Parks and Recreation – SEZON 2 – Recenzja

Parks and Recreation 2 – drugi sezon amerykańskiego serialu komediowego stacji NBC, zrealizowanego w formie satyry politycznej. Jego twórcami są Greg Daniels oraz Michael Schur. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – Parks and Recreation 1.

GATUNKI : komedia / sitcom / satyra polityczna / mockument
KRAJ PRODUKCJI : USA

Drugi sezon serialu liczy 24 odcinki. Parks and Recreation 2 był nadawany premierowo na kanale NBC od 17 września 2009 roku do 20 maja 2010 roku.

Parks and Recreation – SEZON 2 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

W finale poprzedniego sezonu Andy’emu nareszcie ściągnięto gips, który nosił przez cały czas po nieszczęśliwym wypadku przed domem. To właśnie jego uraz spowodowany wpadką do przeraźliwego dołu rozpoczął całą machinę administracyjną zmieniającą ten teren w przyszły park. Leslie postanowiła uczcić ściągnięcie gipsu, który stał się symbolem przemian, jakie mają niebawem nastąpić. Jak się później okazało Andy oszukał Ann, bo gips w rzeczywistości miał ściągnięty dwa tygodnie wcześniej. Wolał jednak odczekać jeszcze ten czas, bo wygodnie mu było, gdy jego dziewczyna mu usługiwała. Dla Ann to zbyt wiele, więc wyładowuje na nim swoje oburzenie wyrzucając go ze swojego domu. Z tego samego domu, przed którym powstał wielki dół i do którego właśnie wpadł po pijaku Mark Brendanawicz.

Na szczęście dla Marka, wypadek okazał się niegroźny i już na trzeźwo mógł ponownie wrócić do pracy. Podobnie Leslie, która urzędowo odnosi kolejne sukcesy. Tym razem przypadkowo staje się bohaterką klubu gejowskiego. Wszystko przez to, że publicznie udzieliła symbolicznego ślubu pingwinim samcom. Leslie jednak nie wie, że to co dla jednych było powodem do radości, dla innych stało się powodem do frustracji. Marcia Langman ze stowarzyszenia na rzecz obrony instytucji rodziny zmusza Leslie do odejścia z pracy. Zaprasza ją tym samym do programu na żywo Pawnee Today, aby ją publicznie potępić za sprawę z pingwinami. Leslie nie ma zamiaru jednak za nic przepraszać i uważa, że ślub pingwinów był miłą imprezą promującą miejskie zoo.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

W międzyczasie Andy próbuje wrócić do łask Ann Perkins. Zapewnia swoją już byłą dziewczynę, że nadal ją kocha i właśnie znalazł dla siebie normalną pracę. Ta jednak jest nieugięta po zerwaniu i odprawia Andy’ego z kwitkiem. Jak się okazuje Andy jedynie czyha na jej dom, bo sam na chwilę obecną jest zmuszony mieszkać w namiocie, rozbitym na dnie znanego już wszystkim dołu. Chwilę później Ann postanawia umówić się na randkę z urbanistą Markiem, który od czasu jej zerwania z Andy’ym ma na nią sporą ochotę. Wcześniej jedynie woli się upewnić, czy Leslie nie ma nic przeciwko tej randce, znając jej stosunek do Marka. Dla Andy’ego nowy romans Ann to poważny cios, ale nie ma on zamiaru się poddawać w walce o względy swojej ukochanej. Wszystko w imię miłości… a raczej szansy na zamienienie namiotu na pokaźną chałupę nad dołem.

Parks and Recreation – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Po sukcesie pierwszej odsłony, NBC zamawia znacznie dłuższy odcinkowo Parks and Recreation 2. Serial, który bawi do łez, a pomysłów ma tak wiele, że wystarczy ich spokojnie na kolejne sezony. Na przełomie sezonów dochodzi do kilku zwrotów fabularnych. Pierwszy z nich dotyczy związku Ann Perkins z amatorskim piosenkarzem Andy’ym Dwyerem. Ann uświadamia sobie, że przez cały czas była wykorzystywana przez lesera, który żeruje na jej uprzejmości i dobrym sercu. Andy ląduje z hukiem… no właśnie gdzie ? W dobrze nam znanym dole. Tym razem świadomie, bo rozbija tam nawet namiot, do którego dosłownie się przeprowadza. Jest to tak absurdalna sytuacja, że wręcz zabawna.

Z czasem ekipa urzędników z Departamentu Parków w Pawnee lituje się nad Andy’ym i załatwia mu normalną pracę zarobkową. W ten sposób Andy nadal może hobbystycznie udzielać się wraz ze swoim zespołem rockowym, a zawodowo spełniać się w rolach społecznych, by ostatecznie zagościć na stałe na korytarzu Wydziału ds. Parks and Recreation.

Parks and Recreation – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Kolejny wątek, który przewija się przez cały Parks and Recreation 2 jest konsekwencją rozstania Ann z Andy’m. Teraz miejska pielęgniarka zaczyna spotykać się z Markiem Brendanawiczem. Początkowo niechętnie, bo wie, że Mark to typ faceta, który spotyka się z kobietami wyłącznie na jedną noc. Mark jednak próbuje udowodnić Ann, że całkowicie nie jest tą osobą, za którą go większość uważa. I rzeczywiście przy Ann przechodzi pewną metamorfozę. A wszystko pod okiem Leslie Knope, która początkowo ma problem z tym związkiem, ale zdążyła się mocno zaprzyjaźnić z Ann, od której inicjatywy rozpoczęła urzędową ofensywę utworzenia nowego parku, w miejsce feralnego dołu.

Parks and Recreation 2 bardziej rozwija pozostałe postacie tego serialu. W tym sezonie dowiadujemy się więcej o Tomie Haverfordzie i jego życiu poza Departamentem Parków. Ożenił się on niegdyś z Wendy dla zielonej karty. I wbrew temu co można było pomyśleć patrząc na jego wygląd, to karta wcale nie była dla niego, a właśnie dla jego kanadyjskiej fikcyjnej żony. Nowych barw dostaje także szef wydziału – Ron Swanson. Posiada on podwójną tożsamość, bo poza szefowaniem urzędniczym w Departamencie Parków, jest też znanym i cenionym muzykiem. Drugą tożsamość trzyma jednak w tajemnicy i nie chce, by ktokolwiek z wydziału dowiedział się jego działalności na boku.

Parks and Recreation – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Szerzej poznajemy również April Lundgate. Ją także czekają zmiany w Parks and Recreation 2. Zamienia ona staż na posadę i zostaje osobistą asystentką Rona Swansona. Dla Rona najważniejsza jest jedna jej funkcja. April ma zadbać o to, aby Ron nie musiał się spotykać z roszczeniowymi mieszkańcami Pawnee. Z tym tematem wiąże się zabawny odcinek, dotyczący przełożonych / odroczonych spotkań. Ponadto April pracując w wydziale łapie dobry kontakt z Andy’ym, który przy niej powoli zapomina o utracie Ann.

Drugi sezon przybliża bardziej widzom pozostałych pracowników wydziału, którzy dotychczas jedynie migawkowo pojawili się w tej produkcji, Ekipę wydziału uzupełnia Donna oraz wiecznie pechowy Jerry. Ten drugi stał się swoistym celem dla swoich współpracowników, którzy lubią mu od czasu do czasu podokuczać. Jerry to taka ofiara losu, która jest łatwym kąskiem dla innych prześmiewców i dowcipnisiów. Sam Jerry już do tego nawet przywykł, ale chce jedynie odbębnić zawodowo te ostatnie lata przed przejściem na emeryturę.

Parks and Recreation – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 4

W Parks and Recreation 2 poznajemy także wiele innych pobocznych postaci, zaczynając od pewnego policjanta, który zaczyna podrywać Leslie Knope. Los ich złączył podczas przypadkowej interwencji, choć w tym serialu przypadkowe sytuacje otwierają drogę do większych wątków fabularnych. A ich nigdy nie brakuje, bo twórcy serialu sypią świetnymi pomysłami jak z rękawa. W Parks and Recreation 2 nie brakuje niezależnych od wątków przewodnich epizodów, a każdy z nich dostarcza widzom sporą dawkę humoru. Raz ekipa zbiera pieniądze na rzecz diabetyków, robiąc telewizyjne show, na której gwiazdą ma być dawny znany koszykarz NBA – Detlef Schrempf. Innym razem urzędnicy wspólnie przygotowują projekt nowego muralu oraz walczą z parkowym wandalem, który wiecznie gra im na nosie. Niemal wszystkie odcinki trzymają natomiast wysoki poziom, co wpływa na pomyślny obraz całej produkcji.

Parks and Recreation – SEZON 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

Czas rzucić okiem na nowe postacie (i te szerzej rozwijane), jak wyglądają od strony aktorskiej. Donna Meagle, to aktorsko Retta, a właściwie Marietta Sangai Sirleaf. To głównie artystka stand-upowa. Serialowo dodatkowo dała się też poznać przez postać Ruby Hill w serialu „Good Girls„.

Jerry Gergich, to natomiast w rzeczywistości Jim O’Heir. Aktor raczej przewija się przez seriale wyłącznie w rolach epizodycznych. Podczas swojej kariery przewinął się przez takie produkcje, jak: „Star Trek: Voyager„, „Parenthood„, „The Mentalist„, czy „Brooklyn Nine-Nine„.

Wendy z wątku Toma Haverforda, to aktorsko Jama Williamson. Ją miłośnicy seriali Michaela Schura mogą kojarzyć z innej jego produkcji „The Good Place„. Epizodycznie natomiast przewinęła się przez „Mad Men„, czy chociażby „Weeds„.

Prowadząca program Pawnee Today, Joan Callamezzo, to aktorsko Mo Collins. Aktorka ostatnio występuje w postapokaliptycznym „Fear the Walking Dead„. Jean-Ralphio Saperstein, to natomiast w rzeczywistości Ben Schwartz. To aktor i dubbingowiec. W przeszłości wcielił się w postać Billa Hoyta w „Undercovers„. Swojego głosu udziela natomiast w nowych odcinkach „DuckTales„, czy chociażby w „BoJack Horseman„.

Prawnik Justin Anderson, to aktorsko Justin Theroux, znany chociażby z roli Kevina Garvey’a w „The Leftovers„. Serialowo to również James K. Mantleray w „Maniac” i Joe w „Six Feet Under„.

Coś na wzór naczelnika, czy dyrektora generalnego w polskich urzędach – Paul Iaresco, to aktorsko Phil Reeves. Zagrał on chociażby ostatnio Henriego Georginę w „Black Monday„. Natomiast policjant Dave Sanderson z wątku romantycznego z Leslie, to w rzeczywistości Louis C.K.  Zawodowo to komik stand-upowiec.

Parks and Recreation – SEZON 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Czas jeszcze na parę gejów z trójkąta otwartego April. Ben, to aktorsko Josh Duvendeck. Aktor raczej przewija się serialowo jedynie w rolach epizodycznych. Wystąpił między innymi w serialu „Teen Wolf„, czy „Bones„. Jego serialowy partner Derek, to natomiast w rzeczywistości Blake Lee.

Radny Bill Dexhart, to aktorsko Kevin Symons. Aktor przewinął się przez takie seriale, jak „Transparent„, „This Is Us„, czy „Veronica Mars„.

To jeszcze na koniec dzisiaj dziennikarka Shauna Malwae-Tweep, którą już widzieliśmy w pierwszym sezonie. W tej roli Alison Becker. Aktorka zaliczyła drobne role w serialach „Law & Order: Special Victims Unit” i „Law & Order: Criminal Intent„, czy drugim sezonie serialu „Lucifer„.

Parks and Recreation – SEZON 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Parks and Recreation 2 serwuje widzom kolejną dawkę dobrego humoru. Już tym razem w znacznie większej ilości, bo sezonie rozpisanym na 24 odcinki. Z uwagi na sitcomowy charakter mamy często odcinki ukazujące oderwane od wątków przewodnich historie. Sam wątek pierwotny odchodzi nawet na dalszy plan, ponieważ budowa parku grzęźnie w machinie biurokratycznej fikcyjnego miasteczka Pawnee. Jednak dzięki tej inicjatywie urzędnicy wydziału zajmującego się parkami i placami zabaw mogli poznać bliżej Ann i Andy’ego. Ci w ramach wdzięczności na stałe wpisali się krajobraz ich działalności, stając się niemal ławką rezerwową Departamentu Parków, gotową do działań w kryzysowych sytuacjach. A ich jest wiele, choć wszystko przedstawiane jest tu na wesoło.

Udostępnij w social mediach