PATRIOT – Sezon 2 – RECENZJA

PATRIOT 2 (pol. Patriota 2) – AMAZON ORIGINAL – Amazon serial oryginalny. Drugi sezon amerykańskiego szpiegowskiego komediodramatu, którego twórcą jest Steven Conrad. To również reżyser i scenarzysta tego serialu. Informację o producentach serialu oraz informację z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – PATRIOT 1.

GATUNKI : komediodramat / dramat szpiegowski
KRAJ PRODUKCJI : USA

Drugi sezon serialu liczy 8 odcinków. Wszystkie odcinki PATRIOT 2 zostały udostępnione widzom platformy Amazon Prime Video równocześnie w dniu 9 listopada 2018 roku.

PATRIOT – Sezon 2 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finale poprzedniego sezonu pracownicy firmy McMillan produkującej rury dla przemysłu naftowego, przed wylotem do Luksemburga, organizują kolejny wyjazd integracyjny nad jezioro. Ojciec Johna daje mu jednoznacznie do zrozumienia, że musi się on ponownie znaleźć w ekipie wyjazdowej. Jedynym sposobem jest skuteczne wyeliminowanie Leslie’go, stąd John postanawia postrzelić go w twarz. Przed wylotem Tom Tavner daje synowi ostatnie rady, co powinien zrobić przed odzyskaniem kluczowej torby. John musi jeszcze wyeliminować jeden problem, a jest nim Stephen Tchoo, który praktycznie już odzyskał całą pamięć po wypadku. Bez zbędnego kombinowania John ponownie popycha Tchoo pod koła autobusu 🙂

Tymczasem w Luksemburgu, detektyw Agathe Albans jest coraz bliżej rozwiązania sprawy zabójstw. Ślady oraz wyznanie córki o smutnym panu naprowadzają ją na postać Johna Lakemana. John walczy też sam ze sobą, bo chciałby koniecznie zaprzestać zabijania na zlecenie swojego ojca. Postanawia nawet sam wyautować się poprzez wypadek na rowerze. Ostatecznie Tom Tavner przyjeżdża do Luksemburga i namawia go do realizacji zadania.

OPIS WSTĘPNY – ciąg dalszy

Kiedy John rusza do akcji w pierwszej kolejności odzyskuje torbę od tajemniczej azjatyckiej lalkarki. Torba okazuje się pusta, bo kobieta zostawiła pieniądze, a jedynie wzięła samą torbę ze względu na jej kolor potrzebny do przedstawienia. Następnie John udaje się po stertę kasy, ale pieniądze wcześniej zabrała pani detektyw, która udała się z nimi na dworzec. Gdy John tam przybywa, staje przed wyborem – pozwolić Agathe wyjechać i w ten sposób porzuć swoja pracę i życie, którego nie lubi. A może druga opcja – wsiąść do pociągu razem z nią i dalej brnąć w znienawidzoną profesję. Przez chwilę – z punktu widzenia widza – wydaje się, że John przychyla się do pierwszej opcji, ale nagle od ojca dostaje telefon z informacją. Jego brat został porwany i porywacze żądają torby… a właściwie tych pieniędzy.

Kiedy pociąg ruszył, John nie wszedł do środka, ale wybrał inny pociąg, w którym przebywała córka pani detektyw. Wcześniej jak się okazało wynajął on człowieka, który miał obezwładnić w pociągu pewną muzułmankę. Plan się lekko zmodyfikował, bo teraz celem jest Agethe Albans. Wynajęty osobnik jednak zawiódł, więc John zmuszony jest na opcję numer 2 – porwanie córki pani detektyw. Niespodziewanie na paryskim lotnisku pojawia się też żona Johna – Alice, która zostaje wciągnięta w cały „plan paryski”.

PATRIOT – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

PATRIOT 2 to ciąg dalszy historii oficera wywiadu, którego zadaniem jest nie dopuścić Iran do pozyskania broni jądrowej. John Tavner przejmuje zlecenia bezpośrednio od swojego ojca, który szefuje komórce wywiadowczej ds. Islamskiej Republiki Iranu. Na początku plan był prosty, jeśli w ogóle można użyć takiego słowa w tym przypadku. Sprawy się skomplikowały wraz ze zniknięciem torby pełnej pieniędzy, która odjechała pewnym pociągiem do Paryża. Torba oczywiście nie odjechała sama, ale została celowo zabrana przez panią detektyw z luksemburskiego wydziału zabójstw. Teraz John musi zrobić wszystko, by odzyskać torbę, a w tej całej akcji, cel uświęca środki.

Pierwszy sezon świetnie balansował humorem, wplatając go w nawet bardzo poważne sceny. Nie inaczej jest w PATRIOT 2. Baa, mamy nawet w tym temacie dodatkowe urozmaicenie. W każdym odcinku drugiego sezonu John układa tekstowo i komponuje muzycznie piosenkę o swojej następnej, czy bieżącej akcji. Teksty tych utworów potrafią dosłownie bawić do łez, choć paradoksalnie przedstawiają szczegółowo krok po kroku, co się wydarzyło lub co się ma dopiero wydarzyć.

Jak już jesteśmy przy piosenkach, to warto zauważyć, że zmienił się muzyczny motyw otwarcia w czołówce drugiego sezonu. Ogólnie w PATRIOT 2 mamy do czynienia z całkiem nową czołówką wysuwającą na pierwszy plan postacie, które odgrywają bardziej znaczącą rolę w drugiej odsłonie tego serialu. Tym razem utwór zatytułowany „Sure Shot” wykonuje hip hopowy band Beastie Boys. Całkowicie nie zapomniano jednak o utworze Vashti Bunyan, bo jej „Train Song” z czołówki pierwszego sezonu jest słyszalny w tle w ostatnim odcinku tego sezonu.

PATRIOT – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

W PATRIOT 2 zmienia się stosunek brata głównego bohatera, do akcji zlecanych przez ich ojca. Edward Tavner, którego rodzina wyniosła na urząd teksańskiego kongresmena, często dodatkowo służył jako support dla misji Johna. Pod koniec poprzedniego sezonu przejrzał on jednak na oczy. Jego wyobrażenie o bezbolesnych akcjach, jakby z bajek rysunkowych, prysło mu sprzed oczu niczym bańka mydlana. Teraz zaczyna do niego docierać do jakich okropności zmuszany jest jego brat John, przez ich ojca Toma Tavnera. Edward zaczyna na nowo rozumieć jaki wpływ ma praca Johna na jego psychikę. A co tu dużo mówić. Jest to praca wymagająca od Johna wielu poświęceń. W PATRIOT 2 wielość tych poświęceń ze strony Johna nam się potęguje. Jednak John to twardy facet i można powiedzieć, patrząc na jego czyny, że to odpowiedni człowiek na odpowiednim stanowisku.

Metemorfoza w myśleniu dotknęła w PATRIOT 2 nie tylko Edwarda Tavnera. Leslie Claret zaczyna z czasem łączyć fakty odnośnie postaci Johna Lakemana i zauważa ile w tej tożsamości nieścisłości. Kolejne wydarzenia rzucają mu nowe światło na postać Johna, co zmienia jego stosunek do tej postaci.

PATRIOT 2 to także zacieśnianie więzów przyjaźni. Dennis McClaren zaczyna wręcz stale nazywać Johna swoim najlepszym przyjacielem. Także inni pracownicy, jak chociażby Peter Icabod, bardziej zżyli się z Johnem i są teraz dla niego wsparciem mentalnym.

No i na koniec trzeba powiedzieć, że w PATRIOT 2 nie zabrakło też tego lekkiego elementu kryminalnego. Luksemburska detektyw Agathe Albans nie odpuszcza swojego śledztwa. Obecnie połączyła wszystkie fakty, wskazujące na to, że pewien smutny pan, którego widziała w ich domu jej córka Myna, to nikt inny jak John Lakeman. To właśnie on jest podejrzany o spowodowanie zabójstw na terenie Luksemburga i policjantka zamierza go za te zbrodnie dopaść. Choć chętnie dopadłaby bardziej zleceniodawcę tych wszystkich zabójstw.

PATRIOT – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

A jak aktorsko wyglądają nowe postacie występujące w PATRIOT 2 ? Kiedy Agathe wybyła do Paryża, to w luksemburskim wydziale zabójstw zastępuje ją tęgawy oficer Guy-Paul Poullian. W tej roli wystąpił Luc Schwarz. Niektórzy mogą go kojarzyć z roli Mario w filmie „Burn Out„. Córka pani detektyw z luksemburskiego wydziału zabójstw – Myna Albans, to natomiast w rzeczywistości Jolie Olympia Choko. Pojawiła się ona już pod koniec poprzedniego sezonu, ale w PATRIOT 2 zdecydowanie znacznie częściej gości na ekranie. Dziewczynka nie ma jeszcze na swoim koncie żadnych innych produkcji serialowych.

Jack Birdbath, to aktorsko Tony Fitzpatrick. Aktor zagrał między innymi w filmie „Fools„. Serialowo w przeszłości przewijał się jedynie w rolach epizodycznych. Pojawił się na srebrnym ekranie w serialu „ER” (znanym w Polsce jako Ostry dyżur), czy w „Homicide: Life on the Street” (polski tytuł : Wydział zabójstw Baltimore).

Paryska policjantka Nan Ntep, to natomiast w rzeczywistości Eye Haïdara. Aktorka dotychczas grała wyłącznie we francuskich produkcjach. Zdecydowanie bardziej znana od niej jest wcielające się w matkę głównego bohatera Bernice Tavner, amerykańska aktorka Debra Winger. W przeszłości była ona nagradzana lub nominowana do wielu wartościowych nagród filmowych za występy w takich filmach, jak „Urban Cowboy„, „Terms of Endearment„, czy „An Officer and a Gentleman„. Ponadto można do tego doliczyć jej rolę Joy Gresham w brytyjskim „Shadowlands” oraz wcielenie się w postać Marthy Horgan w „A Dangerous Woman„. Serialowo to przede wszystkim Maggie Bennett w netflixowym „The Ranch„.

PATRIOT – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

To jeszcze na koniec kilka postaci, które pojawiły się już w pierwszej odsłonie, ale nie zostały przedstawione bliżej od strony aktorskiej.

Na wstępie wypada powiedzieć słów kilka o obecnym szefie firmy McMillan. Lawrence Lacroix, to aktorsko Kanadyjczyk Gil Bellows. W przeszłości zagrał w kultowym filmie „The Shawshank Redemption” (znanym w Polsce jako Skazani na Shawshank). Serialowo to między innymi Harris Enzmann w „Ascension„. W drobnych rolach przewinął się natomiast przez takie seriale, jak „Smallville„, czy produkcję Hulu – „11.22.63„. Epizodycznie wystąpił też ostatnio w „The Handmaid’s Tale„.

Ron – to w rzeczywistości Mike O’Connell, natomiast muzyk Rob Saperstein, to aktorsko Mark Boone Junior. Serialomaniacy mogą go kojarzyć z roli Bobby’ego Elvisa w „Sons of Anarchy„. Przewinął się także przez serial „The Last Man on Earth„.

Cantar Walley, to w rzeczywistości syryjski aktor Jay Abdo, natomiast Wallace Candahar to aktorsko Nikolas Kontomanolis. Aktora raczej można w serialach spotkać jedynie w rolach epizodycznych. Zagrał między innymi w „Boardwalk Empire” oraz „Law & Order: Special Victims Unit„.

Policjantka Sophie, to aktorsko Zoe Schwartz, natomiast Gregory Gordon z firmy produkującej rury, to w rzeczywistości Antoine McKay. Zagrał on między innymi Bunkie Williamsa w serialu „Empire„. To także serialowy klawisz Antoine Roy z „Prison Break„.

PATRIOT – Sezon 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Kolejny raz dostajemy świetne serialowe widowisko i kolejny raz trzeba jasno powiedzieć, że PATRIOT to jeden z najlepszych seriali oryginalnych platformy Amazon Prime Video. Tym bardziej dziwi informacja o braku planów na trzeci sezon tego serialu, o czym informowaliśmy Was w artykule „Amazon ostro pokasował„. Czy to definitywny koniec serialu, który w takim wypadku nie dokończy nam irańskiej misji Johna Tavnera ?

To się niebawem okaże. Tak czy inaczej fani serialu z żalem przyjęli informację o kasacji tego serialu. Serialu, który świetnie jak mało który, ubrał poważne tematy w lekką humorystyczną konwencję i zrobił to nad wyraz profesjonalnie. To wyjątkowo dobra robota, za którą niezależnie od dalszych losów produkcji, słowa uznania należą się jego twórcy. Steven Conrad w tym przypadku to człowiek orkiestra, który wziął na barki praktycznie cały warsztat tej produkcji.

Kasacja serialu oznacza, że (wstępnie) nie powstanie trzeci sezon tej produkcji. Oczywiście w ofercie platformy pozostaną dostępne dotychczasowe sezony, dlatego też nadal cały PATRIOT 2 (pol. Patriota 2) możemy obejrzeć w języku polskim na Amazon Prime Video.

Udostępnij w social mediach