RUNAWAYS – Sezon 2 – RECENZJA

RUNAWAYS 2 – A hulu Original – serial oryginalny hulu. Drugi sezon serialu Marvela o uciekających dzieciakach ze specjalnymi zdolnościami. Informacje o producentach serialu oraz informacje z zarysem fabuły pierwszego sezonu, możecie przeczytać w artykule – RUNAWAYS 1.

GATUNKI : superhero / supernatural fiction / science fiction / akcja / teen drama / przygodowy
KRAJ PRODUKCJI : USA

Swoją premierę – tym razem wszystkie odcinki udostępnione w tym samym momencie – RUNAWAYS 2 miał na platformie hulu 21 grudnia 2018 roku. W Polsce serial miał się pojawić na SHOWMAX dzień później po amerykańskiej premierze, ale zanotował kilkudniowy poślizg. Sezon drugi tego serialu liczy 13 odcinków. 

RUNAWAYS – Sezon 2 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

W finale poprzedniego sezonu, dzieciaki z wyższych sfer, po odkryciu czym tak dokładnie zajmują się ich rodzice, uciekają z domu. Wcześniej chcą zapobiec wydostaniu „tajemniczego czegoś” z miejsca odwiertu, które znajduje się gdzieś nieopodal centrum Los Angeles. Ostatecznie dochodzi do konfrontacji grupy uciekinierów z ich rodzicielami oraz tajemniczym Jonah. Ich rodzice pracują właśnie pod jego dyktando i to on jest inicjatorem odwiertu.

Bezpośrednia konfrontacja z rodzicami nie zaowocowała sukcesem. Grupa uciekinierów zaczęła szukać dla siebie bezpiecznego schronienia. By mieć wyrównane szanse, nie wystarczą jedynie niszczycielskie rękawice Chase’a, świecąca nieziemskim blaskiem Karolina, czy super siła Molly. Nico postanawia odebrać matce magiczny kostur. To pozwala zyskać grupie nieznaczną przewagę, szczególnie, że ich rodzice dysponują dużymi środkami, więc mogą wysłać za swoimi dziećmi hordy najemników.

Młodzi śmiałkowie nie mogą się jednak wiecznie ukrywać. Celem samym w sobie było zdemaskowanie przestępczej działalności ich rodziców. Jednak to z czym rzeczywiście walczą, to nie tylko firma Pride, czy sekciarski kościół wyznaniowy. Prawdziwym wyzwaniem jakiemu muszą stawić czoła jest Jonah. To on pociąga za przysłowiowe sznurki, a jego zdolności nie są z tego świata.

RUNAWAYS – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

RUNAWAYS 2 fabularnie kontynuuje wątki poprzedniego sezonu. Wstępny opis fabuły był lekko zarysowany przy okazji artykułu dotyczącego pierwszego sezonu tej produkcji – Runaways 1. Po sukcesie pierwszej serii wielu fanów, nie tylko Marvela, z niecierpliwością oczekiwało od HULU kontynuacji tej komiksowej adaptacji przygód grupy uciekających dzieciaków (no OK. – grupy młodzieży). Drugi sezon nieco jednak traci swą aurę tajemniczości. Kontynuacja serii tym razem bardziej zaczyna przypominać klasyczne seriale superhero. Oczywiście nie mamy tu do czynienia z grupą trykociarzy. Poszczególne osoby całkiem niedawno odkryły, że posiadają niezwykłe umiejętności. Nawet nie są świadomi pochodzenia tych mocy, choć próbują poukładać pewne fakty z ich życia, w jedną większą całość.

Super siła Molly może być powiązana z eksperymentem jej przybranych rodziców. Obecność podczas incydentu w laboratorium wyzwoliła w niej tą energię. Nikt tylko nie wie, dlaczego dopiero teraz ta super siła daje o sobie przypomnieć, skoro od wydarzenia minęło sporo lat. Jej przyrodnia siostra Gert, tym bardziej nie wie, skąd jej zdolność porozumiewania się z dinozaurem, którego uwolnili jeszcze przed wspólną ucieczką. Natomiast Karolina ze względu na własne zdolności, uświadomiła sobie, kto w rzeczywistości jest jej prawdziwym biologicznym ojcem.

RUNAWAYS – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

U uciekinierów z czasem pojawiają się dylematy moralne i etyczne. Pojawiają się też wątpliwości, czy Ci co zostali wybrani na ich główny cel, są ich prawdziwymi wrogami. Rozłąka z rodzicami staje się dla niektórych bolesna. Z jednej strony byli świadkami potworności, jakich dokonali ich rodzice. Jednak przy głębszym zastanowieniu, może nie są oni wcale tacy okrutni, a stali się także ofiarą tajemniczego Jonah.

Odmiennego zdania jest Alex Wilder. Dla niego świat bardziej wygląda czarno-biało. Alex niczym nie usprawiedliwia swoich własnych rodziców. Wie, że jego ojciec to typowy gangster, który tylko próbował się ucywilizować przy boku swojej żony prawniczki. Alex z czasem jednak uświadamia sobie, że jego matka może być większą gangsterką, niż ktokolwiek z grupy rodzicieli uciekającej paczki.

W tej odsłonie RUNAWAYS 2 klarują się bardziej bliższe relacje między głównymi bohaterami serii. Alex musi przełknąć gorycz porażki, bo dowiaduje się, że ta, w której jest od lat zakochany – Nico – bardziej niż nim, zainteresowana jest uczuciowo Karoliną. Dla niektórych ten obrót rzeczy okazał się bardziej korzystny. Gert zyskała na tym Chase’a, który wcześniej z powodu jego zainteresowania Karoliną, nie zwracał zbytnio na nią uwagi.

RUNAWAYS – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

A jak RUNAWAYS 2 wygląda od strony aktorskiej ? Uciekające dzieciaki były przedstawione przy okazji recenzji pierwszego sezonu. Przy okazji drugiego sezonu należy jeszcze wspomnieć o koleżance Alexa, która dostała tu większą rolę. W postać Livvie wcieliła się urocza Ajiona Alexus. Serialomaniacy mogą ją kojarzyć z serialu „Empire” oraz jej roli Sheri Holland w dramacie młodzieżowym Netflix Original „13 Reasons Why„.

To teraz czas na rodziców. Matka Alexa – Catherine Wilder – to Angel Parker. Aktorka wystąpiła między innymi w drugiej odsłonie serialu FOX-a „American Crime Story„. Ojca Alexa – Geoffrey’a Wildera – gra natomiast Ryan Sands. Aktor przeplatał się epizodycznie przez kilka seriali. Wystąpił przykładowo w „The Wire„. Grał też Agenta Lofthouse’a w dark fantasy „Grimm” oraz Vincenta w dokrętce po wznowieniu „Prison Break„.

Rodzice Gert Yorkes, czyli Stacey i Dale, to aktorsko Brigid Brannagh i Kevin Weisman. Ta pierwsza grała chociażby Pamele Moran w serialu ABC „Army Wives„. Epizodycznie wskakiwała także do takich popularnych produkcji jak „Supernatural” (w Polsce znany jako Nie z tego świata), czy „Grimm„, a także „Grey’s Anatomy” (w Polsce znany bardziej jako Chirurdzy). Kevin Weisman natomiast jest najbardziej znany z roli Marshalla Flinkmana w „Alias„.

Janet Stein, czyli matka Chase’a, to znana aktorka Ever Carradine. Skupiając się tylko na jej ostatnich występach możemy wymienić jej rolę Rachel Kennedy w pierwszej odsłonie dramatu prawniczego Amazona – „Goliath„. Odgrywa też żonę komendanta Naomi Putnam w „The Handmaid’s Tale„.

Jej serialowy mąż i genialny naukowiec Victor Stein to aktorsko Amerykanin James Marsters. Przewinął się przez wiele seriali, a popularność zyskał postacią Spike’a w „Buffy the Vampire Slayer” oraz jego spin-offie „Angel„. Wcielił się też w ludzkiego avatara Brainiaca w serialu „Smallville” (w Polsce znanym jako Tajemnice Smallville).

RUNAWAYS – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Ojcem, który wychowywał Karolinę jest w serialu Frank Dean. Aktorsko to Kip Pardue. Występował on w takich serialach jak „Mad Men„. Zaliczył też rolę Agenta FBI Volcheka w popularnym serialu „Ray Donovan„.

Serialowa matka Karoliny to Leslie Dean. Jako aktorka to w rzeczywistości Annie Wersching. Znana jest ona przede wszystkim z roli Renee Walker w „24” (w Polsce ten serial znany jest pod tytułem 24 godziny). Grała też matkę braci Salvatore – Lillian „Lily” Salvatore w „The Vampire Diaries„. Inni mogą ją kojarzyć jako Julie Brasher w serialu Amazon PrimeBosch„, a także jako Emme Whitmore w „Timeless„.

Tina Minoru to w serialu RUNAWAYS matka Nico, a w rzeczywistości amerykańska aktorka japońskiego pochodzenia Brittany Ishibashi. Ostatnio chyba najbardziej znana z nowych wersji przygód o wojowniczych żółwiach ninja. Wystąpiła w filmie „Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows„. Serialowo przewija się przez kilka znanych produkcji. Wystąpiła w dramacie obyczajowym „This Is Us„, czy chociażby „Supernatural„.

Jej serialowy mąż Robert Minoru to aktorsko James Yaegashi. Ma on na koncie znacznie mniej ról filmowych i serialowych. Wymienić można jedynie ze znanych produkcji perełkę Netflixa, czyli marvelowy „Daredevil„.

No i na koniec z głównej obsady został tajemniczy Jonah. To australijski aktor Julian McMahon. Możemy go kojarzyć jako McCarthy’ego z serialu Syfy „Hunters„.

RUNAWAYS – Sezon 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Nowy sezon RUNAWAYS 2 prezentuje się słabiej od pierwszej swojej odsłony. Stracił dużo na swojej aurze tajemniczości. Słabiej nie oznacza jednak, że wypadł całkiem blado. Dalej jest to produkcja dobra dla oka. Fabuła ruszyła do przodu, choć wiele jeszcze przed nami.

Ostatecznie historia przedstawiona w serialu zamyka się w trzecim sezonie serii. Ten miał swoją premierę 13 grudnia 2019 roku i liczył 10 odcinków.

Udostępnij w social mediach