PREACHER – Sezon 1 – RECENZJA

PREACHER (pol. Kaznodzieja) – serial oryginalny AMC. Amerykański serial dark fantasy z pogranicza dramatu akcji oraz lekko momentami horroru. Serial jest adaptacją komiksu DC, wydanego pod tym samym tytułem, w ramach imprintu VERTIGO. Za jego produkcję odpowiada AMC Studios (AMC Networks), Sony Pictures Television (Sony), Original Film (studio produkcyjne Neala H. Moritza – Paramount Pictures partner), Short Drive Entertainment, Point Grey Pictures (studio produkcyjne założone przez Setha Rogena i Evana Goldberga), także na początku Woodbridge Productions, zastąpione później przez KFL Nightsky Productions, Kickstart Productions (projekt Jasona Nettera i Heather Puttock) oraz DC Entertainment (obecnie Warner Bros. Discovery, Inc.).

GATUNKI : dark fantasy / fantasy / urban fantasy / neo western / akcja / horror / supernatural fiction
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon serialu PREACHER liczy 10 odcinków. Były one nadawane premierowo na kanale AMC od 22 maja 2016 roku do 31 lipca 2016 roku.

PREACHER – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Pierwszy sezon serialu wprowadza nas w historię pewnego protestanckiego kaznodziei, imieniem Jesse Custer. Został on pastorem idąc w ślady ojca, choć charakterologicznie nie nadaje się do pełnienia tej posługi. Zanim objął zgromadzenie na odludziu w Teksasie, miał on burzliwą przeszłość i daleko mu było do wzoru do naśladowania. Obecnie zaczyna on tracić wiarę w swój lokalny Kościół, a na domiar złego jego dawna znajoma Tulip O’Hare namawia go do ponownej współpracy, jak za dawnych lat.

Ponadto dochodzą problemy Custera z lokalnym przedsiębiorcą oraz łobuzami, którzy stale przekładają litery na tablicy przed kościołem. Załamany Jessy powoli ma wszystkiego dość, więc wchodząc do kościoła zaczyna prosić Boga o znak, nadający sens jego dalszej posłudze. Nagle nadnaturalna istota opanowuje ciało kaznodziei sprawiając, że zyskuje on specjalną zdolność kontrolowania innych osób, mocą wypowiadanych słów.

W międzyczasie w Annville w Teksasie ląduje też inna tajemnicza osoba imieniem Cassidy. Gdyby nadnaturalnych istot było mało na tym zapomnianym przez świat odludziu, ów Cassidy jest mitycznym wampirem. Pewna grupa ludzi próbuje go stale unicestwić w różnych częściach świata, wierząc, że jest on irlandzkim wampirem. Cassidy nigdzie nie może przez to czuć się bezpiecznie, ale ewakuacja w pobliżu kościoła zarządzanego przez Jesse’ego Custera, może być dla niego idealnym rozwiązaniem.

PREACHER – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

W 2016 roku stacja AMC wypuszcza serial, stanowiący adaptację komiksów autorstwa Gartha Ennisa. Wraz z rysownikiem Stevem Dillonem stworzyli oni w 1995 roku wyjątkową serię komiksową, o niestandardowym kaznodziei imieniem Jesse Custer. Komiks ten z jednej strony zbierał zachwyty, a z drugiej był traktowany jako mocno obrazoburcze dzieło. Tym samym bardzo odważną wydawała się decyzja AMC o stworzeniu serialu bazującego na tym właśnie komiksie. AMC jednak odrobiło lekcję z komiksu i stworzyło serial, który w żaden sposób nie będzie sięgał po skrajności i w ten sposób nie będzie tak kontrowersyjnym tworem, jakim był komiks.

Co finalnie otrzymaliśmy ? Serial na wysokim poziomie… i to trzeba powiedzieć już na samym początku, jeśli ktoś się bierze za analizę tej produkcji. Jednak ku zaskoczeniu wielu, bardziej rozszerza on nam fabułę znaną z komiksów DC. Pierwszy sezon w całości jest bowiem jakby wprowadzeniem do wątku głównego, na którym oparto historię Jesse’go, Tulip i wampira Cassidy’ego. I wyszło to nadspodziewanie dobrze.

W pierwszej odsłonie oglądamy Jesse’ego Custera posługującego w lokalnej teksańskiej społeczności. Jak w każdej mniejszej miejscowości, także i w Annville, nawet drobny incydent i spór jest tu zauważalny przez ogół społeczeństwa. Z jednej strony mamy poważniejsze problemy związane z lokalnym przedsiębiorcą, a z innej strony błahe waśnie, jak na przykład bezsensowny spór Pieska Preriowego z Indiańskim Wodzem (red. eeee nie ma co tłumaczyć – to trzeba zobaczyć). Poza przyziemnymi sprawami, mamy natomiast pełen wachlarz istot nie z tego świata. Jest tu wspomniany wcześniej wampir, który przede wszystkim musi uważać na promienie słoneczne, by nie spaliły go na popiół. Są i anioły, wysłane z misją specjalną odzyskania istoty zwanej Genesis. Problem tylko taki, że istota ta zadomowiła się w naszym głównym bohaterze.

PREACHER – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Poza ciekawym wprowadzeniu fabularnym, w pierwszym sezonie PREACHER już od razu widzimy, że aktorsko będzie to serial no dobrym poziomie. Aktorzy są dobrze dobrani do odgrywanych przez nich postaci. Postacie te z pozoru płaskie, w rzeczywistości są bardzo złożone. Niewiele wiemy jednak o ich przeszłości. Widzowie dostają jedynie lekkie wprowadzenie kim jest Cassidy, ale jego przeszłość jest owiana tajemnicą. To samo można powiedzieć o Tulip. Na początek dowiadujemy się tylko, że pracowała ona w przeszłości w Custerem i nie były to czyste interesy. Obydwoje byli przyjaciółmi, choć łączyło ich coś więcej, niż zwykła przyjaźń. Ich drogi się rozeszły, kiedy Jesse postanowił wrócić do zarządzania kościołem, podobnie jak czynił to jego ojciec.

Jesse Custer przez wiele lat natomiast prowadził życie nieprzystające dla syna pastora (w komiksach był on bohaterem wojennym). W pewnym momencie coś w nim pękło i uznał, że poukładanie własnego życia jest jego obowiązkiem. To także jest winien swojemu ojcu, który zawsze mu powtarzał, by pamiętał by być „tym dobrym gościem”, bo złych kolesi na świecie jest zawsze więcej. Jesse widział jak jego ojciec ginie na jego oczach. Tym bardziej teraz nie może całe życie odwracać się od przeszłości. Po powrocie do Annville nie może on jednak odnaleźć się w roli lokalnego kaznodziei. Szuka więc recepty na dobre duszpasterstwo, a jak na złość niektórzy wierni podkładają mu kłody pod nogi. Z czasem przestaje on wierzyć w swój cel, który obrał po nawróceniu na dobrą drogę, dlatego usilnie prosi Boga o jakiś znak. Znak, który pozwoli mu poczuć się wartościowym i na nowo wyznaczy ważny cel w jego życiu.

PREACHER – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

W rolę Jesse’go Custera wciela się angielski aktor Dominic Cooper. Jego serialomaniacy mogli wcześniej znać z roli Howarda Starka w marvelowym serialu „Agent Carter„. To także Ian Fleming w miniserialu o twórcy postaci Jamesa Bonda „Fleming: The Man Who Would Be Bond„. Filmowo to między innymi król Llane Wrynn w „Warcraft: The Beginning„. To także oczywiście zgodnie z koncepcją MCU, gdzie Ci sami aktorzy grają w serialach, co w filmach, młody Howard Stark w „Captain America: The First Avenger„.

Tulip O’Hare w serialu PREACHER, to w rzeczywistości Ruth Negga. To aktorka o irlandzko-etiopskich korzeniach. Zagrała między innymi naukowca z WHO (lekarza) w „World War Z„. Występowała ona kilka razy u boku Coopera, bo prywatnie są parą. Oprócz omawianego serialu, wystąpiła jako królowa Taria w „Warcraft: The Beginning„. Serialowo to też Raina w marvelowym „Agents of S.H.I.E.L.D.”. To także Nikki z nadnaturalnymi zdolnościami w „Misfits„. Aktorka udzieliła też swojego głosu w kultowej grze Dark Souls II.

Ojciec głównego bohatera, John Custer, to w rzeczywistości Nathan Darrow. Aktor występował już w produkcjach na bazie komiksów DC. Wcielił się przykładowo w postać Victora Friesa w „Gotham„. Serialowo to także Edward Meechum z „House of Cards„.

Wampir Cassidy, to aktorsko Anglik Joe Gilgun. Serialowo wybił się na brytyjskiej operze mydlanej. Później wystąpił jako Richard „Woody” Woodford w „This Is England ’86„. Początkowo w filmie i później serialu pod tym samym tytułem. Aktorsko to także Rudy Wade w serialu science-fiction „Misfits„.

PREACHER – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Lokalny przedsiębiorca Odin Quincannon, właściciel Quincannon Meat & Power, to aktorsko Jackie Earle Haley. Aktor jest najbardziej znany z roli Ronalda Jamesa McGorvey’a w „Little Children„, za który zebrał sporo nagród i nominacji. Filmowo to także Sayre w „The Dark Tower” i Grewishka w filmowej Mandze „Alita: Battle Angel„. Serialowo to między innymi Terror w „The Tick„.

Donnie Schenck, to natomiast Derek Wilson, najbardziej znany z serialu HULU – „Future Man„. Szeryf Annville, Hugo Root, to natomiast aktorsko William Earl Brown. Serialowo to przede wszystkim Dan Dority w serialu HBO – „Deadwood„. To także detektyw Teague Dixon w „True Detective„. Epizodycznie przewinął się przez takie seriale jak „Grey’s Anatomy„, „Bates Motel„, czy „The X-Files„.

Eugene to natomiast aktorsko Ian Colletti. Serialowo aktor wcielił się w Finna Deane w „Rake„. Epizodycznie pojawił się także w „The Sopranos„.

Burmistrz Annville – Miles Person, to w rzeczywistości Ricky Mabe. Kanadyjczyka możemy kojarzyć z serialu „The Newsroom„. Wystąpił też w kanadyjskim „Lessie„.

To jeszcze na koniec anioły. Fiore to Tom Brooke. Anglik jest znany z serialu BBC „Sherlock„. To także Andy Apsted z „Bodyguard„. Epizodycznie wystąpił też w odcinku „Electric Dreams – The Commuter„.

DeBlanc to natomiast aktorsko Anatol Yusef. To też angielski aktor, który wcielił się chociażby w postać Meyera Lansky’ego w amerykańskim „Boardwalk Empire„.

PREACHER – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

PREACHER w pierwszej odsłonie to duże pozytywne zaskoczenie. Znaczy się, oczekiwania względem tego serialu były duże i mimo, że twórcy lubią często dodawać coś od siebie oraz upiększać i zmieniać pierwowzór realizując ekranizację jakieś książki lub komiksu, to tu te zmiany wyszły akurat na plus. Baa, to rzadki przypadek, bo zazwyczaj w adaptacjach komiksów DC, to działa na minus (i pisze to ktoś, kto widział 100% wypuszczonych produkcji serialowych i filmowych DC Comics). Teraz dostajemy adaptację kolejnego popularnego komiksu, a pierwszy sezon jest jakby bonusem do całości wątku przewodniego.

AMC wraz z Sony Pictures Television (oczywiście to trochę chamskie uproszczenie, bo jak widać na wstępie, więcej podmiotów brało udział w realizacji tego serialu) trzeba przyznać zrobiło dobrą robotę także łagodząc serial. W ten sposób nie skazało się na lincz ze strony środowisk kościelnych (czy to od strony wyznań protestanckich czy kościoła rzymskokatolickiego). Koniec końców dostajemy umiarkowaną i wyważoną w swej formie adaptację komiksu, która nie tylko nie zawodzi fanów pierwowzoru, a powinna się podobać wielu widzom, niezwiązanym z czytelnictwem amerykańskich komiksów.

Udostępnij w social mediach