SANTA CLARITA DIET – Sezon 3 – RECENZJA

SANTA CLARITA DIET 3 – A NETFLIX ORIGINAL SERIES – Netflix serial oryginalny. Trzeci sezon amerykańskiej komedii grozy, czy jak opisują niektórzy horroru-komedii. Twórcą serialu jest Victor Fresco. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – SANTA CLARITA DIET 1. Niniejszy artykuł kontynuuje wątki fabularne zawarte w recenzji dotyczącej – SANTA CLARITA DIET 2.

GATUNKI : komedia / komedia grozy / czarna komedia / zombie movies
KRAJ PRODUKCJI : USA

Trzeci sezon, jak i wszystkie pozostałe sezony tego serialu, liczy 10 odcinków. SANTA CLARITA DIET 3 został udostępniony widzom w całości w dniu 29 marca 2019 roku. Całość możemy obejrzeć w języku polskim oczywiście na platformie NETFLIX.

SANTA CLARITA DIET – Sezon 3 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowych odcinkach poprzedniego sezonu zastępca szeryfa Anne Garcia łączy swoją pasję do malowania z pracą zawodową. W ten sposób zaczyna eksponować elementy własnego śledztwa na namalowanych przez siebie obrazach. Na nieszczęście Joela i Sheili każdy obraz dotyczy incydentu z ich udziałem. Jednak na ich szczęście Anne nie potrafi połączyć tych wszystkich elementów w jedną całość, która wskazywałaby ich jako winnych zarzucanych czynów. Dodatkowym problemem jest to, że następnego dnia pięć tysięcy zarażonych tajemniczym wirusem zombie małży trafi do różnych restauracji i takich nieumarłych jak Sheila będą całe tłumy.

Hammondowie obmyślają plan zatrzymania apokalipsy zombie. Postanawiają wykraść małże i spalić je w piecu piekarniczym. Podczas kradzieży wraca Ruby, która nie da tak łatwo się okraść. Ktoś jednak z oddali wysadza całą jej hodowle małży. Tym samym apokalipsa zostaje powstrzymana, ale późnym wieczorem Anne odwiedza Hammondów w ich domu i oznajmia, że jej układanka śledcza nabrała logicznych kształtów i teraz sprawę będzie prowadzić policyjny wydział zabójstw.

Czas na nowy plan – obalić teorie Anne ukazując jej że Gary i Dan wcale nie zginęli. Teraz tylko potrzebne jest nagranie gadające głowy Gary’ego na pocztę głosową, którą odsłucha Anne Garcia. Po tej akcji Gary prosi o zabicie go, bo bycie samą głową stało się już dla niego mordęgą. Następnie telefon odnajduje zastępczyni szeryfa i cała jej teoria się sypie. Kobieta się jednak nie poddaje i postanawia oddać telefon technikom, którzy sprawdzą wcześniejsze skasowane wiadomości. A ich jest sporo, bo zanim Joel i Sheila nagrali docelową wiadomość, to Gary często mówił o ich morderstwach i zjadaniu ludzi. Teraz dla Hammondów nie ma już odwrotu i muszą wiać z miasta. Abby żegna się na szybko z Ericiem, a ich pożegnanie jest zwieńczone wspólnym pocałunkiem. Eric nawet w przypływie radości zobowiązuje się dokonać ekoterroryzmu z dedykacją dla Abby.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Gdy Hammondowie są już spakowani odwiedza ich Anne. Wtedy dostaje telefon od techników, którzy jej przekazują, że z komórki nie da się odsłuchać usuniętych rozmów. Joel i Sheila są uratowani i już nie muszą uciekać z miasta. Pozostaje tylko życzenie gadającej głowy, dlatego zabierają Gary’ego za miasto na ostatnie pożegnanie. Nie potrafią jednak uśmiercić głowy, a chwilę później na miejsce podjeżdża Anne Garcia, która znalazła dowód winy Hammondów. Gdy kobieta próbuje ich aresztować oddaje strzał do Sheili, ale ta od niego nie ginie. Małżeństwo ujawnia jej prawdę o tym, kim stała się Sheila. Przekonują ją również, że Sheila zabija jedynie niegodziwców. Garcia utożsamia jej działalność z planem bożym i rezygnuje z ich aresztowania. Tym samym przysięga Sheili wierność jako prawdziwemu narzędziu samego Boga.

Po tej dziwnej akcji Sheila wykorzystuje Anne do lokalizacji i dostarczania jej nazistów. Szczegóły o ich zjadaniu pozostawia jednak dla siebie. Wszystko zaczyna się układać teraz po jej myśli. Sielanka się kończy, gdy na drzwiach do domu Hammondów przybił ktoś wiadomość „Beware the Knights are coming”. Sheila podejrzewa, że to ci sami łowcy, co wysadzili hodowle małży. Joel zaczyna badać historię Rycerzy Serbii. Następnie udaje się do serbskiego konsulatu, by wybadać teren, czy stamtąd dostał list z ostrzeżeniem / przestrogą. Tam spotyka Dobrivoje Poplovića, który próbował wcześniej zająć się eksperymentami nad nieumarłymi.

Hammondowie polują na kolejnego nazistę, a Anne pomaga im zatuszować morderstwo. Muszą tylko jeszcze dopracować wiarygodną wersję. Dlaczego potrzebne są im zwłoki tych mężczyzn. Nie może być jednak tak pięknie jak się to wszystko prezentuje. Okazuje się, że Anne prowadzi chrześcijańskie stowarzyszenie, gdzie z jego członkami podzieliła się informacją o zbawiennej misji Sheili. Na domiar złego Anne informuje Abby i Erica, że sprawą ekoterroryzmu zajmie się teraz FBI, które wytropi i wtrąci za kraty winnych nocnej eksplozji.

SANTA CLARITA DIET – Sezon 3 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Finał drugiego sezonu i początek SANTA CLARITA DIET 3 kreuje nam kilka nowych wątków fabularnych w tej komedii grozy. Pierwszy z nich dotyczy policjantki Anne, która po próbie aresztowania Hammondów, zmienia swój front względem Sheili. Po tym co zobaczyła na własne oczy, zaczyna traktować Sheilę jak narzędzie Boga. Tym samym staje na czele jej wyznawców i powiększa grono wtajemniczonych osób w zbawienną działalność nieumarłej Sheili. Z czasem zaczyna robić się to niebezpieczne, ponieważ Joel i Sheila woleliby skryte mordowanie niegodziwców, bez afiszowania się z tą działalnością wśród mieszkańców Santa Clarita. Muszą więc szybko wymyślić plan, jak odstawić Anne na boczny tor, zanim ta narobi im więcej problemów niż podczas całego wcześniejszego policyjnego śledztwa.

Druga sprawa nie cierpiąca zwłoki, to tzw. Rycerze Serbii. Organizacja rodem ze średniowiecza, która w swoich szeregach ma bezwzględnych łowców nieumarłych. Polują oni na zombie, które stanowią śmiertelne zagrożenie dla normalnych ludzi. Kiedy Joel zgłębia ich historię i strukturę organizacyjną, dowiaduje się, że wyznaczają oni po jednym przedstawicielu na dany region. Początkowo jednak wydaje mu się, że pierwszy raz los się do nich uśmiechnął. Przedstawicielem regionu, w którym zamieszkują, jest bowiem łagodna osoba, która nie powinna Sheili sprawić problemów. Ta teoria szybko rozmywa się w powietrzu niczym bańka mydlana. Ów łagodny łowca przekazuje bowiem swoją schedę bratu. Tommy to natomiast były snajper Marine Corps, który ku rozpaczy Hammondów, wręcz idealnie nadaje się na bezwzględnego Rycerza Serbii.

SANTA CLARITA DIET – Sezon 3 – Recenzja – ANALIZA – część 2

W związku z zaistniałą wyżej sytuacją najlepszym rozwiązaniem jest przekonać Tommy’ego do zmiany profesji. Na jego miejsce wskoczyłby Joel, który równocześnie w ten sposób stałby się świetną tarczą obronną dla swojej żony. Rycerz Serbii musi mieć jednak swojego następcę, a wciąganie w to wszystko Abby już nie bardzo podoba się Joelowi. Poza tym Abby teraz ma na głowie większe problemy, gdyż w szkole toczy się śledztwo w sprawie ataku terrorystycznego, do którego dopuścił się dla niej Eric. Z samym Ericiem dziewczyna ma dodatkowy dylemat, bo nie wie czy chce oficjalnie wejść w związek z chłopakiem z sąsiedztwa.

Rycerze Serbii, sprawa lokalnego terroryzmu i dylematy Abby. I właściwie nie tylko Abby, bo Joel w omawianym sezonie również staje przed jednym poważnym dylematem. Czy w imię miłości powinien zostać przemieniony przez Shailę, aby spędzić z nią całą wieczność. Gdyby tego wszystkiego było mało, to SANTA CLARITA DIET 3 pojawia się również człowiek, który ma własne cele względem zombiaków. Cele te są owiane tajemnicą i widzowie dopiero w finale sezonu poznają prawdziwe intencje człowieka z serbskiego konsulatu, którym jest Dobrivoje Poplović.

Wiele się więc dzieje fabularnie na przestrzeni całego sezonu. No a ten jak pozostałe liczy również dziesięć odcinków. Serial oczywiście nie zapomina o humorze. Wszak to komedia, choć specyficzna swoim humorem. No ale tego typu komedie są zawsze specyficzne i nie każdemu mogą one podchodzić. Jednak jeżeli serial podobał się komediowo widzom od samego początku, to i trzeci sezon ich nie zawiedzie. Choć w SANTA CLARITA DIET 3 zdarzają się żałosne sceny niczym z głupkowatych kreskówek dla dzieci. Tu możemy wymienić Poplovićia i jego dwóch sługusów, rodem przerysowanych z bajek, gdzie jest geniusz zbrodni i jego półgłówkowaci asystenci. Tu za takich robią Janko i Radul.

SANTA CLARITA DIET – Sezon 3 – Recenzja – ANALIZA – część 3

No a co z głową Gary’ego ? Wszak ten prosił Joela i Sheilę o dopełnienie jego żywota. Właściwie już od dawna nie żyje, ale nie chciał egzystować jako sama głowa. Ci jednak jakoś nie mogli z czystym sumieniem odesłać go z tego świata. Zaopiekowali się więc samą głową, choć o niej z lekka później zapomnieli. Ta zdążyła się rozłożyć i Gary nie przypomina już tego samego Gary’ego co dawniej. Przynajmniej z wyglądu, choć nadal jest on dobry w swoim fachu obrotu nieruchomościami. Tym samym Sheila i Joel postanawiają to wykorzystać, a Gary dostaje niejako sens swojego „życia”. Zostaje doposażony w słuchawki z mikrofonem, a samodzielną pracę bez rąk i nóg pomaga mu urzeczywistnić łączność z Alexą. Jak widać do szczęścia niewiele potrzeba samej głowie, bo jedynie internet i asystentka głosowa sztucznej inteligencji firmy Amazon.

Istotne jest, że w tym serialu twórcy nie pozwalają się nudzić widzom monotematycznością. W SANTA CLARITA DIET 3 dostajemy ponownie kilka wątków fabularnych, które są prowadzone praktycznie przez cały sezon. Mamy tu również szalonego Rona, który dostaje w tym sezonie więcej czasu antenowego i większą rolę do odegrania. Stale więc się tu coś dzieje nie tylko wokół głównych bohaterów opowieści. Choć oczywiście nadal trzonem fabularnym są perypetie rodziny Hammondów, bo przecież od przemiany Sheili w nieumarłą zaczęły się ich kłopoty, a raczej doprecyzowując – całkiem nowe życie.

SANTA CLARITA DIET – Sezon 3 – Recenzja – O AKTORACH

Omawiana SANTA CLARITA DIET 3 dorzuca kilka nowych postaci. Krótki więc teraz rzut okiem na warstwę aktorską trzeciego sezonu. Zacznijmy jednak od niby nam dobrze znanej z poprzedniego sezonu głowy Gary’ego. Teraz po jej rozkładzie w tą postać wciela się Alan Tudyk. Aktor i dubbingowiec, swojego głosu udzielał w animacjach „Harley Quinn” i „Final Space„. Aktorsko to chociażby Mr. Nobody w serialu „Doom Patrol„.

W postać Poplovićia wciela się w tym sezonie Goran Visnjic. Serialowo to między innymi Alastair Adana w „The Boys” i Ante Gotovina w „General„. To również John Woods w produkcji science fiction „Extant„.

Jego podwładnych, czyli Janko i Radula zagrali tu kolejno Stephen Full i Dominic Burgess. Ten drugi wcielił się chociażby w Jerry’ego Summersa w serialu „Dr. Death„.

Tommy, to natomiast w rzeczywistości Ethan Suplee. Serialowo to między innym Billy w „The Ranch” oraz D w „Chance„. Najdłużej na ekranie gościł jednak w serialu komediowym „My Name Is Earl„, jako Randy Hickey.

Jean, którą Sheila miała się opiekować, ale jej opieka na staruszką poszła w inną stroną niż można było przypuszczać, to aktorsko Linda Lavin. Serialowo to Norma w „B Positive„. Aktorka najbardziej jest jednak znana z roli Alice Hyatt w serialu „Alice„.

Agentkę FBI prowadzącą śledztwo w sprawie terroryzmu zagrała tu natomiast Shalita Grant. Serialowo to Sherry Conrad w „You” oraz Sonja Percy w „NCIS: New Orleans„.

Petra Blazic, to aktorsko Kerri Kenney-Silver. Serialowo jest ona chyba najbardziej znana z postaci Trudy Wiegel w „Reno 911!„.

Obsadę trzeciego sezonu uzupełnia Winter, czyli koleżanka ze szkoły Abby i Erica. W tą postać wciela się Sydney Park. Serialowo to chociażby Caitlin Lewis w „Pretty Little Liars: The Perfectionists” oraz Cyndie w „The Walking Dead„.

SANTA CLARITA DIET – Sezon 3 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Mówiąc krótko SANTA CLARITA DIET 3 stale podtrzymuje poziom znany nam z poprzednich odsłon. Co najważniejsze stale dostajemy w tym serialu nowe wątki fabularne, a w trzecim sezonie jest ich nawet sporo. I nagle ze strony platformy Netflix przychodzi informacja, że trzeci sezon kończy naszą przygodę z tym serialem. 26 kwietnia 2019 roku, czyli niecały miesiąc po premierze omawianego sezonu, Netflix postanowił skasować komediowy projekt o niestandardowej zombie. Tym samym widzowie nie doczekali się kontynuacji tej opowieści.

Czy serial jest drastycznie urwany i jego anulowanie pozostawia niesmak po obejrzeniu tego sezonu ? Hmm, SANTA CLARITA DIET 3 kończy się pewnym cliffhangerem związanym z Joelem. Nie mniej jednak kończy on wszystkie wątki rozpoczęte w tym sezonie. Dostaniemy więc zakończenie sprawy z Poplovićem, jak i jego ludźmi. Dokończone będzie również śledztwo FBI w sprawie terroryzmu i dylematu Abby względem Erica. Tym samym można śmiało obejrzeć ten sezon nawet wiedząc, że nie doczeka się on kontynuacji. Furtka do dalszej historii zostaje otwarta, ale cóż, nie pierwszy i nie ostatni to serial, który spotkał taki los, iż kończy on w piachu w wyniku kasacji. Tym samym musimy się zadowolić tym co już powstało wokół tej produkcji. Wszystkie trzy sezony stale będą więc czekać na potencjalnych widzów na platformie NETFLIX.

Udostępnij w social mediach