RIVERDALE – Sezon 2 – RECENZJA

RIVERDALE 2 – druga odsłona amerykańskiego dramatu młodzieżowego stacji The CW. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – RIVERDALE 1.

GATUNKI : teen drama / mystery
KRAJ PRODUKCJI : USA

Drugi sezon liczy 22 odcinki. RIVERDALE 2 był nadawany pierwotnie na kanale The CW od 11 października 2017 roku do 16 maja 2018 roku.

RIVERDALE – Sezon 2 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finale poprzedniego sezonu wychodzi na jaw, że ojciec Cheryl poza biznesem klonowym, prowadzi też ciemne narkotykowe interesy. O nich dowiedział się jego syn Jason, dlatego ten postanowił go uciszyć. Gdy Cheryl odkryła prawdę, Clifford Blossom popełnia samobójstwo. Jego córka natomiast w szaleństwie postanawia podpalić rodzinną posiadłość oraz sama także próbuje popełnić samobójstwo. W ostatniej chwili powstrzymują ją przed tym Archie, Betty, Veronica i Jughead.

Po tych wydarzeniach F.P. zostaje oczyszczony z zarzutu zabójstwa Jasona Blossoma, ale pozostaje nadal w areszcie. Jughead natomiast przymusowo zostaje przeniesiony do Southside High i zostaje powierzony pod opiekę rodzinie zastępczej. Tam Jughead Jones zostaje zaproszony do gangu South Side Serpents, do którego należał jego ojciec. W tym samym czasie Betty dowiaduje się od swojej siostry, że to ich ojciec przymusowo umieścił ją u Sióstr Cichego Miłosierdzia oraz kazał jej oddać urodzone dziecko do adopcji.

Po wyjaśnieniu sprawy morderstwa Jasona Blossoma wszystko wydaje się, że wraca powoli do normy. Archie spotyka się z ojcem w barze u Popa. Nagle w lokalu pojawia się zamaskowany mężczyzna, który żąda od Popa pieniędzy. Kiedy Archie próbuje interweniować, zamaskowany bandzior strzela do Freda. Ranny ojciec Archiego trafia do szpitala. Podczas incydentu w barze Archie stracił portfel, więc udaje się ponownie do Popa poszukać swojej zguby. Tam dowiaduje się, że przestępca nie wziął od Popa żadnych pieniędzy, więc to nie był napad rabunkowy, a jedynie jego upozorowanie. Prawdziwym celem był właśnie gość baru – Fred Andrews.

Przyjaciela Archiego postanawiają pomóc mu zidentyfikować sprawcę napadu. Veronica nawet oskarża o to swoich rodziców, ale jej matka kategorycznie zaprzecza, by miała ona jakiś związek z próbą zabójstwa Freda. Sytuacja się zaognia, gdy do miasta przybywa ojciec dziewczyny – Hiram Lodge. Natomiast Archie zakłada grupę strażniczą zwaną Red Circle, której celem jest pochwycenie człowieka odpowiedzialnego za zajście w barze, a nazywanego od teraz Black Hoodem.

RIVERDALE – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Po sukcesie pierwszego sezonu tego serialu młodzieżowego, stacja The CW poczuła wiatr w żaglach, że produkcja ta może się stać ich flagowym serialem. RIVERDALE 2 otrzymał odpowiednio więcej odcinków. Teraz druga odsłona liczy 22 epizody, czyli podobnie jak wszystkie pozostałe seriale stacji The CW. Generalnie pierwszy sezon wyjaśnił sprawę śmierci Jasona Blossoma, która była wątkiem przewodnim pierwszej odsłony. Jednak końcowe minuty finału sezonu pozostawiły widzów z wielkim cliffhangarem. Tak o to tajemniczy zamaskowany złoczyńca niemal śmiertelnie rani ojca naszego głównego bohatera. Archie wobec tej sytuacji nie pozostaje bezczynny. I tak, jak to ma wraz z przyjaciółki w zwyczaju, bierze sprawy w swoje ręce, nie patrząc na oficjalne śledztwo policji. Widać z przebiegu serialu, że zaufanie do policji RIVERDALE jest w tym serialu na poziomie zerowym. Może to być na tyle zabawne, że akurat dobry znajomy jednej z głównych bohaterek jest synem miejscowego szeryfa.

RIVERDALE 2 oczywiście nadal pozostaje serialem określanym w kategoriach amerykańskich mianem Mystery. Wątkiem przewodnim drugiej odsłony staje się Black Hood. Zamaskowany mężczyzna chciał początkowo zabić Freda Andrewsa. Później okazuje się, że jest on swoistym mścicielem karzącym „grzeszników”. W małym miasteczku każdy ma bowiem jakieś grzechy. Nie ma tu chyba ani jednej osoby, która nie ma czegoś za uszami. Archie ma swoje prywatne powody, bo dopaść Black Hooda pierwszy. Pomaga mu przy tym ekipa przyjaciół poznanych już w pierwszym sezonie. Tylko tym razem poszczególni członkowie grupy wybierają odmienne sposoby walki z tajemniczym mścicielem.

RIVERDALE – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Już pod koniec pierwszego sezonu dowiadujemy się, że Jughead Jones zostaje przeniesiony poza RIVERDALE. Sytuacja ta nieco komplikuje jego relacje z Betty. Jednak będąc wyautowanym, Jughead wcale nie czuje się bezużyteczny. Postanawia związać się gangiem South Side Serpents, ponieważ wie, że od nich może pozyskać wiele cennych informacji. Jednak nie tylko pomoc swojemu koledze sprawia, że podejmuje on taką decyzję. Jego ojciec zostaje skazany na więzienie, więc Jughead szuka dla niego odpowiedniego prawnika. Nim staje się niejaka Penny Peabody. Betty natomiast w tym samym czasie zaczyna bawić się w lokalnego detektywa. Już wcześniej sprawdziła się w tej roli, gdy wywęszyła co stoi za izolacją jej siostry. Teraz to ona ponownie zaczyna łączyć pewne fakty, które prowadzą do ujawnienia tożsamości Black Hooda.

Archie natomiast wybiera wariant bardziej bezpośredni, żeby nie powiedzieć siłowy. Jednoczy on swoich znajomych ze szkoły i tworzy coś na wzór milicji obywatelskiej (tej w amerykańsko-kanadyjskim znaczeniu, a nie polskim z czasów PRL-u ;P). Red Circle, bo tak nazywa się grupa, zaczyna rzucać wyzwanie Black Hoodowi. Archie wybiera więc opcję – zero podchodów, a jedynie otwarta walka. Cała sytuacja nie podoba się dyrekcji szkoły, która zaczyna interweniować w wybryki lokalnej młodzieży.

Z grupy przyjaciół pozostaje jeszcze Veronica. Ta ma na głowie dodatkowy problem. Jej ojciec Hiram Lodge przyjechał do miasteczka. Teraz pod przykrywką uszczęśliwienia swojej córeczki zaczyna etapowo przejmować kontrolę nad miastem. Lodge wyznaje bowiem zasadę, że każdego można kupić, bo każdy ma jakąś cenę. Na domiar złego, o zaufanie Hirama zabiegać zaczyna sam Archie, który chce mieć przychylność ojca swojej dziewczyny.

RIVERDALE – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Chociaż powiększono ilość odcinków w ramach tego sezonu, to RIVERDALE 2 w dużej mierze wydaje się nam monotematycznym. Wątek Hirama, perypetie Cheryl, Kevina Kellera, czy Josie McCoy jakby nie mają większego znaczenia dla rozwoju fabuły tego sezonu. Wszystko kręci się tu wokół Black Hooda, a temat wałkowany jest niemal do znudzenia. Przez to RIVERDALE 2 traci swój urok z premierowego sezonu i nie dla każdego produkcja ta jest teraz łatwostrawna.

Nie brakuje tu jednak nawiązań komiksowych. Wszak trzeba wciąż pamiętać, że serial bazuje na popularnych komiksach. W RIVERDALE 2 pojawia się nawet odcinek musicalowy. I co warto zauważyć nie jest on robiony jakoś na siłę. Całość opiera się bowiem na przygotowaniu szkolnego spektaklu muzycznego, a udział w nim biorą różne postacie pierwszo- i drugoplanowe tego serialu.

RIVERDALE 2 wprowadza też wielu nowych bohaterów. Poznajemy Hirama, którego do tej pory widzowie znali jedynie ze słyszenia. Wątek Jugheada i South Side Serpents siłą rzeczy wprowadza też kilka nowych postaci. Jedne z nich nabierają znaczenie dla losów fabuły, inne zostają postaciami czysto epizodycznymi.

RIVERDALE – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

A jak RIVERDALE 2 wygląda od strony aktorskiej ? Zacznijmy od rodziny Lodge i od Hermiony, czyli matki Veronici. Ta nie została przedstawiona szerzej przy omawianiu pierwszego sezonu. W tej roli Marisol Nichols. Amerykańska aktorka dotychczas była najbardziej znana serialomaniakom z postaci Nadii Yassir w serialu „24” (znanym w Polsce jako 24 godziny). To także The Desert Wolf w „Teen Wolf„. Epizodycznie aktorka przewinęła się przez wiele seriali. Zagrała między innymi w „Charmed„, „Criminal Minds„, czy „Law & Order: Special Victims Unit„.

Hiram Lodge, to natomiast aktorsko Mark Consuelos. Aktor wypromował się na postaci Mateo Santosa w dość popularnej operze mydlanej All My Children. Serialowo to także Spivey w „American Horror Story: Asylum„. Ostatnio natomiast występował jako Doktor Cain Diaz w „The Night Shift„. Epizodycznie wystąpił chociażby w „Law & Order: Criminal Intent” oraz „Law & Order: Special Victims Unit„.

Syn szeryfa Kevin Keller, to aktorsko Casey Cott, który też jak większość obsady wystąpił w „Law & Order: Special Victims Unit„. Jego serialowy ojciec, to w rzeczywistości Martin Cummins. Kanadyjski aktor jest znany z roli Amesa White’a w „Dark Angel„.

Cheryl Blossom, to aktorsko Madelaine Petsch. Jej matka Penelope, to natomiast w rzeczywistości Nathalie Boltt. Serialowo to Laura Kassman z produkcji YouTube Original „Origin„.

Chuck Clayton, to aktorsko Jordan Calloway, znany z postaci Khalila w „Black Lightning„. To także Kevin McArdle w „Beyond” oraz Zane z drugiego sezonu „Freakish„. Jossie McCoy, to natomiast aktorsko Ashleigh Murray.

RIVERDALE – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Hal Cooper, to aktorsko Lochlyn Munro. Aktora niektórzy mogą kojarzyć z roli Jacka Sheridana w „Charmed„. Zaliczył on też drobne role w „Castle„, czy „Beyond„. Epizodycznie wystąpił też w adaptacjach komiksów DC, czyli serialach „Arrow„, „Smallville” i „Lucifer„.

Jego serialowa córka Polly, to w realu Kanadyjka Tiera Skovbye. Ją niektórzy mogą kojarzyć z serialu „Once Upon a Time„.

Alice Cooper, to natomiast w rzeczywistości Mädchen Amick. Amerykanka jest znana z filmu „Twin Peaks: Fire Walk with Me” oraz serialu „Twin Peaks„, gdzie odgrywała postać Shelly Johnson. Serialowo to także Wendall Meade w „ER” (znanym w Polsce jako Ostry dyżur) oraz Sherry Tinsdale w „Gilmore Girls„. To także Nicole Kennedy w innym serialu młodzieżowym „Dawson’s Creek„. Poza tym zagrała też w młodzieżowym „Gossip Girl„. Innym widzom może być ona znana z postaci Danielle Marchetti w „Damages” oraz Ellison w „American Horror Story: Hotel„.

RIVERDALE – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 3

Właściciel baru Pop Tate, to aktorsko Alvin Sanders. To głównie dubbingowiec, który udzielał swojego głosu w takich animacjach jak „Krypto the Superdog„, czy „G.I. Joe: A Real American Hero„.

Sweet Pea, to w realu Jordan Connor, natomiast Ethel Muggs, to aktorsko Shannon Purser. Ją znamy jako Barbarę „Barb” Holland w kultowym „Stranger Things„. Aktorsko to także Sierra Burgess z filmu „Sierra Burgess Is a Loser„.

Valerie Brown, to w rzeczywistości Hayley Law. Aktorka wystąpiła w serialu Netflixa „Altered Carbon„. Moose Mason, to natomiast aktorsko Cody Kearsley.

Penny Peabody, to w rzeczywistości Brit Morgan. Ją serialomaniacy mogą kojarzyć jako Debbie Pelt w „True Blood„. To także Amber z „Graceland” i Livewire w „Supergirl„. Epizodycznie wystąpiła też w „The Mentalist„, czy ostatnio w „The Boys„.

To jeszcze na koniec dzisiaj Toni Topaz z South Side Serpents. W tej roli kanadyjska aktorka Vanessa Morgan. Serialowym widzom może być ona znana z serialu fantasy stacji MTV. Wcieliła się ona bowiem w postać Lyrii w „The Shannara Chronicles„.

RIVERDALE – Sezon 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

RIVERDALE 2 z cała pewnością nie jest serialem dla wszystkich. Przeciąganie głównego wątku zdecydowanie działa na jego niekorzyść. Plusem może być natomiast szersze rozpisanie bohaterów z dalszego planu. Więcej odcinków pozwala na większą swobodę na tym polu. W tym sezonie mamy też więcej South Side Serpents, który stał się niemal elementem dzisiejszej popkultury. Dzisiaj młodzież z całego świata masowo kupuje kurtki z logiem tego serialowego gangu.

Serial oczywiście dostał zamówienia na kolejne sezony. Trzeci sezon na wstępie rozbudowuje też to serialowe universum stacji The CW. Pozwala bowiem wprowadzić postać, która gra w spin-offie omawianego dzisiaj serialu (o tym szerzej przy okazji trzeciego sezonu).

Udostępnij w social mediach