PARKS AND RECREATION – Sezon 7 – RECENZJA

PARKS AND RECREATION 7 – siódmy sezon amerykańskiego serialu komediowego stacji NBC. Twórcami serialu są Greg Daniels oraz Michael Schur. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – PARKS AND RECREATION 1. Niniejszy artykuł kontynuuje wątki fabularne zawarte w recenzji dotyczącej – PARKS AND RECREATION 6.

GATUNKI : komedia / sitcom / satyra polityczna / mockument
KRAJ PRODUKCJI : USA

Siódmy i równocześnie finałowy sezon serialu liczy 13 odcinków. PARKS AND RECREATION 7 był nadawany premierowo na kanale NBC od 13 stycznia 2015 roku do 24 lutego 2015 roku.

PARKS AND RECREATION – Sezon 7 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowych odcinkach poprzedniego sezonu Andie, Leslie i Ben wyruszają do San Francisco na konferencję parków narodowych. Dla Leslie to trudny czas dylematów. Niebawem jest Koncert Jedności. Ponadto obecnie jest w ciąży z trojaczkami i zastanawia się, czy przyjąć ofertę pracy poza Pawnee, z którym jest tak związana. Z dylematów uwalnia ją natomiast obecna na konferencji Michelle Obama. Dlatego Leslie oznajmia Benowi, że jest zdecydowana na wyjazd do Chicago. Ben natomiast idzie o zakład z Big Techem Gryzzl, że przy wygranej w grze, którą sam stworzył, zainwestują w „wi-fi w Pawnee”.

Tom w tym czasie przymierza się do otwarcia własnego bistro. Dla zwiększenia rozgłosu proponuje przyspieszone małe otwarcie. To kończy się totalną klapą i Tom traci swojego głównego inwestora Mitcha. April jednak powstrzymuje go przed porzuceniem pomysłu na bistro. Leslie natomiast po zebraniu krytyki za błyskawiczną próbę połączenia administracji Pawnee i Eagleton, ponownie zaczyna się wahać w sprawie zmiany pracy. Ostatecznie Benowi udaje się ją do tego przekonać, a po przyjeździe do Pawnee dzielą się tą informacja z przyjaciółmi. Ci fundują jej nawet nowy pomnik założycielski miasta, gdzie Leslie jest wpisana jako nowa założycielka nowego większego Pawnee.

Podczas Koncertu Jedności Pawnee / Eagleton, Leslie proponuje Ronowi wspólne przyjęcie pracy dla rządu federalnego. Ten odmawia wyjazdu z Pawnee, a chwilę później zaskakuje Leslie swoim występem na scenie w roli saksofonisty Duke’a Silvera. Swój występ ma tu również jednorazowo reaktywowany zespół Myszoszczura. Tom natomiast skutecznie i z przytupem organizuje drugie otwarcie swojego bistro. Na nim Leslie snuje nowy plan swojego zatrudnienia. Proponuje Grantowi, że zostanie dyrektorką regionalną parków narodowych. Będzie jednak operować z Pawnee, a nie Chicago, co będzie oszczędnością dla rządu federalnego. W ten sposób udaje jej się przyjąć nową pracę i równocześnie zostać na kolejne lata w swoim ukochanym mieście Pawnee.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Mija kilka lat od momentu przyjęcia przez Leslie nowego stanowiska pracy. Mamy rok 2017. Leslie czeka nowe wyzwanie. Rodzina Newportów chce sprzedać 65 km kwadratowych niezabudowanego terenu w pobliżu miasta. Tam mógłby powstać nowy park narodowy. Podczas oferty publicznej Leslie spotyka Rona. Nie widzieli się ze sobą od dwóch lat. Ron niespodziewanie bowiem odszedł z ratusza do sektora prywatnego. Założył własną firmę budowlaną. Teraz reprezentuje kontroferenta – firmę Gryzzl. Leslie ma jednak zamiar wygrać z nimi ten przetarg. Po dwóch latach zmieniło się również sporo u April i Andy’ego. Ten prowadzi swój własny program w TV. Tom natomiast jest wniebowzięty, bo znalazł się na liście 35 wschodzących biznesmenów do 35 roku życia.

Ben organizuję galę na 200-lecie Pawnee. Na niej coś spontanicznego chce wykonać Andy, który w ten sposób pragnie rozwiać obawy April przed monotonią w ich związku. Leslie natomiast zbiera starą ekipę, aby ta wystąpiła z nią przeciwko Ronowi i firmie Gryzzl. Ci jednak mają w tym swój interes, aby pozostać po stronie Rona. Jedynie Garry / Larry zgadza na sojusz z Leslie, gdyż jest u niej zatrudniony w Służbie Parków Narodowych. Tam funkcjonuje pod nową tożsamością, jako Terry.

Andy z April szukają na gali pomysłu, aby zrobić coś zwariowanego. Andy proponuje ściągnąć publicznie gacie. Bardziej szalona okazuje się jednak Leslie, która wdaje się w szarpaninę z Ronem i wspólnie rozwalają uroczysty tort. Młode małżeństwo się jednak nie poddaje i robi inne szaleństwo. Kupują dla siebie ruderę w centrum przemysłowym miasta. Leslie natomiast próbuje przekonać Newsportów, że jeśli sprzedadzą ziemię państwu, to powstanie w tym miejscu Park Narodowy Newportów. Po tej ofercie reprezentujący rodzinę Trevor Nelsson ogłasza, że Służba Parków Narodowych i Gryzzl pozostają jako jedyni na dalszy etap przetargu.

PARKS AND RECREATION – Sezon 7 – Recenzja – ANALIZA – część 1

To już ostatni sezon zabawnego amerykańskiego serialu komediowego. Duet twórców w osobach Greg Daniels i Michael Schur po siedmiu latach udowadnia, że zawsze i wszędzie widzowie mogą na nich stawiać w ciemno. Ich komedie potrafią bawić tak samo dobrze, jak w złotym okresie komedii amerykańskich, czyli ostatnie dwie dekady XX wieku. Wszystko się jednak kiedyś kończy, dlatego jeszcze przed premierą PARKS AND RECREATION 7 jej twórcy zdecydowali, że będzie to sezon pożegnalny. No i taki głównie jest ten siódmy i równocześnie finałowy sezon tego serialu. To w dużej mierze jeden wielki czas pożegnań i podsumowań kariery oraz życia osobistego głównych bohaterów omawianego serialu. W dużej mierze, bo taką konwencję obiera ten sezon mniej więcej w drugiej połowie. Pierwsza połowa natomiast skupia się na kilku wątkach przewodnich, które kreują się jeszcze w finale poprzedniego sezonu.

Całość twórcy postanowili skrócić do 13 odcinków, aby tym razem nie dzielić finałowego sezonu z zastosowaniem przerwy zimowej midseason. Choć konwencja fabularna wskazuje nam na sezon A i B, to widzowie NBC otrzymali premierowo całość hurtem w zaledwie dwa miesiące. Właściwie nawet w półtora miesiąca. Wszystko natomiast wyszło elegancko, jak przystało na właściwie zakończony, a nie urwany serial fabularny.

Jakie wątki przewodnie serwują nam twórcy w pierwszej połowie PARKS AND RECREATION 7 ? Pierwszy dotyczy oczywiście Leslie Knope. Ta dostała awans, bo tak możemy nazwać jej nową posadę. Nadal zajmuje się parkami, ale teraz gra w wyższej lidze. To już praca dla rządu federalnego. Od teraz zajmuje się parkami narodowymi na terenie całego kraju. Ofertę tą przyjęła w finale szóstego sezonu, a na początku PARKS AND RECREATION 7 mamy trzyletni przeskok czasowy. W międzyczasie Leslie udało się przekonać część personelu Departamentu Parków i Rekreacji do zmiany piętra. Leslie bowiem nadal urzęduje w Pawnee, ale teraz ma swoje nowe biuro.

PARKS AND RECREATION – Sezon 7 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Oczywiście trzon starej ekipy już wcześniej zaczął się rozchodzić w inne kierunki. Finalnie w starym departamencie po tych trzech latach urzęduje tylko Craig Middlebrooks. Tak – ten krzykliwy i wybuchowy Craig. Z Leslie do nowego biura przeszedł natomiast Larry. Tam nadali mu imię Terry, gdyż w Służbie Parków Narodowych pracował już jeden Larry. W rzeczywistości ma on jednak na imię Garry i Garry Gergich w drugiej połowie ostatniego sezonu doczekuje się wreszcie, że w pracy ludzie zaczynają nazywać go prawdziwym imieniem. Lepiej późno niż wcale, bo jak pamiętamy z poprzedniej odsłony, oficjalnie jest on już emerytem, ale postanowił pozostać na etacie.

No a gdzie pozostały personel Departamentu Parków i Rekreacji ? Tom Haverford od dawna był tam tylko jedną nogą. Od lat starał się rozkręcić własny biznes w sektorze prywatnym. Przez swoje wybujałe ego praktycznie każdy jego nowy projekt z reguły był skazany na porażkę. Ponadto Tom wchodził w nieodpowiednie spółki, bo ciężko przecież takiego Jeana-Ralphio nazwać poważnym wspólnikiem. Teraz jednak z podporą April dopiął on swego. Otworzył własne bistro, które nieźle prosperuje. Tym samym Tom staje się prawdziwym biznesmenem.

April ? Dziewczyna wciąż szuka pomysłu na siebie. Przyjaciele starają się znaleźć jej pracę, w której odnajdzie sens swojej zawodowej kariery. Andy natomiast realizuje się w nowym show telewizyjnym. Tam występuje jako Johnny Karate. Wizualizacji jego show poświęcono nawet cały odrębny odcinek, przy którym pierwszy raz historycznie zmieniono czołówkę do tego serialu.

Donna ? Ta związuje się z chłopakiem, którego wcześniej unikała. Ben Wyatt natomiast zostaje przy poważnych zajęciach, choć w finałowym sezonie bardziej robi za support dla Leslie i innych swoich przyjaciół. Tym samym na koniec został nam Ron Swanson. Jak to się stało, że przeszedł on do sektora prywatnego ?! Temu zagadnieniu poświęcony jest odrębny odcinek, w którym Ron wyjaśnia Leslie powody swojego odejścia z ratusza.

PARKS AND RECREATION – Sezon 7 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Pierwsza połowa PARKS AND RECREATION 7 skupia się głównie na wątku Leslie. Ta walczy w przetargu na ziemię zamożnych Newportów. Z nimi Leslie zawsze miała pod górkę. Raz nawet jeden z nich był jej kontrkandydatem w kampanii do rady miejskiej. Teraz jednak coś od nich chce. To 65 km kwadratowych niezabudowanego terenu w pobliżu miasta Pawnee. Na tym obszarze mógłby powstać nowy park narodowy. No a nasza Leslie jest teraz od parków narodowych. Pech jednak chciał, że korporacja Gryzzl ma również chrapkę na tą ziemię. Gryzzl to taki Big Tech, który w tym serialu jest ucieleśnieniem w jednej bryle takich firm jak Google, Apple, Amazon, Meta Platforms, Inc. (dawniej Facebook Inc.), czy Microsoft. Dodatkowo z ich ramienia do batalii o tą ziemię staje Ron Swanson. Tym samym w pierwszej połowie PARKS AND RECREATION 7 dawni przyjaciele z ratusza stają się dla siebie wrogami.

Oczywiście wszystko dobrze się kończy między nimi. No bo jak mogłoby wyglądać pożegnanie z serialem, gdyby ta dwójka ostatecznie weszła na wieczną ścieżkę wojenną. Tym samym od drugiej połowy finałowego sezonu mamy epizody podsumowujące poszczególne postacie. Ich kariery oraz ścieżki życiowe. Mimo wszystko twórcy dodatkowo decydują się na finał finału. Ostatnie dwa odcinki serialu są już takim klasycznym zwieńczeniem i wizualizacją przyszłości poszczególnych bohaterów serialu.

Dla niektórych postaci przyszłość wygląda bardzo zaskakująco. Kto z widzów bowiem przypuszczał co spotka kiedyś takiego Garry’ego, który miał przecież trafić na zwykłą emeryturę ;). W finałowych odcinkach mamy też wielki powrót Ann Perkins i Chrisa Traegera. Jedyne czego zabrakło, to ściągnięcie na pożegnanie Marka Brendanawicza. Ten co prawda nie był nigdy w Departamencie Parków i Rekreacji, ale był blisko związany z urzędnikami tego wydziału. Jednakże aktor odgrywający tą postać opuścił obsadę z własnej woli już dawno i twórcy nie planowali o nim przypominać.

PARKS AND RECREATION – Sezon 7 – Recenzja – O AKTORACH

Skoro siódmy sezon to sezon bardziej pożegnalny i podsumowujący głównych bohaterów tej urzędniczej ekipy, to czy pojawiają się tu całkiem nowe postacie ? O dziwo tak. W tej pierwszej połowie sezonu. Są to głównie szefowie Gryzzl. Na wstępie do omówienia aktorów warto jednak zauważyć, że finałowy sezon ma rekordową ilość Cameo. Są to głównie politycy, ale nie tylko. Wystąpili tu epizodycznie: Orrin Hatch, Cory Booker, ponownie John McCain, Barbara Boxer, Madeleine Albright, a nawet John Cena w epizodzie z telewizyjnym show Andy’ego. No i nie możemy nie wspomnieć o późniejszej parze prezydenckiej Jill i Joe Bidenach.

Jo, to aktorsko Keegan-Michael Key. Choć pojawił się on wcześniej jako były chłopak Donny, to w tym sezonie dostajemy tej postaci więcej na ekranie. Serialowo to między innymi Josh Skinner w „Schmigadoon!„. Dubbingował również w „The Dark Crystal: Age of Resistance” oraz w „SuperMansion„.

Kena Hotate – wodza plemienia Wamapoke i właściciela kasyna, zagrał w tym serialu Jonathan Joss. Serialowo to głównie John Redcorn w „King of the Hill„.

W postać Mike’a Beana z korporacji Gryzzl wciela się Blake Anderson. To aktor, komik, producent, scenarzysta i projektant mody. Zagrał on między innymi Blake’a Hendersona w serialu „Workaholics„, którego jest współtwórcą. To również Gunther w „Woke„.

Roscoe Santangelo, to natomiast w rzeczywistości Jorma Taccone. To również branżowo człowiek orkiestra, a na ekranie często występował w formatach komediowych, takich jak Saturday Night Live.

PARKS AND RECREATION – Sezon 7 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Co istotne to fakt, że serial miał z góry zaplanowane zakończenie. Nie został po drodze urwany i skasowany. Tym samym każdy z bohaterów tej opowieści dostał swoje swoje indywidualne zakończenie. Lepsze lub gorsze – kwestia gustu. W bonusie natomiast mieliśmy okazję obejrzeć ich przyszłość. Zarówno tą dalszą, jak i bliższą. Na taką konwencję decydują się twórcy serialu w dwóch finałowych odcinkach sezonu. Wcześniej natomiast mamy okazję ponownie zobaczyć wiele postaci, które przewinęło się przez te wszystkie lata kręcenia tego serialu.

W siódmym sezonie powrócili na chwilę Newportowie, jak i Jennifer Barkley. Perd Hapley realizuje się natomiast w nowej roli, a Joan Callamezzo jest jeszcze większą gwiazdą niż w ostatnich latach. Tom miał natomiast okazję ponownie zobaczyć się z Lucy. Nie zabrakło tu również doktora Sapersteina i dwójki jego dzieci. No i wpadła na chwilę Tammy Swanson, aby tym razem pognębić radnego Jamma.

Serial zakotwiczył z ostatnim odcinkiem 24 lutego 2015 roku. Po latach dużym zaskoczeniem okazała się informacja, że twórcy tej produkcji przygotowują odcinek specjalny. A Parks and Recreation Special miał swoją premierę 30 kwietnia 2020 roku. Jeżeli natomiast wśród czytelników są widzowie, którzy nigdy nie widzieli tego serialu, a podobają im się produkcje komediowe, to powinni oni nadrobić wszystkie siedem sezonów tego, już można powiedzieć kultowego serialu komediowego.

Udostępnij w social mediach