OZ – Sezon 3 – RECENZJA

OZ 3 (polski tytuł – Więzienie OZ 3) – serial HBO. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – OZ 1. Niniejszy artykuł kontynuuje wątki fabularne zawarte w recenzji dotyczącej OZ 2.

GATUNKI : dramat kryminalny / thriller / suspense
KRAJ PRODUKCJI : USA

Trzeci sezon serialu, podobnie jak pierwszy i drugi liczy 8 odcinków. OZ 3 był emitowany premierowo na kanale HBO w ramówce letniej od 14 lipca 1999 roku do 1 września 1999 roku.

OZ 3 - HBO

OZ – Sezon 3 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finale poprzedniego sezonu Kareem Said wykręca numer gubernatorowi stanu, ośmieszając go w świetle fleszy i obiektywie kamer. Gubernator James Devlin chciał zastosować pokazowo prawo łaski, uwalniając w ten sposób przywódcę czarnych muzułmanów, a równocześnie najbardziej szanowanego i wykształconego więźnia OZ. Autor wielu książek i świetny mówca, który poprowadził bunt w Emerald City mógł uzyskać wolność na mocy podpisanego porozumienia. Tak się jednak nie stało, bo Kareem Said wykorzystał ten moment, aby pokazać mieszkańcom stanu, że ich gubernator to zwykły hipokryta, który robi show pod publiczkę. Oskarżył tym samym gubernatora o użycie siły do stłumienia buntu, w wyniku którego zginęli zarówno więźniowie jak i strażnicy. W ten sposób Said stał się jeszcze większym bohaterem niż dotychczas w oczach wszystkich więźniów OZ. A po powrocie do Em City, zaczął on dodatkowo przygotowywać pozew zbiorowy przeciwko władzom więzienia i władzy wykonawczej stanu, która dopuściła do takiego, a nie innego obrotu wypadków.

OZ 3 - Kareem

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Finał poprzedniego sezonu przyniósł też przykre konsekwencje Tobiasowi Beecherowi, który zadzieranie z Vernonem Schillingerem przypłacił połamanymi rękami i nogami. Zdrajcą okazał się więzień Chris Keller, którego Beecher zaczął darzyć uczuciem. Przy pomocy strażnika Metzgera, przywódca Aryjczyków mógł dokonać zemsty na Beecherze. Beecher jednak po tym incydencie planuje zemstę na zimno, a na pierwszy ogień pójdzie nazistowski strażnik Karl Metzger.

O zemście na Schillingerze myśli także Ryan O’Reily, który ma powody, by ukatrupić drania za to, co zrobił jego bratu. Cyril O”Reily właściwie do więzienia trafił z jego winy, bo Ryan wykorzystał go wcześniej do zabicia męża lekarki Glorii Nathan. To był akt miłości, a równocześnie desperacji, za który największe konsekwencje poniósł upośledzony umysłowo Cyril.

Źle się także zakończyły układy gangsterskie Miguela Alvareza. Za wydłubanie oczu strażnikowi, trafił on na długi czas do izolatki. Teraz pozostali strażnicy mogą się na nim mścić zapominając celowo o dostarczaniu mu żywności i wody pitnej. Alvarez z czasem zaczyna całkowicie odchodzić od zmysłów i przestaje odróżniać wrogów od przyjaciół, a jedyną szansą na odwrócenie jego losu jest właśnie przyjazny mu ksiądz – ojciec Ray Mukada.

OZ 3 - Miguel

OZ – Sezon 3 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Tak oto prezentuje się początek trzeciego już sezonu tej więziennej opowieści. OZ 3 na wstępie ukazuje widzom zachodzące w więzieniu zmiany. Pierwsza z nich jest kosmetyczna, bo dotyczy zmiany nazwy więzienia. Od teraz Oswald State Penitentiary ma się nazywać Oswald State Correctional Facility. Eh, skąd my to znamy, chciałoby się zapytać (to raczej pytanie do tych, co nie rzucili w diabły tego kraju i nie wynieśli się stąd na zawsze). Ile to takich drobnych kosmetycznych zmian stosuje się w polskich instytucjach, gdzie zgodnie z myślą przewodnią pomysłodawców, dana instytucja ma nagle działać lepiej i sprawniej. Jakby zmiana nazwy lub lekka nic nie znacząca reorganizacja miałaby uzdrowić chorą instytucję. Czy zmiana nazwy ma jakąś magiczną moc sprawczą ? W OZ 3 wszyscy więźniowie wiedzą, że NIE. Oswald State Correctional Facility, czy jakkolwiek będzie się nazywało to więzienie i tak dla wszystkich więźniów pozostanie po prostu OZ.

Drugą zmianą jest prywatyzacja opieki medycznej w więzieniu. Gubernator James Devlin podpisał umowę z firmą zewnętrzną, która przejmie opiekę medyczną nad zakładami karnymi stanu. Do OZ przybył nowy lekarz, który szybko zaczął wdrażać w życie ekonomiczne zasady tej prywatnej firmy. Odbiły się one na lekach dla pacjentów. Nowy naczelny lekarz uznał, że leki na uspokojenie to zbędny wydatek, bez którego można się obejść. Teraz wystarczy sobie tylko wyobrazić, jak taka decyzja zadziałała na więźniach przetrzymywanych samych nago w izolatkach.

OZ – Sezon 3 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Od samego początku w serialu dużą rolę odgrywa Augustus Hill. Jak pamiętamy z analizy pierwszego sezonu, postać ta pełni rolę narratora tej więziennej opowieści. Poza narracją Augustus Hill trzyma się raczej na uboczu wszelkich wydarzeń. Jako osoba niepełnosprawna na wózku inwalidzkim, raczej nie ma większego wyboru, dlatego woli pozostawać w cieniu. Tym razem jednak Augustus Hill angażuje się w sprawę okrutnej i niewyjaśnionej zbrodni. Ma to związek z jednym z nowych więźniów, który wylądował w Emerald City i bardzo lubi się przechwalać swoimi haniebnymi osiągnięciami.

W OZ 3 często także zaglądamy do celi śmierci. Tam przebywa Shirley Bellinger, która została skazana na karę śmierci za dzieciobójstwo. Wokół niej też jest zbudowany pewien wątek w serialu. Warto też dodać, że co jakiś czas, ma ona swoich odwiedzających więźniów, którzy chętnie chcą się załapać na sprzątanie na terenie cel śmierci. Także w związku z tą postacią poznajemy nowych skazanych na śmierć, którzy lądują w sąsiedniej celi Shirley.

Duże zmiany zachodzą także w OZ 3 w kwestii dystrybucji narkotyków. Na tym polu coraz się coś zmienia. Czasami w tym serialu można odnieść wrażenie, że w więzieniu łatwiej zdobyć twarde narkotyki, niż na wolności. Kanały dystrybucji zawsze mają się świetnie, mimo że ludzie zajmujący się tym procederem często giną w bliżej nieokreślonych okolicznościach. Teraz pierwsze skrzypce w branży gra mafioza Antonio Nappa. Sycylijczyk przejął interes po klanie Schibetta. Oczywiście na boku działają także inne grupy, jak chociażby Meksykanie, którzy zlecili Alvarezowi oślepienie strażnika. Do tego wszystkiego dilerką zajmuje się także Irlandczyk Ryan O’Reily, który doskonale wie jak i komu sprzedawać prochy.

OZ 3 - Ryan O'Reily

OZ – Sezon 3 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

W OZ 3 często dochodzi także do roszad wewnątrz więziennych grup. W ten sposób marginalne wcześniej postacie nabierają z czasem większego znaczenia dla fabuły serialu. Tak jest w przypadku młodego cwaniaczka Kenny’ego Wanglera, który lubi bardziej być nazywany Bricks. W tej roli amerykański aktor J. D. Williams. OZ był dla niego trampoliną do kariery. Później zagrał także w innej znanej produkcji HBO – „The Wire„, gdzie wcielił się w postać Bodie Broadusa. Aktor zagrał też Dextera Roja w dramacie prawniczym „The Good Wife„.

Nasz więzienny poeta, który pod koniec drugiego sezonu wyszedł z więzienia, by szybko później do niego powrócić, to Arnold Jackson. W rzeczywistości to Amerykanin muMs da Schemer. Jego możemy kojarzyć z epizodycznych ról w „The Sopranos” oraz także w roli więźnia w serialu „Luke Cage„.

Hamid Khan, wokół którego zbudowany jest wątek tarć w środowisku czarnych muzułmanów, to aktorsko Ernie Hudson Jr. To syn aktora, który w OZ gra naczelnika więzienia.

No a skoro przedstawiany był już syn, to teraz czas na ojca, czyli aktora grającego główną rolę w całym serialu. Naczelnik więzienia Leo Glynn to aktorsko Ernie Hudson. To znany aktor filmowy i serialowy. Widzowie znają go chociażby z roli pogromcy duchów Winstona Zeddemore w „Ghostbusters” oraz „Ghostbusters II„. To także kapitan Monroe Kelly w „Congo” oraz Sierżant Albrecht w „The Crow„. Serialowo możemy go chociażby kojarzyć z roli detektywa Ridley’a w „Desperate Housewives„. Zagrał też Jacoba w „Grace and Frankie„.

OZ 3 - Ernie Hudson

OZ – Sezon 3 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Z nowych postaci poznajemy chociażby Rosjanina Nikolay’a Stanislofsky’ego. W tej roli Philip Casnoff. Zagrał on kiedyś jedną z najwybitniejszych gwiazd estrady Franka Sinatrę w miniserialu „Sinatra„.

Inny serialowy Rosjanin Yuri Kosygin, to aktorsko Aleksander Krupa. To polski aktor, który załapał się do pierwszego kultowego serialu HBO. Jego możemy znać z roli Prezydenta Rosji w filmie „Salt„. Zagrał też Miroslava Lokara w ciekawym wojennym thrillerze „Behind Enemy Lines„, a nawet sowieckiego kapitana w filmie „X-Men: First Class„.

Brat Ryana – Cyril O’Reily to aktorsko Scott William Winters. Aktor przewija się czasami w różnych serialach w rolach epizodycznych. Zagrał w popularnym niegdyś serialu „Dexter” oraz „24” (znanym w Polsce jako 24 godziny). Natomiast z poważniejszych ról można wymienić jego występ w serialu „Borgia„. Tam wcielił się w Riario Sansoniego.

Mafioza Antonio Nappa, to nikt inny jak Mark Margolis. Jego serialomaniacy znają głównie jako Hectora Salamance w kultowym „Breaking Bad” oraz jego spin-offie „Better Call Saul„. Epizodycznie zagrał też w „Gotham” oraz Felixa Fausta w serialu „Constantine„.

OZ 3 - Mark Margolis

OZ – Sezon 3 – Recenzja – O AKTORACH – część 3

Zbzikowany stary więzień William Giles to w rzeczywistości Austin Pendleton. To przede wszystkich reżyser, ale pojawia się także w drobnych rolach aktorskich.

Agamemnon Busmalis to natomiast aktorsko Tom Mardirosian. W serialu gra Greka, a w rzeczywistości jest ormiańskiego pochodzenia. Zagrał on w innym kultowym serialu HBOThe Wire” oraz ostatnio w serialu oryginalnym Amazon Prime „Bosch„.

Trzymający się często z Agamemnonem Bob Rebadow, to aktorsko George Morfogen. Świętej pamięci amerykański aktor zagrał w pierwszej wersji serialu science-fiction o przybyciu kosmitów na ziemię „V” (od słowa Visitors).

Wspomniana z celi śmierci Shirley Bellinger, to natomiast aktorsko Kathryn Erbe. Ją możemy kojarzyć z roli Jacqueline Roa w „How to Get Away with Murder„. Największą jej rolą jest jednak postać detektyw Alexandry „Alex” Eames w serialu „Law & Order: Criminal Intent„. W tej same roli wystąpiła też w „Law & Order: Special Victims Unit„. Epizodycznie wystąpiła też w serialu „The Gifted„.

OZ – Sezon 3 – Recenzja – O AKTORACH – część 4

To jeszcze dzisiaj na koniec personel więzienia. Był już przedstawiony naczelnik, to czas na nowych strażników. Nazistowski strażnik Karl Metzger to aktorsko Bill Fagerbakke. To głównie dubbingowiec, który udzielał swojego głosu w takich serialach animowanych jak „Batman: The Brave and the Bold„, czy „Young Justice„.

Strażnik Sean Murphy to aktorsko Robert Clohessy. Jego możemy kojarzyć z serialu „Boardwalk Empire„.

Clayton Hughes to natomiast w rzeczywistości Seth Gilliam. On ostatnimi czasy wciela się w postać księdza Gabriela w „The Walking Dead”. Wcześniej zagrał Doktora Alana Deatona w „Teen Wolf„. Wystąpił też jak kilku dzisiaj wymienionych w innej produkcji HBOThe Wire„. Tam wcielił się w postać Ellisa Carvera.

Związana w OZ 3 z wątkiem obyczajowym nowa strażniczka Claire Howell, to aktorsko Kristin Rohde. Ją możemy kojarzyć z drobnych występów w „Law & Order: Criminal Intent” oraz „Law & Order: Special Victims Unit„.

Natomiast już całkiem na zakończenie, siostra zakonna Peter Marie Reimondo to aktorsko Rita Moreno. Puerto Ricanka zagrała ostatnio między innymi Lydie w „One Day at a Time„. Wcieliła się też w postać Liliany De La Vega w serialu „Jane the Virgin„.

OZ – Sezon 3 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Więzienna historia w OZ 3 wcale nie zwalnia tempa. Nowe wątki i nowe postacie jedynie napędzają fabułę, czyniąc obraz serialowy HBO jeszcze bardziej doskonalszym. Równolegle narrator serialu nawiązuje do sytuacji poza kratami więzienia. Zbliża się rok 2000 zarówno dla twórców i widzów serialu, jak i postaci, które się w tym serialu przewijają. Stąd też widzimy częste narratorskie nawiązania do końca wieku oraz wydarzeń z tym związanych.

W OZ 3 dodano także wątek sportowy. Za przyzwoleniem władz więzienia organizowane są walki bokserskie z udziałem więźniów, przy dopingu więziennej publiki. To zarówno element na rozładowanie energii zamkniętych w zakładzie karnym osób, ale także element rozrywki dla mas, bo kibicowanie pozwala zapomnieć o zwykłych problemach życia codziennego.

Udostępnij w social mediach