OZ – Sezon 1 – RECENZJA

OZ (polski tytuł : Więzienie Oz) – serial HBO. To dramat kryminalny z pogranicza thrillerów. Jest to pierwszy pełnometrażowy serial produkcji własnej HBO. W jego produkcji pomagali obok The Levinson / Fontana Company (studio produkcyjne Toma Fantany i Barry’ego Levinsona), Rysher Entertainment (znany też jako Rysher / Citadel Entertainment – Gabrielle Bourne) i końcowe sezony Viacom Productions (wówczas międzynarodowe ramię VIACOM).

GATUNKI : dramat kryminalny / thriller / suspense
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon serialu OZ (znanego w Polsce jako Więzienie Oz) liczy 8 odcinków. Był on premierowo emitowany od 12 lipca 1997 roku do 25 sierpnia 1997 roku.

OZ – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Przygodę z Więzieniem OZ rozpoczynamy fabularnie wprowadzeniem, krótką historią Tobiasa Beechera. W przeszłości szanowany prawnik trafia do więzienia o zaostrzonym rygorze, za zabójstwo spowodowane jazdą samochodem pod wpływem alkoholu. Tacy ludzie jak Tobias są w takim środowisku z góry skazani na pożarcie. Były prawnik trafia w towarzystwo wielu bezwzględnych morderców, czy innego rodzaju kryminalistów recydywistów. Szybko staje się ofiarą swojego współlokatora w celi na oddziale zwanym Emerald City. Przywódca lokalnego Bractwa Aryjskiego szybko podporządkowuje sobie Tobiasa, bo widzi w nim łatwy cel. Tobias pozostaje zostawiony sam sobie, bo nie może liczyć na żadne wsparcie personelu więzienia, ani innych osadzonych. Jego życie przemienia się w koszmar, z którego próbuje się wydostać. Wydostać bardziej psychicznie, niż fizycznie.

W międzyczasie do Emerald City trafia Kareem Saïd. To szycha w muzułmańskim światku Afroamerykanów. Na wstępie oświadcza on kierownictwu Emerald City, że ma zamiar przejąć kontrolę nad tym więzieniem. Choć ostrzeżenie wydaje się absurdalne, to naczelnik więzienia Leo Glynn postanawia mieć Saïda na oku. Jednak już od pierwszych dni Kareem Saïd przyjmuje bierną postawę pobożnego muzułmanina, który nie chcę wdawać się w żadne wewnętrzne konflikty. Taka postawa może być jednak pozorna i może zwiastować ciszę przed ewentualną burzą.

OZ – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Serial OZ opowiada o osadzonych w więzieniu Oswald State Penitentiary. To fikcyjne więzienie o zaostrzonym rygorze, do którego kierowano ludzi, którzy mieli przejść swoistą resocjalizację. Takie zadanie ma głównie oddział zwany Emerald City. W skrócie Em City, a nazwa jest nawiązaniem do Szmaragdowego Miasta z „Czarnoksiężnika z Krainy Oz” autorstwa Lymana Franka Bauma. Oddziałem kieruje Tim McManus, który wyznaje filozofię, że nawet więźniów najgorszego sortu lepiej jest edukować, niż notorycznie karać. Z pierwszego sezonu OZ dowiadujemy się, że oddział Emerald City jest pod specjalnym nadzorem. Trafiają tu nawet legendy przestępczego świata, stąd specjalne traktowanie tego oddziału na tle całego więzienia.

Narratorem serialu OZ jest jeden z osadzonych w Emerald City. To niepełnosprawny Augustus Hill, który trafił tu za morderstwo. Było ono raczej dziełem przypadku. Wcześniej na wolności handlował narkotykami, a podczas ucieczki z miejsca zbrodni został zepchnięty z bloku przez ścigającego go policjanta. To spowodowało jego częściowy paraliż, którym był bezwład w nogach. Do końca życia jest skazany na wózek inwalidzki, a dodatkowo jest skazany na Emerald City i towarzystwo więźniów z najgorszych nocnych koszmarów.

Jego narracja jest dość specyficzna. Odnosi się on bezpośrednio do widza, jakby chwilowo oderwany od więziennej rzeczywistości. Przypomina to trochę swoim stylem współczesny serial „House of Cards„. W ten sam sposób prezydent Frank Underwood odnosił się bezpośrednio do widzów zasiadających przed ekranem.

OZ – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Pierwszy sezon OZ (polski tytuł : Więzienie Oz) jest świetnym wprowadzeniem w zarys postaci odgrywających w tym serialu kluczowe role. Jest to zrobione w innej formie, niż chociażby we współczesnym serialu Netflixa „Orange Is the New Black„. Tam w retrospekcjach poznajemy całą przeszłość osadzonych kobiet. Tutaj jedynie Augustus Hill wprowadza nas krótką notką, kto, za co i na ile trafił do tutejszego więzienia. Same osobowości skazańców poznajemy już podczas odbywania kary. Główne postacie są więc mocno akcentowane podczas odbywania kary i często wokół nich kręci się cała akcja. Podobnie jednak jak we wspomnianym wyżej „Orange Is the New Black” twórcy przedstawiają także bliżej widzowi personel więzienia. Na nich także skupia się często uwaga widza.

W pierwszej kolejności widzowie poznają Tobiasa Beechera. To były przykładny obywatel. Z zawodu prawnik, a w życiu osobistym żonaty mężczyzna z dziećmi. Popełnił on jednak jeden poważny życiowy błąd i trafił za to za kratki. No ale takie jest życie. Czasami jeden poważny błąd może przekreślić karierę zawodową, a także cały dotychczasowy życiowy dorobek. Tobias Beecher przekonuje się o tym bardzo boleśnie. Nie jest to jednak historia destrukcji psychicznej skazańca, należącego raczej do grupy przestępców w białych rękawiczkach, czy białych kołnierzykach, jak kto woli. Pierwszy sezon OZ to opowieść o metamorfozie Tobiasa Beechera. To wszystko dodaje pikanterii pierwszej odsłonie serii. Daje widzowi do myślenia co takie miejsce, jak więzienie o zaostrzonym rygorze, może zrobić z człowiekiem, który wcześniej nie był notowanym kryminalistą. HBO potrafiło jak nikt inny, ubrać jego losy w bardzo ciekawą historię.

OZ – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

A jak od strony aktorskiej prezentują się występujące w serialu OZ postacie ? Z uwagi na wielość postaci, ta część zostanie rozłożona na kolejne artykuły dotyczące następnych sezonów tego serialu.

No to zacznijmy od Tobiasa Beechera. W tej roli amerykański aktor Lee Tergesen. Starsi serialomaniacy mogą go kojarzyć z roli Chetta Donnelly’ego w „Weird Science” (w Polsce to było emitowane pod tytułem Dziewczyna z komputera – PS. uwielbiałem ten serial, choć był zwariowany). Grał on też w miniserialu „Generation Kill„. Inni mogą go kojarzyć z roli Petera McMillana w „Desperate Housewives„. Lee Tergesen ostatnio też pojawia się w serialowej kontynuacji franczyzy „The Purge„. I jeszcze można wspomnieć, że zagrał Blake’a Morrow w skasowanym już niestety serialu na podstawie komiksu Image „Outcast” (w Polsce znanym jako Outcast: Opętanie).

Nasz narrator serialu OZ, czyli Augustus Hill, to w rzeczywistości Harold Perrineau. Ostatnimi czasy mogliśmy go oglądać jak wcielił się w postać sędziego Restona Kellera w serialu oryginalnym Amazon PrimeGoliath„. Zanotował też krótką rolę w serialu o zombie „Z Nation„. No i koniecznie trzeba wspomnieć jego kreację Manny’ego w serialowym „Constantine„, na bazie komiksów DC i Vertigo – Imprint of DC. Najlepiej jednak został zapamiętany (i uhonorowany nagrodą) z roli Michaela Dawsona w niegdyś bijącym rekordy popularności serialu „LOST„.

OZ – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Włoski mafioza Nino Schibetta, to w rzeczywistości amerykański aktor Tony Musante. Najbardziej znany z innego dramatu kryminalnego „Toma„.

Dino Ortolani to aktorsko Jon Seda. Serialomaniacy znają go z seriali: „Chicago P.D.” oraz „Chicago Fire” i „Chicago Justice„. Aktor ten zagrał też w innej produkcji HBOTreme„, gdzie wcielił się w postać Nelsona Hidalgo. Najbardziej jest chyba jednak znany z roli policjanta Paula Falsone w serialu „Homicide: Life on the Street„.

Kareem Saïd to w tym serialu Eamonn Walker. Aktor ostatnio występuje w serialu o pracy strażaków „Chicago Fire„. W przeszłości grał natomiast w brytyjskim kryminale „The Bill„.

Jefferson Keane to w pierwszym sezonie OZ, amerykański aktor Leon Robinson. Jest on chyba najbardziej znany z roli Davida Ruffina w filme „The Temptations„.

Dowodzący oddziałem Emerald City Tim McManus, to aktorsko Terry Kinney. To kanadyjski aktor, ale przede wszystkim dyrektor i założyciel Steppenwolf Theatre Company. W serialach pojawia się praktycznie jedynie epizodycznie, a największa jego rola, to właśnie ta z dzisiaj omawianego OZ.

I jeszcze na koniec ten, który najbardziej w tym sezonie OZ uprzykrzył życie Tobiasowi Beecherowi – przywódca więzienny Bractwa Aryjskiego – Vernon Schillinger, to aktorsko J. K. Simmons. To znany aktor filmowy i telewizyjny. Na początek trzeba wymienić jego rolę Terenca Fletchera w filmie „Whiplash„, za którą wręcz został obsypany nagrodami. Serialowo możemy go kojarzyć z ostatniej roli Howarda Silka w „Counterpart„. W przeszłości grał także Willa Pope w kryminale „The Closer„. J. K. Simmons często także użycza swojego głosu w różnych animacjach i grach video.

OZ – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Serial OZ (polski tytuł : Więzienie Oz) można polecić zarówno miłośnikom filmów i seriali o tematyce zakładów karnych (red. zgłaszam się do tablicy, bo sam bardzo lubię oglądać tego typu produkcje), jak i fanom wszelkich seriali HBO. Zanim HBO stało się jednoznacznie kojarzone z hitem fantasy „Game of Thrones„, to swoją markę budowało właśnie na tym serialu. Mimo, że serial ma już swoje lata, to nadal pasuję do realiów amerykańskiego więziennictwa. To wciągające historie fikcyjnych osadzonych, które momentami śledzi się z zapartym tchem, niczym w rasowym thrillerze. To z całą pewnością pozycja godna polecenia.

W dzisiejszych czasach dostępność starszych produkcji jest na wyciągnięcie ręki, dzięki platformom streamingowym i innym tego typu serwisom VOD. Tak jest i w przypadku serialu OZ, który miał premierę pierwszego sezonu jeszcze w zeszłym stuleciu. Dzisiaj bez problemu możecie obejrzeć ten serial udostępniony w języku polskim na platformie HBO MAX.

Udostępnij w social mediach