PINE GAP – Sezon 1 – RECENZJA

PINE GAP – australijski serial szpiegowski stacji ABC (nie mylić z amerykańskim disney’owskim ABC, czy polskim TVP ABC). Twórcą serialu jest Greg Haddrick. Za jego produkcję odpowiada Screentime (Banijay Group) i South Australian Film Corporation. Za dystrybucję serialu poza granicami Australii odpowiada Netflix.

GATUNKI : dramat szpiegowski
KRAJ PRODUKCJI : Australia

Pierwszy sezon PINE GAP liczy 6 odcinków. Były one premierowo emitowane na australijskim kanale ABC od 14 października 2018 roku do 11 listopada 2018 roku.

PINE GAP – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Akcja serialu rozgrywa się w amerykańskim sojuszniczym centrum nasłuchowym – monitorującym PINE GAP w pobliżu Alice Springs w Australii. Zespół wywiadowczy A-Crew w ośrodku PINE GAP wykrywa wystrzelenie rakiety w Myanmarze. Rakieta ta dosięga mały samolot pasażerski. Zespół ocenia, że celem mogło być miejsce wspólnej konferencji Asia-Pacific Economic Cooperation (APEC), na której przebywali zarówno Prezydent USA, jak i premier Australii. Z czasem wokół sytuacji pojawiają się pewne niejasności. Dodatkowo technik-analityk Moses Dreyfus odkrywa złośliwe oprogramowanie na serwerach placówki i zgłasza je dyrektorowi stacji Ethanowi Jamesowi. Ten zaczyna podejrzewać, że mogło zostać one zainstalowane przez osobę z wewnątrz. Pytanie tylko przez kogo, bo w placówce PINE GAP pracują zarówno Australijczycy i Amerykanie.

PINE GAP – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

PINE GAP to australijski dramat szpiegowski, czasami realizowany w konwencji thrillera szpiegowskiego. W serialu mamy do czynienia z rzeczywistym ośrodkiem PINE GAP położonym w Australii. Co się w nim znajduje i czym dokładnie zajmują się pracujący tam ludzie, owiane jest wielką tajemnicą. PINE GAP jest położony około 20 km na południowy – zachód od Alice Springs.

Ośrodek ten został oddany do użytku w 1970 roku. Wiemy o nim tyle, że prowadzony jest wspólnie przez władze Australii oraz Stanów Zjednoczonych. Mimo, że to kompletne odludzie, to śmiałkowie, którzy zapuszczają się w jego regiony, szybko ustawiani są do pionu i cofani do cywilizowanych regionów Australii. Nic więc dziwnego, że skoro to tak tajne przedsięwzięcie, to musi być jakoś powiązane z elementem wywiadowczym. Sam fakt współpracy narodowej mówi też sam za siebie. Wszak USA to jeden z największych sojuszników Australii. Natomiast ta część świata (peryferia świata) nadaje się wręcz idealnie na zamontowanie właśnie takiego super centrum szpiegowskiego.

Wokół tych wszystkich teorii sami australijscy filmowcy serwują nam właśnie serial telewizyjny o tytule bezpośrednio nawiązującym do tej placówki. PINE GAP to dokładnie w rzeczywistości Joint Defence Facility PINE GAP. Sam serial budowany jest wokół teorii mega centrum szpiegowskiego. Zaczyna się on od słów, że potęga Stanów Zjednoczonych Ameryki jest budowana na wielkich ośrodkach szpiegowskich. Z tych ośrodków agenci wywiadu mają dostęp do satelitów szpiegowskich rozmieszczonych na orbicie okołoziemskiej. Właśnie jednym z trzech takich wielkich ośrodków jest australijski PINE GAP w okolicy Alice Springs.

PINE GAP – Sezon 1 – Recenzja – INSPIRACJE

Ciężko jednoznacznie nam wyrokować ile w tym serialu fikcji, a ile może być prawdy. W rzeczywistości w 1967 roku Amerykanie i Australijczycy rozpoczęli prace nad budową obiektu PINE GAP, który jak było napisane wcześniej oddano do użytku w 1970 roku. Projekt PINE GAP początkowo figurował pod kryptonimem MERINO. Wg oficjalnych źródeł, które mogą mieć niewiele wspólnego z rzeczywistością, placówka ta zajmować się miała działalnością rozpoznawczą w dziedzinie widma elektromagnetycznego. Miała to być działalność zarówno pod kątem wykrycia, jak i przechwytu oraz namierzenia źródeł łączności radiowej. Siłą rzeczy nasuwa się nam więc wniosek, że docelowo miał to być ośrodek kontroli satelitów szpiegowskich wykorzystywanych do permanentnego nasłuchu elektronicznego. Zasięg nasłuchu sięga prawdopodobnie części Pacyfiku wokół Australii i Oceanii oraz południowo-wschodniej Azji (chyba, że całej środkowo-wschodniej Azji).

Widoczne z oddali wielkie białe kule to pewnie w rzeczywistości osłonięte anteny radiolokacyjne typu Array’s. Jeśli doliczyć się z można ze zdjęć robionych z oddali, takich ogromnych anten jest tam wokół głównej bazy siedem + cztery trochę oddalone. Kilka kilometrów od centralnego ośrodka, znajduje się podwójne ogrodzenie. Strzeżone jest ono stale przez amerykańskich strażników i Australian Federal Police. Także siłą rzeczy przestrzeń powietrzna nad bazą jest oznaczona jako „zabroniona”. Dotyczy to wszystkich przelotów na pułapie nie mniejszym niż 5,5 km. Naruszenie zakazu spowoduje zestrzelenie obiektu latającego, bez uprzedniego dodatkowego ostrzeżenia. Jest to niby standard, jeśli chodzi o amerykańskie obiekty wojskowe. Całość jednak budzi wyobraźnie, dlatego nic dziwnego, że tematem zainteresowali się filmowcy. Zastanawiające i zabawne jest tylko, że to akurat serial australijski 😉

PINE GAP – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Wystarczy już jednak gadania o samej placówce. Sama intryga w serialu wygląda na ciekawą. Dużym minusem w PINE GAP jest jednak bardzo wolno prowadzona akcja. Pierwszy sezon tego serialu liczy zaledwie 6 odcinków, w których akcja fabularnie rozciąga się jak makaron (i bynajmniej nie chodzi o fussiloni). Jednakże nikt nam nie obiecywał, że będzie to serial sensacyjny. Nikt widzom też nie obiecywał tempa akcji jak w serialach superhero pokroju „Arrow„, więc widocznie tak było wszystko od samego początku zaplanowane. Może to jednak mieć duży wpływ na negatywny odbiór całego obrazu.

Serial PINE GAP spotkał się na wstępie z krytyczną opinią takich poczytnych źródeł jak The Guardian, czy Daily Review. Żadne z nich nie krytykowało jednak tempa akcji. Źródła te skupiały się bardziej bardziej na przypisywaniu serialowi próby zdyskredytowania przyjaznych stosunków na linii Stany Zjednoczone Ameryki – Australia.

PINE GAP – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Z pozytywnych aspektów PINE GAP możemy wymienić, że twórcy ciekawie w serialu ukazali relacje bohaterów. Mimo, że oficjalnie Australia i USA to wielcy sojusznicy, to serial nie przedstawia pracowników ośrodka jako ślepo posłusznych fanatyków. Niektórzy mają tu zawsze „jakieś ale” w stosunku do pracy, którą wykonują i dla tych, dla których ją wykonują. Mowa oczywiście o pracownikach australijskich, którzy niekoniecznie daliby się pociąć za Amerykanów.

I wygląda to w PINE GAP dość naturalnie. Mimo, że pada szybko podejrzenie o wtyczkę wewnątrz struktury, to brak postawy fanatycznej nie oznacza przecież, że tacy pracownicy staną się od razu podejrzanymi numer 1. To raczej przecież naturalna postawa ludzka. Patrząc chociażby na polskie podwórko. Przecież przykładowo nie każdy pracownik administracji samorządowej zatrudniony w ratuszu jakiegoś miasta, musi być od razu koniecznie wielkim sympatykiem urzędującego burmistrza czy prezydenta miasta. Tak jest i z Australijczykami pracującymi w PINE GAP, którzy mogą przykładnie oddawać się swojej pracy, a wcale równocześnie nie muszą oni w 100% popierać amerykańskich działań.

PINE GAP – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

A jak PINE GAP wygląda od strony aktorskiej ? Amerykanin Gus Thomson, to w rzeczywistości amerykański aktor Parker Sawyers. Zagrał on już w swojej karierze młodego Baracka Obamę w filmie „Southside with You„. Niektórzy mogą go także kojarzyć z brytyjskiego „Don’t Hang Up„. Aktor miał też małą rólkę w ostatniej Mumii – org. „The Mummy„.

Jasmina Delic to aktorsko Australijka Tess Haubrich. Też nie są jej obce amerykańskie produkcje. Aktorka zagrała między innymi w filmie na bazie komiksów Marvela „The Wolverine„. Z australijskich produkcji z jej udziałem można w pierwszej kolejności wymienić popularną u nich operę mydlaną „Home and Away„, bo tam się przewinęło wielu znanych australijskich aktorów. A z innych poważniejszych ról, zagrała też Rebeccę w „Wolf Creek„.

PINE GAP – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Kath Sinclair w tym serialu, to w rzeczywistości Jacqueline McKenzie. Australijska aktorka gra od dawna w amerykańskich produkcjach. Serialowo możemy ją kojarzyć chociażby z roli Diany Skouris w „The 4400„. Zagrała ona też w antologii „Nightmares & Dreamscapes: From the Stories of Stephen King„. Epizodycznie można natrafić na nią w takich serialach jak „CSI: Miami„, „Hawaii Five-0„, czy „Desperate Housewives„.

Jacob Kitto to australijski aktor i komik Stephen Curry (jak ten znany koszykarz Golden State Warriors). Aktor ten wcielił się między innymi w rolę Johna Pindera w serialu „Hiding„.

Ethan James to brytyjski aktor Steve Toussaint. W 1995 zagrał on w adaptacji najpopularniejszego brytyjskiego komiksu „Judge Dredd„. Aktor zagrał też w filmie „Prince of Persia: The Sands of Time„. Serialowo niektórzy mogą go kojarzyć ze „Skins” (brytyjskiej wersji) oraz kryminału „CSI: Miami„.

To jeszcze na koniec Moses Dreyfus. W tej roli wystąpił australijski aktor Mark Leonard Winter. Nie ma on większego dorobku aktorskiego, choć w PINE GAP spisuje się bardzo dobrze. Z takich bardziej znanych tytułów, wystąpił on między innymi w filmie „Balibo„.

PINE GAP – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Ciężko jest jednoznacznie ocenić pierwszy sezon PINE GAP. Pomysł na historię możemy uznać na plus. Jest też dość ciekawa intryga, która ma kulminację w finale sezonu. Minusem niewątpliwie jest nużąca rozciągana akcja. Serial ma też jedynie 6 odcinków, a to stanowczo zbyt mało, by wydawać jakieś poważne wyroki. Pozostaje więc nam czekać na kontynuację.

Udostępnij w social mediach