Santa Clarita Diet – SEZON 1 – Recenzja

Santa Clarita Diet – A NETFLIX ORIGINAL SERIES – Netflix serial oryginalny. Amerykańska czarna komedia, której twórcą jest Victor Fresco. Za produkcję serialu odpowiada KatCo (studio produkcyjne Tracy Katsky), Flower Films (studio produkcyjne Drew Barrymore i Nancy Juvonen), Garfield Grove (studio produkcyjne Victora Fresco), Olybomb Productions (studio produkcyjne Timothy’ego Olyphanta) oraz Kapital Entertainment (studio produkcyjne założone przez Aarona Kaplana).

GATUNKI : komedia / komedia grozy / czarna komedia / zombie movies
KRAJ PRODUKCJI : USA

Każdy sezon serialu Santa Clarita Diet liczy po 10 odcinków. Pierwszy sezon został udostępniony widzom platformy NETFLIX w całości w dniu 3 lutego 2017 roku.

Santa Clarita Diet – SEZON 1 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o rodzinie Hammond, które zamieszkuje w Santa Clarita w Kalifornii. Dotychczas Sheila i Joel (wraz z nastoletnią córką Abby) prowadzili normalne życie mieszkając w sąsiedztwie dwóch policjantów. Zawodowo trudnili się sprzedażą nieruchomości. Pewnego dnia po oprowadzaniu po domu potencjalnych kupców Sheila zaczęła wymiotować. Nie był to zwykły incydent spowodowany chwilową niedyspozycją organizmu. Sheila wydaliła z siebie litry rzygowin. To zniechęciło potencjalnych nabywców domu, a całe zdarzenie sprawiło, że ich nowy współpracownik Gary West przejął ich obowiązki zawodowe.

To wszystko jednak nie jedyny problem małżeństwa Hammond. Sheila twierdzi, że wyrzygała swoje wnętrzności, choć jedynym dowodem na to jest wydalona z organizmu mała czerwona kulka. Joel wraz z córką Abby stwierdzili, że rzeczywiście nie słychać u niej bicia serca. To jednak nie jedyna zmiana u Sheili. Kobieta zaczyna zachowywać się nietypowo. Zjada surowe mielone mięso, a po nacięciu swojej skóry, zamiast krwi wypływa z niej czarna maź. Eric – ich sąsiad nerd mózgowiec, wystawia diagnozę Sheili – kobieta stała się chodzącym zombie. Najgorsze jest to, że z czasem Sheili przestaje podchodzić surowe wołowe czy drobiowe mięso. Kobieta potrzebuje ludzkiego mięsa, by całkowicie zaspokoić swój narastający głód.

Santa Clarita Diet – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

W lutym 2017 roku Netflix prezentuje światu czarną komedię Santa Clarita Diet. Tym razem dostajemy serial o groteskowym podejściu do śmierci, gdzie główna bohaterka produkcji z dnia na dzień staje się chodzącym zombie. Jej przemiana następuje w bardzo dziwny i nietypowy sposób. Nietypowy – bo różny od tego, co dotychczas prezentowały nam wszelkie produkcje o żywych trupach. Sheila bowiem podczas obowiązków służbowych zaczęła wymiotować. Nie w typowy dla człowieka sposób. Ze swoich ust wydaliła na zewnątrz wiele litrów rzygowin. Wyglądało to tak, jakby wyrzygała wszystkie swoje wnętrzności. I tak też po tym incydencie czuła się główna bohaterka. To zdarzenie dodatkowo zaczęło odmieniać jej osobowość. Sheila do tej pory uważana była za nudziarę, a od teraz staje się bardzo żywiołową osobą. Zwiększa się u niej również libido oraz kobieta staje się bardziej bezpośrednia w wyrażaniu swoich opinii. Finalnie tylko z wyglądu przypomina starą Sheilę. W rzeczywistości jest już całkiem nową osobą.

Przemiana Sheili jest największym problemem dla jej rodziny. To wywraca ich życie o 180 stopni. Jej córka ze świadomością, że mama stała się zombie zjadającym ludzi, zaczyna świrować. Dziewczyna opuszcza zajęcia szkolne i na siłę szuka sposobu, by wyładować swoją złość na bezsilność wobec zastanej sytuacji. Mąż kobiety – Joel Hammond natomiast gryzie się z myślami w jaki sposób powinien się teraz zachować. Z jednej strony chce być wsparciem dla swojej żony w tej trudnej sytuacji. Trudnej dla niego, bo Sheila z czasem nie traktuje poważnie stanu w jakim się obecnie znalazła. Z drugiej strony mężczyzna nie może sobie wyobrazić, że z dnia na dzień z agenta nieruchomości zmieni się w mordercę dostarczającego ludzkie pożywienie dla swojej żony. To go zaczyna nie tylko przerażać, ale i przerastać. Dlatego Joel stawia sobie za cel odnalezienie lekarstwa na to, co spotkało jego kochaną żonę.

Santa Clarita Diet – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Koniec końców obydwoje wiedzą, że w takiej mieścinie jak Santa Clarita ciężko będzie ukryć zwiększającą się ilość morderstw z ich powodu. Na nieszczęście Joela i Sheili mieszkają oni w sąsiedztwie dwóch policjantów. Jeden z nich – Rick, jest oficerem policji, drugi Dan jest zastępcą szeryfa, a raczej zastępcą pani Szeryf – Anne Garcii. Dodatkowo Dan jest ojczymem Erica, który staje się dla rodziny Hammond kimś w rodzaju eksperta z dziedziny tych paranormalnych zdarzeń, które napotkały ich rodzinę. Eric jest wzorowym uczniem w szkole i chętnie udziela pomocy i porad swoim sąsiadom. Robi to głównie ze względu na Abby, w której jest zakochany bez uzewnętrznienia swoich odczuć względem nastoletniej sąsiadki.

Przemiana Sheili nie może jednak zburzyć relacji rodzinnych w domu Hammondów. Joel i Sheila mają jednak trudny orzech do zgryzienia, jak i czy w ogóle przekazać córce, że z uwagi na stan jej mamy, razem polują na potencjalne ludzkie pożywienie dla jej rodzicielki. Dodatkowym problemem może się okazać ukrycie przed córką upolowanej ofiary. Jeszcze większym problem może się okazać ukrycie osoby, która może być później poszukiwana przez organy ścigania. No i jak tu dobierać schematem potencjalne ofiary ? Czy stosować kryteria, że bardzo źli ludzie zasługują na taki los, czy może wybrać inne cechy które predysponują daną osobę do stania się potencjalnym źródłem pożywienia dla Sheili.

Santa Clarita Diet choć generalnie dotyczy makabrycznych historii potrafi momentami nieźle bawić. Czarne komedie są specyficzne, więc nie każdemu podejdzie tego typu produkcja, jednak humoru tutaj nie brakuje. Z całą pewnością jest to humor sytuacyjny, a zaletą serialu jest w odmienny sposób ukazanie zombie. Oczywiście nie jest to całkiem oryginalne podejście do tematu, bo przecież zombie w diametralnie inny sposób już wcześniej ukazywał serial „iZombie„. Tam twórcy z komiksowego pierwowzoru zrobili kryminał. W Santa Clarita Diet twórcy poszli natomiast w stronę komedii.

Santa Clarita Diet – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

Czas przyjrzeć się teraz postaciom tego serialu, jak wyglądają one od strony aktorskiej. Sheila Hammond, to aktorsko Drew Barrymore. Zasłynęła ona jako dziecięca gwiazda na początku lat osiemdziesiątych. Zagrała kolejno w „Altered States” (pol. Odmienne stany świadomości) oraz bardziej kultowym „E.T. the Extra-Terrestrial” (funkcjonującym w Polsce po prostu jako E.T.). Gdy dorastała była aktorką głównie filmową, a w serialach występowała jedynie epizodycznie. W 2000 roku zagrała Dylan Sanders w nowej wersji „Charlie’s Angels„, a następnie w „Charlie’s Angels: Full Throttle„. Ponadto to Nancy Kendricks w „Duplex” (znanym w Polsce jako Starsza pani musi zniknąć) oraz Jess w „Miss You Already” (pol. Już za tobą tęsknię). Serialowo natomiast udzieliła swojego głosu w animacji „Family Guy„.

Joel Hammond, to aktorsko Timothy Olyphant. Aktor dał się poznać szerzej światu jako Mickey Altieri w „Scream 2„. W późniejszych latach wystąpił również jako Agent 47 w „Hitman„. Jednak o nim możemy więcej powiedzieć serialowo. Olyphant wcielił się między innymi w postać Setha Bullocka w kultowym „Deadwood„. To również Wes Krulik w „Damages” oraz Raylan Givens w „Justified” (pol. Justified: Bez przebaczenia). Epizodycznie przewinął się natomiast przez finałowy sezon „The Good Place„.

Ich córkę Abby Hammond gra natomiast Liv Hewson. Ją znamy między innymi z postaci Audrey w marvelowym „Inhumans” oraz z postaci Michaeli w „Top of the Lake” (znanym w Polsce jako Tajemnice Laketop). Aktorsko to również Claire Duncan w „Dramaworld„.

Santa Clarita Diet – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Eric Bemis, to aktorsko Skyler Gisondo. Przewinął się on między innymi przez trzeci sezon „House M.D.” oraz trzeci sezon komediowego „My Name Is Earl„.

Jego mama Lisa Palmer, to w rzeczywistości Mary Elizabeth Ellis. Serialowo to między innymi Debbie Sanderson w „The Grinder” oraz Daphne Larson w „Lodge 49„.

Jej mąż Dan Palmer, to aktorsko Ricardo Antonio Chavira. Aktor jest najbardziej znany z postaci Carlosa Solis w „Desperate Housewives” (znanym w Polsce pod tytułem z d… wziętym Gotowe na wszystko). Ponadto to Bruce w trzecim sezonie „Jane the Virgin” oraz Francisco Vargas w „Scandal„. W drobnych rolach przewinął się przez klasyk „Six Feet Under” oraz pierwszy sezon „24” (znanego w Polsce jako 24 godziny).

Szeryf Anne Garcia, to aktorsko Natalie Morales. Amerykanka kubańskiego pochodzenia zagrała między innymi Lucy w „Parks and Recreation„. To również Lauren Cruz w „White Collar” oraz Claire Lacoste we wspomnianym wyżej „The Grinder„.

Gary West, to w rzeczywistości Nathan Fillion. Aktor zagrał główną rolę w serialu „Castle„, a wcześniej wypromował się na postaci kapitana Malcolma 'Mal’ Reynoldsa w serialu „Firefly„. Serialowo to również Jacques Snicket w „A Series of Unfortunate Events” oraz Adam Mayfair w „Desperate Housewives„.

Sąsiadka Hammondów – Alondra, to aktorsko Joy Osmanski. Koreańsko-amerykańska aktorska została zaangażowana do serialu „Stargirl„. Niektórzy mogą ją kojarzyć z roli Felicity w drugim sezonie „Freakish„. W drobnych rolach przewinęła się również przez czwarty sezon „Grey’s Anatomy” oraz pierwszy sezon serialu „Lucifer„.

To już całkiem na koniec jej serialowy mąż Rick. W tej roli wystąpił Richard T. Jones. Serialowo to między innymi Agent DEA w „Narcos” oraz Andy Hahn w „American Horror Story: Hotel„. To również Sam Denning w „Hawaii Five-0” oraz James Ellison w „Terminator: The Sarah Connor Chronicles„. Epizodycznie przewinął się natomiast przez drugi sezon „Extant” i dwunasty sezon „Criminal Minds„.

Santa Clarita Diet – SEZON 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Pierwszy sezon Santa Clarita Diet wprowadza nas w historię początków życia Sheili Hammond jako zombie. Tu oglądamy nie tylko jak kobieta radzi sobie z nową sytuacją w jakiej się znalazła, ale również jak radzi sobie z tym fizycznie i psychicznie cała jej rodzina. W pierwszym sezonie oglądamy pierwsze rozterki jej męża Joala, który nie wie, czy pomagać żonie w zdobywaniu ludzkiego pokarmu, czy trzymać się od tej sprawy z daleka, by nie stać się zimnym mordercą. To również rozterki ich córki Abby, która po pierwsze nie może się pogodzić z tym, co stało się z jej matką, a po drugie nie może znieść myśli, że rodzice ukrywają przed nią prawdę w jaki sposób zdobywają ludzki pokarm. Koniec końców w tej poważnej sytuacji nie brakuje sytuacji zabawnych. Wszak to komedia, więc humoru tu nie brakuje.

Santa Clarita Diet to serial oryginalny platformy Netflix. Jeżeli ktoś nie miał okazji obejrzeć tej produkcji, to cały pierwszy sezon oraz pozostałe dwa są i będą stale dostępne w bibliotece VOD tej platformy.

Udostępnij w social mediach