Seriale Srebrnego Ekranu prezentują streszczenia

Seriale Srebrnego Ekranu prezentują streszczenia, czyli nowe rozszerzenie funkcjonalności serwisu. Te było obiecane w artykule „Nowy 2020 rok – nowe wyzwania„. Oczywiście było to owiane tajemnicą, ale ważne było również, by je wprowadzić zgodnie z obietnicą jeszcze w tym roku (red. nawet jeśli to ostatnie dni w roku, to obietnica spełniona ;P). Dzisiaj więc słów kilka od twórcy strony Seriale Srebrnego Ekranu, w jaki sposób będzie wdrażane nowe rozszerzenie.

Seriale Srebrnego Ekranu prezentują streszczenia – geneza pomysłu

Skąd wziął się pomysł na wprowadzenie na niniejszą stronę streszczeń ? Odpowiedź jest prosta. Z analizy danych statystycznych wskazujących na to, co ściągnęło poszczególnych czytelników na stronę Seriale Srebrnego Ekranu. Oczywistością jest fakt, że nie każdy, który tu trafił / trafia poszukiwał akurat recenzji serialowych. Narzędzia analityczne z których korzysta strona wskazują, że często odwiedzających przysyła tu potrzeba odnalezienia online danego serialu, nie zaś samego tekstu o tym serialu. Często są to pytania wręcz typowo złodziejskie, bo na nie nawet wskazuje taki Google Search Console. Ludzie przez najpopularniejszą wyszukiwarkę pytają na przykład: gdzie można obejrzeć serial ” Ted Lasso” online ? Taki pytający w sieci zapewne wie, że to serial oryginalny APPLE TV+. Jednak on wcale nie ma zamiaru płacić za tą usługę, ale szuka darmowej pirackiej alternatywy. Jak w ten sposób trafia na recenzję tego serialu, to szybko opuszcza stronę, bo nie tego oczekiwał.

Taka grupa przypadkowych odwiedzających jest i zawsze chyba będzie. Inną grupę przypadkowych odwiedzający stanowią osoby, które poszukują streszczeń / opisów danego serialu. Ich niekoniecznie interesuje recenzja z subiektywnym spojrzeniem na serialową produkcję. Oni woleliby znaleźć tu dosłownie streszczenie poszczególnych odcinków serialu, który ich interesuje. Właściwie odkąd strona ta stała się w Polsce w miarę popularna, to takich ludzi pojawia się tu znacznie więcej. To dało do myślenia już 1,5 roku temu. Później trzeba było tylko dojrzeć do tej decyzji, by sprostać potrzebom tej grupy odwiedzających niniejszą stronę. Ten czas nareszcie nadszedł i dzisiaj Seriale Srebrnego Ekranu prezentują streszczenia.

Seriale Srebrnego Ekranu prezentują streszczenia – badanie potrzeb serialomaniaków

Wprowadzenie streszczeń na stronie Seriale Srebrnego Ekranu z dnia na dzień nie miało większego sensu. Wcześniej aż się prosiło o dogłębne zbadanie potrzeb polskich serialomaniaków. Dlaczego takie osoby szukają w sieci streszczeń i dokładnie jakiego rodzaju streszczeń szukają najczęściej ? Na początku 2020 roku zleciliśmy więc badania opinii publicznej w tej sprawie. One dały pewien fragment obrazu całości. Resztę uzupełniły indywidualne analizy zapytań z wyszukiwarek, które wskazują jakich dokładnie widzowie szukali tutaj streszczeń seriali. Na bazie tych badań jest i będzie tworzony content streszczeń produkcji serialowych.

Jest jeszcze trzecia grupa seriali, które chcę dorzucić od siebie. Stąd dodatkowa indywidualna selekcja 🙂 Tworzenie streszczeń wymaga ode mnie obejrzenia tego samego serialu, często już nie drugi, a trzeci raz. W związku z tym osobiście chętniej to robię w produkcjach, które bardziej trafiają w moje gusta 😉 Dzięki temu tych streszczeń mogę zrobić nawet sporo. Nie wykluczam, że z czasem zaangażuje do tego projektu jeszcze inną osobę, której zadaniem będzie wyłącznie tworzenie streszczeń. To w przeciwieństwie do recenzji nie wymaga przecież tej samej linii poglądowej i stylu pisania oraz obszernej wiedzy o świecie seriali. Ze spokojnym sumieniem mogę ten obowiązek powierzyć komuś dodatkowemu. Nie wpłynie to w żaden sposób na jakość strony Seriale Srebrnego Ekranu. Streszczenia to przecież nic innego jak jedynie relacja wydarzeń krok po kroku z danego serialu. To może robić dosłownie każdy, tylko musi mieć w tle wzór, jak mają wyglądać takie streszczenia.

Seriale Srebrnego Ekranu prezentują streszczenia – w jakiej będą one formie ?

Za wzór ma służyć przykładowy miniserial „The Defenders„. To przede wszystkim wzór dla wszystkich czytelników strony Seriale Srebrnego Ekranu. Na przykładzie streszczenia tego serialu możemy zaobserwować szczegółowość opisów poszczególnych odcinków. W taki właśnie szczegółowy sposób krok po kroku, będą tworzone streszczenia innych seriali. Oczywiście to wymaga precyzji i większego nakładu pracy. Takie streszczenia przygotowuje się znacznie dłużej niż pierwsze lepsze recenzje.

Seriale Srebrnego Ekranu prezentują streszczenia, a pierwszym z nich jest miniserial Marvela o grupie superbohaterów z Manhattanu w Nowym Jorku. Generalnie wg badań potrzeb serialomaniaków, nikt w sieci nie wyszukuje miniseriali. Stąd pomysł, by wybrać właśnie ten serial na wersję demonstracyjną streszczeń. Te będą etapowo udostępniane na niniejszej stronie. Cały tekst streszczenia wszystkich odcinków znajdziecie pod adresem -> „THE DEFENDERS – Miniserial – STRESZCZENIE„.

PS. Długo się zastanawiałem jak ozdobić streszczenia zdjęciami. Wszystko po to, by nie był to jedynie suchy tekst. Najlepiej byłoby dobierać kadry do każdego odcinka z osobna. Jednak w przypadku wielu seriali, legalny dostęp do tak szerokiej gamy kadrów jest wręcz niemożliwy. Stąd ostatecznie padł pomysł na używanie wyłącznie plakatów promocyjnych danej produkcji. Kadry opisywanego serialu możemy natomiast zobaczyć przy okazji recenzji.

Dlaczego jest to wersja demonstracyjna ? Tu zbliżamy się do sedna, w jakiej formie będą udostępniane streszczenia.

Seriale Srebrnego Ekranu prezentują streszczenia – w strefie premium

Przygotowanie szczegółowych streszczeń wymaga dużych nakładów pracy. Do tego potrzeba sporo czasu, a teksty wychodzą mega obszerne. Ośmioodcinkowy serial demonstracyjny objętością jest większy, niż największa dotychczas na stronie recenzja serialu „The Boys„. No a to przecież zaledwie 8 odcinków. Przy dłuższych serialach, wychodzi istny tasiemiec z opisami odcinków. Nic więc dziwnego, że nikt w Polsce nie podjął się takiego zadania. Istniejące na polskim rynku strony ze streszczeniami seriali, traktują tą kwestie bardzo lekko. Stąd prezentowane tam streszczenia są bardzo powierzchowne. Tutaj tak nie będzie.

Skoro przygotowanie streszczeń wymaga większego wysiłku i poświęconego czasu, to padł pomysł na stworzenie odrębnej sekcji premium. Dostęp do poszczególnych streszczeń będzie za opłatą. Oczywiście drobną opłatą. Symboliczną. Tu nie chodzi o to, by się nachapać na odwiedzających stronę Seriale Srebrnego Ekranu. Nikt się na tym specjalnie nie wzbogaci. Chodzi jedynie o docenienie pracy autora. Czy to mojej pracy osobiście, czy w przyszłości ludzi, którzy będą się tym zajmowali na rzecz tego serwisu. Opłaty więc jedynie symbolicznie mają wynagradzać poświęcony czas i wysiłek autorów.

OK. Jak ma wyglądać STREFA PREMIUM ? Opłaty będzie można uiszczać za pośrednictwem najpopularniejszych usług płatności internetowych. Tak, tylko usług internetowych, wiec bez opłaty SMS-em. To symboliczne kwoty, wiec dzielenie ich jeszcze z operatorami sieci telekomunikacyjnych nie ma sensu.

Przypadkowy czytelnik z zewnątrz oczywiście wejdzie na podstronę z docelowym streszczeniem za darmo. Będzie miał też możliwość oceny przydatności takiego streszczenia. Ocenienia jego szczegółowości. Każdorazowo bowiem będzie powszechnie widoczny opis pierwszego odcinka serialu. Na kolejnym etapie pokaże się dopiero informacja z dalszym płatnym dostępem. Osobiście uważam, że to dość uczciwe podejście do tematu.

Seriale Srebrnego Ekranu prezentują streszczenia – opis strefy premium

Streszczenie streszczeniu nierówne. Ciężko uczciwie żądać takiej samej ceny za serial liczący 6 odcinków i za serial liczący 24 odcinki. Stąd logiczny wydaje się podział na szczeble cenowe. Te są według popularności grup seriali z różnych regionów świata. I tak mamy kolejno obraz jak wygląda STREFA PREMIUM :

Pierwszy szczebel  Streszczenia seriali liczących sezonem do 6 odcinków – cena 1 PLN
Drugi szczebel       Streszczenia seriali liczących sezonem od 7 odcinków do 10 odcinków – cena 2 PLN
Trzeci szczebel      Streszczenia seriali liczących sezonem od 11 odcinków do 15 odcinków – cena 3 PLN
Czwarty szczebel  Streszczenia seriali liczących sezonem od 16 odcinków do 20 odcinków – cena 4 PLN
Piąty szczebel        Streszczenia seriali liczących sezonem od 21 odcinków do 29 odcinków – cena 5 PLN
Szósty szczebel     Streszczenia seriali liczących sezonem od 30 odcinków do 39 odcinków – cena 6 PLN
Siódmy szczebel   Streszczenia seriali liczących sezonem powyżej 41 odcinków – cena 7 PLN

Seriale Srebrnego Ekranu prezentują streszczenia, ale strefa premium wymaga kilka słów wyjaśnienia. Dlaczego takie szczeble ? W pierwszej grupie najwięcej jest seriali właśnie 6-odcinkowych. Nastała współcześnie moda, by tworzyć dużą ilość takich seriali. To więc duża grupa produkcji, a za dostęp do tych streszczeń zapłacimy jedynie symboliczną złotówkę.

Drugi szczebel obejmuje dwie duże grupy seriali. Są to liczne produkcje ośmioodcinkowe oraz produkcje liczące po 10 odcinków.

Kolejny szczebel, to znowu dwie duże grupy seriali w zależności od regionu świata. Są to seriale z sezonami po 12 odcinków oraz po 13 odcinków (popularna liczba w formatach telewizyjnych seriali amerykańskich).

Czwarty szczebel, to głównie seriale po 16 odcinków, bardzo popularne na chociażby koreańskim rynku telewizyjnym.

Piąty szczebel, to już stanowiące dzisiaj częściej rzadkość seriale po dwadzieścia odcinków z hakiem. Szósty szczebel właściwie dotyczy wyłącznie rynku azjatyckiego i ew. południowoamerykańskiego. Natomiast szczeble domyka grupa seriali powyżej 41 odcinków, a z nimi jest podobna sytuacja jak z poprzedzającym szczeblem. Wiele takich długaśnych seriali pojawia się chociażby w Chinach.

Seriale Srebrnego Ekranu prezentują streszczenia – słowo końcowe

Widzicie więc sami, że ceny są symboliczne, bo większość współczesnych seriali mieści się w przedziale cenowym 1-2 złote. Natomiast 6, czy 7 złotych wydaje się dużo za jeden tekst, ale takich przypadków siłą rzeczy będzie mało.

Uprzedzając ewentualne pytania – nie przewidujemy jednej zbiorczej subskrypcji na dostęp do wszystkich streszczeń. Wiązałoby się to z kolejnymi zmianami technicznymi i tworzeniem na takie potrzeby kont użytkowników. Poza tym jedna osoba najczęściej szuka jednego konkretnego streszczenia.

Na koniec pozostaje nadzieja, że nowa strefa premium nie zrazi stałych czytelników strony Seriale Srebrnego Ekranu. To wyłącznie sposób na wynagrodzenie pracy włożonej w przygotowanie tak obszernych streszczeń. Osobiście nie wyobrażam sobie brać pieniędzy za subiektywne w swojej formie recenzje. Choć wielcy wydawcy właśnie w ten sposób często podchodzą do tego tematu i tworzą płatne dostępy do subiektywnych tekstów publicystycznych. Skoro oni uważają, że kiedyś ludzie płacili za wersje papierowe ich czasopism, to te pieniądze im się po prostu należą.

Reasumując. Seriale Srebrnego Ekranu prezentują streszczenia w ramach odpłatnego segmentu premium. Przykładowa recenzja „THE DEFENDERS – Miniserial – STRESZCZENIE” pozostanie natomiast wiecznie darmowa. Potraktujmy to jako szablon i wzór tego, jak prezentują się wszystkie pokrewne streszczenia publikowane na niniejszej stronie www.

Udostępnij w social mediach