RAISED BY WOLVES – Sezon 1- RECENZJA

RAISED BY WOLVES (pol. Wychowane przez wilki) – HBO max ORIGINAL – serial oryginalny HBOMax. Amerykański serial science fiction, którego twórcą jest Aaron Guzikowski. Za produkcję serialu odpowiada Lit Entertainment, Film Afrika (południowoafrykańskie studio produkcyjne założone przez Davida Wichta), Shadycat Productions oraz Scott Free Productions (studio produkcyjne Ridley’a Scotta i Tony’ego Scotta).

GATUNKI : science fiction / paranormal / religijny
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon serialu RAISED BY WOLVES liczy 10 odcinków. Był on premierowo udostępniany widzom platformy HBO Max od 3 września 2020 roku do 1 października 2020 roku. W Polsce obecnie całość możemy obejrzeć na platformie HBO GO.

RAISED BY WOLVES – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o misji androidów, którzy na po wyniszczającej Ziemię wojnie, zakładają kolonię na obcej planecie. Tam zajmują się wychowaniem dzieci, które mają dać nowy początek gatunkowi ludzkiemu. Nowy początek wolny od przekonań religijnych, które doprowadziły rodzimą planetę do samounicestwienia.

Para androidów ląduje na obcej planecie Kepler-22b. Tam zakłada osadę, a kobieta android (Matka) „rodzi dzieci” z przywiezionych w stazie ludzkich embrionów. Gdy gromadka lekko podrasta, jedno z dzieci imieniem Tally traci życie na nieprzyjaznej planecie. Przez cztery kolejne lata planeta zbiera śmiertelne żniwo, a ostatecznie przy życiu zostaje jedynie dwójka dzieci: Campion i Spiria. Ma ona dać początek nowej cywilizacji opartej na wierze we własne siły, a nie w zmyślone bóstwa. Tego uczy rodzeństwo Matka, która przestrzega Campiona przed modlitwą o zdrowie dla swojej siostry.

Campionowi na nic zdaje się ateizm i pokładanie nadziei w siłę technokracji, bo jego siostra umiera jak wcześniej pozostałe dzieci. Finalnie nawet Matka zaczyna mieć problemy z funkcjonalnością, dlatego Ojciec przewiduje ich rychły koniec. W pobliżu planety orbituje arka mitraitów, którzy wygrali wojnę o przyszłość gatunku ludzkiego. Ojciec chce tym samym nawiązać z nimi kontakt, by przygarnęli ostatniego przy życiu Campiona. Jednak by nadać im sygnał, musi zejść do statku, który ugrzązł wewnątrz głębokiej jamy, w której zginęła niegdyś Tally. Jednak gdy uszkodzona Matka dowiaduje się o jego planie, postanawia go powstrzymać. Nie chcąc dopuścić do tego, by Campion trafił w ręce wierzących i zniweczył wpajany mu przez lata ateizm, unicestwia Ojca androida. Po tym incydencie natomiast okłamuje Campiona, że Ojciec sam postanowił się całkowicie wyłączyć.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Mały Campion nie daje wiary w słowa Matki. Ojciec bowiem jak dotychczas nie przejawiał znaków zepsucia. Poza tym chciał przecież nadać sygnał orbitującym ocalałym. Następnie sam schodzi po linie do jamy i aktywuje w statku sygnał nadawczy. To ściąga na planetę rozbitków z arki. Widząc to matka ostrzega Campiona, by nie ujawniał im, czym ona jest w rzeczywistości. Przybyłym natomiast przedstawia się jako jedna z rozbitków ateistów. Ci zatrzymują się w ich osadzie na noc i korzystają z zapasów żywności. Jak twierdzą, mają wstępną osadę w pobliżu równika tej planety. Matka jednak pilnuje, by o świcie opuścili planetę.

Mimo jej fortelu wyznawcy odkrywają, że nie jest ona człowiekiem. W chłopcu dostrzegają natomiast potencjalnego proroka. Dlatego postanawiają zabrać go ze sobą. Matka jednak nie może na to pozwolić i zabija przybyłych. Następnie kradnie lądownik Marcusa, który jako jedyny zachowuje życie przy jej furii. Stateczkiem tym następnie udaje się na Arkę Niebo. Tam zabija ostatnich ocalałych oraz aktywuje kurs kolizyjny arki z planetą. Ostatnią rzeczą jaką robi to ewakuacja grupki tamtejszych dzieci na powierzchnię planety. Po wylądowaniu natomiast przedstawia Campionowi jego nowych młodych towarzyszy, jako jego nowe rodzeństwo.

RAISED BY WOLVES – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

We wrześniu 2020 roku platforma HBO MAX prezentuje swoim widzom swój kolejny serial oryginalny RAISED BY WOLVES (pol. Wychowane przez wilki). To produkcja science fiction, czasami fabularnie wędrująca w rejony zarezerwowane dla seriali fantasy z rodzaju produkcji paranormalnych. Serial, tak jak określono w opisie wprowadzającym, opowiada o misji androidów, którzy na po wyniszczającej Ziemię wojnie, zakładają kolonię na obcej planecie. Po wylądowaniu na planecie Kepler-22b, android Matka „rodzi dzieci”. Rodzi w cudzysłowie, bo jedynie wykorzystuje swój mechanizm do transformacji w ludzkie noworodki przywiezione ze sobą embriony.

Narodzone na nowej planecie dzieci mają dać nowy początek gatunkowi ludzkiemu. Misja byłaby arcyważna z uwagi na przetrwanie gatunku, gdyby nie fakt, że to nie jedyni przedstawiciele ludzkiego gatunku, którzy uszli z życiem przed wyniszczającą wojną. To przedstawiciele gatunku przegranych w wojnie. Zwycięzcy wojny doprowadzającej do samozagłady Ziemi również zdążyli ją opuścić na specjalnych arkach gwiezdnych. Teraz właśnie taka Arka zwana Niebem dryfuje na orbicie planety Kepler-22b i szuka odpowiedniego miejsca do założenia ludzkiej osady. Wśród jej załogi są mitraici, czyli wyznawcy religii dominującej. Jednak i wśród ewakuujących nie brakuje takich, którzy dostali się na tą arkę podstępem. Postacie te tym samym nabierają dużego znaczenia dla fabuły kolejnych odcinków pierwszego sezonu serialu RAISED BY WOLVES (pol. Wychowane przez wilki).

Pierwszą osadę na Kepler-22b zakładają jednak androidy. Zgodnie z przyjętą rolą nazywają się Ojcem i Matką. To oni wychowują gromadkę ludzkich dzieci, która z czasem drastycznie się wykrusza. Ostatnim przy życiu okazuje się Campion, nazwany na cześć ich twórcy. Campion z czasem traci wiarę w swoich przybranych rodziców, a awaria Matki jedynie go przeraża, bo ta doprowadza do śmierci niemal tysiąca dryfujących na orbicie ludzi. Ta teraz dodatkowo przypisuje mu porwanych z arki osobników, których przedstawia mu jako jego nowe rodzeństwo.

RAISED BY WOLVES – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Sam początek serialu RAISED BY WOLVES wygląda dość przyzwoicie. Fabularnie mamy opowieść skupioną wokół osady założonej przez androidy. Z drugiej strony mamy historię grupy ocalałych mitraitów, którzy przeżyli celowo spowodowaną katastrofę Arki Niebo. Ważnym podłożem fabularnym w tym serialu jest religia. To właśnie ludzkie spory o podłożu religijnym doprowadziły do zagłady rodzimej planety. Ateiści na Ziemi buntowali się przed siłowym narzuceniem religii. Mitraizm (org. Mithraic) od strony teologicznej to taka hybryda chrześcijaństwa z zoroastrianismem, zwanym także zaratusztrianizmem. To religia skupiona na Mitrze i Solu (bogu słońca). W rzeczywistości to niszowe wierzenia, które w historii nigdy nie odegrały kluczowej roli. Jednak świątynie Mitry są porozrzucane w różnych częściach świata, więc powrót do korzeni jest jak najbardziej możliwy, mimo braku spisanej wiedzy teologicznej. Skoro RAISED BY WOLVES jest serialem science fiction ukazującym przyszłość, to równie dobrze możemy przyjąć, że nawet niszowa religia może się w przyszłości stać religią dominującą.

Na słowa pochwały pod tym względem zasługują więc twórcy tego serialu. Dużym zaskoczeniem było, że w przeciwieństwie do innych produkcji science fiction nie wysilali się oni w wymyślaniu nowych wierzeń, a wykorzystali istniejące, aczkolwiek niszowe wyznanie funkcjonujące na naszej planecie. Tym samym śmiało możemy nazywać ten serial również serialem religijnym, bo odnosi się do realnej religijności człowieka. Ciekawym faktem fabularnym jest również to, że narzucanie tych wierzeń doprowadziło do wielkiej wojny religijnej. Łatwo sobie wyobrazić, że każda kolejna wojna z wykorzystaniem nowych technologii może doprowadzić do samounicestwienia. Jednak jeśli jacyś wyznawcy przeżyją, to religia nie umrze i nadal będzie kultywowana poza naszą planetą. I na tym fundamencie budowana jest w tym serialu dalsza narracja. Ta ukazuje widzom grupę ocalałych mitraitów, którzy dumnie i gorliwie podążają za swoimi wierzeniami również na obcym lądzie.

RAISED BY WOLVES – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Świetna sprawa z tą fabularną warstwą religijną (red. przynajmniej dla mnie, bo jednym z moich fakultetów była teologia, więc bardziej cenię tego typu produkcje). Gorzej jednak w serialu RAISED BY WOLVES (pol. Wychowane przez wilki) wygląda ta warstwa science fiction. Mówiąc kolokwialnie, czym dalej w las, tym więcej w tym serialu fiction niż science :). Ciągle jednak elementy science fiction są wszechobecne, bo przecież główni bohaterowie tej opowieści to androidy. Przyjęli oni nazewnictwo od funkcji, którą pełnią: Ojciec i Matka. Z tą jednak różnicą, że Matka, to przeprogramowany android bojowy, zwany wcześniej na Ziemi nekromancerem. Dzięki swoim oczom w każdej chwili może się ona aktywować w tryb bojowy. No a ten tryb sieje masową śmierć, o czym przekonali się już w pierwszym odcinku przebyli do niej mitraici.

Ten element również wygląda ciekawie. Gorzej natomiast z samą formą androidów. Eeyy organiczne, czy półorganiczne androidy (?). Tak, tak, niestety wiele produkcji stosuje ten pomysł (red. mnie osobiście razi jednak pomysł, by w ten sposób kreować sztuczną inteligencję). Jednak sama forma tych androidów z czasem okazuje się małym piwem. Na początku serialu widzimy, jak Matka wykorzystuje swój mechanizm / organizm do powołania nowego ludzkiego życia. Jeżeli to dla kogoś wydawało się dziwne, to mały pikuś w porównaniu z tym co czeka nas pod koniec pierwszego sezonu ;). Tu poziom absurdu z odcinka na odcinek wzrasta, by osiągnąć apogeum w finale sezonu. Eh, aż żal na to patrzeć, bo w innych kwestiach ten serial wygląda dość dobrze (red. za to miałem niezły ubaw przygotowując opis wprowadzający do kolejnego sezonu ;P). Szkoda, że współczesne seriale science fiction niemal w każdym przypadku muszą razić jakimiś absurdami.

RAISED BY WOLVES – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 4

A jak pozostałe elementy tej produkcji. Muzyka ? Na dobrym poziomie. Za kompozycje do serialu odpowiadają Ben Frost i Marc Streitenfeld. Ten pierwszy chociażby odpowiadał za oprawę muzyczną do serialu „Dark„. Drugi z kompozytorów natomiast już wcześniej współpracował z Ridley’em Scottem, bo tworzył muzykę do filmu „Prometheus„. Jeśli chodzi o seriale, to jego rękę znajdziemy przyłożoną do produkcji Amazona „Hand of God„.

Jest też czołówka, choć jak na serial science fiction mogła być bardziej efektowna. Ważne jednak, że istnieje i nie zastępuje jej sam napis tytułu. Scenograficznie akcja serialu toczy się praktycznie w całości na planecie przypominającej Ziemię. Nic więc trudnego znaleźć obszary pustynno-sawannowe, czy obszary bardziej lesiste. Szczególnie w Afryce. Z czasem w tej produkcji pojawiają się obce istoty, więc i o tym elemencie science fiction nie zapominają twórcy tego serialu. Ciężko również się przyczepić do gry aktorskiej. Ta wypada dobrze zarówno przy dorosłych postaciach, jak i przy postaciach dzieci sprowadzonych z arki. Czas więc przyjrzeć się wszystkim tym postaciom, jak wyglądają one od strony aktorskiej.

RAISED BY WOLVES – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

Matka, to w rzeczywistości duńska aktorka Amanda Collin. Serialowo to chociażby Rikke z komediowego „Banken: New Normal„.

Ojciec to aktorsko Anglik Abubakar Salim. Do tej pory to głównie dubbingowiec. Swojego głosu udzielił w grach Ubisoftu Assassin’s Creed Origins i Assassin’s Creed Valhalla. Fizycznie zagrał Pedro w serialu „Jamestown„. Trafiły mu się również drobne role w trzecim sezonie „Fortitude” oraz w sezonie specjalnym 24 godzin „24: Live Another Day„.

Campion, to natomiast w rzeczywistości Winta McGrath. Wcześniej był on znany z postaci Floyda w serialu „Doctor Doctor” (z polskim tytułem Facet od serca).

To teraz pozostali z przyrodniego rodzeństwa. Paul, to w rzeczywistości Felix Jamieson. Epizodycznie pojawił się on w miniserialu „Catherine the Great„. Najmniejsza Vita, to natomiast w świecie realnym Ivy Wong.

Holly, to aktorsko Aasiya Shah. Ją możemy kojarzyć z postaci Gemmy Khan w serialu „Unforgotten„. W postać Tempest wciela się natomiast Jordan Loughran znana z roli Tip w serialu „Emerald City„.

Grupę uprowadzonych uzupełnia najstarszy z nich Hunter. W tą postać wciela się Ethan Hazzard.

RAISED BY WOLVES – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Czas teraz na dorosłych mitraitów. Cassia, to aktorsko Loulou Taylor, a Lucius to w rzeczywistości Matias Varela. Aktor wcielił się w przeszłości w postać Jorge Salcedo w serialu „Narcos„.

Bartok, to aktorsko Litha Bam, a w postać Justiny wciela się Susan Danford. Aktorka przewija się przez różne seriale w drobnych rolach. Wystąpiła między innymi w serialu „Troy: Fall of a City„.

Ziemski Campion, to w rzeczywistości Cosmo Jarvis. Aktor przewinął się przez piąty sezon „Peaky Blinders„. Zakuty w hełm więzień gwałciciel kleryk Otho, to natomiast aktorsko Adrian Schiller. Serialowo to między innymi Daniel Drewe w „Black Earth Rising” oraz Aethelhelm w „The Last Kingdom” (z polskim tytułem Upadek królestwa). To również Penge w historycznym / biograficznym serialu „Victoria„.

Główną obsadę pierwszego sezonu RAISED BY WOLVES uzupełniają Sue / Mary i Marcus / Caleb. Mary, to aktorsko Sienna Guillory, znana chociażby z roli Natalie Yelburton w „Fortitude„. Caleb w pierwotnej postaci, to natomiast aktorsko Jack Hawkins. Serialowo to Christopher Dockerill w „Call the Midwife” (znanym w Polsce jako Z pamiętnika położnej).

To na koniec ich nowe wizualne wcielenie. Sue, to aktorsko Niamh Algar. Serialowo to chociażby Tania w „The Bisexual„. Jeszcze bardziej znany jest odgrywający Marcusa Travis Fimmel. Australijczyk zagrał Tarzana w kolejnej wersji tego serialu w 2003 roku. Później dał się szerzej poznać światu jako Ellis Dove w serialu „The Beast” oraz Ragnar Lothbrok w serialu „Vikings„. Filmowo to również Anduin Lothar w ekranizacji kultowej gry MMORPG WoW – „Warcraft: The Beginning„.

RAISED BY WOLVES – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Ciężko jednoznacznie ocenić serial RAISED BY WOLVES (pol. Wychowane przez wilki) po pierwszym sezonie. Niewątpliwie ma on spory potencjał, ale wyobraźnia twórców niesie go momentami na niebezpieczne wody. Tam absurd wylewa się litrami na oczy i umysł widzów pragnących dobrego i ambitnego science fiction. Jeżeli nadal chcemy się przy tym serialu dobrze bawić, to najlepiej łyknąć na dalszym etapie coś mocniejszego 😉

Serial możemy pochwalić za sam pomysł podłoża religijnego. Wybranie wierzeń mitraitów i zbudowanie z nich w tej produkcji fundamentu religii dominującej, to bardzo ciekawy pomysł. W RAISED BY WOLVES przeplatają się tym samym różne postawy religijne. Od gorliwych mitraitów, po sceptyków i zawiedzionych, kończąc na tych, co nie wierzą w żadne wymyślone bóstwa. Ciekawie też wyglądają te tubylcze istoty na planecie Kepler-22b i oby w kolejnym sezonie było tego wizualnie więcej.

Jak widać po analizie serial RAISED BY WOLVES (pol. Wychowane przez wilki) ma swoje plusy. Powinni mu dać szansę wszyscy miłośnicy science fiction. Nawet mimo tych wręcz osłabiających widza absurdów, przed którymi nie ustrzegła się ta produkcja. Przy odpowiednim budżecie ciągle może to być serial godny polecenia, nawet po dziwnym finale omawianego sezonu. Czas pokaże. Jeśli więc ktoś nie miał jeszcze okazji obejrzeć tego serialu max original, to cały pierwszy sezon w języku polskim jest dostępny w Polsce na platformie HBO GO.

Udostępnij w social mediach