Safe – MINISERIAL – Recenzja

Safe – A NETFLIX ORIGINAL SERIES – Netflix serial oryginalny. Thriller brytyjsko-francuski, wg pomysłu słynnego pisarza Harlana Cobena. To wspólna produkcja platformy Netflix i francuskiego Canal+. Za produkcję miniserialu odpowiada Red Production Company (StudioCanal -> Vivendi).

GATUNKI : thriller / thriller kryminalny / suspense
KRAJ PRODUKCJI : UK Francja

Miniserial Safe liczy 8 odcinków. Wszystkie one zostały udostępnione równocześnie na platformie NETFLIX w dniu 10 maja 2018 roku. We Francji serial był nadawany premierowo na Canal 8.

Safe – MINISERIAL – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o chirurgu Tomie Delaney. Wychowuje on samotnie po śmierci żony, dwie nastoletnie córki. Pewnego dnia jedna z jego córek imieniem Jenny znika w tajemniczych okolicznościach. Tom podejmuje wszelkie możliwe kroki by ustalić gdzie udała się szesnastolatka. Z uwagi na fakt, że od zniknięcia Jenny nie upłynął wystarczający czas, by policja wszczęła poszukiwania, Tom rozpoczyna tropienie córki na własną rękę.

Safe – MINISERIAL – Recenzja – ANALIZA – część 1

Opis wprowadzający bardzo skąpy w swej treści, ale cały serial głównie skupia się na poszukiwaniu Jenny. W związku z tym wdając się w szczegóły poszukiwań nie obyłoby się bez spoilerów.

Akcja całego serialu rozgrywa się w granicach osiedla domków jednorodzinnych. To strzeżone osiedle, które zamieszkują dość zamożne rodziny. Całość jak to bywa na luksusowych osiedlach jest pod stałym monitoringiem. Tym bardziej może dziwić nagłe rozpłynięcie się w powietrzu córki naszego głównego bohatera. Jednak taki był zamysł pomysłodawcy serialu. Sam tytuł nawiązujący do bezpieczeństwa ma zasugerować widzowi, że to wszystko jedynie pozory.

Z przebiegu akcji dowiadujemy się, że mimo, że to niezbyt duże osiedle, to praktycznie ludzie tam mieszkający są dla siebie całkiem obcy. Tom podczas poszukiwań odbija się od nich jak od ściany. Dla obcych mu sąsiadów sprawa zaginięcia jego córki jest im praktycznie całkiem obojętna.

Całe zniknięcie córki Toma jest owiane wielką tajemnicą. Z fragmentów serialu dowiadujemy się, że jego relacje z Jenny pogorszyły się po śmierci żony, a jej matki. Chociaż od jej śmierci minęło już trochę czasu, to Tom bardziej wmówił sobie, że jego córka pogodziła się już z losem, niż rzeczywiście było to faktem. Podczas poszukiwań zaczął jednak na nowo poznawać swoją Jenny. Jej częste, jak się okazało wizyty w byłym miejscu pracy mamy, świadczyły o tym, że Jenny w rzeczywistości nigdy do końca nie pogodziła się z jej śmiercią.

Safe – MINISERIAL – Recenzja – ANALIZA – część 2

Z czasem widz dowiaduje się, że zniknięcie Jenny jest większym elementem całej intrygi. Jednak nie dostaje on gotowych odpowiedzi na tacy. Poszczególne tajemnice jakie kryją się za zniknięciem Jenny, odkrywane są wraz z postępami w poszukiwaniach, jakie czyni nasz główny bohater. Jednak pomysłodawca serii często myli celowo nam tropy, ale to jest akurat charakterystyczne dla Harlana Cobena.

Sam serial Safe nie jest adaptacją żadnej z powieści tego pisarza. Jednak dla tych co przeczytali choć jedną jego książkę, łatwo wyłapać charakterystyczne dla tego autora elementy w tym serialu. Wszystko oczywiście ubrane pod produkcję na srebrny ekran. A tu widz raczej nie może się nudzić, bo serial w całości trzyma w napięciu, jak na przyzwoity thriller /suspens przystało.

Poza tym równolegle do poszukiwań ojca, który tropi własną córkę, dostajemy w pakiecie element śledztwa lokalnej policji. Początkowo w żaden sposób nie jest ono związane z Jenny, a skupia się na pewnej nauczycielce, która wdała się w romans z własnym uczniem. Z biegiem wydarzeń poszczególne wątki zaczynają się łączyć w jedną zgrabną całość, choć nic, jak to u Cobena, nie jest łatwo przewidzieć.

Safe – MINISERIAL – Recenzja – O AKTORACH

Do głównej roli ojca tropiciela, czyli Toma Delaney, zaangażowano amerykańskiego aktora. To Michael C. Hall znany serialomaniakom przede wszystkim z odgrywania postaci Dextera Morgana, w niegdyś najpopularniejszym serialu „Dexter„. Aktor zanim dostał rolę życia występował w serialowej produkcji HBO „Six Feet Under„. Tam wcielił się w postać Davida Fishera. Ostatnio natomiast Michael C. Hall wcielił się w postać JFK w „The Crown„.

Jenny Delaney to natomiast Amy James-Kelly. To aktorka z Irlandii Północnej. Serial Safe jest jej pierwszą poważniejszą rolą, choć wcześniej gościła na srebrnym ekranie grając w operze mydlanej Coronation Street.

Pani detektyw z lokalnej policji, a równocześnie sąsiadka Toma, Sophie Mason, to w rzeczywistości Amanda Abbington. Ją możemy kojarzyć jako Mary Morstan z serialu „Sherlock„. To angielska aktorka, która generalnie występuje niemal wyłącznie w brytyjskich produkcjach. Z jej innych znaczących ról poza wyżej wymienioną, można nadmienić jeszcze odgrywaną przez nią postać Miss Mardle w serialu „Mr Selfridge„.

Wspomniana w tekście nauczycielka Zoé Chahal, to aktorsko Audrey Fleurot. To francuska aktorka znana wyłącznie miłośnikom francuskich filmów i seriali, ponieważ grywa ona jedynie w rodzimych produkcjach.

Warto też na koniec wspomnieć o serialowym przyjacielu Toma. To Pete Mayfield, a w rzeczywistości angielski aktor Marc Warren. W przeciwieństwie do całej obsady serialu Safe, ma on dość bogaty dorobek aktorski. Serialomaniacy mogą go kojarzyć jako Nicka z dramatu prawniczego „The Good Wife„. Inni mogą go znać z thrillera brytyjskiego „Mad Dogs„.

Safe – MINISERIAL – Recenzja – PODSUMOWANIE

Serial Safe może nie jest arcydziełem, ale jako thriller sprawdza się dobrze. Potrafi stopniować i utrzymywać napięcie. W samej historii widać rękę Harlana Cobena, więc po serial w pierwszej kolejności powinni sięgnąć fani książek jego autorstwa. Elektryzuje też aktor obsadzony w roli głównej (red. ja osobiście od razu obejrzałem serial bardziej ze względu na Michaela C. Halla, niż fakt, że Safe jest wg pomysłu Harlana Cobena).

Udostępnij w social mediach