Seriale Srebrnego Ekranu – Życzenia świąteczne

Seriale Srebrnego Ekranu – w imieniu jednoosobowej (;P) redakcji (póki co), chciałbym życzyć wszystkim czytelnikom serwisu Seriale Srebrnego Ekranu – zdrowych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia oraz (przy okazji) Szczęśliwego Nowego 2019 Roku !!

Równocześnie pragnę poinformować o przerwie technicznej serwisu.

Przerwa do 2 stycznia 2019 roku.

Do tego czasu nie będą zamieszczane nowe recenzje seriali. Jednak spokojna głowa – strona będzie przez ten czas aktywna… no chyba że ją szlag trafi przez jakąś awarię 🙂

Teraz czas świąteczny, więc pora odpocząć od seriali telewizyjnych i internetowych. Odpocząć od oglądania oraz od treści tematycznych z nimi związanymi. Dlatego jeszcze raz – życzę wszystkim – spokojnych Świąt Bożego Narodzenia !

Seriale Srebrnego Ekranu – Podczas przerwy

Natomiast w przerwie pomiędzy świętami, a nowym rokiem, można ten czas wykorzystać na zapoznanie się z recenzjami, które zostały opublikowane przez ostatnie cztery miesiące funkcjonowania serwisu. Codziennie przecież pojawiają się nowi odbiorcy treści skuszeni jakimś artykułem. Teraz zachęcam ich wszystkich do przeglądnięcia bazy serwisu. Na dzień dzisiejszy zostało zaprezentowane 54 recki – głównie pierwszych sezonów poszczególnych serii. W niektórych przypadkach są już opublikowane ich kontynuacje. Reszta w przygotowaniu.

Garść statystyk. Znajdziecie tu na dzień dzisiejszy recenzje:
8 art. dotyczących seriali horrorów
2 art. dotyczące seriali thrillerów
3 art. dotyczące seriali dark fantasy
2 art. dotyczące seriali fantasy
5 art. dotyczących seriali science-fiction
4 art. dotyczące seriali dystopian-fiction
6 art. dotyczących seriali superbohaterskich (patrz. superhero)
3 art. dotyczące seriali komediowych (patrz. komedia)
3 art. dotyczące seriali komedio-dramatów
1 art. dotyczący seriali dramatów politycznych
7 art. dotyczących seriali dramatów kryminalnych
1 art. dotyczący seriali dramatów kostiumowych
2 art. dotyczące seriali dramatów prawniczych
1 art. dotyczący seriali dramatów obyczajowych
2 art. dotyczące seriali dramatów młodzieżowych
1 art. dotyczący seriali kryminalnych/police procedural (patrz. kryminał)
3 art. dotyczące seriali dramatycznych (patrz. dramat)

Dla przypomnienia – poprzez kategorię (danego gatunku) można tak nawigować w serwisie, by dotrzeć tylko do tych recenzji, z tego konkretnego interesującego nas gatunku.

Seriale Srebrnego Ekranu - Christas at Downton Abbey

Seriale Srebrnego Ekranu – Po przerwie

Po nowym roku pojawią się kolejne artykuły. Schemat zostanie zachowany. Nowości będą przeplatane kontynuacjami opublikowanych już wcześniej seriali. W związku z zakończeniem przez SHOWMAX działalności w Polsce z dniem 31 stycznia 2019 roku, w miesiącu styczniu na łamach serwisu Seriale Srebrnego Ekranu pojawi się proporcjonalnie więcej tytułów seriali, które są dostępne na platformie SHOWMAX. Ze swojej strony postaram się zwrócić uwagę na te seriale, które są dostępne, póki co wyłącznie lub głównie na platformie SHOWMAX, a które warte są swojej uwagi. SHOWMAX może nie ma bogatej oferty, ale kilkoma tytułami potrafił przyciągnąć wielu widzów. Dlatego też, warto ten ostatni miesiąc ich działalności w Polsce poświęcić na obejrzenie tego, co jest tam wartościowe. I na to będę zwracać uwagę w nadchodzącym miesiącu.

Seriale Srebrnego Ekranu - Flash Chrismas

Seriale Srebrnego Ekranu – Plany na przyszłość – część 1

Cztery miesiące działalności serwisu Seriale Srebrnego Ekranu dały odpowiedź, że było warto podjąć się tej inicjatywy. Codziennie notowany jest przyrost nowych użytkowników. Nie są to jeszcze statystyki, którymi można się pochwalić (w kwestii liczb, daleko jeszcze by konkurować z innymi tego typu serwisami tematycznymi), ale jest to dość obiecujące na przyszłość.

Oczywiście dużo jeszcze trzeba zrobić, aby serwis był bardziej dostępny i bardziej popularny. Z założenia te cztery miesiące do końca roku miały być okresem testowym, aby ocenić tendencje. Zobaczyć zachowania odbiorców treści. Ocenić proporcje między nowymi użytkownikami, a tymi powracającymi. Także by zwrócić uwagę, które artykuły cieszą się największą popularnością, a które tą znikomą. Bez szaleństw miała być prowadzona lekka promocja, głównie w social mediach, aby przyciągnąć stałych czytelników. Z uwagi na fakt, że zajmuję się wszystkim sam, skupiłem się bardziej na treściach. To chyba najważniejsze, bo przy kiepskich treściach nikomu nie chciałoby się tu zaglądać.

W nowym roku przyłożę się bardziej do SEO. Elegancko wzrasta organic search, więc jest to obiecujące, ale na tym polu jest jeszcze dużo do zrobienia. Planuję też w 2019 roku zainwestować w reklamę, by przyciągnąć odbiorców, którzy na dzień dzisiejszy nie mają jeszcze świadomości, że takie coś jak Seriale Srebrnego Ekranu istnieje i funkcjonuje w sieci. Mam nadzieję, że poczynione kroki przyczynią się do zwiększenia liczby aktywnych użytkowników.

Seriale Srebrnego Ekranu – Plany na przyszłość – część 2

W kwestii częstotliwości umieszczania nowych treści. Odczuwam, że raczej jest ona na poziomie zadowalającym odbiorców. Nikt do tej pory nie zgłaszał pod tym względem zastrzeżeń. Samych materiałów przy takiej częstotliwości osobiście mam, można powiedzieć, na kilka lat. Tak jak wspominałem na początku, oglądam rocznie bardzo dużo pozycji serialowych. Ponadto sięgam co miesiąc po nowości, tak więc nie ma możliwości, by zabrakło treści. Czasu może zabraknąć na pisanie, ale nigdy nie zabraknie materiałów.

Nie wykluczam jednak rozszerzenia redakcji serwisu Seriale Srebrnego Ekranu. Jak widać po wrzuconej garści statystyk, jakie najczęściej gatunki seriali pojawiają się w serwisie. Zastanawiam się nad zaproszeniem do współpracy osoby, które fascynują się gatunkami, które nawet jeszcze ani razu nie były tutaj poruszane. Nie oznacza to, że sam do tych gatunków nie sięgam, jednak z całą pewnością znajdą się takie, do których sięgam bardzo rzadko i siłą rzeczy w moich osobistych recenzjach pojawiałyby się rzadziej. Każda dodatkowa osoba byłaby użytecznym uzupełnieniem treści dla serwisu Seriale Srebrnego Ekranu.

Seriale Srebrnego Ekranu – Zaproszenie do współpracy !

W 2019 roku planuję też uruchomić fanpage serwisu na Facebooku (UPDATE 2020: porzuciłem ten pomysł, bo nigdy mnie do tego nie ciągnęło. Sam wolę grupy facebookowe, a fanpage traktuje jako przeżytek). Generalnie jestem przeciwny tworzeniu fanpagów wraz ze startem nowej strony. Później to takie sztuczne zaproszenie do polubienia. Lepiej jak jakaś strona ma już jakiś swoich odbiorców. Dlatego ten temat odłożyłem na kolejny rok. I tutaj bardziej pojawia się apel do czytelników serwisu. Najchętniej do współpracy zaprosiłbym wiernego czytelnika, który chciałby poprowadzić fanpage serwisu na Facebooku. Obawiam się, że jednoosobowo byłoby ciężko prowadzić aktywny, żyjący własnym życiem fanpage oraz równocześnie stronę www, przy takiej aktywności jaka jest obecnie. Nie da się ukryć, że każdy pisany artykuł na stronie zabiera mi osobiście dużo czasu, bo jest dość rozbudowany treściami. Równocześnie dbanie jeszcze o fanpage byłoby dla mnie ciężkim zajęciem (czasowo ciężkim do ogarnięcia – oczywiście).

Serdecznie zapraszam więc do kontaktu, za pośrednictwem formularza kontaktowego, chętne osoby, które chciałyby się w jakimś stopniu przyczynić do rozwoju tego serwisu. Szczególnie proszę o kontakt osoby zainteresowane kwestią uruchomienia fanpage’a. Mile widziane osoby aktywnie uczestniczące w tematycznych grupach dyskusyjnych na Facebooku. Dzięki temu na fanpage będzie można przyciągnąć osoby rzeczywiście zainteresowane tematyką seriali telewizyjnych i internetowych. Co mogę ze swojej strony obiecać na początku ? Uhm, na początek byłaby to działalność pro bono. Serwis jeszcze nie generuje przysłowiowych kokosów, ani z treści reklamowych, ani z afiliacji. Przy stałej współpracy wtajemniczę daną osobę w tematy partnerów biznesowych serwisu i na jakiej zasadzie to wszystko działa i ma działać w przyszłości. Na początek liczy się jednak chęć i zaangażowanie. Parafrazując znane powiedzenie: „To nie kasa lecz chęć szczera, zrobi z ciebie dziś blogera” 😉

Seriale Srebrnego Ekranu – Sprawy techniczne

Jeszcze chciałem poruszyć kilka kwestii natury technicznej. Od strony technicznej serwis działa raczej poprawnie. Przy dużej liczbie użytkowników równocześnie nie zauważam jakiegoś drastycznego spadku tempa ładowania strony. Jeżeli by się coś takiego pojawiało, proszę informować za pośrednictwem formularza kontaktu.

Serwis Seriale Srebrnego Ekranu jest w 100% moją własnością. Jedynie usługi hostingowe wypełnia zewnętrzny podmiot. Na chwilę obecną jest to firma home.pl Także… ten tego… usługi wypełnia… to trochę za dużo powiedziane. Głównie to się ogranicza do wykorzystania miejsca na serwerze zewnętrznym. W ciągu ostatnich czterech miesięcy serwis zanotował dwie awarie i hostingowiec nie kwapił się zbytnio z pomocą. Gdybym sam nie posiadał większej niż przeciętna wiedzy technicznej i sam nie uporał się z problemami, to by awarie zaszkodziły działaniu strony www serwisu. Jeżeli tak będzie wyglądała dalsza współpraca to przeniosę całość poza Polskę. Chciałem jednak by strona kierowana do polskich odbiorców, była zakorzeniona w Polsce. Jednak cytując poetę: „Chcieliście Polski, no to ją macie, skumbrie w tomacie pstrąg” 🙂

No tak, wiem, że ten hostingowiec, mimo renomy, nie ma w naszym kraju dobrej opinii, ale w przeszłości współpracowało mi się z nim dobrze. Jednak nie były od nich uzależnione poważne moje projekty. Jeszcze niczego nie przekreślam – poważna awaria, której sam nie ogarnę, a którą oni także szybko nie ogarną, może przekreślić naszą dalszą współpracę. Jednak nie ma co biadolić teraz – pożyjemy, zobaczymy.

Seriale Srebrnego Ekranu - TBBT

Seriale Srebrnego Ekranu – Konstrukcja serwisu

Mam nadzieję, że schemat treści, jaki został przyjęty przy każdej recenzji powszechnie się podoba. Nie dostaje żadnych zażaleń, więc chyba jest git. Jeśli tak, to każdy artykuł będzie nadal budowany wg takiej samej konstrukcji. Chociaż w niektórych kwestiach sam sobie bata kręcę tą konstrukcją. Teraz na przykład SHOWMAX znika z Polski, więc przyjdzie mi aktualizować wszystkie wpisy odsyłające do serwisu. Tak też jest w przypadku usuwanych z bibliotek VOD seriali na obcych licencjach. Jednak skoro przyjąłem już taki model postępowania to się tego trzymam, jednak to wykluczyło możliwość udostępnienia treści artykułów serwisu poza Polską, bo każdy kraj ma inną bibliotekę w funkcjonujących na danym obszarze platformach streamingowych. Jeśli chciałbym, by serwis stał się bardziej internationale, to musiałbym albo zmienić koncepcje, albo tworzyć alternatywne strony. Na chwilę obecną jest to jednak serwis dla polskich odbiorców mieszkających w Polsce – dla takich informacje o dostępności danego tytułu będą zawsze aktualne.

W każdym artykule przy okazji opisu „O AKTORACH”, pojawiają się też tytuły, w których dany aktor wcześniej występował. Staram się, by były to seriale, które oglądałem, a w najgorszym przypadku, o których słyszałem. Z czasem te tytuły są uzupełniane linkiem wewnętrznym, przekierowującym do recenzji tego tytułu. Niektóre tytuły już są w ten sposób uzupełnione, a inne będą uzupełnione w przyszłości, jak powstaną recenzje tych seriali. Docelowo tworzy to jedną wielką sieć linków wewnętrznych, dzięki temu można będzie łatwo dotrzeć do każdej treści, która Was interesuje.

Oczywiście w przypadku znaczących ról filmowych wypada też podać tytuł produkcji z wielkiego ekranu. Na dzień dzisiejszy nie planuje siostrzanego serwisu filmowego, ale w przyszłości nie wykluczam. Dlatego też niemal zawsze podaje tytuły filmów, które oglądałem. Osobiście mam jednak zbyt małą wiedzę filmową. Ja od dzieciństwa nastawiony byłem bardziej na seriale. Jednak w przyszłości może wraz z większą redakcją, taki siostrzany serwis powstanie.

Seriale Srebrnego Ekranu – Podsumowanie

Ok to chyba wszystko co chciałem przekazać przed świętami i nowym rokiem. Uhm, sporo się tego zebrało i znowu wyszło za dużo treści 🙂 Przy kolejnych podsumowaniach w przyszłości postaram się mniej przynudzać 😉 Jeszcze tylko drobna uwaga na sam koniec. Zapraszam do wysyłania przez formularz kontaktowy, wszelkich sugestii na temat serwisu oraz własnych propozycji. Proszę w wiadomościach prywatnych nie odnosić się do treści recenzji 🙂 Na wszystkie wiadomości odpowiadam.  Mają one co prawda wielostopniowy filtr anty-spamowy, ale uwierzcie – to jest konieczne. Mam nadzieję, że nikt nie odbił się od nich jak od ściany.

Udostępnij w social mediach