OZ – Sezon 4 – RECENZJA

OZ 4 (polski tytuł – Więzienie OZ 4) – serial HBO. Czwarta już odsłona tej więziennej opowieści. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – OZ 1. Niniejszy artykuł kontynuuje wątki fabularne zawarte w recenzji dotyczącej OZ 3.

GATUNKI : dramat kryminalny / thriller / suspense
KRAJ PRODUKCJI : USA  

Czwarty sezon serialu jest dwukrotnie dłuższy od dotychczasowych OZ 4 liczy 16 odcinków. Był emitowany premierowo na kanale HBO od 12 lipca 2000 roku do 25 lutego 2001 roku.

OZ 4 - DVD 4

OZ – Sezon 4 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finale poprzedniego sezonu Tobias Beecher, zgodnie z naukami Kareema Saida, wybacza swoim dawnym prześladowcom. Zgłasza też McManusowi chęć ponownego dzielenia celi z Chrisem Kellerem. Sam McManus oprócz codziennych obowiązków w Emerald City ma na głowie sprawę sądową o rzekome molestowanie seksualne. To „prezent” od porzuconej niewiasty Claire Howell, który wykorzystali do własnych celów Adebisi z Kennym Wanglerem.

Ten sam Adebisi szykuje też oddział Emerald City do wielkich zmian. Planuje on bowiem zamach na Tima McManusa, z wykorzystaniem broni przekazanej przez strażnika Claytona Hughesa. Nie ma zamiaru jednak robić tego sam, dlatego czeka na dogodną okazję i odpowiednią osobę, która mogłaby zostać zamachowcem godnym tego zadania. Następujące wydarzenia pomagają mu zdobyć taką pozycję, jakiej wręcz nigdy nie miał. A wszystko pod okiem i przyzwoleniem nowego nadzorcy Emerald City – Martina Quernsa.

OZ – Sezon 4 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Tym razem miłośnicy tej więziennej opowieści dostają znacznie dłuższy sezon, wzbogacony o większą ilość odcinków. OZ 4 serwuje widzom 16 epizodów, które zaczynają się wydarzeniami rodem z filmów Alfreda Hitchcocka. Jak się okazało nie da się w więzieniu idealnie wyreżyserować biegu wydarzeń, jak to sobie zaplanował Simon Adebisi. Życie więzienne pisze własne scenariusze i mogą one być dalekie od wyobrażeń, nawet takich weteranów jak afrykański kolos Adebisi, który nie jedno już tu widział i niejedno już przeżył na własnej skórze. Koniec końców w ostatecznym rozrachunku Adebisi wyszedł na swoje, bo nowy zarządca Emerald City widzi w nim człowieka, który może zaprowadzić wewnętrzny spokój. A to jest właśnie priorytet dla Martina Quernsa. Jest on gotów przymykać oko na przemyt kontrabandy i na obrót narkotykami, ale najważniejsze, by oddział Emerald City przestał być krwawą łaźnią. Koniec wewnętrznych przepychanek i koniec z zabijaniem współwięźniów.

Czy to jest w ogóle możliwe w Emerald City ? Oddział bez waśni, sporów i ofiar śmiertelnych ? Jakby powiedział narrator Augustus Hill – takie rzeczy w OZ to codzienna normalka. Wszystko na to wskazuję, że widocznie Martin Querns jest oderwany od więziennej rzeczywistości. Adebisy wykorzystuje to dla własnych celów namawiając nowego szefa na oczyszczenie oddziału z nazistów, gangu motocyklowego, meksykańców i innych niewygodnych białasów. Querns idzie na taki układ, bo sam jest czarnoskóry i woli mieć pod nadzorem podobnych sobie więźniów.

Życie w OZ toczy się jednak dalej. Ci co mają ze sobą na przysłowiowym pieńku, mogą się spotkać w miejscach publicznych dostępnych dla więźniów ze wszystkich bloków. Takich miejsc w OZ jest kilka, więc nowe zasady Martina Quernsa, mogą co najwyżej dotyczyć samego Emerald City. Tutaj jednak też nie wszyscy entuzjastycznie podchodzą do tego pomysłu. Rasistowska segregacja więźniów z całą pewnością nie podoba się stałym mieszkańcom oddziału takim jak Ryan O’Reily, czy Chris Keller.

OZ - Ryan and Keller

OZ – Sezon 4 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Kolejne roszady więźniów powodują, że zmieniają się więzienni przywódcy w OZ 4. Oczywiście mówimy o tych, którzy mają spory posłuch wśród wszystkich innych osadzonych. Grupą Latynosów dowodzi Raoul „El Cid” Hernandez, czyli ten sam co zlecił Miguelowi Alvarezowi atak na jednego ze strażników i wydłubanie mu oczu. Do więzienia jednak trafia ktoś ważniejszy od niego, który przejmuje schedę nad tą grupą. Nowy latino-boss to Enrique Morales.

Także zmienia się sporo u Sycylijczyków. Nappa zostaje zamordowany we własnej celi przez więzienną ciotę Nathaniela 'Nata’ Ginzburga. Zabójstwo zleca mu Chucky Pancamo, kiedy dowiaduje się, że Nappa zamierza wydać książkę o kulisach swojej mafijnej działalności. Takie wyznania zaszkodziłyby większości powiązanych z Nappą ludzi. W ten sposób Chucky Pancamo zostaje nowym przywódcą Sycylijczyków.

OZ 4 - Morales

W środowisku Afroamerykanów też są wielkie zmiany. Do więzienia trafia Burr Redding, który był bardzo szanowany w środowisku przestępczym. Jakby problemów na tle rasowym było mało, to jeszcze w OZ 4 dochodzą problemy na tle religijnym. Do osadzonych dołącza koleś, który tytułuje się Najwyższym Allahem, co już jest dość bluźniercze dla środowiska czarnych muzułmanów. W Emerald City pojawia się też protestancki pastor Jeremiah Cloutier, który zarzuca więziennemu księdzu, że inne wyznania chrześcijańskie poza katolikami, są traktowane w tym więzieniu po macoszemu. Zaczyna zbierać on wokół siebie swoje owce i tworzy własną religijną więzienną wspólnotę.

OZ 4 - Redding

OZ – Sezon 4 – Recenzja – ANALIZA – część 3

OZ 4 to jednak nie tylko poważne tematy rasowe i religijne. Mamy tu też do czynienia z rozrywką. W poprzednim sezonie za rozrywkę dla osadzonych służyły widowiska bokserskie. Obecnie w tym sezonie mamy mecze koszykarskie. W tle także zawsze widoczna była rozrywka za pośrednictwem TV. W OZ 4 to ostatnie jest bardziej akcentowane, bo walki bokserskie po tragedii do jakiej doszło, przestały być już organizowane. Jak jednak wspólne oglądanie telewizji wpływa na osadzonych ? Wszystko zależy oczywiście od tego, co się ogląda. Godziny poranne i południowe, to podobnie jak w Polsce posucha na ciekawe pozycje w TV. Wieczorami natomiast osadzeni trafiają do cel, więc wspólne oglądanie na głównej sali przypada wyłącznie na środek dnia. Jednak w tych godzinach nie ma co liczyć na głębsze doznania, na które czekają osadzeni. Dla chcącego jednak nic trudnego. W tym przypadku głębsze doznania więźniowie zapewniają sobie programem dla dzieci 🙂

Największą popularnością wśród więźniów cieszy się program Miss Sally’s Schoolyard. To kobieta, która na wizji rozmawia z pacynką na dłoni. Mniejsza jednak o konwencję programu. Miss Sally to biuściasta prowadząca i to wystarczy dla osadzonych za dobrą rozrywkę. Wszystko w myśl zasady – są cycki, jest impreza 😉

Można jeszcze na koniec powiedzieć, że w OZ 4 dostajemy też element rodem z seriali science-fiction lub thrillerów medycznych. Więzienie podpisuje bowiem umowę na testowanie leków na przyspieszone starzenie, które w konsekwencji skróci czas na odbywanie wyroków. Do testów medycznych dołącza dobrowolnie wielu osadzonych, choć skoro to testy, to pewności skutecznego działania nie ma, a łączyć mogą się z nimi wszelkie efekty uboczne.

OZ 4 - O'Reily

OZ – Sezon 4 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

Nowi więźniowie w OZ 4 to siłą rzeczy nowi aktorzy, którzy pojawiają się w serialu. Ten sezon jest znacznie dłuższy od poprzednich, to i sporo nowych postaci przewija się nam na ekranie. Zaczynając od początku, chyba trzeba wymienić nowego szefa Emerald City. Jest nim Martin Querns. Aktorsko to Amerykanin Reg E. Cathey. Aktor zagrał między innymi doktora Franklina Storma w pożal się Boże wersji z 2015 roku komiksowego „Fantastic Four„. Serialowo aktor wybił się produkcjami dla dzieci. Później wystąpił w takich serialach jak „The Wire„, a także „Law & Order: Special Victims Unit„, czy „Grimm„. Znaczącą rolę miał jednak dopiero w czołowym serialu Netflixa. Wcielił się we Freddy’ego Hayes’a w „House of Cards„. Zagrał też komendanta policji w miasteczku Rome w serialu „Outcast„. Także wcielił się w postać pastora Jamesa Lucasa w marvelowym „Luke Cage„.

OZ 4 - Querns

Nowy więzień Omar White, to aktorsko Michael Wright. Aktor jest znany przede wszystkim z serialu „V” (od słowa Visitors). Ostatnio wcielił się też w postać Lazarusa Prime w „Black Lightning„.

Zahir Arif ze środowiska czarnych muzułmanów, to w rzeczywistości Granville Adams. Aktor nie ma większego dorobku aktorskiego. Niektórzy mogą go kojarzyć z serialu NBC – „Homicide: Life on the Street” (w Polsce znanym jako Wydział zabójstw Baltimore).

Pastor Jeremiah Cloutier, który prowadzi działalność ewangeliczną w OZ 4, to aktorsko świętej pamięci Luke Perry. Aktor był znany przede wszystkim z roli Dylana w serialu „Beverly Hills, 90210„. Często dubbingował wiele postaci w serialach animowanych. Ostatnio wcielał się też w postać Freda Andrewsa, czyli ojca głównego bohatera w serialu młodzieżowym „Riverdale„.

OZ 4 - Luke Perry

OZ – Sezon 4 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Transwestyta, który zabił Nappę, czyli Nathaniel 'Nat’ Ginzburg, to aktorsko Charles Busch. Gra on chyba wyłącznie postacie kobiece lub trans w różnych filmach i serialach.

Następca Nappy w więzieniu OZ to Chucky Pancamo. Nie jest to nowa postać, ale w OZ 4 zyskuje ona na większym znaczeniu. W tej roli aktor i bokser Chuck Zito. W serialu jest teraz szefem Sycylijczyków, ale w rzeczywistości należy on do klubu motocyklistów. Znamy go także z roli Frankie’ego Diamondsa w „Sons of Anarchy„.

Nazista, któremu kiedyś Beecher odgryzł kawałek penisa, James Robson, to aktorsko R.E. Rogers. Aktor zagrał między innymi w „Bad Boys II„.

Irlandzki terrorysta z IRA Padraic Connelly, to Brían F. O’Byrne. Jest to rzeczywiście Irlandczyk, którego aktorsko niektórzy mogą kojarzyć z roli Kena Karna w „Aquarius„. Zagrał też Franka McAlpine’a w „Manhunt: Unabomber„, a ostatnio grał Auggie’go w serialu na bazie prozy George’a R. R. Martin „Nightflyers„.

OZ 4 - IRA

Burr Redding w OZ 4, to w rzeczywistości amerykański aktor Anthony Chisholm. Przewijał się on raczej po serialach w rolach epizodycznych. Zagrał między innymi w „Law & Order: Special Victims Unit„.

Wytatuowany na całym ciele to lider gangu motocyklistów Jaz Hoyt. To w rzeczywistości Evan Seinfeld, który właściwie stale przewija się przez ten serial, ale do tej pory występował raczej w drobnych scenach. Poza serialem to muzyk, a dokładnie wokalista i basista, który należał w przeszłości do zespołu Biohazard. Z takich ciekawostek można dodać, że dubbinguje on w grze GTA 4.

OZ 4 - Biker

OZ – Sezon 4 – Recenzja – O AKTORACH – część 3

Najwyższy Allah w OZ 4, to w świecie realnym rapper Lord Jamar. Aktorsko także się udzielał jak większość występujących w tym serialu w „Law & Order: Special Victims Unit„. Ostatnio zagrał też Tino w miniserialu „The Night Of„.

Detektyw Johnny Basil, który w OZ 4 działa jako tajniak Desmond Mobay, to aktorsko Lance Reddick. To bardziej znany aktor od wyżej prezentowanych. Znamy go z roli Charona w filmach „John Wick„, następnie „John Wick: Chapter 2” oraz „John Wick: Chapter 3 – Parabellum„. Serialowo możemy go kojarzyć z postaci Phillipa Broyles’a we „Fringe„. To także Cedric Daniels w innym serialu HBO – „The Wire” (znanym w Polsce jako Prawo ulicy). Zagrał też oczywiście jak większość w „Law & Order: Special Victims Unit„, a ostatnio występuje w serialu oryginalnym Amazon Prime Video – „Bosch„.

Inny czarnoskóry w celi śmierci – Moses Deyell, to aktorsko Erik King. Jego znamy ze świetnej roli policjanta Jamesa Doakes’a w serialu „Dexter„. Zagrał też Tima Hubbarda w „Banshee„.

To jeszcze latino. Jako pierwszy Raoul „El Cid” Hernandez. W tej roli Puerto Ricańczyk Luis Guzmán. To głównie aktor filmowy, który jest znany chociażby z roli Luisa w filmie „Magnolia„. Zagrał też Maurice’a TT Rodrigueza w „Boogie Nights„.

I na koniec dzisiaj Enrique Morales. W tej roli także Puerto Ricańczyk David Zayas. Serialowo to przede wszystkim Angel Batista w kultowym serialu „Dexter„. Aktor wcielił się też w Saula Maroni w „Gotham„. Ostatnio występował też w innej adaptacji komiksowej „Deadly Class„.

OZ – Sezon 4 – Recenzja – PODSUMOWANIE

OZ 4 (polski tytuł – Więzienie OZ) uraczył widzów dwukrotnie dłuższym sezonem niż dotychczasowe. Siłą rzeczy w tym sezonie pojawia się znacznie więcej wątków pobocznych, których analiza zmuszałaby do spoilerowania poszczególnych scen. Aby tego uniknąć niniejszy artykuł dotyczy praktycznie najważniejszych kwestii. Ponadto wymienieni aktorzy i ich postacie, wiążą się właśnie z różnymi wątkami pobocznymi OZ 4.

Na koniec można napisać, że z wątków pobocznych najbardziej chyba ciekawym w OZ 4 jest wątek tajniaka. Przyjmuje on rolę więźnia, by rozpracować dystrybucję narkotyków w więzieniu OZ. Jednak do szczegółów całej tej opowieści trzeba sięgnąć oglądając cały OZ 4 (polski tytuł – Więzienie OZ).

Udostępnij w social mediach