OZARK – Sezon 2 – RECENZJA

OZARK 2 – A NETFLIX ORIGINAL SERIES – Netflix serial oryginalny. Druga odsłona dramatu kryminalnego, stworzonego przez Marka Williamsa i Billa Dubuque. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – OZARK 1.

GATUNKI : dramat kryminalny / suspense
KRAJ PRODUKCJI : USA

Drugi sezon serialu liczy ponownie 10 odcinków. OZARK 2 został udostępniony widzom platformy NETFLIX w dniu 31 sierpnia 2018 roku.

OZARK 2 - Seriale Srebrnego Ekranu

OZARK – Sezon 2 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowych odcinkach poprzedniego sezonu Marty Byrde ucieka przed przysłowiowym toporem. Udaje mu się wyrobić czasowo z ultimatum nałożonego przez Camino Del Rio. Ten postanawia kontynuować współpracę ze swoim specem od prania brudnych pieniędzy i powierza mu nowe zadanie. Tym razem Marty w ciągu pięciu lat ma wyprać dla meksykańskiego kartelu 500 milionów dolarów.

Zadanie to powoduje, że Marty szuka nowych dróg ułatwiających pranie brudnych pieniędzy na większą skalę. Wcześniej sam wpakował się w konflikt z lokalnymi baronami narkotykowymi – małżeństwem Jacobem i Darlene Snell. Teraz proponuję im współpracę, na której także oni mogą dobrze wyjść finansowo. Marty umawia więc spotkanie małżeństwa Snell z Camino Del Rio. Przedstawia im plan budowy kasyna, na który przystają kolejno Jacob i Darlen, a także Del Rio, po wcześniejszej konsultacji telefonicznej z przywódcą kartelu. Przyklepując współpracę Meksykanin rzuca tekstem, że chyba tylko „Marty Byrde był w stanie przekonać go do współpracy z wieśniakami”. Te zdanie bardzo nie spodobało się gospodarzom spotkania. Zanim Camino Del Rio zdążył powtórzyć to zdanie, dostał kulką w łeb od porywczej Darlene. Następnie gospodarze zastrzelili także jego ochroniarzy.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Przerażony ciągiem zdarzeń Marty oświadcza Snellom, że po takim incydencie wszyscy będą teraz martwi, bo kartel nie odpuści zamordowania ich najważniejszego człowieka na terenie USA. Małżeństwo Snell przyjmuje to oświadczenie na chłodno przekonując go, że nikt nie będzie wiedział jak wyglądały negocjacje. Natomiast plan współpracy jest jeszcze do uratowania, jak Meksykanie przyślą nowego przedstawiciela. W ostateczności oni akceptują plan i Marty jeśli nie z ramienia kartelu, to może być bezpośrednio ich współpracownikiem.

W międzyczasie Rachel Garrison odnajduje w domku ukryte w ścianie pieniądze. Wkłada ok. 300 tysięcy dolców do torby i pośpiechem opuszcza miasteczko.

Po tych wydarzeniach Jacob Snell postanawia upozorować tajemnicze zniknięcie Camino Del Rio. Jego zaufany człowiek odwozi samochód Del Rio do Chicago. Na miejsce do Ozark przybywa nowa pełnomocnik kartelu. Początkowo akceptuje ona propozycje współpracy w ramach projektu budowy kasyna. Równocześnie prowadzi ona własne dochodzenie w sprawie zniknięcia Camino Del Rio, gdzie ostatecznie odkrywa prawdę o zajściu w gospodarstwie Snellów. Jacob dochodzi do wniosku, że zabicie własnego najbardziej zaufanego człowieka zrekompensuje straty kartelu. Dopiero w ten sposób umowa trójstronna może wejść w życie.

OZARK – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Opis wstępny nieco przydługi, ale tylko tak można dojść do sedna całego dealu, jaki został zawarty na linii Marty Byrde – meksykański kartel – małżeństwo Snell. Jedno można śmiało powiedzieć, początek OZARK 2 zapowiada się równie ciekawie jak początek poprzedniej odsłony tego serialu. Ten wyjątkowy w swojej warstwie fabularnej i realizacji dramat kryminalny wcale nie zwalnia tempa, a nowo kreowana historia, tylko dodaje rumieńców jego kontynuacji. Dodatkowego smaku całej historii dodaje zniknięcie Rachel z gotówką należącą do kartelu. Tu trochę można się jednak zastanawiać, czy w dobrą stronę rozpisano jej historię ze skradzioną forsą. Stało się jednak, tak jak się stało, a widocznie twórcy serialu chcieli, by cała akcja stale kręciła się wokół małżeństwa Byrde i nie zamierzali wokół ucieczki Rachel tworzyć jakiegoś rozbudowanego wątku pobocznego.

OZARK 2 - Netflix

W finale poprzedniego sezonu ginie Camino Del Rio. Kartel szybko jednak przesyła na miejsce swojego nowego człowieka. Nową reprezentantką kartelu jest Helen Pierce. Robi ona także równocześnie za pełnomocnika prawnego Marty’ego Byrde’a. Jest to o tyle konieczne, że FBI zebrało już dość dużo dowodów na to, że małżeństwo Byrde jest zamieszane w nielegalną działalność meksykańskiego kartelu. Trzeba powiedzieć, że Helen Pierce jest może bardziej spokojna i bardziej zrównoważona w porównaniu do Dela, ale także jest równie niebezpieczna i bezwzględna. W OZARK 2 przekonała się o tym na własnej skórze Ruth Langmore. Z jednej strony współpraca z Marty’ym jest dla niej owocna, bo nareszcie może się ona poczuć pożyteczna zawodowo, co pozwala innym zapomnieć o jej przestępczej przeszłości. Z drugiej strony bliski kontakt z Marty’ym, to także bliski kontakt z kartelem, a oni raczej nie przebierają w środkach.

OZARK 2 - Ruth

OZARK – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

W OZARK 2 większego znaczenia nabiera postać ojca Ruth. Wychodzi on bowiem z więzienia na zwolnieniu warunkowym. Szybko jednak wraca do swoich starych przyzwyczajeń. Ciężko mu też zrozumieć, że lokalna rzeczywistość znacznie się zmieniła po przybyciu na to miejsce Marty’ego Byrde’a. Poza tym nie może on zrozumieć, że jego córka zaczęła niemal nowe uczciwe życie, angażując się w lokalny biznes małżeństwa Byrde. Także nie może on zrozumieć, że Ruth zadbała o przyszłość swoich młodszych kuzynów, by ich życie nie było skazane na bycie na wiecznym marginesie społecznym.

OZARK 2 - Cade Langmore

Trzeba też podkreślić dużą metamorfozę żony Marty’go Byrde’a, która jest widoczna w drugim sezonie tego serialu. W OZARK 2 Wendy Byrde godzi się z losem jaki zgotowało jej życie u boku człowieka, który jak się okazało pierze brudne pieniądze dla meksykańskiego kartelu. Zaczęła poważnie traktować swoje partnerstwo w tym nielegalnym procederze. Osobiście mocno zaczęła się angażować w powodzenie projektu budowy kasyna. Wokół tej sprawy jest zbudowany wątek negocjacyjny Wendy z lokalnym biznesmenem Charlesem Wilkes’em, który pociąga za wszystkie przysłowiowe sznurki w całym rejonie. Wendy zaczęła tą sprawę traktować priorytetowo. Nauczyła się też, że cel uświęca środki i czasami trzeba nawet dosłownie po trupach dążyć do celu. Jej postać siłą rzeczy staje w OZARK 2 bardziej mroczna. Analogicznie zauważamy u niej taką metamorfozę jak u Waltera White’a w kultowym serialu „Breaking Bad„. W ten sposób jej postać stała się bardziej wyrazista i bardziej znacząca dla fabuły całego drugiego sezonu.

OZARK – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Warto także na koniec zwrócić większą uwagę na postać Buddy’ego Dykera. Z pozoru schorowany i umierający dziadek, mieszkający w piwnicy domostwa Byrde’ów. W rzeczywistości człowiek, który skrywa w sobie wielkie tajemnice przeszłości. Cicha woda, która potrafiła być pomocna w wielu sytuacjach. Przekonał się o tym kolejno syn małżeństwa Byrde, później sam Marty i na koniec jego żona Wendy. Buddy Dyker z czasem z roli przymusowego lokatora staje wielkim przyjacielem rodziny.

W OZARK 2 dają także o sobie znać demony przeszłości. Pastor Mason Young przechodzi w finale poprzedniego sezonu załamanie nerwowe. Jego działania i uparty charakter doprowadziły do śmierci jego małżonki. Teraz pozostał sam z noworodkiem, ale ciągle nie może pogodzić się z tym co go spotkało. Zamiast wyjechać z miasteczka zdesperowany pastor kolejny raz naraża siebie i swoje nowo narodzone dziecko.

Marty Byrde także nie ma łatwo. Z jednej strony wyzwolił się od Camino Del Rio, to szybko został mu przydzielony nowy nadzorca kartelu. Do tego wszystkiego od samego początku współpraca z nieobliczalnym małżeństwem Snell nie jest usłana różami. Problemy sprawiają też małoletnie dzieci, które zaczynają grać często na własną rękę. Do tego wszystkiego dochodzi też sprawa FBI. A by kłopotów było mało, budowa kasyna nie spodobała się regionalnej mafii z Kansas City, która nie może sobie pozwolić na niezależne projekty w obrębie szeroko rozumianej branży hazardowej. Nic dodać, nic ująć, bo w OZARK 2 naprawdę dużo się dzieje, a to wszystko sprawia, że serial jest jeszcze bardziej emocjonujący i nieprzewidywalny.

OZARK – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

W wielu serialach często się tak zdarza, że niektóre postacie z czasem dopiero nabierają większego znaczenia dla losów fabuły. Tak i jest w OZARK 2 gdzie kilka postaci urasta z ról epizodycznych do ról drugoplanowych w tym serialu. Tu idąc za przykładem w pierwszej kolejności trzeba wymienić starszego schorowanego pana Buddy’ego Dykera. W tej roli Harris Yulin. Aktor jest znany przede wszystkim z postaci Jerome’a Belasco w serialu komediowym „Frasier„. Ponadto przewijał się w wielu drobnych rolach i rolach epizodycznych. Zagrał on między innymi w „24” (znanym w Polsce jako 24 godziny), w „The X-Files” (no po polsku Z Archiwum X rzecz jasna), czy w „Buffy the Vampire Slayer„.

Ojciec Ruth, Cade Langmore, to natomiast Trevor Long. Aktor raczej nie ma pokaźnego dorobku. Epizodycznie pojawiał się w takich serialach jak „The Blacklist” i „Blindspot„.

Wyatt Langmore w OZARK 2, to w rzeczywistości Charlie Tahan. Aktor mimo młodego wielu ma na koncie już wiele występów w różnych serialach. Zagrał on między innymi w „Gotham„. Ostatnio pojawił się na ekranie jako Dean Miller w „Castle Rock„. W przeszłości epizodycznie występował też w serialu „Law & Order: Special Victims Unit„.

OZARK – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Bardzo wpływowy w regionie Charles Wilkes, to aktorsko Darren Goldstein. Aktora niektórzy mogą kojarzyć jako Joe Abramsa w „American Odyssey„. Zagrał też Oscara Hodges’a w „The Affair„.

To jeszcze na sam koniec Helen Pierce. Przedstawicielkę kartelu meksykańskiego gra znana aktorka Janet McTeer. To przede wszystkim Mary Jo Walker z filmu „Tumbleweeds„. To także Lily Penleric z „Songcatcher” oraz żona Winstona Churchilla w filmie „Into the Storm„. Inni mogą ją znać z filmu „Albert Nobbs„. Serialowo można ją kojarzyć z „The White Queen„, czy chociażby z drugiego sezonu marvelowej produkcji „Jessica Jones„.

OZARK 2 - Helen Pierce

OZARK – Sezon 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Z całą pewnością OZARK 2 mimo nowych wątków może się nadal bardzo podobać. Fabularnie to serial na wysokim poziomie. Nie zawodzi też gra aktorska. Można się oczywiście przyczepić, czy wyeliminowanie Esai Moralesa z serialu było dobrym pomysłem (red. ale to bardziej moje osobiste odczucie, bo bardzo lubię tego aktora). W OZARK 2 może się także spodobać swoista mroczna metamorfoza jaką przechodzi Wendy Byrde. Także ciekawie wyglądają zmiany jakie zachodzą u Ruth Langmore, która z drobnej przestępczyni staje się odpowiedzialną rodzinnie i biznesowo dojrzałą kobietą.

Udostępnij w social mediach