RIVERDALE – Sezon 1 – RECENZJA

RIVERDALE – dramat młodzieżowy stacji The CW. Za produkcję serialu odpowiada Warner Bros. Television (AT&T), CBS Television Studios (CBS Corporation), Berlanti Productions (prywatna firma Grega Berlantiego) oraz Archie Comics (Archie Comic Publications, Inc.). Serial jest oparty na serii komiksów wydawanych przez Archie Comics.

RIVERDALE jest emitowany na kanale The CW od 26 stycznia 2017 roku. Pierwszy sezon miał swoją premierę między 26 stycznia 2017 roku a 11 maja 2017 roku. Za jego dystrybucję poza USA odpowiada Netflix. Premierowe odcinki serialu udostępniane są na platformie 24 godziny po amerykańskiej premierze, w odstępach tygodniowych. Pierwszy sezon serialu liczy 13 odcinków. Obecnie polscy widzowie mogą go obejrzeć w całości udostępnionego na platformie NETFLIX.

RIVERDALE – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o przygodach Archibalda „Archiego” Andrewsa oraz gronie jego przyjaciół zamieszkujących miasteczko RIVERDALE. Na początku pierwszego sezonu dowiadujemy się, że w tajemniczych okolicznościach ginie Jason Blossom – syn wpływowych i bogatych mieszkańców RIVERDALE. Archie Andrews, wraz z koleżanką Betty, kumplem Jugheadem oraz nowo przybyłą do miasteczka Veronicą Lodge, badają sprawę tajemniczej śmierci swojego rówieśnika. W toku prywatnego śledztwa odkrywają oni liczne małomiasteczkowe tajemnice, które ostatecznie mają wpływ na głównych bohaterów oraz pozostałych mieszkańców RIVERDALE.

RIVERDALE – Sezon 1 – Recenzja – INSPIRACJE

Serial RIVERDALE jest luźną adaptacją komiksów Archie oraz jego spin-offów wychodzących spod skrzydeł Archie Comics. Wydawnictwo Archie Comics jest pewnym fenomenem na amerykańskim i światowym rynku komiksowym. Istnieje ono od 1939 roku pierwotnie pod nazwą MLJ Magazines. W pierwszych latach działalności wypuściło na rynek komiks, który wykreował takie postacie jak Archie Andrews, Betty Cooper czy Jughead Jones. Twórcami komiksu, który w krótkim czasie stał się komiksem kultowym są John Leonard Goldwater oraz rysownik Bob Montana. Szybko komiks ten został flagowym projektem MLJ Magazines i właściwie w ogólnym odczuciu społecznym, wydawnictwo było kojarzone głównie przez pryzmat tego komiksu. Następnie zmieniono więc nazwę wydawnictwa i zastąpiono je nazwą Archie Comic Publications.

Postacie pojawiające się w komiksie Archie szybko stały się na tyle popularne, że zaczęto tworzyć spin-offowe opowieści z ich udziałem. W późniejszym czasie historie te trafiły na srebrny ekran. W 1970 roku wytwórnia Hanna-Barbera wypuściła serial animowany o przygodach zespołu muzycznego „Josie and the Pussycats”. Tak samo Sabrina Spellman, stała się bohaterską zarówno seriali fabularnych (TAK – już można mówić o tym w liczbie mnogiej), jak i serialu animowanego. Popularność postaci Archie Comics ma swój oddźwięk także w dniu dzisiejszym. Stąd możemy obecnie oglądać na srebrnym ekranie luźną adaptację tych komiksów, funkcjonującą pod tytułem RIVERDALE.

RIVERDALE – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA

Serial RIVERDALE jest typowym Teen Drama. Mamy tu wrzutkę romansów, szkolne perypetie, oraz ogólnie ukazane codzienne życie i problemy nastolatków. Do tego dochodzą elementy z seriali detektywistycznych oraz te, które Amerykanie nazywają łączną nazwą – „Mystery Fiction”.

Ciekawie przedstawione w serialu jest miasteczko RIVERDALE. Akcja serialu toczy się w czasach współczesnych, bo mamy do czynienia z nowoczesnymi komputerami, telefonami komórkowymi i innymi technologiami XXI wieku. Jednak twórcy serialu postanowili zachować w niektórych elementach klimat lat czterdziestych ubiegłego wieku. Taką wizytówką miasteczka RIVERDALE, rodem z połowy poprzedniego wieku, jest przydrożny Bar Pope’a. To chyba najbardziej klimatyczny obiekt w całym RIVERDALE. Serial generalnie kręcony jest na przedmieściach Vancouver. To tam odtworzono komiksowy „Pop Tate’s Chock’lit Shoppe”. Łączy się z nim zabawna anegdota, ponieważ pewnego dnia, przy tej filmowej dekoracji, zaparkował kierowca ciężarówki swoim TIRem, wierząc, że jest to otwarty i funkcjonujący bar/jadłodajnia 🙂

RIVERDALE – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH

Pierwsze skrzypce w serialu RIVERDALE grają oczywiście młodzi aktorzy. W rolę Archiego Andrewsa wcielił się KJ Apa, nowozelandzki aktor, który zaczynał swoją aktorską karierę w lokalnej mydlanej operze Shortland Street (źródło: Wikipedia). KJ Apa mimo braku większego doświadczenia w głównej roli spisał się bardzo dobrze.

To samo można powiedzieć o Lili Reinhart grającej jego sąsiadkę i szkolną koleżankę Elizabeth „Betty” Cooper. To amerykańska aktorka, która zaliczyła już kilka ról epizodycznych w różnych serialach, między innymi w „Law & Order: Special Victims Unit” oraz „Surviving Jack„.

Veronica, to aktorsko Camila Mendes. Najstarszy i najbardziej doświadczony aktor z głównej ekipy to jednak Cole Sprouse. W serialu RIVERDALE wcielił się w narratora opowieści oraz w rolę Jugheada Jonesa. Cole Sprouse wcześniej robił za tzw. „gwiazdkę Disneya” w komediowych sitcomach. Grał główną rolę w „The Suite Life on Deck” (polski tytuł: „Nie ma to jak statek”) czy „The Suite Life of Zack & Cody” (polski tytuł: „Nie ma to jak hotel”). Cole posiada brata bliźniaka Dylana Thomasa Sprouse, z którym występował we wspomnianych wyżej serialach. Postać Jugheada Jonesa, to chyba jego najpoważniejsza niekomediowa rola w ostatnich latach.

Role starszych aktorów RIVERDALE przypadły „zapomnianym gwiazdom”. Ojca Archiego – Freda Andrewsa – zagrał Luke Perry. Aktor wypromował się w pierwszej wersji serialu „Beverly Hills, 90210„. Zagrał też pastora Jeremiah Cloutiera w produkcji oryginalnej HBO – „Oz„. Później jednak pełnił rolę głównie dubbingowca. Następnie po latach trafił do bardziej poważnej roli ojca głównego bohatera.

Innego ojca, tym razem Jugheada, gra Skeet Ulrich. Aktor znany przede wszystkim z kultowego „Jericho„, gdzie odtwarzał Jake’a Greena, czyli głównego bohatera serialu. W RIVERDALE na jego większą rolę, trzeba jednak czekać do drugiego sezonu.

RIVERDALE – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Pierwszy sezon RIVERDALE ma w sobie coś, co przyciąga do ekranu. Rzecz jasna inaczej się ogląda seriale młodzieżowe mając 15 lat, inaczej w wieku 25 lat, a jeszcze inaczej jak się ma 35 lat na karku. Będąc starszym, trochę mogą śmieszyć niektóre sytuacje przedstawiane z poziomu nastolatków. Jednak z tego co można wyczytać w artykułach branżowych, wielu starszych widzów ogląda pilnie ten serial, traktując go jako „guilty pleasure”.

Jeśli ktoś nie miał okazji oglądać serialu RIVERDALE, może nadrobić zaległości na platformie NETFLIX. Ciężko powiedzieć, czy przypadnie mu ten serial do gustu czy nie. Wszystko zależy od tego w jakim wieku jesteście lub jakie macie podejście do serialowych dramatów młodzieżowych.

Udostępnij w social mediach