Red Oaks – SEZON 3 – Recenzja

Red Oaks 3 – AMAZON ORIGINAL – Amazon serial oryginalny. Trzeci i równocześnie finałowy sezon amerykańskiego komediowego dramatu młodzieżowego (Young adult + coming-of-age), którego twórcami są Joe Gangemi oraz Gregory Jacobs. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – Red Oaks 1. Niniejszy artykuł kontynuuje wątki fabularne zawarte w recenzji dotyczącej – Red Oaks 2.

GATUNKI : komedia / coming of age / young adult
KRAJ PRODUKCJI : USA

Trzeci sezon serialu liczy 6 odcinków. Red Oaks 3 został udostępniony widzom platformy Amazon Prime Video w całości w dniu 20 października 2017 roku.

Red Oaks – SEZON 3 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowych odcinkach poprzedniego sezonu wszyscy są zaproszeni na ślub Barry’ego i Karen. Kamerzystą ceremonii ma być natomiast David, co jest w tej sytuacji dość niezręczne. Jeszcze bardziej niezręczne jest gdy Barry go prosi o rozmowę z Karen, która w dzień ślubu zaczyna mieć wątpliwości, co do swojego życiowego wyboru. Ostatecznie jednak dochodzi do ślubu, bo Karen przekonuje wyznanie Barry’ego, nagrane wcześniej przez Davida.

Podczas wesela nie każdy zanosi się radością. Nash jest zrozpaczony po stracie pani Horowitz, która zamiast niego wybrała rabina. Wheeler natomiast tańcząc z Misty, oznajmia jej, że chce wrócić na studia, tj. Uniwersytet Cornella, co raczej może storpedować ich dalszy związek. Wesele nie jest też przyjemne dla Sama Myersa. Po cichu liczył on na zejście się ponowne z Judy, ale ta nawet chce wrócić do panieńskiego nazwiska. Po ceremonii natomiast odwiedza go pewna Agatha, która znalazła jego kota. Okazuje się, że kobieta może być dobrze dopasowaną do niego partnerką. Nash natomiast w swoje 40 urodziny dostaje od przyjaciół swój wymarzony jacht.

Na ślubie jedynie zabrakło Państwa Getty. Zbliża się bowiem rozprawa, na której zostanie ogłoszony wyrok dla Douga Getty’ego. Dzień przed rozprawą David, ku zaskoczeniu Douga, nie przyjmuje jego propozycji pracy. Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze wybory na prezesa Red Oaks Country Club. Te jednak na swoje szczęście wygrywa Doug 28 głosami nad doktorem Feinbergiem. Na nic mu jednak dalsza prezesura w klubie, bo ława przysięgłych jednogłośnie uznaje go winnym zarzucanych mu przestępstw. David natomiast po tym wszystkim przenosi się do Nowego Jorku, aby zacząć wszystko od zera. Chce realizować swoje marzenie zostania reżyserem. Bez Skye, bez presji studiowania i bez marudzenia swoich rodziców.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Mija dziewięć miesięcy od tych wydarzeń. David jest powoli zirytowany faktem, że brakuje mu progresu w jego karierze zawodowej. Przyjechał do NY by zostać reżyserem, a przez ostatnie miesiące głównie kseruje dokumenty. Do tego wszystkiego donosi artystom sałatki i kanapki, a producent nawet nie zna jego tożsamości. Poza tym po rozstaniu ze Skye prześladuje go pech, w życiu osobistym. Nie może bowiem poderwać żadnej nowej dziewczyny, a pomocna koleżanka z pracy Annabelle niestety jest już zajęta.

Nie lepiej wygląda sytuacja w Red Oaks Country Club. Nash nie może znaleźć porządnego trenera, który godnie zastąpiłby Davida. W dodatku plotka głosi, że jacyś Japończycy chcą wykupić ten klub. Jego prezes bowiem trafił do więzienia, a zarządzające w jego zastępstwie Rebecca Horowitz wie, że klub nie jest w najlepszej kondycji finansowej. DougaGetty choć za kratkami, to jest optymistycznie nastawiony w kwestii zwolnienia warunkowego. Dlatego stara się pośrednio interweniować u członków zarządu, by klub został w ich rękach.

Zmiany dotknęły praktycznie każdego, a dobrze na z nich wyszedł jedynie Wheeler. Wbrew obawom Misty ich związek przetrwał na odległość. Obawy Wheelera wzbudza jedynie przystojny stomatolog, u którego Misty odbywa staż. Studia natomiast przynoszą mu inną niespodziankę związaną z nietypową propozycją profesor od literatury.

Red Oaks – SEZON 3 – Recenzja – ANALIZA – część 1

To już finałowy sezon serialu oryginalnego od platformy Amazon Prime Video. I choć Red Oaks 3 posiada mniejszą ilość odcinków, to właściwie zamyka klamrą wszystkie wątki prowadzone przez cały serial. Warto podkreślić, że od samego początku Red Oaks 3 był zapowiadany jako sezon finałowy. Stąd na pierwszy ogień idzie nowy wątek fabularny dotyczący sprzedania klubu, którego nazwa przecież stanowi tytuł tego serialu. Dla członków zarządu to żadna tragedia. To nie klub jest ich głównym źródłem dochodu. Traktują go jako dodatek rozrywkowo-biznesowy. Dla Nasha jednak klub, to całe jego życie. Czterdziestoletni trener tenisa nie wyobraża sobie innej pracy poza klubem. Dlatego bierze sprawy w swoje ręce i rozpoczyna akcję ratowania klubu. Pierwsze swoje kroki kieruje do więzienia prosząc o wsparcie osadzonego Douga Getty’ego. Prezes klubu bardziej sercem jest za Red Oaks Country Club. Za pośrednictwem nagrania Davida próbuje więc przekonać członków zarządu do odstąpienia od sprzedaży klubu.

Wątek sprzedaży klubu to wątek przewodni trzeciego sezonu. Wszystko po to, by jakoś racjonalnie zakończyć ten serial. Sami główni bohaterowie serialu zaczynają bowiem mieć coraz mniej wspólnego z Red Oaks Country Club. Doug Getty siedzi w więzieniu za oszustwa finansowe, natomiast młodzi studiują teraz w Nowym Jorku. Właściwie nawet na wakacje nic już ich nie ciągnie w stronę klubu, dlatego lato postanawiają spędzić w mieście. Red Oaks 3 był nawet promowany jako „lato w mieście”, a plakaty promocyjne łączą charakterystyczne klubowe korty z nowojorskim mostem Manhattan Bridge. To w Nowym Jorku David Myers stara się zrealizować swoje marzenia zostania reżyserem. To nie jest jednak jak widać łatwa ścieżka, bo musi zaczynać jako totalny pionek, niczym goniec w jakieś korporacji. David się z tym liczył, jednak miesiące mijają, a on nie zauważa u siebie żadnego progresu zawodowego.

Red Oaks – SEZON 3 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Psychicznie Davida wspiera jedynie Annabelle, która zna dłużej te środowisko pracy. Dziewczyna wie, że kluczem do sukcesu jest tu cierpliwość. Tej jednak Davidowi zaczyna powoli brakować. Zmuszony jest zajmować się totalnymi pierdołami jak przemalowywanie manekinów. Jak w ten sposób miałby osiągnąć cel, po który tu przyjechał. Przecież dla realizacji swoich marzeń odrzucił dwie dobrze płatne oferty pracy. Wszystko dlatego, iż czuł podświadomie, że nie byłby tam szczęśliwy. To bardziej szczęście dla jego rodziców, a on potrzebował prawdziwego planu na swoje dalsze życie. Skoro się zdecydował na ten krok, to teraz nie może się poddać. Jego aniołem stróżem zostaje natomiast w tym wszystkim wspomniana wcześniej Annabelle.

A co z pozostałymi postaciami ? Karen odkąd wzięła ślub poszła w odstawkę. Po rozstaniu z Davidem także Skye Getty zeszła na boczne tory. W trzecim sezonie dziewczyna pojawia się jedynie epizodycznie. Z głównych postaci na planie pozostają jeszcze rodzice Davida. Tu w finale poprzedniego sezonu wydawało się, że każde z nich zacznie układać sobie życie na nowo wokół innych osób. W trzecim sezonie jednak nieco zmodyfikowano ten pomysł. Ponadto na pierwszym planie w Red Oaks 3 pozostają jeszcze Misty, kumpel Davida – Wheeler, Nash oraz Doug Getty. Choć ten ostatni siedzi w więzieniu, to nadal wpływa on w różny sposób na innych bohaterów tego serialu.

Z uwagi na fakt, że teraz większość akcji toczy się poza Red Oaks Country Club, to słusznie, że Red Oaks 3 jest finałowym sezonem. Dziwne abyśmy fabularnie odbiegali od tytułowego klubu i na siłę ciągnęli serial wokół postaci, które z tym miejscem nie mają już nic wspólnego. Oczywiście sam serial zostają tą samą komedią co wcześniej. Również w Nowym Jorku nie brakuje zabawnych sytuacji, a chyba najzabawniejsze są tu teraz perypetię Wheelera, który dostaje od swoje profesor nietypową płatną propozycję współpracy na rzecz wyższego celu 😉

Red Oaks – SEZON 3 – Recenzja – O AKTORACH

No to już ostatni raz rzut okiem na warstwę aktorską w tym serialu. Z uwagi na zmianę lokacji w Red Oaks 3 pojawia się kilka nowych postaci. A jak one wszystkie wyglądają od strony aktorskiej ?

Annabelle, to aktorsko Allison Lanier, natomiast Nigela gra w tym sezonie Martin Ewens. Więcej możemy powiedzieć o stomatologu Ronie. W tej roli wystąpił Ryan Farrell. Jego możemy kojarzyć z postaci Grega Taylora w „The Deuce” (z polskim tytułem Kroniki Times Square). To również Jackson z pierwszego sezonu marvelowego serialu „Jessica Jones„. Epizodycznie pojawił się również w trzecim sezonie „The Marvelous Mrs. Maisel„.

Profesor Beryl Fox, z którą jest związana zabawna historia z Wheelerem, to aktorsko Maria Dizzia. Aktorka wciela się ostatnio w Diane Porter w serialu „The Undoing” (z polskim tytułem Od nowa). To również Mrs. Down w „13 Reasons Why” oraz Polly Harper w „Orange Is the New Black„.

Jej męża Cecila Foxa gra w tym sezonie Neal Lerner, Derek to aktorsko Michael Torpey. Jego mieliśmy okazję zobaczyć w drugim sezonie „Sneaky Pete„. To również Thomas Humphrey w czwartym i piątym sezonie „Orange Is the New Black„.

Rusty, którego Nash zwerbował w zastępstwie Davida do trenowania tenisa, to aktorsko John Kroft. Terry, to natomiast w rzeczywistości komik Greer Barnes. Występuje on głównie na ekranie w formatach satyrycznych, ale filmowo przewinął się przez produkcję DC „Joker„.

To jeszcze na koniec Shirley z wątku Sama. W tej roli wystąpiła Tijuana Ricks. Serialowo to między innymi Thembi Wallace w marvelowym „Luke Cage” oraz Tonelle 'T’ Burton w „Billions„.

Red Oaks – SEZON 3 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Red Oaks 3 choć głównie przeskakuje z lokacji klubowej do Nowego Jorku, to nadal pozostaje tym samym serialem. Zresztą trzon tej produkcji stanowią perypetie młodego Davida Myersa oraz jego znajomych z dawnej pracy. Serial ukazuje ich ambicje, że praca w Red Oaks Country Club była jedynie okresem przejściowym w ich karierze zawodowej. Dla tych, dla których klub był całym ich życiem, nadchodzi natomiast wiatr zmian. Ten wcale nie musi być tak zły, jeśli się ma przy sobie wsparcie przyjaciół.

Trzeci sezon również pokazuje, że mimo przeciwności losu nie powinniśmy się poddawać. Dotyczy to zarówno pracy zawodowej – na przykładzie Davida, jak i również związku uczuciowego – na przykładzie Wheelera i Misty. Na koniec serial przypomina również, że i dla starszych bohaterów tego serialu rozwód nie oznacza jeszcze tragedii i potrafi być początkiem czegoś nowego. Wszystkie te tematy upakowano natomiast w krótszy sześcioodcinkowy sezon.

Finałowy Red Oaks 3, jak i pozostałe sezony są i będą zawsze dostępne na platformie właściciela produkcji. Całość możemy zobaczyć w Polsce zawsze (w języku polskim – oby też zawsze) na platformie Amazon Prime Video.

Udostępnij w social mediach