Parks and Recreation – SEZON 1 – Recenzja

Parks and Recreation – amerykański serial komediowy stacji NBC, zrealizowany w formie satyry politycznej. Jego twórcami są Greg Daniels oraz Michael Schur. Za produkcję serialu odpowiada Deedle-Dee Productions (studio produkcyjne Grega Danielsa), Fremulon (studio produkcyjne Michaela Schura), 3 Arts Entertainment (studio produkcyjne Erwina Stoffa) oraz Universal Media Studios (NBCUniversal -> Comcast).

GATUNKI : komedia / sitcom / satyra polityczna / mockument
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon serialu Parks and Recreation liczy 6 odcinków. Był on nadawany premierowo na kanale NBC od 4 kwietnia 2009 roku do 14 maja 2009 roku.

Parks and Recreation – SEZON 1 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o grupie urzędników Departamentu Parków w Pawnee w Stanie Indiana. Zajmują się oni nadzorem, kontrolą i rewitalizacją istniejących w mieście parków i placów zabaw, a także budową nowych terenów rekreacyjnych w Pewnee oraz prowadzeniem licznych projektów społecznych.

Pewnego roboczego dnia, Leslie Knope – urzędniczka średniego szczebla, organizuje spotkanie z mieszkańcami Pawnee. Podczas spotkania poruszane są różne drobne problemy mieszkańców. Trafia się jednak jeden poważniejszy temat, który zgłasza oficjalnie Ann Perkins. Przed jej domem jest ogromny i niebezpieczny dół. Ostatnio wpadł do niego jej chłopak, z którym wspólnie mieszka. W wyniku tego wypadku złamał on swoje nogi. Leslie publicznie zobowiązuje się przed Ann, że zajmie się tą sprawą.

Następnie prosi ona swojego szefa o zgodę na inwestycję polegającą na zasypaniu dołu i utworzeniu w tym miejscu parku wypoczynkowego. Ron Swanson nie jest jednak entuzjastą wydawania publicznych pieniędzy na budowę nowych parków. Sam jest zdania, że parki powinny zostać sprywatyzowane. Dlatego też nie chce zgodzić się na wniosek Leslie. Pomocną dłoń Leslie wyciąga miejski urbanista Mark Brendanowicz. Łączył go kiedyś z Leslie pewien romans, dlatego ze względu na stare czasy wstawia się on u Swansona w sprawie inicjatywy budowy nowego parku.

Ostatecznie Ron Swanson wydaje zgodę na nową zieloną inwestycję, a Leslie jest wniebowzięta, że będzie grała główne skrzypce w podkomisji zajmującej się budową tego parku. Sama akceptacja szefa to jednak dopiero pierwszy krok. Teraz Leslie musi przygotować debatę publiczną i zaprosić na nią mieszkańców Pawlee. Ci muszą wyrazić powszechną aprobatę dla tego projektu, aby głosowanie przyklepujące wniosek, było później zwykłą formalnością.

Parks and Recreation – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Dzisiaj na stronie Seriale Srebrnego Ekranu ląduje klasyka seriali komediowych (red. jeśli nie klasyka, to przynajmniej trzeba dodać, że to serial zakończony już kilka lat temu). Parks and Recreation od stacji NBC. Po sukcesie serialu „The Office” i wcześniejszych sukcesach w przygotowywaniu scenariuszy dla autorskiego show Lorne’a Michaelsa – Saturday Night Live, Michael Schur bierze się za kolejny serial komediowy. Tym razem jest to sitcom w formie satyry politycznej (właściwie polityczno-urzędniczej). W tym projekcie pomaga mu kolejny raz Greg Daniels (King of the Hill), z którym pracował przy wyżej wymienionym show telewizyjnym i kultowym już serialu „The Office”.

Serial Parks and Recreation przenosi nas w realia pracy urzędników z Departamentu Parków z fikcyjnej miejscowości Pawnee w Stanie Indiana. Wydziałem kieruje Ron Swanson, który wyznaje jedną fundamentalną zasadę. Dla niego idealny urzędnik to taki, który nie wykazuje żadnej inicjatywy. To urzędnik, który nie próbuje marnować na bzdury publicznych pieniędzy. Taki urzędas powinien przyjść do pracy, zrobić powierzone zadanie i na tym kończą się jego obowiązki.

Na nieszczęście dla Rona w jego wydziale pracuje Leslie Knope. Ron szanuje Leslie, ale wie, że kobieta zupełnie inaczej postrzega swoją funkcje w tym departamencie. Leslie chce koniecznie zaistnieć w lokalnym światku urzędniczym. To dla niej sprawa honoru oraz szansa na pokazanie jej mamie swojej przydatności. Wszak mama Leslie, to szanowana pani polityk, dlatego nasza urzędniczka ma przed nią wielkie pole do popisu. Bardzo chce zabłysnąć jakąś sprawą, by mama była z niej dumna i przyznała, że Leslie jest odpowiednią osobą na odpowiednim stanowisku oraz potencjalną gwiazdą nie tylko lokalnej polityki.

Parks and Recreation – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Jak widzimy w opisie wstępnym do serialu Parks and Recreation, taki dzień szansy na zaistnienie Leslie właśnie nastał. Gdzieś w Pawnee wydarzył się niefortunny wypadek. Chłopak jednej z obywatelek połamał nogi wpadając do wielkiego rowu przed jej domem. Ann Perkins zgłosiła ten problem, by urzędnicy miasta zajęli się tym niebezpiecznym dołem. Leslie tym samym wpadła na pomysł, że można go zamienić w piękny park miejski. Zamiast potencjalnego rowu na śmieci (a tak pobliscy mieszkańcy zaczęli wykorzystywać ten dół), wszyscy okoliczni sąsiedzi mogliby korzystać z uroku tego parku. Dla Ann to świetna wiadomość, ale nie wszyscy mieszkańcy życzą sobie głośnego parku w pobliżu swoich domostw. Dlatego, mimo że jej szef Ron, choć niechętnie zgodził się na parkową inwestycję, to Leslie musi do tego pomysłu przekonać większość obywateli sąsiadujących z pechowym wielkim dołem.

Leslie to jednak kobieta niezłomna. Potrafi dzielnie walczyć z przeciwnościami losu. Stosuje przy tym wszelkie zagrywki, w myśl zasady, że cel uświęca środki. Wspiera ją przy tym Ann Perkins, czyli kobieta, której najbardziej zależy na zlikwidowaniu feralnego rowu. Do zadań specjalnych ma też wiernego kolegę hinduskiego pochodzenia Toma Haverforda. Za zaplecze robi młoda stażystka April Ludgate, którą czasami można podstępem użyć, na przykład jako reprezentantkę mieszkańców Pawnee. Jej ekipę domyka miejski urbanista polskiego pochodzenia Mark Brendanawicz. Ten co prawda nie jest z ich wydziału, ale w przeszłości łączył go z Leslie przelotny romans. Dlatego dzisiaj ze względu na stare czasy, udziela Leslie wsparcia w jej nieco szalonym projekcie.

Parks and Recreation – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Parks and Recreation to opowieść pełna humoru zarówno słownego, jak i sytuacyjnego. Twórcy serialu już nie raz udowadniali, że znają się na tym fachu, jak mało kto. Pierwszy sezon liczy zaledwie 6 odcinków i był on raczej sezonem testowym. Po jego obejrzeniu można czuć pewien niedosyt (red. kolejne sezony liczą więcej odcinków). Jednakże świetnie wprowadza nas w całą historię, która powinna rozbawić nawet najbardziej wybrednego widza około-komediowego.

Serial Parks and Recreation ma jedną charakterystyczną cechę, która w tym przypadku jest mocno akcentowana. Bohaterowie serialu dosłownie cały czas zwracają się do widowni. Są to wypowiedzi w formie monologów, albo niby quasi-wywiadów. Parks and Recreation prezentuje tym samym wręcz rewelacyjne tzw. przełamanie czwartej ściany. Forma ta oczywiście nie jest niczym nowym, bo w przeszłości niektóre seriale stosowały pośrednio taki styl. Możemy tu wymienić chociażby klasyk HBO z końca poprzedniego wieku „Oz” (pol. Więzienie OZ), gdzie jeden z osadzonych w ten sposób zwracał się do widzów.

W tamtym przypadku był to element narracji. Tu jest to stały element towarzyszący akcji serialu. I to bez znaczenia, czy towarzyszy on akcji z udziałem Leslie lub innych urzędników, czy chociażby dotyczy on połamanego Andy’ego w ich domu (red. właściwie domu Ann) nad wielkim dołem. Mówiąc krótko, w Parks and Recreation ta forma osiągnęła poziom mistrzowski. A wszystko to ubrane w oczywiście zabawny i pasujący do konwencji serialu sposób.

Parks and Recreation – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

A jak wyglądają nasi główni bohaterowie pierwszego sezonu Parks and Recreation od strony aktorskiej ? Leslie Knope, to aktorsko Amy Poehler. Amerykanka wypromowała się w formacie satyrycznego show Saturday Night Live, choć wcześniej grywała drobne role w różnych filmach. Serialowo ponadto możemy ją kojarzyć z komedii „Welcome to Sweden„. Epizodycznie wystąpiła też w „30 Rock” oraz udzielała swojego głosu w animacji „The Simpsons„.

Ann Perkins, to natomiast w rzeczywistości Rashida Jones. Serialomaniacy mogą ją kojarzyć z roli Louisy Fenn w „Boston Public„. Później zagrała Karen Filippelli w „The Office„. W ostatnich latach grywała ona tytułową postać w serialu „Angie Tribeca„. Epizodycznie pojawiła się też „Black Mirror – Nosedive„.

Miejski urbanista Mark Brendanawicz, to aktorsko Paul Schneider. Aktor jest najbardziej znany z filmowej roli Dicka Liddila w „The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford„. Serialowo to między innymi Clark Rylance w „The Divide” i Mike Painter w „Channel Zero – Candle Cove„. Aktorsko to również Ryan Winter w „Chance„. Epizodycznie wystąpił natomiast w takich produkcjach, jak „The Newsroom„, czy „American Crime Story: The Assassination of Gianni Versace„.

Tom Haverford, to natomiast w rzeczywistości Aziz Ansari. W realu, tak jak w serialu to Amerykanin indyjskiego pochodzenia. Początki jego kariery to drobna rola w „Scrubs„. Później zagrał Deva Shaha w „Master of None„. Po drodze zdarzały mu się liczne dubbingi, a ostatnio zaczął nawet prowadzić swój autorski program na platformie Netflix.

Parks and Recreation – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Szef wydziału Ron Swanson, to aktorsko Nick Offerman. Amerykanin ostatnio pojawił się w drobnej roli Thaddeusa Dowlinga w „Good Omens„. Serialowo to także Karl Weathers w drugim sezonie „Fargo„. Epizodycznie grywał natomiast w takich serialach, jak „Gilmore Girls„, „Deadwood„, czy w drugim sezonie „24” (znanym w Polsce jako 24 godziny).

April Ludgate, to natomiast w rzeczywistości Aubrey Plaza. Ją ostatnio kojarzymy z postaci Lenny Busker w serialu „Legion„. W drobnych rolach przewinęła się natomiast przez takie seriale, jak „Criminal Minds„, czy „30 Rock„. Oficjalnie wystąpiła także w „Welcome to Sweden„.

Matka Leslie – Marlene Griggs-Knope, to aktorsko Pamela Reed. Aktorka jest najbardziej znana z filmu „Kindergarten Cop„, gdzie jako policjantka pod przykrywką miała pracować w przedszkolu. Serialowo to ostatnio Roberta Deeks w „NCIS: Los Angeles„. To także matka głównego bohatera w serialu „Jericho„. Epizodycznie przewinęła się natomiast przez „Criminal Minds„, czy chociażby „Grey’s Anatomy„.

Główną obsadę pierwszego sezonu domyka poszkodowany w wypadku Andy Dwyer. To od niego i incydentu z jego udziałem, w głowie Leslie zrodził się pomysł zamiany olbrzymiego rowu na piękny park. W tej roli wystąpił Chris Pratt. Filmowo to przede wszystkim Peter Quill, czyli Star-Lord w filmach MCU. Zagrał tą postać w „Guardians of the Galaxy” oraz kontynuacji „Guardians of the Galaxy Vol. 2„. Następnie wcielał się w tą rolę w „Avengers: Infinity War” i „Avengers: Endgame„. Filmowo to również Owen Grady w „Jurassic World” i „Jurassic World: Fallen Kingdom„. Nie można też pominąć jego świetnej roli Jima Prestona, u boku przepięknej Jennifer Lawrence w „Passengers„. Serialowo to natomiast Bright Abbott w „Everwood„. Dla innych także Winchester „Ché” Cook w „The O.C.„.

Parks and Recreation – SEZON 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

To dopiero pierwszy sezon tego zabawnego sitcomu. Serial na wstępie dotyka jedynie sfery urzędników miejskich fikcyjnego miasta Pawnee. Wiele więc tu humoru sytuacyjnego i słownego od strony urzędników miejskich, którzy stanowią główną obsadę tego serialu. W późniejszych sezonach pojawią się jeszcze wątki polityczne związane z kampanią wyborczą itp. Stąd całość często jest nazywana w różnych źródłach jako satyra polityczna. Nadal jednak cała akcja będzie się kręcić wokół większości postaci poznanych w pierwszej odsłonie tej humorystycznej opowieści.

Jeżeli kogoś bawią seriale Michaela Schura (twórcy też „The Good Place„), to Parks and Recreation powinien przypaść mu do gustu. To zabawna – pełna humoru satyra. To serial dobry na odprężenie i odstresowanie. Pierwszy sezon liczy zaledwie 6 odcinków, ale pamiętajcie, to dopiero wstęp do dobrej zabawy.

Udostępnij w social mediach