Parks and Recreation – SEZON 3 – Recenzja

Parks and Recreation 3 – trzeci sezon amerykańskiego serialu komediowego stacji NBC, zrealizowanego w formie satyry polityczno-urzędniczej. Jego twórcami są Greg Daniels oraz Michael Schur. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – Parks and Recreation 1. Niniejszy artykuł kontynuuje wątki fabularne zawarte w recenzji dotyczącej – Parks and Recreation 2.

GATUNKI : komedia / sitcom / satyra polityczna mockument
KRAJ PRODUKCJI : USA

Trzeci sezon serialu liczy 16 odcinków. Parks and Recreation 3 był nadawany premierowo na kanale NBC od 20 stycznia 2011 roku do 19 maja 2011 roku.

Parks and Recreation – SEZON 3 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowych odcinkach poprzedniego sezonu April kończy 21 lat, a Tom z tej okazji organizuje mega imprezę. Zbiega się to w czasie przyjazdu do Pawnee audytorów stanowych wysłanych przez gubernatora. Chris i Ben z początku prezentują się na bardzo miłych audytorów, ale pozory szybko pryskają jak bańka mydlana. Leslie ma Bena za dupka, bo chce wyrzucić 50% załogi wydziału, Ben jednak tłumaczy, że cięciom budżetowym winne jest miasto. Przy wspólnym piwie zakopują jednak topór wojenny.

Następnego dnia skończyło się bycie miłym względem siebie, bo audytorzy postanowili zawiesić władze miasta, a co za tym idzie Departament Parków poszedł na jakiś czas w odstawkę, a parki zostały zamknięte dla mieszkańców Pawnee. Tym samym wszyscy pracownicy stracili pracę, a Mark Brendanawicz wykorzystał tą okazję do ostatecznego opuszczenia budżetówki i przeniesienia się do sektora prywatnego. Jedynie z całej tej sytuacji najbardziej zadowolony jest Ron Swanson, który od dawna uważał, że miasto marnuje pieniądze podatników.

Impreza urodzinowa April też kończy się klapą. April czuje się urażona widząc jak Andy rozmawia z Ann. Dla nie jej to jasny znak, że Andy coś dalej czuje do Ann, więc ich wspólny związek nie ma sensu. Później oliwy do ognia dolewa jeszcze wspólny pocałunek Andy’ego i Ann. Jedynie Tom po imprezie może czuć się zadowolony. Generalnie skończyła się ona dla niego także bardzo źle, ale następnego dnia płacąc rachunki za organizację imprezy poznał uroczą barmankę Lucy, która zgodziła się z nim umówić.

Audytorzy w tym czasie zbierają szefów różnych wydziałów miejskiego ratusza. Omawiają cięcia budżetowe i drogę wyjścia z bankructwa. Niestety pierwszą ofiarą redukcji etatów ma być Leslie Knope. Ta w tym czasie nie daje za wygraną i organizuje odwołany dziecięcy koncert na jednej z prywatnych działek. Ron natomiast, mimo że zadowolony z cięć budżetowych, to wstawia się mocno za Leslie, stawiając ją za wzór urzędnika miejskiego. Ostatecznie deleguje ją do komisji cięć budżetowych.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Mijają wakacje. Po trzech miesiącach zawieszenia wydziały ratusza wracają ponownie do swojej działalności na rzecz miasta. Leslie zwołuje całą grupę i razem przybywają na stare śmieci. Nie jest jednak tak różowo, jakby chcieli, by to wyglądało. Audytorzy zostają na miejscu. Chris przyjmuje funkcję dostarczania jedynie dobrych wiadomości, a Benowi pozostaje przekazywanie tych złych wiadomości. Pierwszą złą wiadomością jest, że wydział po reaktywacji będzie chwilowo zajmował się tylko jedną kwestią – konserwacją parków i terenów rekreacyjno-sportowych. Leslie od samego początku przyjmuje strategię wydębienia dodatkowych środków dla ich wydziału. Nawet kosztem życia prywatnego Ann, która zaczęła umawiać się z audytorem Chrisem.

Z wakacji do Pawnee wraca też April Ludgate. Cieszy to bardzo Andy’ego, który wciąż liczy na związek z dziewczyną, ale okazuje się, że z Wenezueli przywiozła sobie ona nowego chłopaka. Andy za namową Leslie nie daje jednak za wygraną i postanawia powalczyć o dziewczynę. Sama Leslie natomiast stawia wszystko na jedną kartę i proponuje audytorom reaktywację dożynek. Koszty zwrócić się mają z zakupionych biletów. Jeśli to nie nastąpi, to ich wydział może pójść do całkowitej kasacji.

Parks and Recreation – SEZON 3 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Powrót do klasyki seriali komediowych, a co za tym idzie kolejna odsłona opowieści o urzędnikach miejskich z Pawnee. Parks and Recreation 3, a właściwie przełom sezonów, wprowadza do serialu spore zmiany. Wszystko zaczyna się od zawieszenia samorządu i zamrożenia poszczególnych wydziałów miejskiego ratusza. Do Pawnee przybywają audytorzy, którzy od razu zbierają „śmiertelne” żniwo. Z czasem urzędnikom udaje się uciec spod topora, ale ich sytuacja zawodowa pozostaje wciąż niepewna.

Największą nowością w Parks and Recreation 3 (a właściwie z końca poprzedniego sezonu) jest właśnie dwójka przyjezdnych z Indianapolis audytorów. Z czasem otrzymują oni nowe funkcje, więc na stałe dołączają do ekipy serialu. Pierwszy z nich to Chris Traeger. Jest on osobą decyzyjną, choć nie lubi oficjalnie przekazywać innym złych wiadomości. Do tego wykorzystuje swojego wspólnika i podwładnego Bena Wyatta. Chris preferuje zdrowy tryb życia i tym stara się zarażać wszystkich wokół siebie. Zdrowe jedzenie to dla niego podstawa funkcjonowania. Do tego sport i rekreacja na stałe towarzyszą mu każdego dnia spędzonego w Pawnee, czy Indianapolis. Dzięki temu chce dożyć rekordowych jak na człowieka lat, a konsekwentne działanie zdrowotne mu w tym z założenia bardzo pomaga.

Drugi przyjezdny audytor to Ben Wyatt. Chcąc nie chcąc, z naciskiem na nie chcąc przyjął on rolę administracyjnej kosy. Jest nie tylko wyznaczonym przez Chrisa posłańcem złych wiadomości, ale ekonomicznym tyranem, który z początku według Leslie, chce tylko pogrążyć to miasto w otchłani. Na nic tłumaczenie Bena, że wykonuje on jedynie swoją pracę. Dla urzędników z Departamentu Parków szybko staje się on odpowiedzialny za stan w jakim się znaleźli. Ben jednak próbuje udowodnić, że zawieszenie samorządu ma jedynie ustrzec miasto przed bankructwem. Sam zna ten temat z autopsji, bo niegdyś został wybrany na najmłodszego burmistrza w kraju i szybko pogrążył finansowo swoje miasto. Dlatego Ben chce jak najlepiej dla Pawnee i bierze się za realizację planu naprawczego. Leslie wpada na pomysł jak odbić Pawnee od finansowego dna i proponuje reaktywacje dożynek, które niegdyś podobno były tu mocno popularne.

Parks and Recreation – SEZON 3 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Zawieszenie lokalnego samorządu i zawieszenie pracy wydziałów ratusza to tragiczne wydarzenie dla wszystkich jego pracowników. No OK. prawie dla wszystkich, bo jedyną osobą, która jest mocno zadowolona z tego stanu rzeczy jest Ron Swanson. Nareszcie spełnia się jego sen o zaprzestaniu marnowania pieniędzy obywateli. Ron od zawsze wyznaje zasadę, że wszelkie inwestycje, którymi zajmuje się wydział jemu podległy, nie powinny być finansowane ze środków publicznych.

Generalnie Ron Swanson wymiata w tym sezonie. Odcinki, w których gra główne skrzypce, zazwyczaj są najzabawniejsze. Właściwie to wymiata on przez cały serial, a jego specyficzne poczucie humoru, to wisienka na torcie naszej urzędniczej grupy z Parks and Recreation 3. Jednym razem Ron jara się jak mały dzieciak z okazji wyjazdu do Indianapolis i zakosztowania specjalnie wypiekanego na grillu hamburgera wołowego z lokalu, którego rzewnie wspomina ze swoich lat młodości. Innym razem idzie o zakład z Chrisem, że jego tradycyjne hamburgery wołowe wygrają bitwę smaków z eksperymentalnymi zdrowotnymi hamburgerami Chrisa. Odcinki z większą rolą Rona to beczka śmiechu z jednym wyjątkiem – epizodycznymi występami jego byłej żony Tammy. Te jedynie są akurat bardziej żałosne niż śmieszne.

Jak w każdym sezonie, tak i w Parks and Recreation 3 trafiają się odcinkowo istne zabawne perełki, które nie tylko dotyczą Rona i jego specyficznego sposobu bycia. Z jednej strony mamy konkurs na projekt najładniejszego muralu, który ma zastąpić kontrowersyjny wizerunek z korytarza ratusza. Innym razem Leslie organizuje debatę publiczną w temacie, co ma się znaleźć w przygotowywanej kapsule czasu. (red. gdy pierwszy raz oglądałem ten serial to dzięki niemu zrozumiałem, czym są tak naprawdę te ważne w amerykańskiej tradycji Time Capsule).

Parks and Recreation – SEZON 3 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Parks and Recreation 3 rozwija także wiele wątków zapoczątkowanych w poprzedniej odsłonie serialu. Pierwszy z nich dotyczy relacji Andy’ego i April. Andy z czasem pogodził się z tym, że już nigdy nie będzie miał okazji wrócić do Ann Perkins. Jeśli jednak dobrze odczytuje znaki (choć sam Andy nie jest tego pewien), to bardzo zainteresowana nim jest młoda asystentka Rona – April Ludgate. Dzięki Leslie i załatwionej mu przez nią pracy pucybuta, Andy może być stale blisko April, a co za tym idzie może zacieśniać ich wspólne relacje. Choć te bywają burzliwe, bo April też jest dość specyficzną osobą. Wcześniej bowiem była w związku z parą gejów (red. od taki quasi-trójkąt… bardziej emocjonalny, więc bez skojarzeń). Teraz również nie łatwo Andy’emu zrozumieć, czego dziewczyna od niego oczekuje. Jednak amatorski rockman powoli czuje się pewny, że warto powalczyć o jej względy.

Wątków uczuciowych w Parks and Recreation 3 jest więcej. Dla Ann Perkins nadarza się okazja na nowy związek. Do miasta przybywa Chris Traeger, który wydaje się facetem w jej typie, a że często bywa w ratuszu z uwagi na przyjaźń z Leslie, to bierze pod uwagę związek z Chrisem. Swojego szczęścia w miłości szuka też Tom Haverford. Po zakończeniu fikcyjnego ślubu z Wendy, który był zawarty jedynie dla zielonej karty, Tom przypadkowo umawia się na randkę z barmanką Lucy. Warto też na koniec w tym temacie wspomnieć o dziwnych relacjach Leslie i Bena. Ich znajomość rozpoczyna się od nienawiści jaką Leslie kieruje w stronę przybyłego do miasta Bena. Z czasem zaczyna poznawać go bliżej i od strony bardziej ludzkiej niż typowo zawodowo urzędniczej. Tym samym ich znajomość przechodzi różne etapy i ma swoją kulminację pod koniec tego sezonu.

Parks and Recreation – SEZON 3 – Recenzja – O AKTORACH

To jeszcze krótki rzut okiem na warstwę aktorską dotyczącą nowych postaci, które pojawiły się w Parks and Recreation 3. Ben Wyatt, to aktorsko Amerykanin Adam Scott. Filmowo zaczynał od drobnych ról, jak chociażby w „Star Trek: First Contact„. Serialowo z początku przewinął się przez „Six Feet Under” i „Party of Five” (znanego w Polsce jako Ich pięcioro). Rola Bena była dla niego najpoważniejszą rolą w dotychczasowej karierze. Później trafił do innej produkcji Michaela Schura, a mianowicie „The Good Place„. Tam wcielił się w demona Trevora. Inni widzowie znają go też z roli Eda Mackenzie w „Big Little Lies„.

Nowa dziewczyna Toma – Lucy, to aktorsko Natalie Morales. Amerykanka ostatnio udziela swojego głosu w animowanym serialu „Harley Quinn”. Fizycznie zagrała Anne Garcię w „Santa Clarita Diet” oraz Lauren Cruz w „White Collar„. Epizodycznie wystąpiła w „The Newsroom„, „Grace and Frankie„, czy „Room 104„. Została też zaangażowana do roli w serialu „Dead to Me„.

Jak jesteśmy przy rolach kobiecych, to czas również na byłą żonę Rona – Tammy. W tej roli wystąpiła Megan Mullally. Ją serialomaniacy najbardziej znają z postaci Karen Walker w „Will & Grace„. Ponadto aktorka przewinęła się przez wiele niszowych seriali komediowych, a w roli nie-komediowej wystąpiła w antologii „Dimension 404„.

Lindsay Carlisle Shay – urzędniczka miejska z sąsiedniego miasta i była przyjaciółka Leslie, to aktorsko Parker Posey. Serialowo to między innymi Vanessa Gold w „The Good Wife„. Znacznie poważniejszą rolę dr Smith dostała natomiast w nowej wersji „Lost in Space„.

No i na koniec dzisiaj Chris Traeger. W tą rolę wcielił się aktor, reżyser i producent filmowy Rob Lowe. Serialowo w przeszłości był głównie kojarzony z postacią Sama Seaborna w „The West Wing„. To również Robert McCallister w „Brothers & Sisters„. W ostatnich latach zagrał między innymi w „The Orville” oraz jako Ethan Willis w serialu „Code Black„.

Parks and Recreation – SEZON 3 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Parks and Recreation 3 to przede wszystkim powiew zmian, jakie idą za wprowadzeniem dwóch nowych postaci do tego serialu. Od teraz na stałe wpisują się w ekipę głównych bohaterów tej komediowej produkcji, z której wypadł nasz miejski urbanista Mark Brendanawicz. Patrząc na całą resztę, jak zawsze błyszczy Leslie ze swoimi pomysłami. Te przeważnie dotyczą miasta oraz jej najbliższego otoczenia. Ron Swanson jest w formie i nie zawodzi swoim specyficznym podejściem do wielu spraw w życiu, jak i w swojej pracy. Szalony Andy kolejny raz daje czadu, ale teraz jego wysiłki skierowane są w stronę April. Twórcy serialu nie zapomnieli też o Tomie, Ann, Donnie i Jerrym. Ten ostatni ma nawet jeden epizod poświęcony wyjątkowemu dziełu artystycznemu.

Udostępnij w social mediach