim pełno sex-rekwizytów. Chwilę później do domu wraca pani Jean F. Milburn, która przeprowadza rozmowę z Adamem na temat przesadzania z ilością marihuany. Pani doktor tłumaczy mu, że zbyt duża ilość w jego wieku może doprowadzić do impotencji. Ta rozmowa nie spodobała się Adamowi, który właśnie boryka się z tymi problemami, co szkodzi mu w związku z Aimee Gibbs.

W ramach swojej frustracji, Adam na lekcji wychowania seksualnego udostępnił klasie film edukacyjny z kolekcji mamy Otisa, z panią doktor w roli głównej. Po tej akcji Otis opuszcza klasę w panice i z wielkim wstydem. Na pocieszenie wychodzi do niego Maeve Wiley, jego szkolna koleżanka, która została mu przydzielona do zajęć w parach. Maeve jest w szkole traktowana jak zwykła zdzira, więc tym bardziej wie, że sprawa z filmem to jeszcze nie koniec świata, bo zawsze może być gorzej, gdy rówieśnicy będą chcieli się nad kimś wyżywać.

Po tej rozmowie Otis i Maeve słyszą w szkolnym kiblu dziwne dźwięki. Gdy zaglądają do środka, spotykają Adama, który sam narobił sobie problemów zażywając viagrę. Otis przeprowadza z nim rozmowę, w której z iście terapeutycznym podejściem namawia Adama by zaakceptował samego siebie, a jego problemy same się rozwiążą. Słuchając tego wszystkiego Maeve jest pod wielkim wrażeniem. Obmyśla plan, że Otis mógłby udzielać terapii seksualnej ich rówieśnikom, na czym oni obydwoje nieźle zarobią. Otis przez chwile się waha, ale idzie na układ z Maeve i zgadza się zostać nieformalnym szkolnym seksuologiem.

SEX EDUCATION – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Na początku 2019 roku Netflix serwuje widzom niecodzienny serial o tematyce seksualnej. Wszystko wrzucone w życie nastoletniej młodzieży i ich typowych dla tego wieku problemów natury seksualnej. Jednak choć problemy bywają poważne, to nikt nie chciałby sam serial był przy tym zbyt poważny. Dzięki temu dostajemy dobrze zrealizowany z wyczuciem komediodramat. To nie jest kolejna typowa teen drama, gdzie takie tematy są stale obecne, ale jedynie uzupełniają tło wydarzeń. W SEX EDUCATION sex jest na pierwszym miejscu. I wszystko choć ubrane w humorystyczną konwencje, to rzeczywiście ma często charakter edukacyjny. Tytuł jest tu więc nieprzypadkowy.

Scenariusz też nie jest pisany na przysłowiowym kolanie. W pierwszym sezonie SEX EDUCATION dostajemy od razu dobrze rozpisanych bohaterów. Oczywiście scenariusz scenariuszem, ale aby to spełniało oczekiwania scenarzystki, to i muszą się pojawiać aktorzy na przyzwoitym poziomie. Tu główna obsada robi naprawdę dobrą robotę. Oczywiście, mimo że jest to serial o nastolatkach (głównie), to mamy do czynienia z dorosłymi aktorami jedynie wcielającymi się w rolę licealistów. To właściwie standard, bo dzieje się tak w każdym serialu o charakterze młodzieżowym. Wystarczy jedynie sztylowaty wygląd i aktor nawet koło trzydziestki może spokojnie grać nastolatka. Kwestie prawne biorą górę, bo dorosłe osoby nie potrzebują zgody opiekunów prawnych. A jak w serialu o seksie, który tu występuje nie tylko w teorii taką zgodę uzyskać ? Wyobrażacie to sobie ?

SEX EDUCATION – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Głównym bohaterem serialu SEX EDUCATION jest niejaki Otis Milburn. Jego mama jest panią seksuolog. Dla młodego chłopaka to bardzo wstydliwe, że dom w którym mieszka jest wypełniony po brzegi różnymi rekwizytami ze strefy seksu. Jak tu kogoś normalnego zaprosić do takiej chałupy ? Zawód jego mamy ma jednak i pozytywne strony. Otis nasłuchał się bowiem terapeutycznej gadki w temacie współżycia seksualnego oraz różnych zaburzeń z tym związanych. Przynajmniej w teorii, mówiąc kolokwialnie, ma to wszystko obcykane. Gorzej u niego z praktyką, bo jak twierdzi jego przyjaciel Eric Effiong, Otis jest w tych sprawach na szarym końcu wśród grona rówieśników.

Jednak nie tylko główny bohater dobrze wpisuje się w warstwę aktorską tego serialu. Pomijając z oczywistych względów matkę Otisa, w którą wciela się znana aktorka wypromowana na niegdyś kultowym serialu, to także szkolni koledzy i koleżanki Otisa wypadają w tej produkcji całkiem przyzwoicie. To ciekawe, bo w większości to aktorskie świeżynki. Mamy tu szkolnego łobuza Adama, na którego nieszczęście jego ojciec jest dyrektorem miejscowej szkoły. Jest i szkolna gwiazda sportu, która już w pierwszym odcinku zostaje przewodniczącym szkoły.

Mamy i zadeklarowanego geja, który obwozi się po miasteczku z uroczymi koleżankami, jak i geja, który raczej nie potrafi otwarcie prezentować swojej odmienności, a często przy tym jest tematem szkolnych żartów. Jest i Maeve, o której w szkole krąży zła opinia, choć dziewczyna wcale pewnie na nią nie zasługuje, ale przestała też walczyć z przypisaną jej etykietą. No i jest także na końcu cała gama bohaterów z drugiego planu, który tu nie został potraktowany po macoszemu. Nawet wręcz przeciwnie, bo ci bohaterowie także są dość wyraziści i świetnie wkomponowują się w całość tej opowieści.

SEX EDUCATION – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 3

A o czym jest ta opowieść ? Właśnie o edukacji seksualnej. Tytuł SEX EDUCATION idealnie oddaje to, o czym jest dokładnie ten serial. Dostajemy tu więc przeróżne tematy natury seksualnej, które w innych serialach młodzieżowych są raczej traktowane po przysłowiowych łebkach. Czy tutaj jest to rozbijane na czynniki pierwsze ? No też nie. To w końcu komediodramat, więc wiele tematów jest omawianych ze sporym dystansem. Dzięki temu serial jest łatwostrawny nawet jeśli porusza tematy czysto ideologiczne. A ich tu również nie brakuje, bo Laurie Nunn chciała wrzucić do jednego koszyka wszystko, co nawet lekko styka się z tematem ludzkiej seksualności.

Serial ma jeszcze jeden istotny pozytyw. Całą historię wrzucono w środowisko małomiasteczkowe. Dzięki temu można było lepiej zaakcentować niektóre problemy młodzieżowe oraz ich odmienności. Akcję serialu osadzono w małej walijskiej miejscowości, gdzie dodatkowym plusem są malownicze tereny. Dzięki temu mamy praktycznie jedno ścisłe środowisko nastolatków chodzących do tej samej szkoły. Tu wszyscy się znają i praktycznie nikt nie jest anonimowy. To ma swoje dobre i złe strony. Raz przypięta etykieta przez grono rówieśników zostaje już niemal na zawsze. Od tego nie ma ucieczki, dlatego wielu nawet nie próbuje z tym jakoś specjalnie walczyć. Jeden skandal natomiast odbija się po całym miasteczku szerokim echem, robiąc wielkie spustoszenie w psychice tych młodych ludzi. Tego nie dałoby się dobrze pokazać w dużej metropolii, więc kolejny plus za pomysł dla Laurie Nunn.

SEX EDUCATION – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

W rolę Otisa Milburna w serialu SEX EDUCATION wciela się Asa Butterfield. Angielski aktor zaczynał przygodę z aktorstwem już od dziecięcych lat. W późniejszych latach przypadła mu główna rola w filmie „X+Y” oraz „Ender’s Game„. Z dużym uznaniem krytyków spotkał się za rolę Hugo Cabreta w filmie Martina Scorsese’a „Hugo„. Serialowo natomiast przewinął się w drobnej roli w serialu BBC „Merlin„.

Adam Groff, to aktorsko Connor Swindells. Ten jeszcze nie ma jeszcze większego dorobku aktorskiego, a jedynie zaliczył dotychczas występy epizodyczne. Pojawił się chociażby w serialu „Jamestown„, czy też „Harlots„.

Jego ojca w tym serialu gra natomiast Alistair Petrie, który jest ostatnio najbardziej znany z roli George’a White’a w „Deep State„. Zagrał on również Stephana S. Stanley’a w serialu AMC „The Terror” oraz Geoffa w „Utopia„.

Jackson Marchetti, to w rzeczywistości Kedar Williams-Stirling. Aktor zagrał w przeszłości Toma Okanawe w serialu „Wolfblood„. Maeve Wiley, to natomiast w świecie realnym Emma Mackey.

SEX EDUCATION – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Ruby, to aktorsko Mimi Keene. W rolę Jakoba Nymana wcielił się natomiast szwedzki aktor Mikael Persbrandt. Znacznie więcej można powiedzieć o ojcu Otisa, choć jego rola w SEX EDUCATION ogranicza się dosłownie do małych fragmentów. W tej roli wystąpił James Purefoy znany między innymi z odgrywania postaci Marka Antoniusza w „Rome„. Aktorsko to również Joe Carroll w „The Following” oraz Hap w „Hap and Leonard”. Ostatnimi czasy wystąpił również w innym serialu oryginalnym platformy Netflix, a mianowicie „Altered Carbon„, gdzie wcielił się w rolę Laurensa Bancrofta.

Ola Nyman, to aktorsko Patricia Allison. Specyficzna Lily Iglehart, to natomiast w rzeczywistości Tanya Reynolds. Ją niektórzy mogą kojarzyć z roli Teresy Benelli w „Delicious„. Epizodycznie pojawiła się również w popularnym serialu oryginalnym STARZ – „Outlander„. Aimee Gibbs, to natomiast aktorsko Aimee Lou Wood.

SEX EDUCATION – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 3

To jeszcze szkolni geje. Anwar to aktorsko Chaneil Kular, którego niektórzy mogą kojarzyć z roli Tariqa Amiriego w „Doctors„. Najlepszy przyjaciel Otisa, to natomiast Eric. W tej roli występuje Ncuti Gatwa, który mimo starszego wieku w porównaniu z resztą obsady nastolatków nie ma żadnego dorobku aktorskiego.

Więcej można powiedzieć o matce Otisa. W rolę Doktor Jean F. Milburn wcieliła się Gillian Anderson. Aktorka wypromowała się na postaci, która w świecie seriali stała się postacią kultową. Chodzi oczywiście o Dane Scully w „The X-Files„. Tą samą postacią zagrała również w filmach „The X-Files” i „The X-Files: I Want to Believe„. Serialowo to także Stella Gibson w „The Fall” i Bedelia Du Maurier w „Hannibal„. To również Meg Fitch w „Crisis” oraz Media w pierwszym sezonie „American Gods„. Aktorka w przeszłości prowadziła też programy dokumentalne takie jak chociażby Future Fantastic. Ostatnio także została zaangażowana do roli Margaret Thatcher w „The Crown„.

SEX EDUCATION – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

SEX EDUCATION w pierwszym sezonie momentami mocno jedzie po bandzie i nie bierze przy tym żadnych jeńców. Żaden temat nie jest tu tematem tabu. Wizualnie też twórcy pozwalają sobie na więcej, choć wszystko jest realizowane z dużym dystansem. Wszak to komediodramat i mimo że rzeczywiście ma charakter quasi-edukacyjny, to jednak bardzo luźno do tego podchodzi. Przez cały pierwszy sezon mamy więc do czynienia z prywatną praktyką niby doktora Otisa, który za namową Maeve Wiley udziela seksualnej terapii swoim rówieśnikom. Nowi przyjaciele zbijają także na tym interesie hajs, a dodatkowo Otis może czuć się, że pomaga swojemu otoczeniu, stając się tym samym bardziej przydatny dla lokalnego rówieśniczego środowiska. Sam pomysł nawet ciekawy, a jak dochodzi do tego niezłe wykonanie, to dostajemy serial na dość wysokim poziomie.

Po sukcesie pierwszego sezonu, SEX EDUCATION szybko otrzymał zamówienie na drugi sezon. Netflix nigdy nie ujawnia danych statystycznych w kwestii oglądalności, ale zewnętrzne źródła oceniają, że SEX EDUCATION wykręcił jeden z najlepszych wyników otwarcia (z debiutów serialowych tej platformy). Teraz tylko jedynym zadaniem jest utrzymać ten poziom i sprawić, by formuła zbyt szybko się nie wyczerpała.

Udostępnij w social mediach