Seriale Srebrnego Ekranu czekają zmiany

Seriale Srebrnego Ekranu czekają zmiany. Na dłuższym dystansie to nawet duże zmiany. Dotykać one będą zarówno strony technicznej serwisu, jak i finalnie modyfikacji jego wyglądu. Tym samym zmieni się nawigacja po niniejszej stronie, a całość ma docelowo wyglądać bardziej rozwojowo. Przy tym wszystkim zachowując swój minimalistyczny, ale przejrzysty charakter jak dotychczas. Przy tej okazji trzeba powiedzieć słów kilka w tym temacie, co się zmieni i w jaki sposób te zmiany będą wdrażane.

Seriale Srebrnego Ekranu czekają zmiany – i są one nieuniknione

To oczywista oczywistość, jak mawiał klasyk. Wraz z rozwojem witryny istnieje potrzeba zmian. Wszystko po to, by serwis bardziej spełniał oczekiwania odwiedzających. Obecna forma narzuca spore ograniczenia. Dotyczy to takiego, a nie innego layoutu, a także formy nawigacji w obrębie samej witryny. Do tego dochodzą trzy złote zasady publikowania recenzji serialowych (red. patrz -> O SERWISIE). Te się oczywiście nie zmienią, a wraz z dostępnością w Polsce nowych platform streamingowych, sugerują, by bardziej pod tym kątem ustawić stronę internetową nastawioną głównie na recenzje produkcji serialowych.

Sam layout też nie jest zły, by wymagał on drastycznej zmiany (red. przynajmniej ja tak uważam). Dobrze się sprawdza responsywnie, a chyba o to głównie chodzi we współczesnym prezentowaniu treści internetowych. Stawia on na przejrzystość poprzez minimalizm. Taki był właśnie zamysł od samego początku. W tzw. widoku komputerowym ma natomiast za zadanie nie rozpraszać czytelnika wyskakującymi wszechobecnymi reklamami. Te często uprzykrzają Wam życie, gdy odwiedzacie różne strony konkurencji. Nie mniej jednak daleko mu do ideału, bo mocno ogranicza pole nawigacji. Tym samym wymusza trzymanie się z góry ustalonego schematu, by te wszystkie udostępniane publikacje wyglądały dobrze wizualnie. I tutaj właśnie na tym polu są konieczne zmiany, bo to się zrobiło bardzo męczące.

Seriale Srebrnego Ekranu czekają zmiany – czego one mają dotyczyć ?

Właściwie to już zostało powiedziane. Seriale Srebrnego Ekranu czekają zmiany, które w dużej mierze dotyczyć mają nawigacji oraz wyglądu niniejszej strony. Do stałych czytelników lepiej to powiedzieć wcześniej, by później nie byli zbytnio zaskoczeni rozmiarem zmian. Na początek zmiany dosięgną TAG-ów. Te z czasem zaczęły bardziej szkodzić, niż pomagać. Szkodzić w sensie SEO, bo dla nawigacji wewnętrznej mają nadal jakieś znaczenie, większe lub mniejsze.

Widać na tacy, jak mocno rozbudowała się chmura TAG-ów. Wszystko przez obrany schemat, który wraz ze zwiększeniem liczby publikacji, powiększał liczbę TAG-ów do nieprzyzwoitych rozmiarów. Niecelowo. Skoro dotyczyły one nadawcy, to siłą rzeczy wraz ze wzrostem liczby recenzji z różnych regionów świata, tych TAG-ów dotyczących nadawcy przybywało. Problem taki, że te TAG-i nie mają zbytniej wartości dodanej. Trochę jak u Kochanowskiego. Pełno ich, a jakoby nikogo nie było 🙂 Ich wykorzystanie wewnętrzne jest znikome, a zewnętrzne nie przynosi zbyt dużej ilości czytelników na stronę.

Jeszcze gorzej przy nich wyglądają TAG-i dotyczące kraju produkcji. Na nie wewnętrznie prawie dosłownie nikt nie klika. Zewnętrznie nie mają kompletnie znaczenia, poza jednym wyjątkiem. TAG z państwem DANIA przyciąga na stronę dużo ludzi. Tylko problem taki, że to nie wcale miłośnicy seriali. DANIA sugerują dania obiadowe, czy śniadaniowe i to bardziej TAG kulinarny 🙂 Tym samym taki chybiony TAG zwiększa jedynie współczynnik wyjść. Czas to wyrzucić w diabły. Każda recenzja rozpoczyna się informacją o państwie produkcji i to będzie jedyny wyznacznik kraju pochodzenia danego serialu.

Kolejna sprawa, już bardziej delikatna, to TAG-i gatunków seriali. Te są niby przydatne, ale po rozszerzeniu na pełną skalę gatunkową zaczęły tworzyć małe niewartościowe podstrony. Tak nie może być, bo to też bardziej szkodzi niż pomaga. Siłą rzeczy to również trzeba ukrócić i te TAG-i znikną z witryny.

Seriale Srebrnego Ekranu czekają zmiany – nowe tagowanie

Jeżeli nawet gatunki wypadną z obiegu, to co pozostanie ? Ściągnięcie TAG-ów gatunków to swoisty eksperyment. Po czasie okaże się, czy był to dobry pomysł. Niektóre TAGI- gatunków miały dla nawigacji duże znaczenie. Były wykorzystywane wewnętrznie, a inne zewnętrze robią niezłą robotę. Pozbywanie się ich wiąże się z ryzykiem, ale potrzebny jest taki eksperyment. On przetestuje, czy nowa forma tagowania lepiej się sprawdzi od poprzedniej.

A jaka to nowa forma ? Seriale Srebrnego Ekranu czekają zmiany, które wprowadzą całkiem nowe TAG-i. 2021 rok ponownie daje nadzieję, że będzie to dla Polski dobry rok na polu streamingu. Wiele dużych platform rozpoczyna w tym roku ekspansję globalną. Polska będzie na swoim rynku gościła każdą z nich. Z czasem przybędzie do nas Disney+ z dodatkową platformą Star (red. przeczytaj artykuł „Disney+ hotstar w Europie„). Zawita do nas również brytyjski projekt BBC i ITV (red. przeczytaj o tym w artykule „Ekspansja globalna britbox„). Peacock rozpoczyna ekspansje globalną (red. baa byłem tego pewny od samego początku -> patrz „Nadchodzi Peacock„). Również CBS All Access od tego roku rozpoczyna ekspansję globalną pod nową marką Paramount+ (red. to również wieszczyłem już dawno, bo nawet zawiązali przecież wcześniej współpracę z jednym z liderów infrastruktury chmurowej).

Mało tego ? Z końcem 2020 roku zawitał u nas flixmojo (red. przeczytaj o tym w artykule „Flixmojo – nowa platforma w Polsce„). No a przecież Polsat z TVN-em budują również polską platformę stremingową. Dużymi krokami zbliża się również HBO MAX, a i swoje plany mają również inni w branży, którzy nie chcą zostać wyautowani na tym polu. To wszystko powoduje, że jeszcze bardziej dzisiaj opłaca się postawić na akcentowanie kwestii, gdzie dane seriale są dostępne legalnie w Polsce. Tym samym nowe tagowanie właśnie tego będzie dotyczyć. To będzie zbiór TAG-ów z zaszeregowaniem, gdzie recenzowany serial możemy obejrzeć legalnie w Polsce.

Seriale Srebrnego Ekranu czekają zmiany – ewolucja zamiast rewolucji

Jeszcze rok temu taka zmiana nie miała kompletnie sensu. Groziło nam kolejne wykluczenie cyfrowe. Jedynie mogliśmy liczyć, aby jakiś serial z nowych platform trafił do Polski za pośrednictwem obecnych u nas na rynku usług streamingowych. Teraz ma się to zmienić, dlatego dopiero w tym roku takie podejście do TAG-ów nabiera racjonalnego znaczenia. Oczywiście takie zmiany strukturalne na niniejszej witrynie wymagają dużo pracy. Seriale Srebrnego Ekranu czekają zmiany i będą one wdrażane etapowo. Ewolucja zamiast rewolucji. Także bez żadnego zawieszania witryny na czas prac modernizacyjnych (red. ona będzie stale aktywna, choć regularnie odwiedzający stronę muszą się liczyć z krótką przerwą w nowych publikacjach). To będzie robione na żywym organizmie. Oczywiście żadna pora dnia i nocy nie jest dobra na takie prace, bo ludzie trafiają tu przez całą dobę. Pozostaje mieć nadzieję, że nie pojawią się żadne problemy techniczne, choć na zapas możemy przeprosić gdyby się takie pojawiły.

Często jakieś większe zmiany stron internetowych powodują, że czytelnicy są bardziej niezadowoleni z nowości i woleliby stan poprzedni. Zmiany niosą często za sobą problemy natury technicznej. Stąd pomysł, by robić to etapowo, a nie za jednym razem. Pierwszy etap dotyczyć ma więc zmiany tagowania. Później kolejny etap jeszcze bardziej zmieni sposób nawigacji po witrynie. Finalnie sama strona ma też zyskać lepszy efekt wizualny. To będzie mocno rozłożone w czasie, by nie zaszkodzić samej witrynie.

Seriale Srebrnego Ekranu czekają zmiany – słowo końcowe

Nadszedł czas, kiedy stronę internetową Seriale Srebrnego Ekranu czekają zmiany. Plany planami, ale nie zawsze udaje się wszytko zrealizować. 2020 rok miał być rokiem inwestycji. Pandemia COVID-19 mocno przystopowała pierwotne plany i odłożyła je w czasie. Teraz najpierw potrzebny jest porządek na własnym ogródku, który został mocno zaśmiecony. Dodatkowo wdrażane będzie nowe rozszerzenie funkcjonalności, które dotyczy wprowadzenia streszczeń seriali (red. przeczytajcie o tym koniecznie w artykule „Seriale Srebrnego Ekranu prezentują streszczenia„). Na nie między innymi miały swego czasu wpływ pochwały jakie wpływały na tutejszą skrzynkę kontaktową. Wielu czytelników w przeszłości zachwalało opisy wprowadzające do omawianego serialu. Przyszedł więc czas na kolejny krok, a są nim pełne streszczenia, na które w sieci jest również zapotrzebowanie.

Seriale Srebrnego Ekranu czekają zmiany, a gdy te będą wdrażane, to oczywiście zostanie zmodyfikowany tekst w zakładce NAWIGACJA. Mówiąc kolokwialnie, wszystko musi mieć ręce i nogi. Docelowo serwis stanie się bardziej rozwojowy, a to umożliwi swobodną nawigację po jeszcze większej ilości publikacji. Za wszelkie ewentualne niedogodności z góry przepraszamy i dziękujemy za dotychczasowe korzystanie z serwisu Seriale Srebrnego Ekranu.

Udostępnij w social mediach