Pretty Little Liars – SEZON 2 – Recenzja

Pretty Little Liars 2 (polski tytuł – Słodkie kłamstewka 2) – drugi sezon serialu młodzieżowego zrealizowanego pierwotnie dla stacji Freeform. Twórczynią serialu jest I. Marlene King. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – Pretty Little Liars 1.

GATUNKI : teen drama / mystery
KRAJ PRODUKCJI : USA

Drugi sezon serialu liczy 25 odcinków. Pretty Little Liars 2 był emitowany premierowo na kanale Freeform (w tamtym czasie ABC Family) od 14 czerwca 2011 roku do 19 marca 2012 roku. Polscy widzowie mieli go okazję obejrzeć premierowo na kanale AXN Polska od 2 sierpnia 2012 roku do 25 października 2012 roku.

Pretty Little Liars – SEZON 2 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowych odcinkach poprzedniego sezonu przyjaciółki Aria, Hanna, Spencer i Emily dochodzą do przekonania, że świeżo upieczony mąż siostry Spencer – Melissy, to morderca Alison. Na początku próbują go anonimowo nastraszyć, że odkryją publicznie jego sekret, bo mają na to dowodowy w postaci nagranego filmu. I mimo, że dziewczyny wydają się pewne co do mordercy Alison, to nadal nie mają pojęcia, kto stoi za tajemniczymi SMS-ami, które stale otrzymują.

Sytuacja z ujawnieniem mordercy komplikuje się po wypadku samochodowym, w którym brały udział siostry Hastings. Spencer, która najmniej ucierpiała, postanawia wrócić do kościoła po telefon swojej siostry. Tam zostaje zaskoczona przez Iana. Identyfikuję on siostrę Melissy, jako nadawcę szantażującego SMS-a. Spencer po tym wydarzeniu decyduje się na ucieczkę na wieżę kościelną. W wyniku szarpaniny mało nie traci życia, gdy nagle tajemnicza osoba strąca z wieży Iana. Po zgłoszeniu sprawy policji okazuje się jednak, że ciało Iana Thomasa znika z kościoła, a dziewczyny nie mają pewności, czy mogą traktować „A” jako potencjalnego sojusznika, czy zawsze wyłącznie jako wroga.

Po tych wydarzeniach rodzice dziewczyn postanawiają, że dla bezpieczeństwa swoich córek, paczka przyjaciółek nie może trzymać się razem po godzinach lekcyjnych. Nikt nie daje wiary Spencer, że Ian zginął w kościele i że jest on odpowiedzialny za śmierć Alison. Oficjalnie podejrzanymi w sprawie zabójstwa Alison są teraz właśnie w pierwszej kolejności dziewczyny. Jedynym nieformalnym sojusznikiem dla przyjaciółek w policji jest ich znajomy Garrett Reynolds. Dziewczyny nie są jednak świadome, że współpracuje on na boku z Jenną Marshall.

Pretty Little Liars – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Tak oto prezentuje się początek Pretty Little Liars 2 (polski tytuł – Słodkie kłamstewka 2). Serial szybko odniósł sukces i zebrał przed ekrany sporą widownię. Oczywiście sporą jak na seriale młodzieżowe, a nie w skali makro obejmującej całość amerykańskiej publiki. Ta zaciekawiona dalszymi losami naszych uroczych dziewczyn, oczekiwała z niecierpliwością kontynuacji serii. Gdy widownia doczekała się drugiego sezonu, musiała być przygotowana na większe zmiany.

Od teraz Spencer oficjalnie spotyka się z Toby’ym (mimo oczywistego sprzeciwu rodziców). Emily natomiast zaczyna umawiać się z dziewczyną z grupy wsparcia, które pierwotnie dla siebie wyszukała Paige. Dla Emily to też dodatkowo ciężki czas, bo jej mama planuje sprzedaż domu i przeprowadzkę do Teksasu, gdzie stacjonuje ojciec dziewczyny. Hanna ma natomiast kryzys zaufania. Dotyczy on Caleba, który wykorzystał ją idąc na układ szpiegowski z Jenną oraz do Mony, która ją oszukała w sprawie listu pożegnalnego Caleba. Aria natomiast boryka się z problem odejścia z pracy Ezry Fitza. Z jednej strony jest to dla niej dobre, bo jej chłopak przestanie być oficjalnie jej nauczycielem. Z drugiej jednak strony ma ona wątpliwości, czy Ezra przypadkiem nadal nie kocha swoją byłą narzeczoną.

Gdyby tego było mało, to dziewczyny mają teraz zakaz spotykania się ze sobą po godzinach lekcyjnych. Jedynym wyjątkiem jest wspólna terapia, która wg ich rodziców ma im pomóc z uporaniem się ze śmiercią Alison. Dodatkowo terapia u dr Sullivan ma im pomóc z całym zamieszaniem związanym z podejrzeniami, jakie spłynęły na dziewczyny w związku z zabójstwem ich przyjaciółki.

Pretty Little Liars – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Jednym z tematów przewodnich pierwszego sezonu były jednak uporczywe SMS-y. Dla paczki dziewczyn nadal największym problemem pozostaje tajemnicza „A”. Ta lub Ten nie przestają wysyłać do nich SMS-ów. Dodatkową niekomfortową sytuacją jest powrót do Rosewood Jasona DiLaurentis – brata Alison. Dziewczyny darzą go ograniczonym zaufaniem. Z jednej strony prowadzi on swoje prywatne śledztwo w sprawie zabójstwa siostry, bo nie ufa kompetencjom lokalnej policji. Z drugiej strony bardzo dużo wie o nich samych, więc co jakiś czas jest nawet podejrzanym o bycie tajemniczym „A”. Jason wrócił nie tylko do Rosewood, ale do dawnego domu rodziny DiLaurenti. Dom jest położony na przeciwko posiadłości rodziny Hastings. W ten sposób Spencer teoretycznie może mieć starszego brata Alison stale na oku. Teoretycznie… bo w praktyce Jason postanawia tajemniczo zasłonić wszystkie okna i trzyma każdego na dystans podchodzącego do jego domu.

Do tego wszystkiego dochodzą nowe problemy w szkole. Szkoła to takie środowisko, które przysparza każdemu młodemu człowiekowi więcej problemów, niż radości (red. no pewnie są wyjątki, ale nie wnikam w różne zboczenia ;P). Nasze dziewczyny wiedzą, że szkoła to z jednej strony neutralny grunt, ale z drugiej strony muszą na nim siłą rzeczy spotykać takie osoby jak chociażby Jenna. Ta od tragicznego wydarzenia, w którym straciła wzrok kipi nienawiścią do całej czwórki głównych bohaterek. Właściwie nienawiść kierowała do całej piątki, ale wraz ze zniknięciem Alison uszczupliła się jej grupa do potencjalnego odstrzału. Ponadto nawet podczas przebywania w szkole dziewczyny czują się obserwowane przez „A”, bo ta nawet wtedy wysyła do nich jednoznaczne w treści SMS-y. Z czasem bohaterki dochodzą do wniosku, że przed „A” praktycznie nic się nie ukryje. Także one nie znajdą przed nią bezpiecznej kryjówki.

Pretty Little Liars – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Przy okazji drugiego sezonu warto też wspomnieć o czołówce serialu. Przedstawia ona sekwencje przygotowania i ułożenia w trumnie przyjaciółki głównych bohaterek – Alison DiLaurentis. W tle słyszymy ciekawy, wpadający w ucho motyw muzyczny (raczej jego fragment), zatytułowany „Secret”. Za jego wykonanie odpowiada duet The Pierces, składający się sióstr Allison i Catherine Pierce.

Oczywiście sam serial już od początkowych sezonów ma też swoje minusy. Tekst do tej pory skupiał się głównie na plusach tej produkcji, bo jest to generalnie warty uwagi serial młodzieżowy. Teraz przy omawianiu Pretty Little Liars 2 (polski tytuł – Słodkie kłamstewka 2) warto zwrócić chociaż na jeden z poważnych minusów.

Serial już od pierwszych sezonów w pewnym sensie bazuje na różnych stereotypach. Nie sposób już od pierwszych odcinków tego serialu nie odnieść wrażenia, że produkcje zrealizowano tak, że ta relatywnie najbrzydsza z całej czwórki głównych bohaterek (red. mowa o Spencer, chociaż swoją drogą ma fajną figurę), jest zdecydowanie najmądrzejszą z nich. [red. tylko nie zrozumcie mnie źle. Ona nie jest brzydka, tylko na tle pozostałych trzech dziewczyn wygląda najsłabiej pod względem urody].

Natomiast ta najładniejsza (red. mowa o Hannie, choć tu oczywiście rzecz gustu. Wszystkie są ładne, ale mają odmienne od siebie typy urody) jest przedstawiona bardzo jednoznacznie negatywnie od strony intelektualnej. Trochę to płytkie postrzeganie i nie sposób nie dostrzec, że bardzo stereotypowe (red. uderza nawet w stereotyp ładnych, a pustych blondynek).

Z czasem te zachowanie głównych bohaterek też będzie ewoluować, tak że powyższe spostrzeżenie może stracić na aktualności. Jednak odnosi się chociaż do pierwszych dwóch sezonów. Statystycznie najwięcej mądrych ruchów miała dotychczas Spencer, a głupich posunięć Hanna. To tylko jeden z przykładów minusów w kwestii rozrysowania samych postaci. Fabularnie serial również potrafi w dalszych sezonach zaskoczyć widza na minus. Jednak niniejszy artykuł dotyczy wyłącznie drugiego sezonu, a tu generalnie serial trzyma jeszcze poziom z pierwszej odsłony.

Pretty Little Liars – SEZON 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

Czas teraz rzucić okiem na nowe postacie pojawiającę się w Pretty Little Liars 2. Z uwagi na wielość bohaterów przyjrzyjmy się jednak w pierwszej kolejności aktorom, którzy występują od samego początku, a nie zostali jeszcze przedstawieni w pierwszej odsłonie. Mowa o rodzicach głównych bohaterek tej produkcji.

Ashley Marin, czyli matka Hanny, to aktorsko Laura Leighton. W przeszłości zagrała ona Sydney Andrews w serialu „Melrose Place„. Wystąpiła również w pierwszej wersji „Beverly Hills, 90210„, jako Sophie Burns. To również Leslie Town z serialu „Eyes” (z polskim tytułem Ryzykanci).

Ojca Hanny – Toma Marina, odgrywa w tym serialu Kanadyjczyk Roark Critchlow. Najdłużej na ekranie gościł od w operze mydlanej Days of Our Lives. Ponadto wystąpił on jeszcze jako Paul Kendrick w nowej wersji „V” oraz jako Russell Shoemaker w serialu „Afterworld„.

Peter Hastings, to w rzeczywistości Nolan North. Pasjonaci gier video znają go bardziej z jego głosu, którego użyczył w wielu kultowych produkcjach. To chociażby Nathan Drake w serii Uncharted, czy Desmond Miles w serii Assassin’s Creed. Z branżą gamingową jest on związany od 1999 roku. Siłą rzeczy dubbinguje również w animacjach, a swojego głosu udzielił chociażby w serialu „Star Trek: Lower Decks„. Matkę Spancer – Veronicę Hastings, zagrała tu natomiast Lesley Fera. Serialowo to Angela Nelson w „24„.

Ella Montgomery, to aktorsko Holly Marie Combs. Amerykanka najdłużej gościła na srebrnym ekranie w serialu „Charmed„. Zagrała tam Piper Halliwell. To również Kimberly Brock w serialu „Picket Fences” (z polskim tytułem Gdzie diabeł mówi dobranoc).

Ojciec Arii – Byron Montgomery, to aktorsko Chad Lowe. Występował on we wspomnianym wyżej „Melrose Place„, jako Carter Gallavan. To również Reed Pollock w szóstym sezonie „24” (pol. 24 godziny) oraz Thomas Coville w „Supergirl„.

Pretty Little Liars – SEZON 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Ojciec Emily był już przedstawiany przy okazji recenzji pierwszego sezonu. Matkę Emily – Pam, zagrała w tym serialu natomiast Nia Peeples. To również piosenkarka, a na srebrnym ekranie wystąpiła w takich tytułach, jak „The Fosters„, czy opera mydlana The Young and the Restless.

To jeszcze rzut okiem na rodzeństwo głównych bohaterek. Melissa Hastings, to aktorsko Torrey DeVitto. Ostatnimi laty gra ona w serialach z serii Chicago. To głównie Natalie Manning w „Chicago Med„. Dawniej zagrała jeszcze Meredith Fell w „The Vampire Diaries” i Carrie w „One Tree Hill„. Epizodycznie przewinęła się również przez szósty sezon „Dawson’s Creek„.

Brata Arii – Mike’a, zagrał w tym serialu Cody Christian. Serialowo to Theo Raeken w „Teen Wolf” oraz Asher Adams w „All American„.

Jak już było wspomniane przy okazji recenzji Pretty Little Liars 1, w drugim sezonie następuje zmiana na pozycji aktora odgrywającego brata Alison DiLaurentis. W omawianym sezonie w postać Jasona DiLaurentis wciela się Drew Van Acker. Serialowo to Tommy Campbell w „Training Day” oraz Remi Delatour w „Devious Maids„.

Na większym znaczeniu w tym sezonie zyskuje Caleb Rivers. W tą postać wcielił się Tyler Blackburn. Tą samą postać odegrał on również w spin-offie do tego serialu, a mianowicie w serialu „Ravenswood„. Ponadto wystąpił on jeszcze jako Alex Manes w serialu „Roswell, New Mexico„.

Wren Kingston, to aktorsko Julian Morris. Wcielił się on chociażby w Paula Curtisa w serialu „Hand of God„. Anne Sullivan zagrała tu natomiast Annabeth Gish. Serialowo to Diane Gould w „Halt and Catch Fire” oraz Agentka FBI Monica Reyes w „The X-Files„.

Holden Strauss, to w rzeczywistości Shane Coffey. Przewinął się on przez serial „The Originals„. Znaczącą postacią od tego sezonu jest natomiast Mona Vanderwaal. W tą postać wcieliła się Janel Parrish. Zagrała ona również tą postać w „Pretty Little Liars: The Perfectionists„.

Pretty Little Liars – SEZON 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Pretty Little Liars 2 (polski tytuł – Słodkie kłamstewka 2) to nadal przede wszystkim badanie kim jest tajemniczy lub tajemnicza „A”. Podejrzenia podobnie jak w pierwszej odsłonie przeskakują z osoby na osobę, ruchem konika szachowego. Często dzieje się to z powodu braku jednoznacznych dowodów co do nadawcy tajemniczych wiadomości. Kiedy dziewczyny myślą, że są już blisko odkrycia prawdy, „A” torpeduje szybko ich starania. Cały sezon natomiast kończy się świetnym cliffhangerem, który w swoim czasie sprawiał, że jeszcze bardziej niecierpliwie czekało się na kontynuację tego serialu. Tym bardziej więc pierwsze sezony tej produkcji elektryzowały widzów. Ci chcieli dowiedzieć się jakie losy czekają główne bohaterki serialu i nie zawiedli się na nadawcy. Freeform zamówił u WB stworzenie kolejnego sezonu, który miał swoją premierę na ich antenie w dniu 5 czerwca 2012 roku.

Udostępnij w social mediach