Rodzinka.pl – SEZON 1 – Recenzja

Rodzinka.pl – polski serial komediowy stacji TVP, stworzony przez Patricka Yoke. Całość jest oparta na kanadyjskim pierwowzorze Les Parent. Za produkcję serialu odpowiada TVP (Publiczna Telewizja Polska – Agencja Filmowa).

GATUNKI : komedia / sitcom
KRAJ PRODUKCJI : Polska

Pierwszy sezon serialu Rodzinka.pl liczy 26 odcinków. Były one nadawane premierowo na kanale TVP2 w ramówce wiosennej od 2 marca 2011 roku do 25 maja 2011 roku.

Rodzinka.pl – SEZON 1 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o pięcioosobowej rodzinie Boskich, mieszkającej w Warszawie, w domku jednorodzinnym. Matką trojga chłopców Tomka, Kuby i Kacpra jest Natalia, która zawodowo jest szefową wydawnictwa pism kobiecych. Jej mąż Ludwik pracuje w domu, a trudni się profesją architekta. Każdego dnia rodzice ścierają się z problemami wychowawczymi oraz problemami życia codziennego w stolicy Polski.

Rodzinka.pl – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Wiele można zarzucić polskiej kinematografii. Serialowo fani produkcji science-fiction, fantasy, horrorów i superhero (PS. tacy jak ja) nie mają tu czego szukać. Takich seriali się w Polsce nie kręci. Z jednej strony jest brak funduszy na tego typu produkcje, a z drugiej strony brak umiejętności i doświadczenia, więc siłą rzeczy wstyd przed ewentualną wtopą. Jedyną szansą na powstanie tego typu seriali jest współpraca z zagranicznymi wytwórniami i innymi zamożniejszymi studiami produkcyjnymi. Dzięki takiej współpracy zaczynają być powoli ruszane gatunki, po które nikt w tym kraju wcześniej nie sięgał. Przykładowo w 2018 roku dostaliśmy polski serial Netflixa z gatunku alternative history „1983„.

Kto wie, czy nie powstanie takich seriali więcej. UE wymusza na platformach streamingowych procentowe minima lokalnych (europejskich) produkcji w swoich bibliotekach VOD. Absurdalne przepisy dyktują gigantom streamingu warunki, które jednak mogą się przyczynić do wymuszonej współpracy z poszczególnymi europejskimi krajami, takimi jak Polska. Może dzięki temu doczekamy się kilku polskich seriali science-fiction i fantasy robionych za pieniądze Amazona, Netflixa, czy w przyszłości Apple i Disney’a, jeśli ich platformy będą także dostępne w naszym kraju. Jednak to pewnie jeszcze odległa przyszłość, dlatego Polacy tworzą chętnie to, co najlepiej potrafią – komedie.

Tego nikt Polsce nie odbierze. W tym kraju od zawsze tworzono świetne komedie. Zarówno filmowe, jak i w formie seriali telewizyjnych. Pod tym względem jesteśmy w ścisłej czołówce europejskiej. Można śmiało powiedzieć, że serialowo jedynie tuż za komediowymi serialami brytyjskimi. Filmowo podobnie… no może filmowe francuskie komedie patrząc historycznie, mogą być ciut lepsze od polskich (ale tu można polemizować). Idąc za ciosem, wciąż więc tworzymy nowe seriale komediowe i takim właśnie jest produkcja TVP – Rodzinka.pl

Rodzinka.pl – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Oczywiście pomysł na serial nie jest oryginalny. Jak pisał Słowacki, jesteśmy „pawiem i papugą narodów”. Stąd także i Rodzinka.pl jest kopią zachodniej produkcji. Tym razem trafiło na kanadyjski serial. Jednak tylko pomysł na koncepcje serialu został zapożyczony. Całość jest ubrana w typowy polski humor, więc rodzimi widzowie czują oglądając serial, polskie klimaty komediowe. Każdy z nas ma oczywiście inne poczucie humoru i jednych może bawić taki serial, a innych wcale. Jednak bądź co bądź nie można zarzucić produkcji, że jakoś odstaje od innych kręconych w Polsce seriali komediowych. Baa, serial zyskał już na starcie sporą publikę i tym samym doczekał się swojej kontynuacji, w postaci licznych kolejnych sezonów.

Pierwszy sezon serialu Rodzinka.pl nie robi żadnych wprowadzeń. Od razu jesteśmy wrzucani w wir życia codziennego rodziny Boskich. Natalia i Ludwik zmagają się z wychowaniem synów, gdzie najstarszy to 15-latek Tomek, a najmłodszy to Kacper. Dzieciaki chodzą do szkoły, która często odbija swoje piętno na życiu rodzinnym Boskich. Poza tym każde z nich ma swoich przyjaciół, których zaprasza do domu, więc gościmy ich często w posiadłości Boskich. Podobnie rodzice mają tu swoich tzw. przyjaciół domu.

Jak w każdej rodzinie zdarzają się tu kłótnie i spory. Z jednej strony są to małostkowe spory o pilot do telewizora, a innym razem o kwestie prac domowych. Jednak obok sporów mamy tu także i miłe wspólne spędzanie wolnego czasu. Praktycznie każdy odcinek rozpoczyna się sekwencją wspólnego oglądania albumu ze zdjęciami i analizą poszczególnych fotografii. Rodzice lubią też mocno interesować się życiem osobistym swoich synów. Czasami aż nadto, co drażni ich dzieci. W pierwszym sezonie serialu Rodzinka.pl widać jak bardzo zainteresowani są pierwszą dziewczyną Tomka, czarnoskórą Sylwią. Innym razem ingerują w jego młodzieńczą imprezę. Poza tym rodzicom ciężko jest zostawić mniejszych synów samych w domu, wiedząc czym może się zakończyć takie pozostawienie ich bez opieki. Stąd czasami poszukują dla nich opiekunki na czas wieczornych wypadów poza dom.

Rodzinka.pl – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH

Czas przyjrzeć się rodzinie Boskich od strony aktorskiej. Natalia Boska to aktorsko Małgorzata Kożuchowska. Aktorka dała się poznać szerzej polskiej publice jako Ewa Szańska w komedii „Killer” i „Kiler-ów 2-óch„. Zagrała też Annę Zenke w filmie „Komornik„. Serialowo zaczynała w niszowych obyczajówkach i polskich telenowelach. Później zaczęła grać Katarzynę Marczak w serialu „Teraz albo nigdy!”. Ostatnio występowała na srebrnym ekranie jako Monika Borecka w serialu „Druga szansa„.

Ludwik Boski, to aktorsko Tomasz Karolak. Zawodowo to także założyciel i dyrektor artystyczny Teatru IMKA. Jego kariera aktorska rozkwitła rolą Fistacha w filmie „Testosteron„. Później zagrał Wojtka Rawskiego w podobnej komedii „Lejdis„. Na dłużej filmowo wpisał się do serii Listy do M. Zagrał tą postać w filmach „Listy do M.”, Listy do M. 2” oraz „Listy do M. 3„. Serialowo najbardziej był dotychczas kojarzony jako Darek Jankowski w „39 i pół„. Ostatnio grał też barmana Aleksa Szmita, w innym serialu komediowym „Trzecia połowa„.

Rodzinka.pl - Boscy

To teraz czas na synów Boskich. Najmłodszy Kacper to w rzeczywistości Mateusz Pawłowski. Nie ma on jeszcze większego dorobku aktorskiego, ale wcielił się w postać małego Maksymiliana Kolbe w filmie „Dwie korony„.

Kuba, to natomiast aktorsko Adam Zdrójkowski. Prywatnie ma brata bliźniaka, który ma na imię właśnie tak jak on w serialu, czyli Kuba. Przed Rodzinka.pl zagrał on w kilku odcinkach drugiej serii „Londyńczycy„. Poza tym występował głównie epizodycznie w polskich telenowelach.

Rodzinka.pl - Kuba - Adam Zdrójkowski

Najwięcej obecnie można powiedzieć o aktorze grającego Tomka. W tej roli Maciej Musiał. To przede wszystkim Kajetan Skowron ze wspomnianego w niniejszym artykule serialu platformy Netflix „1983„. Obecnie to także Sir Lazlo w amerykańskiej produkcji Netflixa – „The Witcher” (pol. Wiedźmin). Wcześniej także grywał w takich serialach jak „Czas honoru” i „Hotel 52„. Filmowo to między innymi Iwo w „Dzień dobry, kocham cię!”.

Rodzinka.pl - Tomek i Natalia

Rodzinka.pl – SEZON 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Zadaniem serialu komediowego jest bawić, a to zadanie Rodzinka.pl spełnia bardzo dobrze. Humoru tu mamy sporu, zarówno słownego, jak i sytuacyjnego. Z jednej strony są to typowe codzienne domowe sytuacje, które mogą się przytrafić w każdej polskiej rodzinie. Z innej strony to zderzenie pokoleń, które w niektórych sytuacjach może także nieźle śmieszyć widza. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze ten rozbrajający, specyficzny śmiech Kacperka 🙂

Na koniec warto powiedzieć jeszcze słów kilka o czołówce serialu. To aktorsko-graficzna sekwencja rozgrywająca się przed serialowym domem rodziny Boskich. Piosenkę pod tytułem „Więcej jeśli się da” do czołówki serialu Rodzinka.pl wykonuje natomiast Piotr Kupicha.

Rodzinka.pl - przed domem

Dla tych co nie mieli okazji oglądać tego serialu na TVP2, albo wcale nie oglądają telewizji, obecnie cały pierwszy sezon mogą obejrzeć w serwisie VOD – tvp.vod.pl

Jedynym problemem w oglądaniu są natarczywe reklamy, które serwis funduje w olbrzymiej ilości. Bez reklam możemy oglądać ten serial w strefie ABO, w ramach abonamentu RTV lub płatnie 9,99 zł /30 dni, gdzie pierwsze 14 dni możemy oglądać w ramach darmowego okresu próbnego.

Udostępnij w social mediach