Red Oaks – SEZON 2 – Recenzja

Red Oaks 2 – AMAZON ORIGINAL – Amazon serial oryginalny. Druga odsłona amerykańskiego komediowego dramatu młodzieżowego (Young adult + coming-of-age), którego twórcami są Joe Gangemi oraz Gregory Jacobs. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – Red Oaks 1.

GATUNKI : komedia / coming of age / young adult
KRAJ PRODUKCJI : USA

Drugi sezon serialu, podobnie jak pierwszy, liczy 10 odcinków. Red Oaks 2 został udostępniony widzom platformy Amazon Prime Video w całości w dniu 11 listopada 2016 roku.

Red Oaks – SEZON 2 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowych odcinkach poprzedniego sezonu Karen dowiaduje się od swojej koleżanki, że jej chłopak David był widziany na mieście z jakąś dziewczyną. Karen się wścieka i postanawia wygarnąć chłopakowi jego schadzkę. David przyznaje się, że spotkał się wówczas z córką Douga Getty’ego. W tym czasie natomiast przygotowuje się do filmowania bar micwy organizowanej w Red Oaks. Tam ciągle prowokuje go jego szef – fotograf Barry. Ostatecznie pokazuje mu nawet zdjęcia z sesji, którą zrobił jego dziewczynie Karen. To przelewa czarę goryczy i David postanawia dać mu w pysk. Ten wpada na stół z prezentami dla chłopca obchodzącego bar micwę. Ostro ciała daje też jego kolega Wheeler. Gubi on walkmana naszpikowanego narkotykami z przesyłki od Ganza. Tak się składa, że ów walkman ostatecznie ląduje na stole z prezentami, a po bar micwie wychodzi na jaw, że jednym z prezentów dla trzynastoletniego chłopca był walkman z narkotykami, które przejęło FBI.

Po tej imprezie Wheeler i David ucierpieli finansowo. Wheeler musi spłacić przepadek towaru Ganza, a do tego dużo stracił w oczach Misty. Oszczędności Davida na mieszkanie w NY natomiast poszły w zapomnienie. Teraz musi pokryć uszkodzenia spowodowane na bar micwie. David ryzykuje i prosi Getty’ego o ponowne przyjęcie do klubu tenisowego. Ten się zgadza i chłopak zaczyna go trenować do ważnego meczu. Podczas docelowej rozgrywki Doug zostaje niespodziewanie aresztowany pod zarzutem licznych fałszerstw i oszustw finansowych. Po meczu natomiast Skye decyduje się na poważną rozmowę z Davidem. Przeprasza go za swoje wcześniejsze zachowanie i to, że wykorzystywała go by drażnić tym samym swojego ojca. Przyznaje się przed Davidem, że bardzo go polubiła i tym samym przestała to być dla niej zwykła gra. Teraz chce od Davida czegoś więcej.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Mija rok od tych wydarzeń. David i Skye są parą. Młody Meyers dołącza do swojej dziewczyny przebywającej obecnie w Paryżu, gdzie razem mają zamiar powitać nowy rok. Z niespodziewaną wizytą wpadają także do Skye jej rodzice, co raczej komplikuje ich romantyczny Sylwester. Gdy dochodzi do wspólnej kolacji, Skye decyduje się przedstawić im swojego chłopaka. To oczywiście jest szokujące dla Douga, który widzi w roli chłopaka swojej córki własnego pracownika i trenera tenisowego Davida Meyersa. Dodatkowo matka jest wkurzona na córkę, że ta przysparza ojcu w ten sposób więcej zmartwień. No a tych mu nie potrzeba, bo ma własne problemy prawne, które ciągną się za nim od zeszłego lata.

Tym samym jest to ciężki tydzień dla Davida, ale jeszcze trudniejszy dla niego jest powrót do domu. Doug na odchodne zasugerował córce studiowanie w Paryżu i ta zaczyna się nad tym zastawiać. David jednak czeka w maju na jej powrót do New Jersey. Wtedy również jego rodzice postanawiają wziąć rozwód. Rozwieść zdążył się również Nash, natomiast Wheeler martwi się o brak progresu w swoich relacjach z Misty.

Dużo za to zmienia się u Karen, która zaręczyła się z Barry’ym i w lecie biorą ślub. Davidowi natomiast sypią się plany związane ze studiami, choć na pocieszenie dla niego, Skye wraca do New Jersey. Jej ojca natomiast czeka batalia o utrzymania fotela prezesa Red Oaks country club. Zarząd klubu chce go pozbawić stanowiska z uwagi na jego problemy prawne i złą prasę wokół jego nazwiska, która szkodzi wizerunkowi tego miejsca.

Red Oaks – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Wiele się zmienia w tym serialu na przełomie sezonów. Przedstawione w opisie wprowadzającym wydarzenia kreują nam tym samym nowe wątki przewodnie Red Oaks 2. Warto więc zacząć od wątku dotyczącego głównego bohatera tego serialu. David Meyers jak widać, to taki typowy facet-dupek. Ma u boku śliczną dziewczynę, ale będąc z nią w związku ogląda się za innymi laskami. To ostatecznie doprowadza do rozpadu ich związku. Kluczowe dla tych wydarzeń było wyznanie swoich uczuć przez Skye. Dziewczyna zapewnia, że wcale nie bawi się młodym Meyersem. Przez ten czas zdążyła go bardzo polubić i liczy tym samym na coś więcej w ich wzajemnych relacjach.

Ich wspólny związek działa na Douga Getty’ego jak płachta na byka. Prezes Red Oaks country club uważa Davida za marzyciela błąkającego w obłokach. Kogoś niezbyt odpowiedniego dla jego córki. Z drugiej strony Skye niemal całkiem się od niego odcięła. Nie ma od niej żadnych wieści po jej uniezależnieniu od rodziców. Chętnie więc wykorzystuje Davida jako szpiega, choć woli określenie – zdającego relację. Douga dręczą jednak nie tylko problemy rodzinne. Ciągnie się za nim afera finansowa, a ta w konsekwencji może odwrócić jego życie do góry nogami. W dodatku zarząd klubu chce go pozbawić stanowiska prezesa. W tym roku Doug zyskuje kontrkandydata na to stanowisko. Getty uważa to za niegodziwość ze strony członków zarządu. Uważa że bez niego nie byłoby w ogóle tego miejsca. To on stoi za powstaniem i rozkwitem tego ośrodka. Tak łatwo nie złoży szabli w walce o utrzymanie swojego stanowiska.

Red Oaks – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

W Red Oaks 2 tym samym wiele spraw kręci się wokół Douga. Nie oznacza to jednak, że serial stracił charakter produkcji coming-of-age. Nadal rozwijany jest wątek wspólnych relacji Wheelera i Misty. Chłopaka martwi, że ratowniczka bardziej traktuje go jak swojego kumpla niż chłopaka. Z drugiej strony sam się obawia wprowadzenia ich relacji na wyższy poziom. Po pierwsze Misty to dziewczyna z tzw. wyższej półki. Po drugie boi i się jej rozczarowania, jeśli ostatecznie jego marzenia się spełnią i Misty zostanie jego prawdziwą dziewczyną.

Dla Misty wygląd zewnętrzny Wheelera nie jest najważniejszy. Ceni ona bowiem jego inteligencję. Razi ją jednak fakt, że chłopak wplątał się w biznes narkotykowy. Uważa, że stać go na więcej i pracę bardziej pożyteczną społecznie. Tym samym proponuje mu prowadzenie korepetycji dla lokalnej młodzieży. Wheeler korzysta z jej propozycji, co przy okazji serwuje mu uczennicę bardziej zainteresowaną jego osobą niż jego naukami.

Na początku Red Oaks 2 dowiadujemy się również, że Karen związała się z fotografem Barry’em. Ich początek związku to krótka piłka, bo Barry nie ma zamiaru na nic czekać i szybko oświadcza się byłej dziewczynie Davida. Ta przyjmuje oświadczyny, bo widzi w dużo starszym od siebie Barry’ym troskliwego mężczyznę. Takiego, który poświęca jest dużo swojej uwagi, czego nie mogła zaznać przy boku Davida Meyersa. David natomiast w tym czasie grzęźnie w swoich własnych dylematach. Z jednej strony zaczyna sobie uzmysławiać stratę jaką poniósł z własnej winy. Z drugiej strony życzy szczęścia Karen i nie robi przeszkód na jej drodze do ślubu.

Red Oaks – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Rozterki miłosne nie opuszczają również Nasha. Naczelny trener tenisowy Nasser zazwyczaj do tej pory podrywał mężatki klubowiczy. W Red Oaks 2 Nash myśli jednak o ustatkowaniu, a w jego głowie tli się marzenie o własnym jachcie. Pomóc swoim marzeniom może poprzez ślub z bogatą kobietą. Tak się składa, że zamożna Rebecca Horowitz została wdową i tym samym wylądowała na celowniku Nasha. Tenisowy trener jednak nie tylko czyha na jej pieniądze, ale rzeczywiście bardzo uczuciowo podchodzi do ich wspólnych relacji.

Na początku Red Oaks 2 dowiadujemy się również, że małżeństwo rodziców Davida legło w gruzach. Drogi Sama i Judy się rozchodzą, a każde z nich teraz próbuje zbudować sobie nowe życie uczuciowe. To jakby dwa odmienne światy, w którym Judy ma znacznie więcej szczęścia w poznaniu nowej osoby, z którą będzie w związku czuła się jak ryba w wodzie. Dla Sama to natomiast droga przez mękę, pełna wybojów i niespodziewanych wydarzeń.

Red Oaks 2 oczywiście nie traci nic ze swojego komediowego charakteru. Nigdy to nie była komedia najwyższych lotów, ale nadal ogląda się ten serial dość lekko i przyjemnie. Z jednej strony mamy na przykład zabawne wydarzenie z żegnaniem stanu kawalerskiego Barry’ego. Sam związek Davida i Skye działający na nerwy Douga bywa zabawny. Jak do tej pory tylko córka robiła na złość ojcu swoim frywolnym zachowaniem. Teraz dodatkowo Doug musi przetrawić fakt, że związała się ona z jego pracownikiem. Z drugiej strony mamy Sama i jego zabawne nieudolne próby stworzenia nowego związku postrozwodowego oraz Wheelera i jego nieustanne starania uczynienia z Misty swoją dziewczyną.

Koniec końców Red Oaks 2 wprowadza nam do serialu kilka nowych postaci. Inne jak żona Douga zyskują mocniej na znaczeniu. Wśród całkiem nowych postaci są wspominana uczennica Wheelera Tabitha, czy koleżanka Skye – Xan, z którą łączy Davida wspólna pasja do sztuki filmowej.

Red Oaks – SEZON 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

To czas w takim razie rzucić okiem na warstwę aktorską. Wspomniana wyżej małżonka Douga – Fay Getty, to aktorsko Gina Gershon. Aktorka wystąpiła w jednej z głównych ról w filmie „Bound” (z polskim tytułem Brudne pieniądze) oraz jako Cristal Connors w filmie „Showgirls„. Serialowo to między innymi Gladys Jones w „Riverdale” oraz Jeanie Bloom w „New Amsterdam„. W drobnych rolach wystąpiła również w drugim sezonie „Z Nation” oraz popularnym niegdyś „Melrose Place„. Aktorsko to również Nancy Frankenburg w „How to Make It in America„. Gina Gershon od czasu do czasu zajmuje się również dubbingiem. Swojego głosu udzieliła chociażby Selinie Kyle (Catwoman) w serialu animowanym „The Batman” (red. nie mylić z kultowym „Batman: The Animated Series„).

Skip z personelu ośrodka, w którym toczy się akcja serialu, to aktorsko Nate Smith. Natomiast Rizzo, to w rzeczywistości Willem Marx. Więcej możemy powiedzieć o Travisie. W tej roli wystąpił John Hodgman. Aktor wcielił się chociażby w Hobbesa w serialu „The Tick” (pol. Kleszcz) oraz doktora Henry’ego Cottona w „The Knick„. W drobnej roli przewinął się również w innym serialu Amazon Prime Video – „Mozart in the Jungle„.

Stana Feinberga gra w tym serialu Brad Gilbert. Tabitha, czyli uwodzicielska uczennica Wheelera, to natomiast w rzeczywistości Juliet Brett. Ostatnimi czasy przewinęła się przez dziesiąty sezon „The Walking Dead„.

Rebecca Horowitz, o której względy w tym sezonie zabiega Nasser, to aktorsko Jessica Hecht. W przeszłości wcieliła się ona w postać Gretchen Schwartz w kultowym „Breaking Bad„. To również Susan Bunch w innej kultowej komedii „Friends„. Epizodycznie natomiast przewinęła się na ekranie w takich serialach, jak „Jessica Jones” oraz „Falling Water„. Ponadto również w serialach Apple Original : „Dickinson” i „Little America„.

Red Oaks – SEZON 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Eli, to aktorsko Shane Nepveu. W drobnej roli wystąpił on również w serialu „Boardwalk Empire” (pol. Zakazane imperium). Zach Levine, to natomiast aktorsko Jared Loftin. On również przewinął się przez wspomniany wyżej „Little America„.

Margot z wątku Judy Getty, to aktorsko Beth Stelling. W serialu odgrywa ona postać zajmującą się zawodowo stand-upem. Także w rzeczywistości to stand-upowa komediantka.

W rolę Gail w Red Oaks 2 wciela się Ann Carr. Aktorka przewinęła się przez serial „The Young Pope„. Rabin Ken, to natomiast aktorsko Mark Linn-Baker.

To jeszcze na koniec słów kilka o Xan. W tą postać wcieliła się Annabelle Dexter-Jones. Aktorkę niektórzy mogą kojarzyć z roli Naomi Pierce w serialu „Succession„. W drobnej roli przewinęła się również przez serial „The Deuce” (znany w Polsce jako Kroniki Times Square).

Red Oaks – SEZON 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Ważne jest, że serial stale kreuje nam nowe wątki. Niektóre mają charakter epizodyczny, a inne są natomiast bardziej rozwojowe i ciągną się nam przez cały Red Oaks 2. Tym razem twórcy postawili na model wielu wątków pobocznych rozgrywających się niejako obok postaci Davida Meyersa. Bynajmniej nie oznacza to, że postać została przełożona na boczny tor. Przez cały omawiany sezon etapowo śledzimy losy jego burzliwego związku ze Skye. David mimo brutalnego incydentu z Barry’ym nie zrezygnował również ze swojej pasji do filmowania, którą chciał rozwijać na nowych studiach. Te miały mu zastąpić nudną i wymuszoną niejako przez jego ojca księgowość. Zawodowo jednak nie rezygnuje z trenowania tenisa, choć sam wątek tenisowy w tym sezonie staje się totalnie marginalny.

Serial widocznie spełniał oczekiwania włodarzy platformy Amazon Prime Video, bo otrzymał zamówienie na kolejny sezon. Kolejna odsłona tej produkcji jest jednak krótsza i z tym się trzeba liczyć.

Udostępnij w social mediach