RUNAWAYS – Sezon 1 – RECENZJA

RUNAWAYS – A hulu Original – serial oryginalny hulu. Serialowa adaptacja marvelowego komiksu pod tym samym tytułem, stworzonego przez scenarzystę Briana K. Vaughan, znanego z takich komiksów jak: „Saga”, „Y: The Last Man”, czy „Ex Machina” oraz rysownika Adriana Alphona. Za produkcję serialu odpowiada BC Signature Studios (Disney), Marvel Television (Disney) oraz Fake Empire Productions (Studio produkcyjne założone przez Josha Schwartza i Stephanie Savage).

GATUNKI : superhero / supernatural fictionscience fiction / teen drama / akcja / przygodowy
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon RUNAWAYS liczy 10 odcinków. Premierowo był on udostępniany widzom platformy hulu od 21 listopada 2017 roku do 9 stycznia 2018 roku. W Polsce premierowo był on udostępniany na platformie Showmax.

RUNAWAYS – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

RUNAWAYS to serial o grupie młodzieży z wyższych sfer, dawniej grupie przyjaciół z czasów dzieciństwa, których drogi się nieco rozeszły oraz ponownie po latach splotły w obliczu tajemnicy, jaką wspólnie odkrywają. Wiąże się to z odkryciem sekretu ich rodziców, na co dzień szanowanych biznesmenów, naukowców czy prawników. Młodzi bohaterowie odkrywają bowiem, że ich rodzice prowadzą podwójne życie. Przypadkowo wspólnie trafiają do piwnicy jednej z posiadłości należących do ich rodziców. Tam są świadkami tajemniczego obrzędu, w którym uczestniczą ich rodziciele. Odziani w czerwone szaty, niczym przedstawiciele jakiejś tajemniczej sekty umieszczają młodą dziewczynę na czymś, co wygląda jak ołtarz ofiarny. Obrzęd wygląda na pierwszy rzut oka jak rytualne morderstwo, co wstrząsa grupą młodych ludzi, którzy postanawiają poznać szczegóły całego zajścia. Ten incydent uruchamia dalszy ciąg zdarzeń, który z czasem ponownie jednoczy grupę, jak za dawnych czasów.

RUNAWAYS – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA

Jest to nietypowy serial superbohaterski. Nietypowy, bo taki był też zamysł komiksu, przenoszącego całą akcję na zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Większość komiksów Marvela z serii „superhero” rozgrywa się w Nowym Jorku oraz generalnie miastach wschodniego wybrzeża. Jeżeli ktoś się tu spodziewa występu tzw. trykociarzy, to nie ten adres i nie ten tytuł. To historia zupełnie odmienna od marvelowych produkcji Netflixa. Idealna dla widzów, którzy twierdzą, że nie kręcą ich historie komiksowe o zamaskowanych herosach walczących z przestępcami wszelkiej maści. To familijne kino z otoczką tajemniczości, zrealizowane w konwencji teen drama.

RUNAWAYS to produkcja wyjątkowa, która łączy cechy wielu gatunków filmowych. Mamy tu trochę elementów fantasy, akcji, science-fiction, dramatu młodzieżowego, czy też tego, co Amerykanie w niektórych filmowych serwisach określają mianem „Mystery”. Całość jest opatrzona ciekawym scenariuszem, który momentami odcina się od zatartych schematów.

Na pochwałę zasługuje muzyka Siddhartha Khosla skomponowana na potrzeby serialu. Ciekawy motyw muzyczny z czołówki serialu łatwo wpada w ucho i zostaje na dłużej w pamięci. Do tego dobrze wygląda gra aktorska naszych młodych bohaterów, a przecież zawsze istnieje spore ryzyko w zatrudnianiu niedoświadczonych aktorów, którzy mogą popsuć cały spektakl swoją sztucznością i nienaturalnością. W RUNAWAYS mamy bardzo zróżnicowane charakterologicznie postacie. Jest tu quasi-spec od IT, młoda liderka ruchu feministek, mięśniak pokroju szkolnej gwiazdy footballu, gothic lady, czy też śliczna jak z obrazka wizytówka lokalnego kościoła wyznaniowego. Takie zróżnicowanie owocuje konstrukcją ciekawej i niestandardowej w swoich poczynaniach grupy. To przyciąga widza, który chętniej interesuje się dalszym losem bohaterów, a przecież o to chodzi w każdym serialu, by zaciekawić oglądającego i zatrzymać go na dłużej.

RUNAWAYS – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH

To jeszcze lekki rzut okiem na aktorów, wcielających się w uciekające dzieciaki. Alex Wilder to w rzeczywistości Rhenzy Feliz. Przed serialem Marvela zanotował występy w młodzieżowym dark fantasy „Teen Wolf„.

Gothic Lady, czyli Nico Minoru to aktorsko Lyrica Okano. To amerykańska aktorka z japońskimi korzeniami. Przed występem w RUNAWAYS nie mogła się pochwalić większym dorobkiem aktorskim. Ze znanych produkcji zanotowała epizodyczne występy w „The Affair„.

Molly Hernandez to Allegra Acosta. Ciężko cokolwiek powiedzieć o jej występach, bo to dla niej debiutanckie początki. Bardziej rozpoznawalna aktorsko jest jej serialowa przybrana siostra Gert Yorkes. To Amerykanka Ariela Barer. Serialomaniacy mogą ją kojarzyć z roli Bailey Bennett w „Atypical„. Grała też Carmen w „One Day at a Time„.

Chase Stain to brytyjski aktor Gregg Sulkin. Występował już częściej na ekranie niż pozostali wyżej wymienieni (no poza Barer) z grupy RUNAWAYS. Wypromował się jako JJ w programie Disney’a As the Bell Rings. Jeśli chodzi o normalne seriale, to zaliczył rolę Wesley’a Fitzgeralda w „Pretty Little Liars„.

Karolina Dean to aktorsko Virginia Gardner. Możemy ją kojarzyć jako Vicky z filmu „Halloween” z 2018 roku. Serialowo zanotowała epizodyczne role w takich produkcjach jak „Zoo” oraz musicalu „Glee„.

RUNAWAYS – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

RUNAWAYS to serial dla malkontentów, którzy unikają adaptacji komiksowych jak diabeł święconej wody. Takich, którzy boją się nawet sięgnąć po produkcje przeniesienia na ekran komiksów niezależnych (czyt. nie-superbohaterskich). To także serial dla miłośników komiksowych opowieści, którzy chcą spróbować czegoś innego. Innego niż typowe historie o zamaskowanych superbohaterach. To produkcja, która może zaciekawić aurą tajemniczości. Równocześnie nie boi się ona podejmować tematów trudnych, dotyczących młodzieży dorastającej w tzw. bogatych domach.

Serial dostał oczywiście  zamówienie na drugi sezon. Jego premiera miała miejsce 21 grudnia 2018 roku. Drugi sezon liczył 13 odcinków. [red. zobacz również recenzję RUNAWAYS 2.].

Udostępnij w social mediach