Orange Is the New Black – SEZON 1 – Recenzja

Orange Is the New Black – A NETFLIX ORIGINAL SERIES – Netflix serial oryginalny. Amerykański komediodramat, którego akcja rozgrywa się w żeńskim więzieniu. Za pomysł i jego produkcję odpowiada Jenji Kohan (Tilted Productions) oraz Lionsgate Television (LIONSGATE). Serial jest oparty na książce „Orange Is the New Black: My Year in a Women’s Prison” autorstwa Piper Kerman, która opisywała w niej swoje wrażenia z pobytu w więzieniu federalnym.

GATUNKI : komediodramat
KRAJ PRODUKCJI : USA

Każdy sezon serialu Orange Is the New Black liczy po 13 odcinków. Pierwszy sezon serialu został udostępniony widzom platformy NETFLIX w dniu 11 lipca 2013 roku.

Orange Is the New Black – SEZON 1 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o Piper Chapman, która dobrowolnie decyduje się na odbycie kary 15 miesięcy pozbawienia wolności. Wszystko po tym, jak wyszły na jaw jej związki ze współudziałem w przestępstwie przemytu narkotyków. Wydarzenie to miało miejsce w przeszłości, gdy Piper Chapman była w związku uczuciowym z Alex Vause, międzynarodową przemytniczką narkotyków. Dzisiaj Piper jest w szczęśliwym związku z Larrym Bloomem, ale wie, że dobrowolne poddanie się karze, będzie najlepszym dla niej rozwiązaniem. Piper liczy,  że jej mężczyzna poczeka na nią do czasu powrotu z odsiadki.

W więzieniu Chapman szybko przekonuje się, że odsiadka to nie wakacje. Musi podporządkować się regułom jakie obowiązują wśród osadzonych. Każde kilka wypowiedzianych słów za dużo, może jej zaszkodzić bardziej, niż sobie to wyobrażała. Na domiar złego okazuje się, że w tym samym więzieniu odbywa karę Alex Vause, jej była partnerka i osoba, przez którą Piper trafiła do pudła. Ratunkiem dla niej może być jedynie przychylność przełożonego strażników Litchfield Penitentiary – Sama Healy’ego, który wie, że Chapman nie jest typową przestępczynią.

Orange Is the New Black – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Seriale z gatunku komediodramatów praktycznie zawsze mają w sobie coś wyjątkowego. Dlaczego ? Bo jednak sztuką jest zbudować na poważnych sprawach i tematach coś, co potrafi także bawić i śmieszyć. W tej kwestii Netflix lideruje. Dostajemy od nich między innymi zabawną historię o autystycznym młodzieńcu „Atypical„, co wydawało się, że autyzm z dowcipami ciężko pogodzić. Także zabawną historie rodzeństwa Baudelaire, które straciło w pożarze swoich rodziców – „A Series of Unfortunate Events„. Pierwszym ich wielkim projektem był jednak serial Orange Is the New Black, który opowiada o losach osadzonych w więzieniu żeńskim kobiet oraz o personelu więzienia. Doczekał się on już wielu sezonów i stał się jednym z głównych rozpoznawalnych tytułów platformy NETFLIX.

Akcja serialu Orange Is the New Black rozgrywa się głównie w więzieniu. Czasami jednak otrzymujemy sceny równoległych wydarzeń związanych głównie z partnerami życiowymi głównych bohaterów oraz życiem osobistym personelu więzienia. Ponadto widzowie otrzymują w formie retrospekcji historie poszczególnych osadzonych, dotyczącą ich przeszłości oraz w jaki sposób trafiły one do pudła. Widzowie dzięki takiej konstrukcji poznają bliżej więźniarki i mimo wielości postaci w serialu, pomaga to poznać większość bohaterów serialu znacznie bliżej.

Osadzone dzielą się na grupy. To naturalne w więzieniach w USA z uwagi na zróżnicowane rasowo społeczeństwo. Czarnoskóre trzymają się razem, tak samo Latynoski oraz Białe i jak to ujmują w serialu – reszta, czyli inne indywidualności rasowo-kulturowe. Dodatkowo widzowie także bliżej poznają personel więzienia. Jest tu zarówno młody strażnik John Bennett, jak i strażniczy zbok George Mendez, przezywany przez osadzone Pornowąsikiem. Oprócz strażników poznajemy także administrację więzienia, a tam najbardziej charakterystyczną postacią jest Joe Caputo pracujący na stanowisku Director of Human Activities.

Orange Is the New Black – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Głównie serial skupiony jest na osadzonych, więc przyjrzyjmy się kim są nasze więźniarki. Już od razu w pierwszym sezonie Orange Is the New Black dowiadujemy się kim są kluczowe dla serii postacie. A każda z nich ma inny charakter i inną osobowość. Podążając za Chapman poznajemy Rosjankę Red (Rudą), która jest szefową więziennej kuchni, oraz trzęsie całym więzieniem i podporządkowuje sobie tym samym wszystkie współosadzone. Narażając się jej można trafić na przymusową dietę.

Jest tu też fanatyczka religijna, która na swój sposób prowadzi w więzieniu szeroką ewangelizację. Ma ona swoją drogą bardzo ciekawą przeszłość, która nie wskazywała na to, że stanie się taką fundamentalistką 🙂 Poznajemy także czarnoskórą Szalonooką i dwie afroamerykańskie zgrywuski, które trzymają się głównie razem. A w grupie Latynosek jest nawet rodzinna odsiadka. Do więzienia trafiła też młoda obiecująca biegaczka, a także znacznie starsza zwolenniczka jogi i nurtu Zen. Przedstawicielką starszego pokolenia jest także Pani Claudette, która tylko z pozoru wygląda na zgorzkniałą życiem starszą kobietę. Jedną z przedstawicielek najmłodszego natomiast pokolenia jest blond ćpunka Tricia Miller, która nawet przed pójściem do więzienia nie miała łatwego życia. Pierwszoplanowe postacie domykają: lesbijka Nicky Nichols oraz Lorna Morello wiecznie opowiadająca o swoim narzeczonym za więziennym murem.

Serial Orange Is the New Black jest o więzieniu, więc nie obejdzie się tu bez scen przemocy. Jednak bez przesady – nie o takie sceny przemocy chodzi jak w „Game of Thrones” czy „Happy!„. Długotrwała izolacja źle też wpływa na seksualność kobiet, stąd też homoseksualne ekscesy. Ale nie sposób też nie wspomnieć o czołówce serialu. Nie jest ona może jakimś szczytem wybitnej kompozycji i montażu, ale posiada w tle wpadającą w ucho piosenkę. Tytułową „You’ve Got Time” napisała, skomponowała i wykonała rosyjsko-amerykańska piosenkarka Regina Spektor.

Orange Is the New Black – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

A jak od strony aktorskiej wygląda Orange Is the New Black ? Z uwagi na dużą ilość postaci, ta część zostanie w miarę równo rozłożona na pozostałe artykuły dotyczące tego serialu.

Główna bohaterka cyklu Piper Chapman to w rzeczywistości Taylor Schilling. Za swoją rolę w tym serialu była wielokrotnie nagradzana. Serialomaniacy mogą ją kojarzyć z dramatu medycznego „Mercy„. Na ekranie debiutowała rolą Jackie w filmie „Dark Matter„.

Jej serialowy narzeczony Larry to natomiast Jason Biggs. Poznaliśmy go w serii filmów American Pie, które otworzyły mu furtkę do kariery aktorskiej. Jako Jim Levenstein zagrał w pierwszym „American Pie„, jego kontynuacji „American Pie 2„, a także w „American Wedding” i „American Reunion„. Jeśli chodzi o seriale to na początku kariery grał on postać Williego Trancasa w sitcomie „Drexell’s Class„.

Brata Piper – Cala Chapmana – gra Michael Chernus. Serialomaniacy kojarzą go jako brata głównego bohatera serialu Amazon Prime „Patriot„. Chernus występował też jako Louis „Fritz” Fedowitz w „Manhattan” oraz razem z Taylor Schilling, jako Ryan Flanagan w dramacie medycznym „Mercy„.

Dawna dziewczyna głównej bohaterski, a później jej współwięźniarka Alex Vause to Laura Prepon. Serialomaniacy kojarzą ją głównie jako Donnę Pinciotti w „That ’70s Show„. W Polsce ten serial jest znany pod tytułem „Różowe lata siedemdziesiąte” (red. nie lubię podawać z d… wziętych polskich tytułów, ale polska telewizja mocna zryła widzom banię, że często polscy widzowie tylko w ten sposób mogą skojarzyć dany serial). A wracając do aktorki – można ją jeszcze skojarzyć z roli Karen w „How I Met Your Mother„.

Więzienna rosyjska kucharka – RED, czyli Ruda to w rzeczywistości amerykańska aktorka Kate Mulgrew. Początki jej kariery to występy w operach mydlanych. Najdłużej odgrywała Mary Ryan Fenelli w „Ryan’s Hope„. Sławę przyniosła jej rola Kathryn Janeway w „Star Trek: Voyager„. No i trzeba wspomnieć, że grała też Jeannie Flanagan z wcześniej wymienioną dwójką w serialu „Mercy„.

Orange Is the New Black – SEZON 1 – Recenzja – OD AUTORA

O Matko !! Jak ja kiedyś nie lubiłem tej baby za rolę kapitan Janeway ! Najgorsza kapitan ever !! Jak oglądałem pierwszy raz „Star Trek: Voyager„, to zawsze chciałem, aby Chakotay zapakował ją w kapsułę i wystrzelił w przestrzeń Borg, albo coś w tym stylu 🙂 Baa chciałem tego nawet jak oglądałem ten serial drugi i kolejny raz (Star Treki oglądam na okrągło), choć wiedziałem, że to nie nastąpi 🙂 Jednak jej rola Rudej w Orange Is the New Black jest wyśmienita. Szalenie lubię ją osobiście w tym serialu.

Poza tym z Kate Mulgrew działamy społecznie na tej samej płaszczyźnie, w tej samej sprawie. Ja od lat jestem zaangażowany w stowarzyszenia / organizacje walczące na rzecz leczenia i wyeliminowania choroby Alzheimera. Osobiście uważam ją za najgorszą chorobę XXI wieku (oczywiście ja zajmuje się tym głównie od strony regulacji prawnych, a nie leczeniem czy badaniami). Kate Mulgrew jest także czynną aktywistką Alzheimer’s Association. Wydaje się więc spoko babka. Dlatego nie warto przywiązywać się lub zrażać się do aktora / aktorki przez pryzmat jednej roli 😉

Orange Is the New Black – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Serialowa Pani Claudette to aktorsko Michelle Hurst. Aktorka często przewijała się przez serial „Law & Order„. Suzanne „Crazy Eyes” Warren to natomiast nigeryjsko-amerykańska aktorka Uzo Aduba. Nie jest ona zbytnio znana z innych produkcji, ale za swoją rolę w serialu Orange Is the New Black otrzymała nagrodę Emmy.

Religijna fanatyczka Tiffany „Pennsatucky” Doggett to aktorsko Taryn Manning. W przeszłości wystąpiła w filmie „Crossroads„, w której grała razem z piosenkarką Britney Spears. Serialowo możemy ją kojarzyć z serialu „Drive„. Grała też Mary Ann McGarrett w „Hawaii Five-0„.

Tricia Miller to natomiast Madeline Brewer. Aktorkę znamy głównie z serialu „The Handmaid’s Tale„. Wystąpiła też w historii „Black Mirror” – „Men Against Fire„. Brewer występowała także jako Miranda Cates w „Hemlock Grove„.

To jeszcze słów kilka o personelu więzienia. Przełożony strażników więziennych Sam Healy to aktorsko Michael Harney. Aktora często można spotkać w wielu rolach epizodycznych w różnych serialach telewizyjnych. Z takich dłuższych ról wymienić możemy graną przez niego postać Mitcha Ouellette w „Weeds„. Grał też Sama Edicka w „Persons Unknown„. Zaliczył też rolę Steve’a Fieldsa w serialowym westernie „Deadwood„.

Strażnik John Bennett to Matt McGorry. Aktor najbardziej znany jest z roli Ashera Millstone z serialu ABC „How to Get Away with Murder„. Zaliczył też epizodyczną rolę w popularnym teen drama „Gossip Girl„.

Odmienny charakterologicznie od wymienionego powyżej Benneta, strażnik George „Pornstache” Mendez to natomiast Pablo Schreiber. Ten kanadyjsko-amerykański aktor występował w wielu filmach i serialach. Serialowo możemy wymienić jego rolę Demetriego Ravitcha w „Weeds„. Grał też Nicka Sobotkę w „The Wire„, a także Johnny’ego Leary w sportowym serialu o boksie „Lights Out„.

Orange Is the New Black – Season 1 – PODSUMOWANIE

Pierwszy sezon Orange Is the New Black zrobił na widzach platformy Netflix duże wrażenie. Został też pozytywnie przyjęty przez krytyków. To dało zielone światło do kolejnych sezonów więziennej opowieści. Do dzisiaj jest to chętnie oglądana produkcja serialowa platformy Netflix. Trzeba uczciwie powiedzieć, że jak na komediodramat został on dobrze zrealizowany i spełnił wszystkie kryteria cechujące ten gatunek. To serial zarówno dla ludzi, którzy lubią filmy i seriale o więzieniach (a tworzy się ich sporo), jak i dla miłośników dobrego lecz stonowanego humoru.

Na koniec trzeba powiedzieć, że czasami ludzie z przekory nie chcą oglądać flagowych seriali różnych platform czy telewizji, bo traktują je jak masówki. Takim postępowaniem jednak wiele się traci. Popularność tych seriali nie wzięła się znikąd. Dlatego jeśli ktoś jeszcze nie widział Orange Is the New Black, a przy wielości seriali platformy Netflix omija go szerokim łukiem, to warto zapoznać się z tą produkcją, bo jest ona na swój sposób godna polecenia.

Udostępnij w social mediach