Parks and Recreation – SEZON 5 – Recenzja

Parks and Recreation 5 – piąty sezon amerykańskiego serialu komediowego od stacji NBC. Twórcami serialu są Greg Daniels oraz Michael Schur. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – Parks and Recreation 1. Niniejszy artykuł kontynuuje wątki fabularne zawarte w recenzji dotyczącej – Parks and Recreation 4.

GATUNKI : komedia / sitcom / satyra polityczna / mockument
KRAJ PRODUKCJI : USA

Piąty sezon serialu liczy ponownie 22 odcinki. Parks and Recreation 5 był nadawany premierowo na kanale NBC od 20 września 2012 roku do 2 maja 2013 roku.

Parks and Recreation – SEZON 5 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowych odcinkach poprzedniego sezonu zbliża się finisz kampanii Leslie Knope. Po wiecu wyborczym, ktoś próbował ją rzucić ciastem, ale trafił w pechowego jak zawsze Jerry’ego. Andy po tej akcji bierze się za zwiększenie środków bezpieczeństwa. Leslie natomiast na kolejnych wiecach musi przekonać nowych wyborców, by przeskoczyć w sondażach Bobby’ego Newporta. Wysuwa więc działa uderzające w Newportów, jako trucicieli Pawnee. Zbiega się to akurat z informacją o nagłej śmierci Nicka Newporta.

Po tym nietakcie media nawołują Leslie do zawieszenia kampanii, na znak szacunku dla swojego kontrkandydata, który stracił ojca. Leslie jednak kontynuuje kampanię wyborczą i by uniknąć niewygodnych pytań w tej sprawie udaje się do miejskiego przedszkola. Tam jednak zaskakuje ją pytaniami o Newporta mała dziewczynka. To nadal nie zniechęca Leslie i mimo namowy Ann, nie chce ona złożyć w tej sprawie oficjalnych przeprosin. Chwilę później dochodzi do jeszcze większego nietaktu. Leslie kampanijnym autobusem wjeżdża na uroczystość żałobną Newporta. Ostatecznie więc postanawia przeprosić Bobby’ego i zakończyć kampanię.

Nadchodzi dzień wyborczy. Jennifer Barkley proponuje Benowi poprowadzenie kampanii kongresmana Murraya, starającego się o reelekcję. Przyjmując jej ofertę musiałby wyjechać na pół rok z Pawnee. Tym samym uzgadnia z Leslie, że przedyskutują tą kwestię po obecnych wyborach. W tym czasie April ma poważny problem w pracy. Przypadkowo utraciła wszystkie dane wydziału. Z pomocą na swój sposób rusza jej Andy. Realnie jednak sytuację ratuje Donna, przywracając kopie zapasową.

Wieczór wyborczy natomiast okazuje się bardzo stresujący, bo kontrkandydaci idą łeb w łeb. Wybory wygrywa jednak Bobby Newport 21 głosami. Ben chce ratować sytuację i żąda ponownego przeliczenia głosów. W tym czasie Leslie w podziękowaniu za prowadzenie jej kampanii, namawia Bena, by ten przyjął ofertę pracy w Waszyngtonie. Chwilę później Ann przychodzi z wynikami po ponownym przeliczeniu głosów. Tym razem to Laslie Knope okazuje się wygraną w tym politycznym boju.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Leslie przyjeżdża do Waszyngtonu w odwiedziny do Bena. Razem z Andy’ym, który ma okazję zobaczyć się z własną żoną, którą Ben zaangażował u siebie w charakterze stażystki. Ben jednak ma w tym dniu napięty grafik, ale Leslie chce wykorzystać ten czas, by załatwić dla Pawnee pewne dofinansowanie. W tym czasie w miasteczku organizowany jest coroczny urzędowy grill w jednym z parków w Pawnee. Za organizację odpowiedzialny jest Ron, który zamierza przyrządzić mięso dla swoich pracowników. Zdenerwowany ich niecierpliwością opuszcza jednak imprezę. Na niej parę udają Tom z Ann. Wszystko to przez pijackie zobowiązanie podczas wieczoru wyborczego. Od tego czasu są parą na pokaz, ale Donna szybko ich przejrzała.

W tym czasie Laslie ma powoli dość Waszyngtonu. Nic nie jest tak, jak to sobie wyobrażała podczas tej wizyty. Najbardziej martwi ją jednak fakt związku na odległość z Benem. Andy dodaje jej otuchy i motywuje do działania. Ta więc po powrocie do Pawnee angażuje się w kolejny projekt – przeciwdziałania otyłości wśród młodych ludzi. April natomiast namawia Andy’ego na służbę w policji. Do tego czasu jej mąż musi jednak schudnąć i nabrać formy, a w tym pomaga mu oczywiście Chris.

Parks and Recreation – SEZON 5 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Kiedy pierwszy sezon tego serialu był bardziej satyrą urzędniczą niż polityczną, to czwarty sezon z tą całą kampanią Leslie był już komedią polityczną w pełnym tego słowa znaczeniu. Kampania kończy się wraz z finałem sezonu i Leslie po ponownym podliczeniu głosów zostaje radną Pawnee. To pierwszy poważny krok w jej karierze politycznej. Teraz jako miejska radna na serio może zmieniać swoje kochane Pewnee. Wcześniej jako zwykła urzędniczka ratusza w wielu przypadkach miała uwiązane ręce. Z jednej strony stopował jej zapędy Ron Swanson. Z drugiej strony Rada Miejska Pawnee ograniczała budżetowo realizację jej projektów. Obecnie ma się to wszystko zmienić, bo w Parks and Recreation 5 Leslie Knope już jako radna ma realny wpływ na zmiany zachodzące w jej mieście.

Funkcja radnej miejskiej nie rozwiązuje jednak wszystkich jej problemów. Wszak Leslie nie zasiada w Radzie sama. Na wszelkie jej pomysły zgodę muszą udzielić również pozostali radni. Przynajmniej w zwykłej większości głosów. I tu pojawiają się schody, gdyż w składzie Rady zasiada również cwany stomatolog, który staje się oponentem Leslie. Jeremy Jamm posiada również odpowiednie umiejętności, by przekonać pozostałych radnych do swoich racji, co powoduje często torpedowanie pomysłów nowej na tej scenie Leslie Knope.

Echa zakończonej kampanii Leslie odbijają się również na pozostałych bohaterach tego serialu.April widząc zaangażowanie męża w ochronę kandydatki Knope, sugeruje mu rekrutację do policji. Służba w policji jednak różni się od pracy w ochronie. Stąd Andy musi się odpowiednio do tego przygotować. Finalnie czekają go bowiem testy teoretyczne, a wiemy, że nasz Andy do bystrzaków nie należy. Zanim jednak kandydat do służby w policji Andy Dwyer przystąpi do egzaminu musi się wziąć za siebie fizycznie. W pierwszej kolejności powinien więc podszlifować własną formę. No a kto lepiej go do tego przygotuje, jak nie zawsze zdrowo się odżywiający i preferujący sportowy styl życia Zarządca Miasta Chris Traeger.

Parks and Recreation – SEZON 5 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Echa kampanii odbijają się również mocno na Benie Wyacie. Leslie docenia jego wkład w jej kampanię, a specjalistka w tej materii – Jennifer Barkley uważa, że swoje umiejętności w marketingu politycznym powinien od wykorzystać na szerszą skalę, niż wyłącznie w takiej dziurze jak Pawnee. Tym samym Ben Wyatt ląduje w stolicy gdzie pomaga osiągnąć reelekcję kongresmanowi Murray’owi. To istny robot, który aktywuje się jedynie podczas aktywności publicznej. Ktoś jednak musi go programować do działania i od tego właśnie jest Ben i ludzie z biura kongresmana. No a ci to w większości synowie znanych polityków, których ciężko przymusić do uczynnej pracy. Ben jednak nie jest w tej sprawie osamotniony. Na asystentkę wybiera sobie April, która pomaga mu utemperować niepokornych pracowników biura kongresmana Murray’a.

Delegacja Bena do Waszyngtonu niesie jednak ryzyko zachwiania fundamentem jego związku z Leslie. Nowych związków jak ognia unika natomiast Ann Perkins. Ku zaskoczeniu swojej przyjaciółki oświadcza nawet w pewnym momencie, że umawia się sama ze sobą. Po czasie jednak pewne instynkty sięgają nawet Ann, co ma swój wydźwięk pod koniec tego sezonu.

Parks and Recreation 5 poza wielką polityką nie zapomina również o naszych pozostałych urzędnikach z Pawnee. Tom Haverford po nieudanym biznesie z Jean-Ralphio wcale jednak się nie poddaje. Stąd wymyśla nowe pomysły na biznes, które mają mu pomóc wyrwać się ze słabo opłacanego stanowiska w budżetówce. Te nigdy natomiast nie przeszkadzało Ronowi. Baa, ten nawet odmawia możliwości awansu, gdyż uważa, że obecne stanowisko kierownicze w Departamencie Parków najlepiej mu pasuje i odpowiada. Nowy sezon przynosi jednak pewne zmiany w jego życiu osobistym. Kiedy sytuacja zmusza zakasać rękawy, Ron idzie w teren i pomaga pewnej mieszkance Pawnee. Od tej chwili dzieciata Diane ma pewien wpływ na postępowanie Rona, co kształtuje nowe elementy w jego trudnym i specyficznym charakterze i sposobie bycia.

Parks and Recreation – SEZON 5 – Recenzja – O AKTORACH

Jeśli jesteśmy już przy Diane Lewis, to warto przyjrzeć się tej nowej postaci od strony aktorskiej. W jej postać wciela się nowozelandzka aktorka Lucy Lawless. Ona w przeszłości zasłynęła rolą Xeny w popularnym również mocno w naszym kraju serialu „Xena the Warrior Princess„. Później aktorka ta zagrała w takich serialach jak nowa wersja „Battlestar Galactica„, „Salem” czy „Ash vs Evil Dead„. Serialowo to również Lucretia w „Spartacus: Gods of the Arena” oraz „Spartakus: Krew i piach„. Epizodycznie również przewinęła się przez drugi sezon marvelowego „Agents of S.H.I.E.L.D.”.

Jej córka Ivy Lewis, to w rzeczywistości Rylan Lee. Epizodycznie miała ona wcześniej okazję wystąpić w serialu „Victorious” (z polskim tytułem Victoria znaczy zwycięstwo). Druga córka Zoe Lewis, to natomiast w rzeczywistości Sadie Salazar.

Żona Jerry’ego Gayle Gergich, to w rzeczywistości Christie Brinkley. Gretel, to natomiast aktorsko Sara Van Horn. Jej trafiały się praktycznie wyłącznie role epizodyczne, jak ostatnimi czasy w drugim sezonie komiksowego „Runaways„.

W rolę radnego Howsera wciela się natomiast Yvans Jourdain. Aktor wcześniej przewinął się przez takie seriale, jak „Jericho„, czy „Masters of Sex„.

Brandi, to aktorsko Mara Marini, natomiast wyróżniający się wyglądem mieszkaniec Pawnee Herman Lerpiss, to w rzeczywistości Richard Burch.

Ellis z biura kongresmana, którego temperuje April, to aktorsko Pete Ploszek. Ostatnimi czasy pojawił się ona na ekranie w filmie „Captain Marvel„. Serialowo to głównie Garrett Douglas w „Teen Wolf„. Najstarszy radny miejski Milton, często przysypiający na posiedzeniach Rady 🙂 to natomiast aktorsko James Greene.

Brett to aktorsko Colton Dunn. Z komediami od NBC mu po drodze, bo ostatnimi czasy wcielał się w Garretta w serialu „Superstore„.

Główną obsadę piątego sezonu uzupełnia natomiast najbardziej uciążliwy dla Leslie radny Jamm. W tej roli wystąpił komik, scenarzysta, reżyser i producent Jon Glaser. Najbardziej jest on znany ze swojej pracy przy skeczach do programu Late Night with Conan O’Brien. Ponadto wystąpił w głównej roli w swoim autorskim serialu „Jon Glaser Loves Gear„. To również Jon z „Delocated” oraz Laird Schlesinger w serialu „Girls„.

Parks and Recreation – SEZON 5 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Dużo dzisiaj było o warstwie fabularnej Parks and Recreation 5. Jakie jednak nowe elementy zastają nas w nowym sezonie tego sitcomu ? Z całą pewnością zmienia w tym sezonie rola Leslie. Z urzędniczki z często uwiązanymi rękoma, staje się pełną gębą radną, mającą tym samym spore możliwości decyzyjne. Dużą ewolucję przechodzi również Andy Dwyer. Z obiboka staje się etapowo osobą odpowiedzialną próbującą nowych zawodów przydatnych dla społeczeństwa. Pozostałe elementy serialu pozostają natomiast nadal bez zmian. To ciągle zabawna komedia, która jednym razem serwuje nam symulację wydarzeń kryzysowych, którym muszą zaradzić administrujący miastem Pawnee, a innym razem serwuje nam zabawne pożegnanie Jerry’ego przechodzącego na emeryturę.

Przezabawnym twórcom tego serialu nigdy nie brakuje nowych pomysłów. Stąd mamy wiele zabawnych scenariuszy umilający nam czas w poszczególnych epizodach również piątego sezonu. Warto przy tej okazji wspomnieć, że Parks and Recreation 5 gości na ekranie Joe Biden. To ówczesny wiceprezydent oraz idol polityczny Leslie Knope. Po latach wiemy, że został on również kolejnym prezydentem Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Ponadto od tego sezonu epizodycznie na ekranie pojawiają się również inni znani amerykańscy politycy. Chociażby w pierwszym odcinku podczas wizyty Leslie w Waszyngtonie, gościnnie pojawia się nam były kandydat na prezydenta John McCain. No ale właśnie takie uroki tego serialu teraz, gdyż Leslie stawia pierwsze poważne kroki na arenie politycznej. Stąd taka a nie inna gościnna obsada tego serialu.

Udostępnij w social mediach