PATRIOT – Sezon 1 – RECENZJA

PATRIOT – AMAZON ORIGINAL – Amazon serial oryginalny. Amerykański komediodramat szpiegowski wg pomysłu Stevena Conrada. Za jego produkcję odpowiada Amazon Studios (Amazon), Picrow (spółka, której partnerami są: Electra Lang, Peter Lang, Judith Smith) oraz Reunion Pictures (Thunderbird Entertainment).

GATUNKI : komediodramat / dramat szpiegowski
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon PATRIOT liczy 10 odcinków. Pierwszy odcinek testowo, zgodnie z ówczesnym stylem firmy Amazon, został udostępniony na platformie Amazon Video w dniu 5 listopada 2015 roku. Pozostałe 9 odcinków zostało dodane 24 lutego 2017 roku na platformie Amazon Prime Video.

PATRIOT – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o Johnie Tavnerze, pracującym dla wywiadu amerykańskiego. Jego ojciec jest wysoko postawionym oficerem koordynującym operacje wywiadowcze w Iranie. Jego zadaniem jest nie dopuścić Iran do pozyskania broni jądrowej. W związku z powyższym angażuje on do tego zadania swojego syna, który jest równocześnie jego najbardziej zaufanym agentem. Równolegle wykorzystuje drugiego syna jako support dla misji Johna Tavnera.

Dla pomyślności misji, John dostaje zadanie zatrudnienia się w firmie produkującej rury dla przemysłu naftowego. Firma ta ma dostać kontrakt w Iranie, więc jest to idealna przykrywka dla pracy wywiadowczej. John zrobi dosłownie wszystko, aby otrzymać posadę w firmie produkującej rury. Wiąże się to nie tylko z wyuczeniem formułek z podręczników inżynierii, ale także stworzeniem pozorów pracownika idealnego. Takiego, który zasługuje na wyjazd w delegację do Luksemburgu, gdzie będą ważyć się losy pozyskania kontraktu dla tej firmy w Iranie.

PATRIOT – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Jak było wspominane, chyba nie raz, na łamach serwisu Seriale Srebrnego Ekranu, że jak sięgać po komediodramaty, to najlepiej te od Netflixa. Mało kto potrafi połączyć tak poważne tematy, jak chociażby autyzm, z czymś humorystycznym, jak to zrobili w „Atypical„. Są w takich niestandardowych połączeniach naprawdę dobrzy. Obecnie ze świeczką szukać konkurencji dla nich w tym gatunku. Jednak to co zrobił Amazon w serialu PATRIOT potrafi rozłożyć na łopatki nawet bardzo wybrednych degustatorów tego gatunku serialowego. Prezentowany PATRIOT to niezwykłe połączenie dramatu szpiegowskiego, thrillera szpiegowskiego i kryminału ubranego w konwencje humorystyczną. To wszystko sprawia, że dostajemy świetne widowisko serialowe, które wręcz nie można przeoczyć, korzystając z platformy Amazon Prime Video.

PATRIOT – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Główny bohater tej historii to człowiek, który najchętniej porzuciłby na stałe pracę agenta wywiadu. To ta robota wyzuła go niemal doszczętnie z wszelkich emocji. Nie raz musiał uciekać się przy niej do czynności, których normalnie nigdy by się nie dopuścił. Trochę więc można go porównać do serialowego zabójcy na zlecenie z innego komediodramatu od HBO, zatytułowanego „Barry„. Oczywiście praca wywiadowcza to nie mordowanie z zimną krwią, ale są sytuacje, że cel uświęca środki, a ofiary śmiertelne są w ten zawód wpisane niejako z urzędu. Nic więc dziwnego, że nasz John pewnego dnia uznał, że go to wszystko przytłacza. Jakby to była reklama pewnych wyrobów czekoladowych, to można byłoby powiedzieć, że przez tą pracę zatracił on swoją dziecięcą radość 😉 W pewnym momencie życia trafił nawet ostatecznie na krawędź, na której chciałby to wszystko zakończyć raz na zawsze.

Jednak los chciał inaczej. Jego ojciec to zasłużony oficer wywiadu, który bardzo liczy na swojego syna, wierząc, że jest on idealną osobą do zadań specjalnych. To nic, że John chciałby zająć się czymś lekkim, chociażby związanym z muzyką, która jeszcze potrafi sprawiać mu jakąś przyjemność. Ojciec go potrzebuje i kraj go potrzebuje. A skoro rodzina i ojczyzna wzywa, John przystępuje do kolejnego zadania. Tym razem ma się wcielić w pracownika firmy produkującej rury dla przemysłu naftowego. Oczywiście nie ma on o nich zielonego pojęcia, ale cóż byłby to za agent, gdyby nie potrafił przygotować się merytorycznie do swojej przykrywki. I tu od samego początku widzowie otrzymują dużą dawkę humoru, widząc w jaki sposób John rekrutuje się w firmie przemysłowej, specjalizującej się w produkcji rur dla przemysłu naftowego.

PATRIOT – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Takich scen humorystycznych w serialu PATRIOT jest znacznie więcej. Zazwyczaj są one związane z głównym bohaterem serialu, ale postacie drugoplanowe także robią pod tym względem czasami dobrą robotę. Oczywiście nic nie jest tu robione na siłę. Po prostu twórcy umiejętnie balansują humorem, wplatając go w sposób subtelny, nawet w bardzo poważne fragmenty serialu. Dzięki temu serial o generalnie ciężkiej tematyce, ogląda się lekko i przyjemnie.

Dużą zasługą niewątpliwie jest tu postać głównego bohatera. Widz ogląda go jako wypranego z emocji, zmęczonego życiem trzydziestoparolatka. Czasami odnosimy wrażenie, że to wewnętrzny wrak człowieka. Siedemdziesięciolatek ubrany w skórę młodego agenta, który dla przykrywki przybiera tożsamość Johna Lakemana. Dla przeciwwagi czołówka serialu (swoją drogą z wpadającą w ucho piosenką) przedstawia jego dzieciństwo. Pełne życia i emocji. Jego dorosły obraz to więc naprawdę nic innego, jak powłoka pozbawiona wspomnianej wyżej dziecięcej radości.

Oczywiście nie można zapominać o innych postaciach tego serialu. PATRIOT to nie tylko John Tavner / John Lakeman. Zarówno pracownicy firmy produkującej rury, jak i rodzina Johna, podnoszą aktorsko tą produkcję na wyższy poziom. To ciekawie wykreowane postacie, które potrafią przyciągnąć do ekranu.

PATRIOT – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

Jak to więc wygląda od strony czysto aktorskiej ? Wypada zacząć od głównego bohatera. W rolę Johna Tavnera / Johna Lakemana w PATRIOT wciela się Michael Dorman. To nowozelandzki aktor. Przed zagraniem w produkcji Amazon Prime, aktor zagrał jedną z głównych ról w australijskim serialu „Wonderland„.

Jego serialowy brat Edward Tavner, to aktorsko Michael Chernus. To amerykański aktor, którego serialomaniacy mogą kojarzyć z roli Cala Chapmana w „Orange Is the New Black„. Ostatnio aktor ten zagrał też Phineasa Masona w filmie „Spider-Man: Homecoming„. Epizodycznie pojawiał się też w takich serialach jak „Nashville„, „Damages„, czy „The Good Wife„.

Alice Tavner w tym serialu to w rzeczywistości Kathleen Munroe. To kanadyjska aktorka, która zagrała chociażby Danielle Rosen w serialu „Alphas„. Niektórzy mogą ją kojarzyć także z innego serialu Syfy „Haven„, gdzie wcieliła się w postać tej prawdziwej Agentki FBI Audrey Parker. Epizodycznie pojawiała się także w takich serialach jak Crime Scene Investigation: New York, czyli krótko „CSI: NY” oraz w serialu „Supernatural” (znanym w Polsce jako Nie z tego świata).

Tom Tavner, czyli ojciec głównego bohatera to natomiast w rzeczywistości Terry O’Quinn. Ten amerykański aktor najbardziej jest znany z roli Johna Locke’a, w niegdyś bijącym rekordy oglądalności serialu „Lost„. Aktor wystąpił także w innym serialu J.J. Abramsa „Alias„. Ponadto wcielił się w postać Gavina Dorana w „666 Park Avenue” oraz Arthura Manchestera w serialu „Falling Skies” (w Polsce znanym pod tytułem Wrogie niebo). Miłośnicy dobrego science-fiction zapewne także kojarzą go z roli Reilly’ego w „Earth 2„. Epizodycznie wystąpił też w „The X-Files” i „Star Trek: The Next Generation„. Nie można zapomnieć też jego postaci Joe White’a w „Hawaii Five-0„. Ostatnio natomiast wystąpił w serialu na bazie prozy Kinga „Castle Rock„.

PATRIOT – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Kolega Johna z nowej pracy, Dennis McClaren, to aktorsko Chris Conrad. Aktora możemy kojarzyć z filmu „The Next Karate Kid” (w Polsce znanym jako Karate Kid IV: Mistrz i uczennica).

Kolejnym pracownikiem firmy w tym serialu jest Stephen Tchoo. To on odpowiada za wiele scen komediowych w tym serialu. To aktorsko Marcus Toji, czyli amerykański aktor o azjatyckich korzeniach. Ostatnio mieliśmy go okazję oglądać w mini-serialu oryginalnym Netflixa „Maniac„.

Luksemburską policjantkę Agathe Albans gra Aliette Opheim. To aktorka ze Szwecji, dla której PATRIOT jest pierwszą poważną nieskandynawską produkcją, w której wystąpiła. Miłośnicy seriali skandynawskich mogą ją jednak kojarzyć z roli Jessan w oryginalnej produkcji Viaplay „Svartsjön” (polski tytuł – Czarne Jezioro).

Pracownik funkcyjny Peter Icabod, w firmie produkującej rury, to w rzeczywistości Julian Richings. Kanadyjczyk grał ostatnio Lomasa w filmie „Polar„. Mogliśmy go też obserwować w nowej produkcji platformy DC Universe „Doom Patrol„. Zagrał też Benjamina Kertlanda w „Orphan Black” oraz śmierć w „Supernatural„. Epizodycznie pojawił się także jako Vargas w „The Expanse” oraz jako Asteroth w „The Magicians„.

Dyrektor działu firmy produkującej rury, w której zatrudnił się John, Leslie Claret, to natomiast aktorsko Kurtwood Smith. Ten amerykański aktor jest znany z roli senatora Blaine’a Mayera w „24” (w Polsce znanym jako 24 godziny). Wielu widzów może go kojarzyć także z „That ’70s Show„. Aktor związany jest też z sagą Star Trek. Zagrał zarówno w serialach „Star Trek: Deep Space Nine” i „Star Trek: Voyager” oraz filmie „Star Trek VI: The Undiscovered Country„. Epizodycznie mogliśmy go zaobserwować także w „House, M.D.” (czyli Dr House) oraz „The X-Files” (pol. Z Archiwum X).

PATRIOT – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Niewątpliwie PATRIOT to jeden z najlepszych seriali oryginalnych Amazon Prime Video. Ubranie serialu szpiegowskiego w garnitur komediodramatu, wyszło serialowi na dobre. Lekka konwencja pozwala łatwo przetrawić szpiegowską fabułę pierwszego sezonu.

Serial został dobrze przyjęty przez widzów i doczekał się kontynuacji w postaci drugiego sezonu. Dla tych co nie widzieli pierwszej odsłony PATRIOT przypomnienie – całość jest do obejrzenia w języku polskim na platformie Amazon Prime Video.

Udostępnij w social mediach