PARKS AND RECREATION – Sezon 6 – RECENZJA

PARKS AND RECREATION 6 – szósty sezon amerykańskiego serialu komediowego od stacji NBC. Twórcami serialu są Greg Daniels oraz Michael Schur. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – PARKS AND RECREATION 1. Niniejszy artykuł kontynuuje wątki fabularne zawarte w recenzji dotyczącej – PARKS AND RECREATION 5.

GATUNKI : komedia / sitcom / satyra polityczna / mockument
KRAJ PRODUKCJI : USA

Szósty sezon serialu liczy ponownie 22 odcinki. PARKS AND RECREATION 6 był nadawany premierowo na kanale NBC od 26 września 2013 roku do 24 kwietnia 2014 roku.

PARKS AND RECREATION – Sezon 6 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowych odcinkach poprzedniego sezonu Ron Swanson składa radzie miejskiej propozycję cięć budżetowych, które z marszu oburzają Leslie Knope. Ta zamierza przekonać wszystkich, jak potrzebne jest miastu pole do minigolfa. Radny Jamm będzie miał tu decydujący głos, dlatego Leslie przekonuje go do swoich racji, a Ron przekonuje go do likwidacji kosztownego miejsca rekreacji. Decydujący głos radnego Ron wygrywa rozgrywką w minigolfa.

W tym czasie Tom Haverford próbuje rzucić męczącą go dziewczynę Mona-Lisę. Prosi w tej kwestii o pomoc Ann Perkins. Ann wyciąga argument o spłukaniu Toma i udaje jej się przekonać dziewczynę do zerwania z Tomem. Nie trwa to jednak długo i siostra Jeana-Ralphio wraca do niego jak bumerang. W tym samym barze Andy natomiast dowiaduje się, że kumple z jego zespołu wysadzili go z siodła. Założyli nowy band bez jego udziału. Andy jednak udaje, że się tym wielce nie przejął, ponieważ obecnie zajmuje się bardziej wartościową pracą, niż gra w zespole. Chce jednak zakończyć przygodę z muzyką solowym występem w tym samym barze, w którym muzycznie zdradzili go jego dawni kumple. Ostatecznie jednak członkowie zespołu godzą się ze sobą i Andy wraca do składu Myszoszczóra.

W tydzień założyciela Pawnee, Leslie musi się zmierzyć z wnioskiem o jej odwołanie, w związku z opiniami mieszkańców, że obecnie nie mieszka im się w mieście lepiej niż dawniej. Andy w tym czasie odnajduje przypadkowo test ciążowy i wczuwa się w śledztwo mające na celu identyfikację, która z jego znajomych jest w ciąży. Podejrzenia spadają na April, ale ta zapewnia, że nie jest w ciąży, a dostała się właśnie do szkoły weterynaryjnej. Do Toma natomiast zgłasza się prawnik Trevor Nelsson reprezentujący klienta, który chce wykupić jego biznes wynajmu ubrań. Ten ostatecznie się nie zgadza, a to oznacza walkę z jego nową konkurencją.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Śledztwo Andy’ego w sprawie identyfikacji kto jest w ciąży kończy się zaskoczeniem. To nowa partnerka Rona. Po tych wieściach Ron oświadcza się Diane Lewis i obydwoje biorą błyskawiczny ślub. W tym czasie Tom zmaga się ze swoją konkurencją, która otworzyła podobną wypożyczalnię ubrań naprzeciwko jego punktu. Trevor Nelsson nie chce jednak zdradzić jakiego klienta reprezentuje, choć Tom próbuje zgadnąć wymieniając różne znane i bogate osobistości. Leslie natomiast przygotowuje obronę w sprawie swojego odwołania z urzędu radnej. Angażuje do tego wszystkich swoich znajomych, aby podnieść swoją wartość dla miasta. April zgłasza ją więc do nagrody w ramach Międzynarodowej Koalicji Kobiet w Administracji / Samorządach. To kończy się sukcesem i Leslie zostaje laureatką nagrody, a rozdanie nagród nastąpi na gali w Londynie.

Miesiąc później ekipa z ratusza wybiera się do Londynu. Grupa wykorzystuje czas na zwiedzanie miasta. Ron natomiast robi zdjęcia dla swojej ukochanej, które rekompensują jej absencję podczas podróży poślubnej. Jednakże eskapada do Europy tylko pogarsza sytuację Leslie, bo więcej osób chce jej odwołania. Podróż do Londynu ma jednak jasne strony. Benowi udaje się wywalczyć od bogatego lorda fundusze na rozwój programu, który zapoczątkowali w Pawnee. Warunkiem jest tylko zostawienie w Londynie Andy’ego na trzy miesiące, co bardzo martwi April, gdyż to pierwsze ich dłuższe rozstanie. Tom w tym czasie natomiast identyfikuje osobę, która niszczy jego biznes. To doktor Saperstein – lekarz ginekolog Ann, która jest w ciąży z Chrisem i ku rozpaczy Leslie chce z nim wspólnie wyprowadzić się z Pawnee. Przede wszystkim to jednak ojciec Mona-Lisy i Jeana-Ralphio, który mści się za wykorzystanie przez Toma jego dzieci, o których ma złudne wyobrażenie.

PARKS AND RECREATION – Sezon 6 – Recenzja – ANALIZA – część 1

We wrześniu 2013 roku na antenę NBC wraca ze swoim szóstym sezonem zabawny serial komediowy o urzędnikach z fikcyjnego miasta Pawnee. No i możemy powiedzieć, że wiele się dzieje na przestrzeni całego PARKS AND RECREATION 6. Przede wszystkim wiele się dzieje wokół postaci Leslie Knope, nad którą zebrały się czarne chmury za jej działalność polityczną. Mieszkańcy podburzani przez radnego Jamma chcą odwołać Leslie z urzędu radnej miejskiej. Ta tym samym musi się bronić, choć znajduje się na straconej pozycji. Oliwy do ognia dolewa jej autorska inicjatywa ratowania sąsiedniego bankrutującego miasta Eagleton. Leslie wpada bowiem na pomysł przyłączenia Eagleton do Pewnee i miasto to staje dzielnicą Pewnee. Co to oznacza dodatkowo dla tego serialu ? W szóstym sezonie mamy wysyp nowych bohaterów, którzy właśnie głównie pochodzą z miasta Eagleton.

Jeśli jednak chodzi o nowych bohaterów, to nie tylko wszyscy oni pochodzą z Eagleton. Przykładowo pod koniec piątego sezonu poznaliśmy nową dziewczynę Toma. To Mona-Lisa, która jest siostrą jego największego kumpla i często partnera w chybionych interesach: Jeana-Ralphio. Niestety dla Toma nie jest ona odpowiednią partią. Pomijając fakt, że jest nimfomanką, co akurat Tomowi zbytnio nie przeszkadza, to nie jest ona osobą godną zaufania. Dlatego Tom próbuje się jej pozbyć.

Inaczej jednak to wszystko widzi jej ojciec. Nim okazuje się lekarz ginekolog Ann – doktor Saperstein. Ten planuje zemstę na Tomie, by zniszczyć jego biznes. No a finansowo na starcie oczywiście jako lekarz jest na znacznie wyższej pozycji, niż nasz szeregowy urzędnik Tom Haverford. Ta batalia z góry więc wygląda na przegraną Toma. Ten jednak się nie poddaje w marzeniach o własnym biznesie. Nie chce bowiem już dłużej kisić się w miejskim ratuszu, w którym praca nie daje praktycznie żadnych perspektyw na przyszłość.

PARKS AND RECREATION – Sezon 6 – Recenzja – ANALIZA – część 2

OK. a jak już jesteśmy przy doktorze Sapersteinie, to musimy koniecznie wspomnieć o Ann Perkins. Ta w poprzednim sezonie zapragnęła być matką. Odezwała się w niej potrzeba macierzyństwa. Wstępnie planowała jednak dziecko, bez posiadania stałego partnera. Szukała odpowiedniego ojca, który miał być tylko dawcą nasienia. Koniec końców wypadło na Chrisa Traegera. Z nim niegdyś Ann się spotykała, więc strony uzgodniły tradycyjny sposób pozyskania dziecka ;). Finalnie cała ta akcja kończy się ponownym zejściem pary. Ich związek 2.0 ma jednak pewne konsekwencje. Ann postanawia opuścić Panwee, aby budować swoją przyszłość z odcięciem od tego, co się działo przez lata w tym mieście. Ta decyzja najbardziej zabolała Leslie, bo ta nie może się pogodzić z faktem, że jej najlepsza przyjaciółka… nie wróć… jedyna przyjaciółka, przeprowadzi się do innego miasta, a nawet innego stanu.

No i tutaj mały spoiler, bo Ann rzeczywiście wyprowadzi się wraz z Chrisem z Pawnee. Mniej więcej w połowie sezonu mamy więc pewną poważną zmianę w tym serialu. Obsadę bowiem opuszcza postać, która grała od pierwszego odcinka tego serialu. Co ciekawe po tym fakcie twórcy serialu modyfikują nieco czołówkę serialu. Tam zamiast Rashidy Jones i Roba Lowe lądują odtwórcy postaci Donny i Jerry’ego. Właściwie Jim O’Heir i Retta grają stale od drugiej odsłony tego serialu, ale dopiero teraz dołączają faktycznie do samej czołówki. Zmiana ta nie jest wyłącznie symboliczna, bo obie te postacie mają nawet większe role w omawianym sezonie. Jerry oczywiście ponownie staje się obiektem żartów swoich współpracowników z ratusza. W tym sezonie przechrzcili go oni na Larry’ego. Właściwie w rzeczywistości ma on na imię Garry od Geralda. Nikt jednak nigdy nie chciał zwracać się do niego używając jego prawdziwego imienia.

PARKS AND RECREATION – Sezon 6 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Po zaskakującym zakończeniu poprzedniego sezonu i informacji o ciąży Diane Lewis, wydawało się, że jej postać na stałe dołączy do obsady serialu. Tak się jednak nie dzieje i w kolejnych odcinkach jest ona jedynie wspominana słownie. Wróćmy więc w analizie do nowych postaci z Eagleton. Scalenie administracyjne miast powoduje bowiem w PARKS AND RECREATION 6 przyłączenie tamtejszych urzędników do ratusza w Pawnee. Dostajemy nawet cały zabawny odcinek dopasowywania odpowiedników urzędników Departamentu Parków z Pawnee z urzędnikami z miasta Eagleton. Finalnie jednak po tych przygodach na stałe w naszym wydziale ląduje tylko jeden z nich. To Craig Middlebrooks. Jest on dość fachowy w swojej pracy, ale koszmarny we współpracy z innymi urzędnikami. Notorycznie wybucha bowiem gniewem, którego nie potrafi wręcz powstrzymać. Jego postawa budzi nawet strach u wszystkich urzędników miejscowego Departamentu Parków.

Z czasem do wydziału trafia jeszcze młoda Madison. Ponadto poza urzędnikami z Eagleton, pojawiają się postacie z tego miasta, które na drodze politycznej zachodzą mocno Leslie za skórę. Wśród nich jest Kathryn Pinewood oraz Ingrid de Forest – czołowa radna Eagleton. Stąd wiele się dzieje wokół nowych postaci z sąsiedniego Eagleton, które staje się częścią administracyjną miasta Pawnee. Nie zapominajmy jednak, że to komedia. Na tą okazję czeka nas wiele humorystycznych sytuacji związanych z tą przymusową fuzją, a raczej wchłonięciem. Jednak takiego sezonu jeszcze nie było, aby zaserwował on nam tyle całkiem nowych postaci, począwszy od lekarza Sapersteina, a skończywszy na jego prawniku Trevorze Nelssonie, który wstępnie reprezentował go w batalii z Tomem i jego biznesem ubrań na wypożyczenie.

PARKS AND RECREATION – Sezon 6 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

To teraz czas rzucić okiem na warstwę aktorską, aby przekonać się, kto wciela się w te wszystkie nowe postacie. Wspomniany wyżej Trevor Nelsson, to aktorsko Marc Evan Jackson. Przewija się on przez wiele filmów i seriali. Zagrał chociażby Kevina Coznera w serialu „Brooklyn Nine-Nine„. To również Shawn z „The Good Place” i Jeff z „Dead to Me„.

Mona-Lisa, to w rzeczywistości Jenny Slate. Najczęściej gra ona własnym głosem, bo przez lata dubbingowała chociażby postać Harley Quinn w wielu filmach animowanych DC. Serialowo najdłużej związana z „Muppet Babies” i „Big Mouth„. Też oczywiście dubbingowo.

Jej ojca w tym sezonie odgrywa natomiast Henry Winkler. Serialowo długo związany z produkcją komediową „Happy Days„. W czasach bardziej współczesnych to natomiast Gene Cousineau z komediodramatu HBO „Barry„.

Dziennikarz Perd Hapley, który w PARKS AND RECREATION 6 pojawia się częściej niż dotychczasowa gwiazda lokalnych mediów Joan Callamezzo, to aktorsko Jay Jackson. W postać Jessiki Wicks wciela się natomiast Susan Yeagley.

Wybuchowy Craig Middlebrooks, który na stałe trafia do obsady tego serialu, to aktorsko Billy Eichner. Zagrał on między innymi w „American Horror Story: Cult” oraz „American Horror Story: Apocalypse„. Młodą Madison zagrała tutaj natomiast Sydney Endicott.

Radny Bill Dexhart związany najczęściej z aferami seksualnymi, to w rzeczywistości Kevin Symons. W przeszłości wcielił się on w postać Kevina Adamsa w serialu „Darcy’s Wild Life„. To również Norm Marcus w serialu Disney Channel „Best Friends Whenever„.

PARKS AND RECREATION – Sezon 6 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Odpowiednik Rona z Eagleton – Ron Dunn, to aktorsko Sam Elliott. Ostatnimi czasy na złotym ekranie to brat głównego bohatera filmu „A Star Is Born„. Serialowo to natomiast Beau Bennett w „The Ranch” oraz Avery Markham w „Justified„.

Radna Ingrid de Forest, to natomiast w rzeczywistości Kristen Bell. U Michaela Schura wróciła ona do głównej roli w serialu „The Good Place„. Ponadto wystąpiła jako tytułowa „Veronica Mars” i Elle Bishop w serialu „Heroes„. To również narrator w „Gossip Girl” i gwiazda autorskiego show Disney+ Encore!

Wyatt „Burly” Burlison z zespołu Andy’ego Myszoszczór, to aktorsko Andrew Burlinson. Mitch Savner, to natomiast w rzeczywistości Richard Portnow. Aktor ten wystąpił epizodycznie w wielu serialach. Najdłużej na srebrnym ekranie gościł chyba jednak w serialu HBO „The Sopranos„.

W postać Kathryn Pinewood wcieliła się tu Mary Faber. To zawodowa aktorka dubbingowa, która często udziela swojego głosu w różnych serialach animowanych, programach dla dzieci oraz grach video, jak chociażby Elder Scrolls Online. Fizycznie wystąpiła natomiast jeszcze w „Kidding„.

To jeszcze popularni w Pawnee radiowcy z programu Crazy Ira and The Douche. Duet stanowią Howard „The Douche” Tuttleman i Crazy Ira. Tego pierwszego odgrywa w tym serialu Nick Kroll. Dubbinguje on głównie w animacji dla dorosłych „Big Mouth„. Tego drugiego odgrywa Matt Besser. To amerykański satyryk znany z wielu formatów komediowych.

Na koniec jeszcze warto wspomnieć o dziewczynie, w której zakochał się na na zabój Tom Haverford. To młoda lekarka Nadia Stasky. W jej postać wcieliła się w tym sezonie urocza Tatiana Maslany. Jest ona najbardziej znana z serialu „Orphan Black„. To również Alice McKeegan z „Perry Mason” oraz Jennifer Walters w marvelowej produkcji Disney+ „She-Hulk„.

PARKS AND RECREATION – Sezon 6 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Wiele ciekawych sytuacji oraz wiele nowych postaci dostajemy w szóstym sezonie. Mamy tu perypetie polityczne Leslie, której sypie się jak domek z kart jej kariera polityczna. Życie towarzyskie też nie wygląda różowo, skoro jej przyjaciółka opuszcza Pawnee prawdopodobnie na zawsze. Na pożegnanie Ann chce ona jednak spełnić obietnicą daną tej kobiecie sześć lat wcześniej. Ta dotyczyła utworzenia parku w pobliżu jej domu. W miejscu gdzie był przeklęty dół, od którego wszystko się zaczęło. Tak wówczas panie się poznały, choć temat parku nie mógł ruszyć z miejsca. Teraz Leslie stawia tą sprawę jako kwestię honoru. Musi chociaż dopiąć zatwierdzenie budowy parku, nawet jeśli Ann nie zobaczy finalnie prac nad jego tworzeniem.

Tym samym tym lekkim wątkiem cofamy się w przeszłość. No a przecież sprawa parku w pierwszym sezonie była wówczas priorytetem urzędników Departamentu Parków. Tyle się jednak wydarzyło od tego czasu, że temat ten niemal umarł śmiercią naturalną 🙂

Największy żal, że to jednak już przedostatni sezon tego zabawnego serialu. Całość kończy się nam w siódmym sezonie, który finalnie dostał mniej, bo zaledwie 13 odcinków. Warto więc zwrócić uwagę na ten sitcom, jeśli jeszcze nigdy nie widzieliście tego serialu, a produkcje komediowe nie są Wam obce. Dlaczego ? Ponieważ to jedna z najlepszych komedii XXI wieku, a niemal każdy odcinek ogląda się z wielką przyjemnością.

Udostępnij w social mediach