Patrick Melrose – MINISERIAL – Recenzja

Patrick Melrose – amerykańsko-brytyjski serial dramatyczny, stanowiący adaptację cyklu powieści Edwarda St Aubyna. Wspólna produkcja stacji SHOWTIME (wówczas CBS Corporation, a dzisiaj Paramount Global, z oznaczeniem towarowym Paramount) oraz Sky Atlantic (Sky plc – część międzynarodowego konglomeratu COMCAST). Za produkcję serialu odpowiada Stephen Smallwood.

GATUNKI : dramat
KRAJ PRODUKCJI : USA UK

Miniserial Patrick Melrose liczy 5 odcinków (części – każda z nich o około 60 minutowej długości). Był on emitowany pierwotnie na kanałach Showtime oraz Sky Atlantic od 12 maja 2018 roku do 9 czerwca 2018 roku. Miniserial został także udostępniony na SHOWTIME On Demand and Streaming.

Patrick Melrose – MINISERIAL – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o Patricku Melrose, którego życie jest opowiadane od czasów jego dzieciństwa po wiek dorosły. Główny bohater pochodzi z tzw. „bogatego domu”, lecz jego życie nie było usłane różami. Przeżywszy traumatyczne dzieciństwo, dorosły Patrick Melrose często sięga po alkohol i narkotyki.

Serial rozpoczyna się wydarzeniem związanym ze śmiercią i pogrzebem jego ojca. Od razu widzimy wielką niechęć Patricka do jego rodziciela. Kolejny odcinek ujawnia nam skąd pochodzi postawa syna względem ojca. Przenosi nas w czasy jego dzieciństwa, gdzie widzimy ojca tyrana i matkę, choć kochającą, to przymykającą oko na wszystko co się w domu dzieje.

Patrick Melrose – MINISERIAL – Recenzja – ANALIZA

Tak w telegraficznym skrócie rysuje się nam fabuła serialu Patrick Melrose. Serialu (lub jak kto woli mini-serialu), który porusza tematy niezwykle poważne i kierowany jest do części widowni dojrzałej emocjonalnie. To nie jest serial do przysłowiowego obiadu. To produkcja, która potrafi wstrząsnąć widzem, oraz zmusza oglądającego do refleksji.

Sam serial mimo poważnej tematyki i tak jest znacznie łagodniejszą interpretacją książek Edwarda St Aubyna. Autor w swych powieściach bardzo dobitnie przedstawia drastyczne sceny z różnych etapów życia Patricka Melrose’a. Twórcy serialu, choć targetują produkcję w dojrzałą widownię, to mimo wszystko pozostawiają niektóre sceny w tzw. niedopowiedzeniu. Ma to jednak swój urok, bo porusza wyobraźnie, a sam serial staje się dla widza większym wyzwaniem intelektualnym.

Sugerując się opinią zawodowego fotografa, można powiedzieć, że serial Patrick Melrose jest też wielkim dziełem pod względem stosowania pięknego kadrowania i realizacji cudownych zdjęć. Za oprawę zdjęciową serialu odpowiada James Friend, który w przeszłości odznaczył się swoim kunsztem w filmie „Truth or Dare” (polskiego tytułu, aż nie warto przytaczać, bo jest on kompletnie z d… wzięty). A z odtwórcą głównej roli współpracował on kiedyś przy filmie „Little Favour„.

Patrick Melrose – MINISERIAL – Recenzja – O AKTORACH

Serial Patrick Melrose świetnie prezentuje się pod względem aktorskim. W główną rolę wcielił się Benedict Cumberbatch. Aktora chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Jeśli ktoś szerzej interesuje się kinematografią, to może przyznać, że jest to obecnie jeden z najlepszych na świecie aktorów (jeśli nie najlepszy). Poza wieloma świetnymi kreacjami ze złotego ekranu, serialomaniakom rzucić wystarczy tylko jego jedną z ostatnich ról serialowych, w nowej wersji znanego detektywa, czyli występie w serialu „Sherlock„.

W kwestii jego tytułowej roli w serialu Patrick Melrose można powiedzieć tylko jedno. Rola szyta na jego miarę. Sam aktor kiedyś zasugerował, że chętnie by się wcielił w postać Patricka Melrose’a, jeśli dojdzie do adaptacji tych powieści. Nie trzeba było długo czekać i SHOWTIME wraz ze Sky’em produkuje serial i główną rolę proponuje właśnie Cumberbatchowi. Już na starcie miał on przewagę nad innymi potencjalnymi odtwórcami tytułowej roli. Sam Benedict Cumberbatch, ma arystokratyczne pochodzenie, więc dobrze czuł swoją rolę. Dodatkowo zrobił on spory rekonesans w środowisku narkomanów, co pozwoliło mu lepiej odzwierciedlać narkotykowe odloty. Koniec końców wszystko w połączeniu wyszło perfekcyjnie, a Benedict Cumberbatch nie zawiódł oczekiwań widzów.

Matkę Patricka, czyli Eleanor Melrose, gra Jennifer Jason Leigh. Aktorka znana ostatnio szczególnie z roli Elsy Gardner w serialu „Atypical„. Natomiast ojca Patricka, czyli Davida Melrose, gra Hugo Weaving. Aktor znany między innymi z kultowych ról, takich jak Agenta Smitha w „Matrix„, czy Elronda z trylogii „The Lord of the Rings„. W serialu Patrick Melrose świetnie odgrywa ojca tyrana.

Na słowa pochwały zasługuje też postać małego Patricka. W tej roli Sebastian Maltz. Mimo braku doświadczenia młody aktor świetnie wkomponował się w wysoki poziom aktorski serialu, którego trzon stanowią przecież gwiazdy zarówno małego, jak i dużego ekranu.

Patrick Melrose – MINISERIAL – Recenzja – PODSUMOWANIE

Jeżeli oglądając seriale szukamy poważnych tematów i wysokiego poziomu aktorstwa, to musimy sięgnąć po serial Patrick Melrose. Ma on w sobie jedno i drugie. Może początek serialu nie jest zbytnio zachęcający. Powiem więcej, pierwszy odcinek może nawet wielu zniechęcić do dalszego oglądania. Jednak od drugiego odcinka (części) serial nabiera rumieńców. W ogólnym rozrachunku daje nam to ciekawe serialowe widowisko. Tym samym udowadnia, że stacja Showtime jest jednym z liderów jakości, w kwestii produkcji serialowych. A ich oferta jest już tak szeroka, że każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

Udostępnij w social mediach