PlayStation Plus Video Pass nowe VOD w Polsce

PlayStation Plus Video Pass nowe VOD w Polsce. Sony zaskoczyło polskich widzów, wybierając nasz kraj jako rynek testów nowej usługi streamingowej powiązanej bezpośrednio z marką PlayStation. Na początku pojawiły się ciche i niezbyt jasne zapowiedzi nowego VOD, a następnie szybko swój debiut zaliczyła usługa PLAYSTATION PLUS VIDEO PASS. Już teraz wszyscy czynni użytkownicy PlayStation Plus, bez dodatkowych opłat, w ramach swojej subskrypcji mogą pobrać aplikację dostępową i mogą korzystać z nowego serwisu z filmami i serialami od Sony.

Jak zawsze, by nie był to jedynie zwykły news prasowy, najpierw musieliśmy przetestować tą usługę na własnej skórze. Dzisiaj więc krótko o tym, czym jest PlayStation Plus Video Pass nowe VOD w Polsce. Co oferuje polskim widzom oraz jak sprawdza się usługa od strony technicznej. Ponadto trochę filozofii w temacie, czy dla korporacji SONY opłaca się posiadać kilka równoległych projektów streamingowych ? Czy historia porażek Sony na tym polu nie pozwala wyciągnąć odpowiednich wniosków ? No i w końcu, czy rzeczywiście SONY bierze się za streaming video na serio i jak nowa usługa się ma do wcześniej zapowiadanych projektów VOD ? O tym wszystkim w dzisiejszym artykule filozoficzno-newsowym.

PlayStation Plus Video Pass nowe VOD w Polsce – niespodzianka dla polskich widzów

It’s a Bird ? It’s a Plane ? NO. It’s Sup…ehm… PLAYSTATION PLUS VIDEO PASS :). Sama usługa jednak spadła nam z nieba równie szybko, co pikująca w przestworzach ikona DC. Coś tam się wcześniej mówiło. Coś się zarysowywało na horyzoncie. Później BOOM i już jest. Gotowa do pobrania appka na konsolach PS4 i PS5. Okazuje się przy tym, że PlayStation Plus Video Pass nowe VOD w Polsce to usługa skierowana do graczy, którzy są równocześnie kinomaniakami i serialomaniakami. Całkiem nowa usługa od korporacji SONY debiutuje wyłącznie w Polsce. Sony Interactive Entertainment wybrało nasz kraj jako rynek testu nowego VOD. Jesteśmy więc pierwszym i jedynym krajem, który otrzymał dostęp do tej usługi.

WOW chciałoby się powiedzieć. I jeszcze raz WOW. Co to się ostatnio dzieje w Polsce ? Pod koniec zeszłego roku podobny zaszczyt spotkał nas ze strony nowej usługi VOD flixmojo. To platforma streamingowa nastawiona głównie na klasykę filmową i serialową. Ich właściciel również wybrał Polskę na start i jako przyczółek do dalszej globalnej ekspansji. Więcej o samej usłudze możecie przeczytać w artykule „Flixmojo – nowa platforma w Polsce„. Problem tylko taki, że po kilku miesiącach stoi ona nieco jakby na bocznym torze. Progres jest tam minimalny, a od strony serialowej praktycznie zerowy. Nic więc dziwnego, że poza startem usługi nikt w Polsce nie pochyla się już nad tematem tej platformy. Poza granicami naszego kraju jej debiut również przeszedł bez żadnego echa.

Tym razem w przypadku usługi PLAYSTATION PLUS VIDEO PASS jest zupełnie inaczej. O debiucie w Polsce nowego VOD piszą nawet zagraniczne media. Na baa, właścicielem usługi jest SONY, więc taki gracz, z którym trzeba się liczyć. Teraz polscy widzowie korzystający z konsol Sony czwartej i piątek generacji mogą testować PlayStation Plus Video Pass nowe VOD w Polsce przez 12 kolejnych miesięcy jako pierwsi na całym świecie.

PlayStation Plus Video Pass nowe VOD w Polsce – z czym to się je i z czym to się pije ?

Nowa usługa oferowana jest w ramach programu PS Plus. Seriale Srebrnego Ekranu to serwis dla serialomaniaków, a niekoniecznie graczy. Należy się więc kilka słów wyjaśnienia. PlayStation Plus to usługa subskrypcyjna dedykowana do tej pory wyłącznie dla graczy. Pozwala ona za opłatą na jeden miesiąc, trzy miesiące czy dwanaście miesięcy korzystać z pełnej gamy gier wydanych w ramach programu PS Plus. Tam co miesiąc pojawia się po kilka gier do pobrania. Często są to istne perełki warte między 100 a 300 zł ceny rynkowej za daną grę. Opłacając ten swoisty abonament, pobieramy tą grę za free. Od tej pory możemy grać w te gry tak długo, jak opłacamy PS Plus. Jeżeli przerwiemy subskrypcję, gry te nam z dysku nie znikną. Jedynie pojawi się nich kłódka. Po odnowieniu subskrypcji ponownie możemy wrócić do ogrywania tych gier.

Tak było dotychczas. Usługa dla graczy jest generalnie świetna. [red. korzystam z niej odkąd pamiętam i pobrałem przez ten czas multum gier. Po dokupieniu największego z możliwych pojemnościowo dysków zewnętrznych właściwie się nie ograniczałem. Tych gier z PS Plus jest tyle pobranych, że nawet zdążę umrzeć trzy razy zanim ogram te wszystkie tytuły ;P]. Teraz dodatkowo gracze korzystający z PS Plus za tą samą cenę mają dostęp do nowego VOD od Sony. To biblioteka filmów i seriali produkcji Sony Pictures Entertainment. Na starcie mamy tam tylko część wyselekcjonowanych tytułów. Twórcy usługi gwarantują jednak wzbogacanie oferty filmowej i serialowej co trzy miesiące. Trzymamy więc za słowo 😉

PlayStation Plus Video Pass nowe VOD w Polsce – z ograniczonym dostępem ?

Ktoś może powiedzieć: WTF is this ? Dostęp do platformy streamingowej tylko z poziomu konsoli ! Przecież platformy streamingowe są multiplatformowe sprzętowo !

I TAK i już NIE. Pierwszy raz zmieniło ten stan rzeczy Apple. Dostęp do platformy Apple TV+ na starcie był mocno ograniczony przecież. Dotyczył jedynie sprzętów z nadgryzionym jabłkiem oraz telewizorów Samsung tylko z najnowszą wersją (i drugą co do najnowszych wersji) systemu Tizen. Korzystanie z VOD za pośrednictwem przeglądarki innej niż Safari, to było natomiast jedynie poletko dla masochistów. Tym samym Apple jako pierwsze skończyło z tezą, że platformy streamingowe są multiplatformowe sprzętowo.

Samo SONY natomiast zapowiedziało niedawno nową usługę streamingową BRAVIA CORE, do której dostęp widzowie mają jedynie z poziomu najnowszych telewizorów marki Sony Bravia. Więcej o samej usłudze możecie przeczytać w artykule „Bravia Core – czyli nowe VOD od Sony„. Wówczas spekulowaliśmy, że takie ograniczenie traci sens i usługa powinna być chociaż dostępna na wszystkich pozostałych sprzętach SONY. Teraz już wiemy, że korporacja Sony miała inne plany streamingowe. Nie jeden, a kilka takich usług streamingowych równocześnie.

PlayStation Plus Video Pass nowe VOD w Polsce – kolejne od Sony ?

Czy takie rozdrobnienie ma sens ? Przypomnijmy, że tą drogę wybrały kiedyś WarnerMedia. Chcieli oni mieć równocześnie funkcjonujące usługi HBO NOW, HBO GO oraz nowo powstający wówczas HBO MAX i Boomerang streaming service z całą bazą kreskówek Warner Bros. oraz dawnej wytwórni Hanna-Barbera. Jednakże jak ich właściciel AT&T podliczył koszty funkcjonowania tylu usług równocześnie, to wziął wówczas włodarzy WarnerMedia na dywanik. Wytyczne były jasne. Albo jedno wielkie i liczące się na świecie HBO MAX, albo możecie zapomnieć o zabawie streamingowej.

No właśnie, a teraz SONY chce robić coś dokładnie podobnego. Jednak by było zabawnie, oni sami przerabiali już ten temat w przeszłości. Mieli kilka równolegle działających usług streamingowych, a żadna z nich świata nie zawojowała. Jaką to przecież długą drogę przeszło Sony Crackle, by ostatecznie stać się własnością całkiem innego podmiotu. Więcej o samej usłudze oraz jej historii, możecie przeczytać w artykule „Crackle Plus – VOD po liftingu„. Ponadto Sony miało w przeszłości również usługę powiązaną z marką PlayStation. Poza polskim rynkiem funkcjonowało wówczas OTT PlayStation Vue. 30 stycznia 2020 roku usługa ta jednak zakończyła swój żywot.

Czy korporacja Sony nie uczy się na własnych (i cudzych) błędach ? Kolejny raz startuje z nowymi usługami VOD, które będę funkcjonować równolegle. No a pamiętajmy jeszcze o istniejącym przez pośredników AXN Player i AXN Now. Nie lepiej zrobić jedną, ale za to wielką platformę streamingową ? Sony ma obecnie umowę na wykorzystanie infrastruktury chmurowej Microsoft Azure. Wydawało się więc, że pójdą w tym kierunku. Jednak okazuje się, że nowe usługi będą bezpośrednio związane z ich rodzimymi sprzętami. Będzie to tym samym jeszcze bardziej hardcorowe powiązanie niż u Apple (red. ja to tam się nie boję. Mam konsole PlayStation, a i nowy telewizor Sony Bravia się przyda. Gorzej jednak inni widzowie, bo wiem jak marudni pod tym względem są polscy konsumenci).

PlayStation Plus Video Pass nowe VOD w Polsce – oferta programowa

Dość jednak filozofowania. Będzie co będzie. Przejdźmy do samej usługi PLAYSTATION PLUS VIDEO PASS. Szefostwo Sony Interactive Entertainment zaznacza, że to dopiero dwunastomiesięczny okres testowy. Co będzie później, to czas pokaże. Przez ten czas użytkownicy PS Plus mogą testować usługę w tej samej cenie co subskrypcja PS Plus. Bez żadnych dodatkowych opłat. Na start PlayStation Plus Video Pass nowe VOD w Polsce oferuje piętnaście filmów oraz sześć seriali. Nas tutaj oczywiście interesują wyłącznie seriale (red. choć osobiście na starcie odpaliłem „Jumanji: The Next Level„, bo mocno bawią mnie te nowe filmy Jumanji). Z obowiązku newsowego możemy jednak napisać, że w zestawieniu filmów znajdziecie tam: „American Hustle„, „Arrival„, „Baby Driver„, „Bad Boys„, „Blade Runner 2049„, „Bloodshot„, „Charlie’s Angels„, „Inferno„, „Sausage Party„, „Underworld: Blood Wars„, „Venom„, „This is the End„, „The Equalizer 2„, „Zombieland 2: Double Tap” i wspomniany wcześniej „Jumanji: The Next Level„.

OK. a teraz najważniejsze. Jakie seriale ? Mamy „SuperMansion” z trzema sezonami oraz komplet „Community” (tj. 6 sezonów). Jest również „Future Man” (3 sezony) oraz pierwszy i równocześnie jedyny sezon „Deadly Class„. Bibliotekę seriali na starcie uzupełnia „S.W.A.T.” z dwoma sezonami oraz „Lost Girl” (pięć sezonów). Wszystkie seriale są przygotowane pod polskiego widza, czyli mają polskie tłumaczenie. Do wyboru lektor lub napisy.

Trochę jednak mało tych seriali i niestety (dla nich niestety) są one w Polsce dostępne w innych legalnych źródłach VOD. Jedynie „Lost Girl” może cieszyć, bo nigdzie nie ma kompletu tego kanadyjskiego serialu. Zobaczymy co kwartał jakie nowe seriale zawędrują do tej usługi. Na logikę przyda się coś, co nie jest dostępne w innych internetowych źródłach dostępnych w Polsce. Wtedy jest szansa na przyciągnięcie ofertą innych serialomaniaków, którzy posiadają konsole od Sony, ale do tej pory nie czuli potrzeby wykupywania subskrypcji.

PlayStation Plus Video Pass nowe VOD w Polsce – od strony technicznej

Wszelkie większe błędy można wyłapać po dłuższym użytkowaniu. To za krótki czas by wydawać wyroki. (red. najwyżej artykuł później zaktualizuję) Najbardziej podczas użytkowania rzuca się w oczy pasek postępu wyświetlanego materiału video, który nie można normalnie przewijać. To tylko dosłownie podgląd postępu. Trochę trzeba było się nagłówkować jak więc przewijać do przodu i do tyłu. Do tego służą przyciski L1 i R1 na padzie. Jednak cofają one nam materiał video lub go przewijają do przodu w kilku stopniach szybkości (np. x2, x4). Uhm słabo, bo przypomina to nieszczęsne przewijanie w polskim playerze, które niegdyś mocno irytowało. Poza tym przy serialach nie ma listy „oglądaj dalej”, do której przyzwyczaiły nas inne serwisy VOD. Ponownie więc musimy wejść na listę seriali, wybrany tytuł i dopiero widzimy opcję „wznów”, w miejscu gdzie zakończyliśmy ostatni seans.

Pauzowanie też do wygodnych nie należy, bo nie dzieje się to za jednym „kliknięciem”. Może to kwestia pada. Właściwie służy on do gier, a nie do oglądania. [red. niestety nie posiadam pilota do konsoli, ale jeśli ktoś kupił PS5 z dedykowanym pilotem, to pewnie ma łatwiejszą nawigację]. Jednak konsole PlayStation od dawna nie są tylko urządzeniami do gier. To centra multimedialne, z których możemy odpalić Netflixa, Amazon Prime Video, HBO GO, YouTube, czy wiele innych. Tamtejsze aplikacje dostępowe są dobrze dostosowane pod użytkownika i nie ma co narzekać. [red. sam długi czas alternatywnie oglądałem przez konsolę. Od ponad roku jednak przestałem, bo pozamieniałem przystawki do TV po różnych telewizorach i konsola do oglądania przy nowych podłączeniach traciła u mnie sens]. Nic więc dziwnego, że Sony kolejny raz wykorzystuje konsole PlayStation do strumieniowania video.

PlayStation Plus Video Pass nowe VOD w Polsce – słowo końcowe

Na koniec musimy pamiętać, że PlayStation Plus Video Pass nowe VOD w Polsce, to usługa testowa. Nie jest to więc produkt kompletny i ostateczny. Nawet jeśli Sony odstrzeli projekt po roku czasu, to nic na tym nie stracimy. Co innego przy takim BRAVIA CORE, który wymaga kupna wcale nie taniego nowego telewizora. I który dodatkowo mobilizuje do tworzenia prywatnej cyfrowej biblioteki treści o jakości z płyt Blu-ray 4K Ultra HD. Widać jednak, że Sony stawia na rozdrobnienie usług streamingowych i to już raczej przesądzone. Przy okazji chcą pchnąć do przodu jeszcze mocniej swój sprzętowy dział sprzedażowy. Stąd wszystkie nowe usługi VOD są powiązane z ich rodzimymi sprzętami.

Oferta skierowana jest do kinomaniaków i serialomaniaków, którzy są równocześnie graczami. Stąd ścisłe powiązanie nie tylko z konsolami PlayStation, ale też samym abonamentem PlayStation Plus. W Polsce użytkowników konsol od Sony jest całkiem sporo. Zawsze cieszą się one większym wzięciem niż Xbox-y czy różne konsole od Nintendo. Czy użytkownicy tych konsol będą równie chętnie sięgali po usługę PLAYSTATION PLUS VIDEO PASS, to już pokażą kolejne dwanaście miesięcy. Do tego czasu (a może i jeszcze ponad ten czas) możemy korzystać z nowego VOD od SONY. Dostępnego tylko w Polsce.

[UPDATE po kilku miesiącach użytkowania. Na początku ten problem techniczny nie był widoczny, ale wraz z poszerzeniem biblioteki seriali zaczął być odczuwalny. Przy niektórych serialach appka potrafi się wykrzaczyć podczas oglądania. W najlepszym wypadku wraca później do zakładki z serialem w miejscu przerwanego oglądania. W najgorszym wypadku potrafi stracić pamięć na pasku postępu, co jest bardziej frustrujące. Ciężko jednoznacznie stwierdzić co jest przyczyną problemu. Mogą mieć na to wpływ skoki prędkości internetu i PING. Kilka razy jednak wywalało również na stabilnym łączu, więc problem może być głębszy i leży w samej aplikacji.]

Udostępnij w social mediach