OZARK – Sezon 1 – RECENZJA

OZARK – A NETFLIX ORIGINAL SERIES – Netflix serial oryginalny. Dramat kryminalny stworzony przez Marka Williamsa i Billa Dubuque. Za jego produkcję odpowiada Zero Gravity Management (studio produkcyjne Marka Williamsa i partnerów), Headhunter Films Inc., Media Rights Capital (Eldridge Industries), Man, Woman & Child Productions oraz Aggeerate Films (studio produkcyjne założone przez Jasona Batemana).

GATUNKI : dramat kryminalny / suspense
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon serialu OZARK liczy 10 odcinków. Został on udostępniony widzom platformy NETFLIX w dniu 21 lipca 2017 roku.

OZARK – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o Martinie „Martym” Byrdzie pracującym jako doradca finansowy. Wraz ze swoim przyjacielem Bruce’em Liddellem prowadzi on biuro finansowe. Jednak sama działalność firmy jest jedynie przykrywką dla prania brudnych pieniędzy. Ich największym klientem jest Camino Del Rio, oficjalny reprezentant na obszarze USA kartelu narkotykowego, który jest drugim co do największych działających w Meksyku.

Po kilku latach pracy Marty’ego i Bruce’a na usługach kartelu narkotykowego z Meksyku, Del Rio odkrywa, że został oszukany przez swoich zleceniobiorców na kwotę 8 milionów dolarów. Żaden szanujący się kartel nie puści płazem faktu okradania ich, o czym przekonali się pracownicy biura finansowego. Jednak Marty Byrde ratując własne życie przekonuje Camino Del Rio, że osobiście zwróci mu pieniądze oraz będzie mógł nadal i jeszcze bardziej skutecznie prać jego brudne pieniądze. Marty ma bowiem skuteczny plan, który tylko wymaga przeprowadzki w ciche miejsce, do krainy Ozark, w środkowej części Stanów Zjednoczonych.

W konsekwencji tych zdarzeń Del Rio daje się przekonać, a Marty wraz z żoną Wendy, którą od lat podejrzewa o zdradę małżeńską oraz z dwójką ich dzieci, 15-letnią córką Charlotte i 13-letnim synem Jonah, udają się do Osage Beach.

OZARK – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Pierwszy sezon OZARK wprowadza widzów w ciekawą historię kryminalną. Tym razem dostajemy dramat kryminalny o praniu brudnych pieniędzy. Główny bohater zawodowo zajmuje się doradztwem finansowym. To wręcz idealna przykrywka dla prania brudnych pieniędzy dla kartelu narkotykowego, czy Bóg wie kogo jeszcze. Usługi finansowe bowiem nie mają miarodajnych wartości pieniężnych. Instrumenty finansowe są kształtowane wartościowo wg widzi mi się banków, TFI, ubezpieczycieli (w sensie spolisowania) oraz innych podmiotów świadczących usługi finansowe i doradztwa finansowego. W ten sposób mafijne wręcz mechanizmy pozwalają kręcić wałki bezpośrednio pod przysłowiową latarnią. Nic więc dziwnego, że w serialu właśnie ten typ działalności finansowej został przedstawiony jako przykrywka dla prania brudnych pieniędzy.

W ten sposób wykorzystując okazję jakie daje państwo tworząc takie skandaliczne mechanizmy, Marty i jego przyjaciel mogli przez osiem lat prać miliony dolarów dla jakiś meksykańców. Oczywiście nie wszędzie by się to udało. Są kraje, które nigdy nie pozwoliły sobie banksterom zdobyć uprzywilejowaną pozycję, sprowadzając banki do roli psa przy budzie, a nawet eliminując prawnie obrót bezgotówkowy, jak chociażby w Iranie. Tutaj jednak mamy do czynienia z USA, które ma pod tym względem podobne mechanizmy co w Polsce, więc takie działania są proste i łatwe do ukrycia.

Jednak obracanie dużymi kwotami może razić w oczy oraz kusić na każdym kroku, by ułamkowe części tych kwot wykorzystać dla własnych potrzeb. Kuszeniu nie mógł się oprzeć wspólnik Marty’ego – Bruce, a to z czasem nie uszło uwadze Camino Del Rio. W ten sposób meksykański kartel chciał szybko wyczyścić ze śmieci firmę na jego usługach. Marty ratując własne życie niemal instynktownie wymyśla plan, który pozwala uciec mu spod kosy.

OZARK – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Wyżyna OZARK i przeprowadzka w tamte rejony to był jednak kupiony czas na stworzenie planu od podstaw. Marty miał w głowie jedynie zarys, który teraz trzeba będzie odpowiednio rozbudować. Baronowie narkotykowi jednak tacy głupi nie są, więc całkowicie na słowo od razu nie uwierzyli Marty’emu. Del Rio dał Byrdowi ograniczone czasowo ultimatum z monitoringiem postępu w pracach.

Nowe miejsce to także nowe miejscowe problemy. Do nich także trzeba się dostosować, a jak sytuacja wymyka się spod kontroli, to trzeba być na tyle elastycznym, by dostroić się odpowiednio do biegu zdarzeń. Marty o tym doskonale wie, ale dla jego rodziny to całkiem nowe doświadczenie życiowe. Czasami także sam Marty łapie się na tym, że próbując nabrać nowego wiatru w żagle, pakuje się nieświadomie w nowe miejscowe problemy. Małe miejscowości bowiem rządzą się swoimi prawami, a jak się z czasem okazuje, wszystko w jakiś sposób jest ze sobą ściśle powiązane.

OZARK świetnie balansuje emocjami. Dużo tu elementów thrillera, który wykorzystuje napięcie i niepewność, by wywołać u widza dreszcz emocji. Duże znaczenie mają także dobrze wykreowane postacie. Są one wyraziste i świetnie komponują się z warstwą fabularną serialu. Ta jest natomiast na najwyższym poziomie. Śmiało można powiedzieć, że OZARK obok fenomenalnego „Fargo” to jeden z najlepszych serialowych dramatów kryminalnych ostatnich lat. Opowiedziana w ten sposób historia potrafi wciągnąć widza, który z chęcią powinien sięgać po kolejne odcinki serii.

OZARK – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

Główna rola w serialu OZARK przypadła amerykańskiemu aktorowi, który równocześnie jest reżyserem serialu. To oczywiście Jason Bateman. To on wciela się w rolę Marty’ego Byrda. Aktor ma już na swoim koncie Złote Globy oraz inne zaszczytne nagrody za serial „Arrested Development„. Aktor debiutował w niegdyś popularnym w Polsce serialu „Little House on the Prairie” (w Polsce znanym jako Domek na prerii). Później zagrał Davida Hogana w „The Hogan Family„. Wystąpił też jako Tony Scotti w wersji filmowej „Bates Motel„. Bateman udzielał też swojego głosu Nickowi Wilde w „Disney Infinity 3.0” (star warsowe rozszerzenie sandboxowej gry z wykorzystaniem systemu Toys-to-life).

Jego serialowy syn Jonah Byrde to w rzeczywistości Skylar Gaertner. Młody aktor zagrał małego Matta w innym serialu Netflix Original – „Daredevil„.

Serialowa córka Charlotte to natomiast Sofia Hublitz. Ona pierwszy raz pojawiła się w telewizji w talent show MasterChef Junior w 2013 roku.

Wendy Byrde to w rzeczywistości Laura Linney. To aktorka głównie filmowa, która dała się poznać szerzej światu jako Dr Karen Ross w „Congo„. Zagrała też w innym głośnym filmie „The Exorcism of Emily Rose„. Wystąpiła jako Lorraine Sullenberger w filmie „Sully” oraz jako Rebecca Vincent w „Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows„.

OZARK – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Właścicielka baru Rachel Garrison, to aktorsko Jordana Spiro. Aktorka wystąpiła jako Sarah Weller, czyli siostra Agenta Kurta w „Blindspot„. Ma też na swoim koncie występy w serialu „Dexter” oraz „The Good Wife„. Niektórzy mogą ją także kojarzyć jako Brandi Thorson w serialu „The Huntress„.

Agent FBI Roy Petty to aktorsko Jason Butler Harner. Jego możemy znać jako Varicka Straussa w trzecim sezonie serialu „Ray Donovan„. Zagrał też Elijaha Bailey’a „E.B.” Tillera w serialu J. J. Abramsa „Alcatraz„. Epizodycznie wystąpił też we „Fringe„, w „Homeland” oraz w „The Good Wife„.

Ruth Langmore to natomiast Julia Garner. To amerykańska aktorka i modelka znana wcześniej z roli Kimberly Breland w „The Americans„. Ostatnio zagrała też Ellie Landsberg w miniserialu Netflix Original – „Maniac„.

Russ Langmore to aktorsko Marc Menchaca. Aktora niektórzy mogą kojarzyć z postaci Laudera Wakefielda w „Homeland„. Pojawiał się także w serialu „Manifest” oraz dubbingował w głośnej grze video Red Dead Redemption II.

Darlene Snell to aktorsko Lisa Emery. Aktorka przewijała się epizodycznie przez takie seriale jak „Jessica Jones„, „Law & Order„, czy „Law & Order: Special Victims Unit„.

Bardziej znany aktorsko jest jej serialowy mąż Jacob Snell. To w rzeczywistości szkocki aktor, reżyser i scenarzysta filmowy Peter Mullan. Zagrał on między innymi Teda Narracotta w „War Horse„. Wystąpił też w dwóch częściach przygód młodego czarodzieja. Były to filmy „Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 1” i „Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 2„. Serialowo niektórzy mogą kojarzyć z roli Matta Mitchama w „Top of the Lake„. Ostatnio wystąpił też w serialu oryginalnym HBO – „Westworld„.

OZARK – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 3

Pastor Mason Young to aktorsko Michael Mosley. Aktor zagrał Joe “Fisha” Rinaldiego w „Seven Seconds„. Epizodycznie przewinął się przez takie seriale jak „The Wire” oraz „Law & Order: Special Victims Unit„.

No i na sam koniec Camino Del Rio. W tej roli (PS. jeden z moich ulubionych aktorów) Esai Morales. Aktorsko wybił się filmem „La Bamba„, gdzie zagrał Roberto „Boba” Moralesa. Serialowo znany jest z takich ról jak Paco Corralesa w „Resurrection Blvd.”, czy odgrywanej postaci porucznika Tony’ego Rodrigueza w „NYPD Blue„. Ten amerykański aktor puerto ricańskiego pochodzenia zagrał też Estebana Gonzaleza w „American Family„. Ponadto występował jako Joseph Adama w prequelu „Battlestar Galactica” (tym z 2004 roku) zatytułowanym „Caprica„.

Esai Morales zagrał też Majora Edwarda Becka w drugim sezonie „Jericho„. Wystąpił także jako Agent Jorge Ramirez w „24: Day 6 Debrief„. Ostatnio również w drugim sezonie oryginalnej produkcji National Geographic „Mars„, gdzie wcielił się w szefa prywatnej korporacji Rolanda St. Johna. Epizodycznie występował też w takich produkcjach jak „Chicago P.D.”, „The Twilight Zone” (seria z lat 1985-1987) oraz „The Outer Limits” (seria z lat 1995-2002). Zagrał on także Deathstroke’a w drugim sezonie „Titans„.

OZARK – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Pierwszy sezon OZARK okazał się dość oryginalną i wciągającą historią kryminalną. Dramat kryminalny zbudowany w dużej mierze w konwencji mrożącego krew w żyłach thrillera, powinien przypaść do gustu nawet bardzo wybrednym widzom. Serial może się podobać za sam pomysł na historię, sposób w jaki została ona opowiedziana, realizację całości oraz grę aktorską na wysokim poziomie.

Serial OZARK z całą pewnością jest godny polecenia. Można go polecić wszelkim wielbicielom dramatów kryminalnych. Nie było również niespodzianką, że serial dostał zielone światło do kontynuacji, a całą historię pociągnięto jeszcze przez kolejne trzy sezony.

Udostępnij w social mediach