Red Oaks – SEZON 1 – Recenzja

Red Oaks – AMAZON ORIGINAL – Amazon serial oryginalny. Amerykański komediowy dramat młodzieżowy (Young adult + coming-of-age), którego twórcami są Joe Gangemi oraz Gregory Jacobs. Za produkcję serialu odpowiada Gabdec Productions, Picrow (spółka produkcyjna partnerów w osobach : Electra Lang, Peter Lang, Judith Smith), 765 oraz Amazon Studios (Amazon).

GATUNKI : komedia / coming of age / young adult
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon serialu Red Oaks liczy 10 odcinków. Został on udostępniony widzom w całości w dniu 9 września 2015 roku. Pilot serialu został udostępniony wcześniej, zgodnie z dawną zasadą platformy firmy Amazon, bo 28 sierpnia 2014 roku.

Red Oaks – SEZON 1 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o młodym studencie Davidzie, a akcja serialu rozgrywa się w 1985 roku w New Jersey.

Podczas rozmowy ojca z synem w temacie studiowania księgowości, Sam Myers dostaje zawału serca. Myśląc, że umiera, zwierza się Davidowi, że nie kocha jego matki. Są dalej małżeństwem tylko ze względu na niego. Sam kocha się w pewnej Azjatce, a swoją żonę uważa za lesbijkę. Tak się jednak składa, że Sam przeżył zawał, ale David z nową wiedzą w temacie swoich rodziców ma dużo kwestii do przemyślenia.

David pracuje w klubie rekreacyjno-wypoczynkowym Red Oaks i jest tam trenerem tenisa ziemnego. Pracuje by zarobić na mieszkanie w Nowym Jorku gdzie rozpoczął studia. W klubie tym, ale na innym stanowisku pracuje również jego kumpel Wheeler, który próbuje poderwać dziewczynę z wyższej niż dla siebie ligi.

David nie jest zadowolony ze swoich życiowych wyborów. Ma śliczną dziewczynę Karen, co do której nie jest w stu procentach przekonany oraz studiuje kierunek, który go kompletnie nie kręci. Pewnego dnia trafia mu się gracz, który wyciąga go na kort. David nie poznaje, że to właściciel klubu Doug Getty. Co pewien czas bacznie przygląda mu się pewna brunetka, która wpada Davidowi w oko. Okazuje się, że to córka właściciela klubu.

Następnego dnia jego kumpel Nash – szef trenerów tenisowych – informuje Davida, że zmuszony jest do jego zwolnienia. Właściciel klubu chciał go wczorajszym meczem przetestować. Zauważa jednak, że chłopak się nie nadaje, skoro wygrał z nim trzy gemy. David twierdzi, że celowo się podkładał, bo mu było żal przegrywającego. Na szczęście Getty daje mu szansę na rewanż. David jest świeżo po mocno zakrapianej imprezie personelu Red Oaks. Jednak daje z siebie wszystko i wygrywa zdecydowanie z właścicielem ośrodka. To daje mu przepustkę na dalszą pracę w Red Oaks country club.

Red Oaks – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Amazon Prime Video w portfolio swoich produkcji oryginalnych ma kilka seriali komediowych, które zaliczyły więcej niż jeden sezon. Jednym z nich jest omawiany dzisiaj Red Oaks. To równocześnie dramat młodzieżowy dla starszej młodzieży, który momentami chce być również dramatem sportowym, ale w rzeczywistości tenis ziemny stanowi tu jedynie tło wydarzeń. Akcja całego serialu rozgrywa się bowiem w dużym centrum rekreacyjno-wypoczynkowym, czy jak kto woli rekreacyjno-sportowym. To klub dla bogaczy, w którym klubowicze mogą trenować i równocześnie wypoczywać na basenach, na kortach tenisowych oraz na polu golfowym. Prezesem (red. choć dokładnie to president of the country club) ośrodka jest Doug Getty. To także siłą rzeczy szef całego personelu, który zasilają główni bohaterowie tej opowieści.

Czołową postacią serialu jest David Myers. To młody nowojorski student, który pracując w Red Oaks country club chce zarobić na mieszkanie w NY. Do tego czasu musi dojeżdżać, choć jego ojciec uważa, że to właśnie najlepsze rozwiązanie, bo uczy go oszczędności. Utrzymanie w Nowym Jorku jest bardzo drogie, a jako przyszły księgowy powinien dobrze gospodarować budżetem. Problem tylko taki, że David wcale nie chce być księgowym. Na ten kierunek dał się namówić ojcu, bo Sam Myers twierdzi, że w życiu istotne są tylko przydatne zawody związane z liczeniem pieniędzy i to od zawsze wiedzą wszyscy Żydzi. David jednak nie rezygnuje ze swoich marzeń, a drogą do celu jest zarobienie większej sumy pieniędzy. Dlatego zatrudnia się jako trener tenisa ziemnego, a później również wkręca się w pracę operatora kamery, która ma mu pomóc zebrać odpowiednią sumę na wyjazd do Nowego Jorku.

Red Oaks – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Generalnie David jest jeszcze bardziej zagubiony w swoich życiowych wyborach. Teraz gdy dowiedział się, że jego rodzice są nadal małżeństwem tylko ze względu na niego, to daje mu to dużo do myślenia. Wyprowadzka może przecież doprowadzić do całkowitego rozpadu ich związku oraz w konsekwencji do rozwodu. W życiu osobistym Davida dręczą również inne dylematy. David ma u swojego boku śliczną dziewczynę Karen, ale nie jest w stosunku do niej całkowicie przekonany.

Jego ojciec uważa, że powinni wziąć razem ślub, bo lepsza dziewczyna niż Karen mu się pewnie nigdy nie trafi. David jednak ma pewne wątpliwości, czy obydwoje do siebie na tyle pasują, aby ich związek mógł przetrwać przez lata. Nie zdaje sobie nawet sprawy, że na jego miejsce czyhają inni, jak chociażby fotograf Barry. Ten namawia Karen na sesje zdjęciową, obiecując jej błyskotliwą karierę fotomodelki, ale w rzeczywistości bardziej ją widzi jako swoją dziewczynę niż obiekt do sesji zdjęciowych.

Sam David też nie jest do końca uczciwy względem Karen. Ewidentnie ją zaniedbuje, a bokiem spogląda w stronę niejakiej Skye. Brunetka szybko okazuje się córką właściciela Red Oaks, ale to nie zniechęca Davida do bliższych kontaktów z nowo poznaną pasjonatką malarstwa. Przed takim postępowaniem ostrzega go nawet jego kumpel Nash, który jest równocześnie w klubie naczelnym trenerem tenisa ziemnego. Prywatnie Nash to typowy pies na baby. Choć oficjalnie żonaty, to nie stroni od podrywania żon klubowiczy, zawsze mierząc wyżej niż dziewczyny z personelu Red Oaks. Dodatkowo ciągnie Nasha do hazardu, choć dokładnie wie, że jest to w ośrodku zakazane, bo tu właściciel jedynie preferuje aktywną formę spędzania wolnego czasu. Nash jednak lubi chadzać swoimi ścieżkami, a dobre relacje z Davidem pozwalają mu być krytym, w razie wszelkich podejrzeń o niemoralne i nieetyczne praktyki.

Red Oaks – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Pierwszy sezon Red Oaks, mimo że jest nastawiony bardziej w stronę dramatu młodzieżowego, to nie zapomina zaglądać często do rodziców Davida. Mieszkają oni razem z synem więc niektóre wątki się siłą rzeczy przeplatają. Raz nawet dostajemy trochę science-fiction w tym komediowym serialu, bo dotyczy to przypadkowej zamiany osobowości ojca z synem. No niby element sci-fi jest totalnie z czapy w tego typu serialu, ale tak się składa, że to jeden z najbardziej zabawnych odcinków pierwszego sezonu.

Ponadto pierwszy sezon Red Oaks często zagląda do kumpla Davida – Wheelera. To wokół tej postaci budowany jest w tym sezonie odrębny wątek fabularny. Wheeler jest kimś w rodzaju boy’a hotelowego i szofera, który odstawia samochody gości klubu. To miły, sympatyczny i dość inteligentny chłopak, który jednak nie posiada wyglądu playboy’a. Usilnie jednak stara się poderwać uroczą instruktorkę pływania, która wydaje się na pierwszy rzut oka całkiem poza jego zasięgiem. Ratowniczka z klubowych basenów ma jednak dodatkowo chłopaka, więc Wheeler będzie miał w tym temacie niełatwą przeprawę.

A jak od strony komediowej prezentuje się pierwszy sezon Red Oaks ? Musimy pamiętać, że to nie sitcom. To bardziej młodzieżowa komedia, która równomiernie rozkłada humor między różne wątki dotyczące bohaterów tego serialu. Pod tym względem nie jest źle, ale nie ma co się spodziewać przysłowiowego ubawu po pachy. Pod tym względem serial lepiej się sprawdza jako dramat młodzieżowy dla dorosłej młodzieży. Kreowane wątki wyglądają dość naturalne, co wielokrotnie różni je od tych często serwowanych w klasycznych teen dramach.

Red Oaks – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

A jak od strony aktorskiej prezentują się bohaterowie serialu Red Oaks ? David Myers, to w rzeczywistości walijski aktor, scenarzysta i reżyser Craig Roberts. Filmowo to między innymi Oliver Tate w „Submarine” oraz Trevor w filmie „The Fundamentals of Caring„. Serialowo to między innymi Adam w „Becoming Human„. W drobnej roli przewinął się również w serialu „Being Human„.

Jego matkę Judy gra w tym serialu Jennifer Grey. To aktorka znana głównie z „Dirty Dancing„, znanego w Polsce pod najbardziej idiotycznym tytułem jaki w tym kraju został chyba kiedykolwiek wymyślony… dlatego nawet szkoda go tu cytować. To również Alice Dodgson z filmu „Ritual” (red. ale nie mylić z Ritual od Netflixa, bo w tym przypadku chodzi o pełnometrażowy film z cyklu Tales from the Crypt).

Ojciec Davida – Sam Myers, to aktorsko Richard Kind. Prywatnie to amerykański Żyd, który niemal zawsze gra Żyda w różnych filmach i serialach. Filmowo to między innymi Arthur w „A Serious Man„. Serialowo to przede wszystkim Paul Lassiter w „Spin City„. To również burmistrz Aubrey James w „Gotham” oraz Ira Rosenbloom w „Young Sheldon„. Aktor często udziela też swojego głosu w różnych animacjach. Dubbingował między innymi w serialu „Big Mouth” oraz „Lego Star Wars: The Freemaker Adventures„.

Misty, to natomiast w rzeczywistości Alexandra Turshen. Aktorka zagrała w filmie „Boy Meets Girl” oraz przewinęła się przez serial „Ray Donovan„.

Wheeler, to w rzeczywistości Oliver Cooper, znany wcześniej z postaci Levona w serialu Showtime „Californication„.

Dziewczyna Davida – Karen, to aktorsko Gage Golightly. Serialowo to między innymi Jesse Neumeyer w „5ive Days to Midnight” oraz Erica Reyes w „Teen Wolf„.

Red Oaks – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Nash, to w rzeczywistości turecko-kanadyjski aktor Ennis Esmer. Jego możemy kojarzyć z serialu „Blindspot„. To również Wexler w „Dark Matter” oraz Oz Bey w „The Listener„.

Doug Getty, to aktorsko Paul Reiser. Serialowo to między innymi Paul Buchman w „Mad About You” oraz Martin w „The Kominsky Method„. To również Sam Owens w kultowym już „Stranger Things„, a także Michael Taylor w serialu „My Two Dads„.

Członek zarządu klubu Herb, to aktorsko Freddie Roman. Aktor epizodycznie przewinął się przez trzeci sezon „Law & Order: Criminal Intent„.

Chłopak Misty – Steve Lefevre, to aktorsko Nick Bailey. Ostatnio epizodycznie pojawił się w An Apple Original „Little America„.

Fotograf Barry, to aktorsko Josh Meyers. Serialowo to głównie Randy Pearson w „That ’70s Show” (znanym w Polsce pod kolejnym z d… wziętym tytułem – Różowe lata 70).

To teraz małżeństwo Blum, z którym się wiąże zabawna sytuacja. Dale Blum, to aktorsko James Waterston, natomiast jego żonę Jean Blum gra w tym serialu Rachel Feinstein.

Klubowicz Ganz, to aktorsko David Fierro. Serialowo to przede wszystkim inspektor Jacob Speight w „The Knick„. W drobnej roli pojawił się również w miniserialu „Maniac„.

To już na sam koniec Skye Getty. W tej roli wystąpiła Alexandra Socha. Aktorka debiutowała występami scenicznymi na Broadway’u. Serialowo to między innymi Mia w „The Big C” oraz Rachel Walling w piątym sezonie „Damages„.

Red Oaks – SEZON 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Pierwszy sezon serialu Red Oaks widocznie zyskał uznanie widzów, bo otrzymał zamówienie na kolejny sezon. W ten sposób bez problemu dostajemy kontynuacje rozpoczętych w premierowym sezonie wątków fabularnych. Fakt faktem, że przy krótkich półgodzinnych odcinkach tego serialu można się dobrze bawić. Nie ma co się oczywiście nastawiać na pełną humoru komedię, bo nie na to kładzie nacisk ta produkcja.

Całościowo pierwszy sezon wypada jednak całkiem znośnie, a i bohaterów tej opowieści łatwo możemy polubić. Jeśli ktoś nie miał okazji nigdy obejrzeć serialu Red Oaks, to może go znaleźć w zakładce produkcji oryginalnych platformy. Całość oczywiście w języku polskim na platformie Amazon Prime Video.

Udostępnij w social mediach