Regular Heroes – SEZON 1 – Recenzja

Regular Heroes (polski tytuł : Codzienni bohaterowie) – AMAZON ORIGINAL – Amazon serial oryginalny. Amerykański serial dokumentalny poświęcony tematyce pandemii COVID-19 spowodowanej koronawirusem SARS-CoV-2. Za produkcję serialu odpowiada Philimack, Ty-Ty & Jay Brown Production (studio produkcyjne Tyrana „Ty Ty” Smitha i Jay Browna), ROCNATION (właśc. Roc Nation – firma rozrywkowa Jay-Z) oraz Bigfish Entertainment (MGM).

GATUNKI : dokumentalny
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon serialu Regular Heroes liczy 8 odcinków (7 odcinków + 1 odcinek specjalny). Został on udostępniony widzom w całości w dniu 8 maja 2020 roku. Całość możemy obejrzeć w języku polskim oczywiście na platformie Amazon Prime Video.

Regular Heroes – SEZON 1 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o nowych bohaterach nowej rzeczywistości ukształtowanej przez czas pandemii COVID-19 spowodowanej koronawirusem SARS-CoV-2. Znane medialnie osoby przedstawiają nam historie tych wyjątkowych ludzi. Jak sami twierdzą, to sam obecny świat kreuje tych bohaterów. Codziennie poznajemy nowych bohaterów. Ludzi, którzy stawiają potrzeby innych przed własnymi. Ci ludzie bezinteresownie poświęcają wszystko, aby pomagać innym w tym trudnym czasie. Czas więc im za to podziękować, a widzom przedstawić ich historię.

Regular Heroes – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Kiedy pandemia COVID-19 dotknęła świat, a szczególnie mocno Stany Zjednoczone, to powstało tam wiele materiałów filmowych poświęconych obecnej sytuacji. Jednym z nich jest serial dokumentalny Regular Heroes (polski tytuł : Codzienni bohaterowie). Został on udostępniony widzom na platformie Amazon Prime Video w maju 2020 roku. Powstawał on przy współudziale wielu podmiotów, w tym sponsorów strategicznych, którzy również odgrywają tu kluczową rolę (red. o tym w dalszej części artykułu). W każdym odcinku tego serialu poznajemy ludzi, którzy w jakiś sposób niosą pomoc innym potrzebującym, w ciężkim czasie szalejącej pandemii. Ich losy śledziły znane osobistości, które mocno przejęły się ich bohaterską postawą. W każdym odcinku gość specjalny wyróżnia trzy takie osoby, których historią dzieli się z widzami oglądającymi Regular Heroes.

Pierwsze trzy historie prezentuje nam znana piosenkarka Alicia Keys. Kolejno zwykłych bohaterów honorują: aktor Kevin Hart, aktor Nick Jonas, piosenkarka Kelly Rowland, koszykarz Chris Paul, piosenkarz Brad Paisley oraz amerykański futbolista J.J. Watt. W historiach tych poznajemy nie tylko ludzi ze służby zdrowia, która działa na pierwszym froncie walki z pandemią. To osoby różnych branż i różnych zawodów. Każda z nich ma jakiś wkład w przeciwdziałanie tragicznym skutkom pandemii. Ci ludzie niejednokrotnie ryzykują własnym życiem, aby bezinteresownie pomóc innym potrzebującym takiej pomocy. Ta pomoc jest udzielana w różnych formach. Jest ona zależna od zawodu, jak i społecznej aktywności naświetlanych nam bohaterów. Niejednokrotnie historie te potrafią wzruszyć widza, ale i również gości specjalnych, którzy prezentują widzom tych zwykłych bohaterów.

Regular Heroes – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Oczywiście w serialu Regular Heroes (polski tytuł : Codzienni bohaterowie) przedstawiani są ludzie ze Stanów Zjednoczonych Ameryki. Dokument ten prezentuje sylwetki bohaterów różnych amerykańskich miast. Zdecydowanie najczęściej ukazany jest jednak Nowy Jork. Z jednej strony to trochę ograniczone, ale z drugiej strony należy pamiętać, że to miasto podczas pandemii najbardziej ucierpiało ze wszystkich największych metropolii świata. No a mogło być jeszcze gorzej gdyby nie niektórzy herosi przedstawieni w tym serialu. Są to ludzie z pierwszego frontu walczący z pandemią w szpitalach, jak i zwykli śmieciarze. Ci teraz też ryzykują własnym życiem, by zalew śmieci nie wywołał równolegle innej zarazy.

Z uwagi na dużą ilość ludzi zamieszkujących to miasto, do walki z pandemią COVID-19 dostosowano nowe obiekty, które wcześniej służyły innym celom. Przykładowo popularny HSS, czyli The New York Hospital for Special Surgery to najstarszy na świecie szpital specjalizujący się w medycynie ortopedycznej. Podczas pandemii przekształcono ten szpital w szpital jednoimienny. Tu poznajemy jednego z zaopatrzeniowców, bez którego tak duży obiekt nie mógłby normalnie i skutecznie funkcjonować.

Poza Nowym Jorkiem zaglądamy również na zachodnie wybrzeże do L.A. Po drodze jest jeszcze pustynia w Nevadzie, a tam słynne z kasyn Las Vegas. 70% miejscowej społeczności zatrudniona była właśnie w kasynach. Po ich zamknięciu miasto mocno ucierpiało ekonomicznie. Normalnie coś za coś. To powinno przełożyć się na mniej zarażonych. Zamknięcie ludzi w domach w tym przypadku jednak mało dało. Las Vegas od lat boryka się ze sporym problemem bezdomnych, a wśród nich wirus rozprzestrzenia się nadal. To nimi opiekuje się jedna z bohaterek tego serialu.

Regular Heroes – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 3

W omawianym serialu dostajemy dużą różnorodność sfer aktywności naszych bohaterów. Mamy tu osobę, która w Nowym Orleanie wcześniej pomagała ludziom po przejściu Huraganu Katrina. Teraz równie chętnie osobnik ten pomaga podczas szalejącej pandemii. Innym razem oglądamy hodowcę kurczaków. Skąd ? No w myśl pewnego hasła reklamowego: „najlepsze kurczaki są z Kentucky” 😉 Ten nie zajmuje się fizycznie niesieniem pomocy jak pozostali. Robi to co robił dotychczas z tą samą wydajnością. Podczas pandemii gorzej jednak wypadają kanały dystrybucyjne, które mogą przyjąć produkowaną przez niego żywność. Fabryki to główne ogniska rozprzestrzeniania się wirusa, więc nasz bohater musi sam wynajdować sposoby, by jego żywność rzeczywiście dotarła do ludzi. Jak widać, są więc różne sposoby na to, jak zostać bohaterem w tych ciężkich czasach 😉

Ważnym elementem serialu Regular Heroes jest zakończenie każdego odcinka. Po przedstawionych trzech odcinkach, nasz gość specjalny dzwoni do każdego z naświetlanych bohaterów. Ci nie wiedzą o tym, że byli od jakiegoś czasu obserwowani przez niego i ich wkład w społeczność został szerzej doceniony. Kontakt audiowizualny na odległość nie ogranicza się jednak jedynie do pochwał i podziękowań od siebie i reszty społeczeństwa. Nasi goście specjalni zawsze informują bohatera o prezencie dla niego. I tu pojawiają się sponsorzy, którzy po dokonanej analizie, idealnie prezentami trafiają w potrzeby naszych bohaterów. To właśnie jest najbardziej wzruszający moment w tym serialu. Pomoc, którą oni innym udzielają to jedno, ale sposób jej docenienia robi jeszcze większe wrażenie.

Regular Heroes – SEZON 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Obecnie jest już wiele materiałów dokumentalnych o pandemii COVID-19. Majowy serial ukazuje jednak pandemię od całkiem innej strony. Od strony zwykłych bohaterów, którzy bezinteresownie poświęcają wszystko, aby pomagać innym w tym trudnym czasie. Niekoniecznie każda postawa z naświetlanej w serialu może budzić zachwyt. Jest nawet jedna postać, która swoją działalnością bardziej naraża ludzi na zarażenie, niż im pomaga. Która ? To test na inteligencję, abyście sami domyślili się o kogo chodzi 😉

Serial poza wzruszającymi momentami, może nawet czasem bawić. Jedną z takich sytuacji jest wbicie się na zdalne lekcje Kevina Harta. Wszystko po to, by dotrzeć do jednego czarnoskórego nauczyciela chemii. Ten nie poznaje aktora i myśli, że jakiś troll dostał mu się na lekcję ;P Heh świetnie ta sytuacja pasuje w przypadku Kevina Harta, bo akurat tego aktora znamy z komediowych produkcji.

Ósmy odcinek Regular Heroes jest niejako odcinkiem podsumowującym działalność naszych bohaterów. Jest on kręcony z odstępem czasowym. Dokładnie miesiąc po tym, jak ich wkład w społeczeństwo został doceniony dobrze trafionymi prezentami. Tym samym jest on inny od pozostałych epizodów. Dobrze jednak spina on nam cały pierwszy sezon Regular Heroes.

Amazon twierdzi, że to pierwszy sezon, a nie żaden one-shot. Pandemia jeszcze długo potrwa, więc pewnie dostaniemy jeszcze kolejne opowieści o zwykłych bohaterach. Jeżeli chcecie zobaczyć ten serial dokumentalny, to jest on dostępny w języku polskim na platformie Amazon Prime Video.

Udostępnij w social mediach