ROSWELL NEW MEXICO – Sezon 2 – RECENZJA

ROSWELL NEW MEXICO 2 (pol. Roswell, w Nowym Meksyku 2) – druga odsłona amerykańskiego dramatu science-fiction od stacji The CW. Serial jest kolejną adaptacją powieści Roswell High, autorstwa Melindy Metz. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – ROSWELL NEW MEXICO 1.

GATUNKI : dramat sci-fi / supernatural fiction
KRAJ PRODUKCJI : USA

Drugi sezon serialu, podobnie jak pierwszy, liczy 13 odcinków. ROSWELL NEW MEXICO 2 był nadawany premierowo na kanale The CW od 16 marca 2020 roku do 15 czerwca 2020 roku.

ROSWELL NEW MEXICO – Sezon 2 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowych odcinkach poprzedniego sezonu Liz Ortecho odkrywa, że po katastrofie w Roswell w 1947 roku na Ziemi ukrył się jeszcze jeden – czwarty – kosmita. Z czasem ekipa odkrywa prawdę, że to ziemski mąż Isobel – Noah. Zabił on również siostrę Liz. Po zaimplementowaniu mu serum umieszczono go w jednym z kokonów w ukrytej jaskini. Noah Bracken zdołał się jednak wydostać. Podczas przesłuchania przekonuje resztę obcych, że on także jest uchodźcą z targanej wojną planety.

W tym czasie Kyle zaprowadza Michaela do tajnej bazy. Tam od lat przetrzymywani są kosmici, prawdopodobnie z czasów katastrofy w 1947 roku. Wygląda na to, że ojcowie Kyle’a Valentiego i Alexa Manesa tworzyli tą bazę, która stała się więzieniem dla niewinnych istot. Wśród więźniów Michael odnajduje swoją matkę, która ostrzega go przed zbliżającą się zagładą. Chwilę później ojciec Alexa wysadza bazę.

Po tym wydarzeniu Michael wraca do Maxa, aby go przekonać o uwolnieniu Noah. Ten po wysadzeniu bazy zostaje jedynym żyjącym kosmitą, który może opowiedzieć im o ich rodzicach. Dochodzi do konfrontacji braci, z której korzysta Noah uciekając z niewoli. Następnie rusza on w pościg za Liz. Ta ratuje się przed jego mocą jedynie dzięki antidotum. Z konfrontacji wychodzi jednak ciężko ranna. Ostatecznie Max i Michael dopadają agresora. Ten przed walką oświadcza iż jest wybrańcem ich rasy, o którym piszą w księgach. To jednak nie ratuje go przed unicestwieniem.

Czwarty kosmita zostaje pokonany. Isobel i Michael chwilę później natrafiają na jego ukrytą jaskinie. Tam odnajdują kolejny kokon, a w nim ulokowaną w środku Rosę Ortecho. Max wbrew rodzeństwu postanawia ożywić siostrę Liz. Wykorzystuje całą swoją moc i po dziesięciu latach od śmierci, przywraca Rosie życie. Jednak całe to wydarzenie wyczerpuje jego siły witalne i pozbawia Maxa życia.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Po tym wydarzeniu Isobel postanawia umieścić ciało Maxa w kokonie. Liczy, że kokon przywróci jej brata do życia. Liz jednak uważa, że Max zginął bezpowrotnie, choć ona sama odzyskała nieżyjącą od lat siostrę. Następnie Isobel organizuje pogrzeb męża, który rzekomo zginął od uderzenia piorunem. Sama natomiast po pogrzebie, idąc za radą zmarłego męża, zaczyna trenować swoje kosmiczne moce. Widząc to Michael zgaduje, że siostra dąży do wskrzeszenia Maxa. Dodatkowo Isobel uświadamia sobie, że jest w ciąży.

Wskrzeszona Rosa czuje się natomiast w miarę dobrze. Jedynie co jej dolega, to ślad na ciele po uzdrawiającej dłoni Maxa oraz prześladujący ją co noc koszmar. Tam stale próbuje uciec od mężczyzny o ciemnych włosach. Liz identyfikuje go jako niedawno unicestwionego kosmitę. Rosa jednak nie znała swojego oprawcy, więc nie rozumie dlaczego stale śni się jej Noah Bracken. To daje do myślenia jej siostrze, która dochodzi do wniosku, że ślad na ciele Rosy to nie tylko zwykła pamiątka po wskrzeszeniu. Pewna część świadomości Maxa zintegrowała się z jej ciałem. To oznacza, że można go jeszcze przywrócić do życia. Serca Maxa jednakże praktycznie się rozpadło, dlatego potrzebuje organu od innego kosmity.

Liz kontaktuje się z Kyle’em i Alexem, by powstrzymać kremację męża Isobel. Przeszczep serca mógłby przywrócić Maxa do życia. Ciało dawcy jednak niespodziewanie znika z kostnicy. Zabiera je brat Alexa – Flint, który przewozi je do tajnej bazy. Na drodze spotyka go jednak wypadek z udziałem sióstr Ortecho. W ten sposób Liz odzyskuje ciało Noah i wykorzystuje szczątki jego serca. Przydaje się na coś medycyna regeneracyjna, którą studiowała po śmierci Rosy. Liz jest bowiem przekonana, że uda jej się zregenerować serce, które wykorzysta później do przeszczepu. Tej samej nocy Rosę nawiedza jednak kolejny koszmar, w którym tym razem pojawia się Max. Apeluje on do dziewczyny, by Liz przestała próbować przywrócić go do życia.

ROSWELL NEW MEXICO – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Sporo zawirowań na przełomie obu sezonów. Najpierw dowiadujemy się o kolejnym kosmicie, który jednak szybko ginie, zanim rodzeństwo zdąży poznać prawdę o swojej przeszłości na Ziemi. Ich przeszłość po katastrofie w 1947 roku nadal pozostaje więc owiana tajemnicą. Wszelkich śladów po swoich pobratymcach muszą szukać wśród ostatnich świadków katastrofy, a raczej ich wnukach. Na początku ROSWELL NEW MEXICO 2 nasze kosmiczne rodzeństwo ma jednak inne sprawy na głowie. Max wskrzeszając Rosę wykorzystał całą swoją uzdrawiającą moc, co pozbawiło go sił witalnych. Następnie jego serce praktycznie się rozsypało, co doprowadziło do śmierci kosmity. Właściwie wszyscy pogodzili się z tym faktem, oprócz Isobel. Ta chce go bowiem przywrócić do życia za sprawą kokonu. Zabawne, że jakoś szybko w tej sprawie poddaje się Liz Ortecho. Jej siostra wróciła do życia po dziesięciu latach, a dziewczyna nie chce uwierzyć w powrót do życia Maxa zaledwie po kilku dniach od incydentu wskrzeszenia.

Z czasem nawet Liz przekonuje się do próby przywrócenia życia swojemu ukochanemu. No może nie w ten sam sposób co wymyśliła Isobel, ale za sprawą przeszczepu serca od zabitego czwartego kosmity. W ten oto sposób kreuje się nam jeden z wątków ROSWELL NEW MEXICO 2, który jak łatwo się domyślić szybko się finalizuje. Wszak Max to jeden z głównych bohaterów tej opowieści, to trudno by zbyt długo pozostawał wyautowany. W drugim sezonie zaskakująco szybko finalizują nam również wątek związany z ciążą Isobel. Tym samym możemy pomyśleć, że wszystko to, co wydarzyło się na przełomie sezonów, nie ma większego wpływu na dalszą fabułę tego serialu. Nie mniej jednak wskrzeszenie Maxa pozostawia pewien ślad na jego psychice, czy ogólnie osobowości. Max staje się w pewnym sensie królikiem doświadczalnym Liz. To wszystko sprawia, że budzą się w nim pewne „zdolności”, które będą miały swoje konsekwencje dopiero w finale drugiego sezonu.

ROSWELL NEW MEXICO – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Pierwszy sezon tej opowieści miał pewne przeciągnięte czasowo wątki. Czy ROSWELL NEW MEXICO 2 wyzbył się tej przypadłości ? NIE. To byłoby zaskoczenie, bo to cecha wspólna prawie wszystkich seriali stacji The CW ;). I tak The CW w wielu swoich produkcjach zmniejszyła ilość odcinków w sezonach do 13 epizodów. Niestety to nie do końca pomogło i często niektóre, a co gorsze mało istotne wątki, ciągną nam się jak makaron.

Nie oznacza to jednak, że kilka z nich w tym sezonie nie pchnięto do przodu. Sporadycznie w pierwszej odsłonie widzieliśmy problemy Marii z jej matką, którą wszyscy traktują jak obłąkaną. Naszych głównych bohaterów z czasem zaczyna jednak zastanawiać, czy rzeczywiście Mimi DeLuca nie miała wcześniej związku z rzekomymi porwaniami przez kosmitów. Z finału poprzedniego sezonu wiemy bowiem, że to nie kosmici porywali okolicznych mieszkańców, ale wojsko eksperymentowało nad nimi w swojej tajnej bazie. Zaczyna się więc szukanie związku Mimi DeLuci z rozbitymi pod Roswell kosmitami.

Kolejnym istotnym wątkiem jest oczywiście sam powrót do życia Rosy – siostry Liz Ortecho. Rosa na dobre zadomawia się w tym sezonie, choć na początku jej siostra ma spory dylemat jak obwieścić jej wskrzeszenie. No bo jak tu przekazać tą wieść ojcu Arturo, by ten przy tym wszystkim nie dostał zawału serca ?

W ROSWELL NEW MEXICO 2 (pol. Roswell, w Nowym Meksyku 2) twórcy dorzucają nam jednak więcej nowych postaci niż samą siostrę Liz, która na stałe dołącza do głównej obsady serialu. W drugim sezonie mamy okazję poznać Helenę – matkę obu dziewczyn. Odwiedza ona Roswell niby z błahego powodu, ale ma tu swój interes. W retrospekcjach z przeszłości poznajemy również Trippa z rodu Manes, a w obecnych czasach ukazanych w serialu poznajemy również Diego – byłego narzeczonego Liz Ortecho.

ROSWELL NEW MEXICO – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH

Jak już jesteśmy przy nowych postaciach, to przyjrzyjmy się im bliżej od strony aktorskiej. Wspomniany wyżej Diego, to aktorsko Cleo Anthony. Zagrał on wcześniej chociażby w drugim sezonie serialu „Extant„.

Mimi DeLuca, to natomiast w rzeczywistości Sherri Saum. Serialowo to Ellie Whedon w adaptacji kultowego komiksu „Locke & Key„. Aktorsko to również Gina Purri w serialu Facebook Original „Limetown” oraz Lena Adams Foster w „Good Trouble„.

Helena Ortecho, to aktorsko Bertila Damas, znana raczej z drobnych ról. Ją możemy kojarzyć z roli Lenore w „Lodge 49” oraz roli Pilar w drugim sezonie serialu „Grimm„.

Tripp Manes, to w rzeczywistości Jason Behr. W przeszłości odgrywał on główną rolę w pierwszej serialowej adaptacji Roswell High. Wcielił się wówczas w postać Maxa Evansa. Serialowo to również Chris Wolfe w „Dawson’s Creek” (znanym w Polsce jako Jezioro marzeń).

Charlie Cameron, to aktorsko Jamie Clayton. Serialowo to przede wszystkim Nomi Marks w „Sense8” oraz Tess Van De Berg w „The L Word: Generation Q„.

Steph, czyli córka ordynatora miejscowego szpitala, to natomiast w rzeczywistości Justina Adorno. Ją niektórzy mogą kojarzyć z roli Nails w trzecim sezonie „Mayans M.C.„.

Wyatt Long, to aktorsko Dylan McTee natomiast Forrest to aktorsko Christian Antidormi. Serialowo to przede wszystkim Tiberius Crassus w „Spartacus: Blood and Sand„.

To jeszcze bracia Alexa. Greg Manes, to aktorko Tanner Novlan, a w postać Flinta wciela się Kiowa Gordon. Jego możemy kojarzyć z postaci Embry’ego w filmach z sagi Zmierzch.

Grant Green zarabiający na legendach o przybyciu obcych na Ziemię, to aktorsko Peter Diseth. Serialowo to chociażby Bill Oakley z „Better Call Saul„.

Główną obsadę drugiego sezonu uzupełnia Rosa. W tej roli występuje Amber Midthunder. Aktorka jest dotychczas najbardziej znana z postaci Kerry Loudermilk w serialu „Legion„.

ROSWELL NEW MEXICO – Sezon 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Właściwie drugi sezon skupia się w większości na odkrywaniu własnej przeszłości przez nasze kosmiczne rodzeństwo. Dawne spory odkładają teraz na bok, by poznać okoliczności katastrofy z 1947 roku oraz dowiedzieć się czegoś więcej, ilu przeżyło wówczas ich pobratymców. Ciągle jednak muszą mieć się na baczności przed Jesse’ym Manesem, który nie spocznie, dopóki nie oczyści swojej planety z istot z obcym DNA.

Niestety nadal męczą przeciągnięte wątki, z czym mieliśmy do czynienia już w pierwszej odsłonie tego serialu. Męczące sytuacje ratują jednak trochę nowe postacie, które goszczą w drugim sezonie tego dramatu sci-fi. Najwięcej teraz na ekranie oczywiście Rosy Ortecho, ale i przy innych drobnych wątkach mamy okazję poznać lokalnego showmana Granta Greena oraz siostrę policjantki Jenny Cameron – Charlie. No i niespodzianką od strony twórców serialu jest wizyta Jasona Behra, w kolejnej ekranizacji powieści, w której miał on okazję w przeszłości już zagrać.

Drugi sezon tej opowieści mocniej wchodzi również w bieżącą politykę. Podczas jego realizacji głośna była sprawa budowania muru na amerykańskiej granicy z Meksykiem. Nastroje antyimigranckie za czasów Donalda Trumpa ponownie stały się bardziej żywe niż w ostatnich dwudziestu latach. Twórcy serialu wykorzystują ten element polityczny na przykładzie kłopotów emigracyjnych Arturo Ortecho.

Udostępnij w social mediach