OZ – Sezon 2 – RECENZJA

OZ 2 (polski tytuł : Więzienie OZ 2) – serial HBO. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – OZ 1.

GATUNKI : dramat kryminalny / thriller / suspense
KRAJ PRODUKCJI : USA

Drugi sezon serialu, podobnie jak pierwszy, liczy 8 odcinków. OZ 2 był emitowany premierowo na kanale HBO w ramówce letniej od 11 lipca 1998 roku do 31 sierpnia 1998 roku.

OZ 2 - HBO

OZ – Season 2

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finale poprzedniego sezonu doszło do buntu w więzieniu Oswald State Penitentiary, a dokładnie na oddziale zwanym Emerald City. Przywódca grupy czarnych muzułmanów Kareem Saïd, kiedy trafił do OZ, obiecał kierownictwu więzienia, że doprowadzi do jego przejęcia. Tak jak powiedział, tak zrobił. Pod jego dowództwem doszło do przejęcia kontroli nad oddziałem, który stworzył wg własnej wizji Tim McManus. Przełożony Emerald City zachował się jednak honorowo i postanowił wymienić się na przetrzymywanych w oddziale zakładników. Do negocjacji z więźniami jednak nie doszło, bo gubernator postanowił użyć siły i spacyfikować bunt w więzieniu zwanym potocznie OZ.

Po wielu miesiącach Emarald City zostało odnowione i ponownie oddane do użytku. Tim McManus wywalczył sobie drugą szansę na uczynienie Em City, oddziałem innym niż wszystkie. Powołał specjalną radę doradczą, w skład której wchodzili przedstawiciele każdej zawiązanej grupy więźniów. Trafili się tu delegaci począwszy od grupy motocyklistów, a na Bractwie Aryjskim kończąc. McManus z czasem postanowił także utworzyć specjalną szkołę przy Emerald City, która da szansę po wyjściu z paki na lepszy start młodym ludziom, którzy zbyt wcześnie trafili za kratki.

W międzyczasie zmienia się także sytuacja niektórych więźniów. Prześladowany dotychczas przez przywódcę lokalnego Bractwa Aryjskiego były prawnik Tobias Beecher, pod koniec pierwszego sezonu odwrócił całkowicie swój los i przestał być ofiarą. Spektakularnie daje na oczach innych więźniów nauczkę Vernonowi Schillingerowi. Ten jednak nie zamierza się mścić. Zbliża się bowiem jego szansa na przedterminowe zwolnienie i powrót do swoich synów. Tobias Beecher nie powiedział jednak ostatniego zdania, więc nie zamierza mu tego ułatwić.

OZ 2 - Mukada

OZ – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

OZ 2 (polski tytuł : Więzienie OZ 2) nie zwalnia tempa. Twórcy jednak postanowili na starcie drugiego sezonu spłycić samą historię buntu w Emerald City. Dostajemy tylko krótką historię Augustusa Hilla, o tym jak gubernator rozprawił się z buntem w OZ. Podczas tłumienia buntu Tim McManus został ranny, ale przeżył uratowany przez swoją zawodową i uczuciową partnerkę. Wydarzenia te są jednak owiane pewną tajemnicą, której elementy są odsłaniane przez kolejne odcinki drugiego sezonu.

W samym więzieniu (jak to w więzieniu) dochodzi do rotacji więźniów. Początkowo wszystkich na czas remontu Emerald City rozmieszczono po innych blokach. Po powrocie wielu z nich dostaje inne cele i innych współlokatorów. Tobias Beecher do swojej celi otrzymał nowego współwięźnia imieniem Chris Keller. Z czasem między nim, a współosadzonym zawiązuje się specjalna relacja.

Do Emerald City trafiają także całkiem nowi więźniowie. W pierwszej odsłonie widzieliśmy jak z gry o przemyt i rozprowadzanie narkotyków został wyeliminowany włoski mafioza Nino Schibetta. Teraz schedę po nim chce przejąć jego syn Peter Schibetta. Nowe zasady trafiają także do więziennej kuchni. Nie w smak to pochodzącemu z Nigerii postawnemu Simonowi Adebisi. On także postanawia powalczyć o swoje.

OZ 2 - Adebisi

OZ – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Kolejny raz w OZ 2 widza może zaciekawić historia Tobiasa Beechera. Pierwsza odsłona świetnie pokazała jego metamorfozę. Wiemy, że Tobias stał się ofiarą Vernona Schillingera, ale postanowił pierwotnie nic w tej kwestii nie robić. Sam bowiem nałożył na siebie dodatkową karę za to, za co trafił tutaj za kratki. Narkotyki i zmiana podejścia do swojej pokuty całkowicie odmieniła Beechera. To teraz inny człowiek, niż ten, którego poznaliśmy w pierwszym sezonie tej więziennej opowieści. Jego konflikt z przywódcą Bractwa Aryjskiego nie dobiegł jednak końca, jak się może wydawać po zmianie postawy Vernona. Schillinger choć chce opuścić szybciej więzienie, ma swój tajny plany względem swojej dawnej ofiary. Teraz tylko po prostu zmienia taktykę, na mniej otwartą.

Niezwykle ciekawy wątek w OZ 2 dotyczy Ryana O’Reily. To typowy więzienny cwaniak, który przy większej inteligencji, potrafi dobrze się zakręcić wokół różnych ciemnych interesów. Ryan O’Reily w tym sezonie musi jednak zmierzyć się z własnym sobą oraz swoimi uczuciami.

Także wątek ze szkołą utworzoną przy Emerald City może zaciekawić widza. Poznajemy tu całkiem sprawnego poetę (quasi-rapera), który mierzy swą twórczością znacznie wyżej poza kraty więzienia. Dostrzega to Tim McManus, a także Kareem Saïd. Obydwoje próbują więziennemu poecie pomóc na swój własny możliwy sposób.

OZ 2 - Muzułmanie

OZ – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

W OZ 2 niektóre postacie, które pojawiły się już w pierwszym sezonie dopiero teraz zyskują na większym znaczeniu.

Więzień #97P904 – Ryan O’Reily, to aktorsko Dean Winters. To amerykański aktor znany serialomaniakom z roli Dennisa Duffiego w serialu „30 Rock„. Grał też Briana Cassidy’ego w „Law & Order: Special Victims Unit„. Inni mogą go też kojarzyć z roli Johnego Gavina w „Rescue Me„.

OZ 2 - Prisoner #97P904

Olbrzymi Afrykanin Simon Adebisi to w tym serialu brytyjski aktor afrykańskiego pochodzenia Adewale Akinnuoye-Agbaje. Rzeczywiście pochodzi z nigeryjskich rodziców. Aktorsko wielu widzów zna go z roli Mr. Eko w serialu „LOST„. Zagrał też między innymi Deacona Crane’a w serialu BBC „Hunted„, a także zaliczył małą rólkę w innej produkcji HBO „Game of Thrones”.

Więzień #97A413 – Miguel Alvarez, to aktorsko Kirk Acevedo. Grający w serialu latynosa Acevedo, to amerykański aktor Puerto Ricańskiego pochodzenia. Fani seriali mogą go kojarzyć z roli Jose Ramse w telewizyjnej produkcji Syfy „12 Monkeys„. Aktor zagrał też Hectora Salazara w „Law & Order: Special Victims Unit” oraz „Law & Order: Trial by Jury„. Ostatnio także pojawia się w serialu The CW „Arrow” jako Ricardo Diaz.

OZ – Season 2 – O AKTORACH – część 2

Wspomniany w tekście Chris Keller to aktorsko Christopher Meloni. Aktor ostatnio wciela się w brudnego glinę w dramacie kryminalnym „Happy!„, stanowiącym adaptację komiksu Image Comics autorstwa Granta Morrisona. Zagrał też Augusta Pullmana w serialu „Underground„. Grał też, jak wyżej wspomniani, główną rolę w serialu „Law & Order: Special Victims Unit„.

Natomiast Gubernator James Devlin, to w rzeczywistości Željko Ivanek. To znany aktor, który przewinął się w mniejszych i większych rolach przez wiele seriali. Niektórzy mogą go kojarzyć z roli Russella Jacksona w „Madam Secretary„. Zagrał też Raymonda „Ray” Fiske’a w serialu FX „Damages„. Wcielił się też w postać Andre Drazena w „24” (w Polsce znanym pod tytułem 24 godziny).

Strażniczka więzienna Diane Whittlesey to aktorsko Edie Falco. To amerykańska aktorka najbardziej chyba znana z innej produkcji HBOThe Sopranos„, a także z tytułowej roli Jackie Peyton w serialu „Nurse Jackie„.

Ksiądz Ray Mukada, to w rzeczywistości amerykański aktor z azjatyckimi korzeniami BD Wong. Aktora możemy kojarzyć z serialu „Mr. Robot„. Wcielił się też w postać komiksowego szalonego naukowca Hugo Strange’a w serialu „Gotham„. Także jak wielu dzisiaj wymienionych zagrał jedną z głównych ról w serialu „Law & Order: Special Victims Unit„.

I jeszcze na koniec dzisiaj więzienna lekarka Gloria Nathan. W tej roli Lauren Vélez. Serialomaniakom znana przede wszystkim jako María LaGuerta w kultowym serialu „Dexter„. Ostatnimi czasy grała też postać Soray Hargrove w „How to Get Away with Murder„.

OZ – Sezon 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

W OZ 2 (polski tytuł : Więzienie OZ 2) nie brakuje ciekawych zwrotów akcji. Niektóre historie więźniów nabierają w tym sezonie większych rumieńców. Taki właśnie jest OZ, który nie pozwala widzom się zbytnio nudzić oglądaniem. I chociaż jest to już stary serial, to oglądanie go nawet współcześnie niczego mu nie ujmuje (red. na potrzeby recenzji oglądam go kolejny raz i tak samo dobrze go odbieram jak lata temu). Oczywiście trzeba się liczyć z jakością obrazu. Kiedyś to była norma, ale nagrania SD w proporcjach 4:3 w dzisiejszych czasach mogą budzić uśmiech na twarzy współczesnych widzów. Należy pamiętać jednak, że jest to klasyka, a serial miał swoje początki jeszcze w poprzednim stuleciu.

Udostępnij w social mediach