Человек без сердцɑ- MINISERIAL – Recenzja

Человек без сердцɑ (po łacińskiej transkrypcji : Chelovek bez serdtsa ; polski tytuł : Od serca ; międzynarodowy tytuł : Heart to Heart). Ukraiński dramat romantyczny stacji ТРК Украина. Za produkcję serialu odpowiada Filmstream (ukraińskie studio produkcyjne), ТРК Украина (prywatny kanał telewizyjny grupy medialnej Систем Кепітал Менеджмент) oraz Vileton Films (studio produkcyjne i dystrybucyjne seriali i filmów ukraińskich i rosyjskich).

GATUNKI : dramat / romans
KRAJ PRODUKCJI : Ukraina

Miniserial Человек без сердцɑ / Chelovek bez serdtsa liczy 4 odcinki. Był on nadawany premierowo na kanale ТРК Украина od 9 grudnia 2018 roku do 20 kwietnia 2019 roku.

Человек без сердцɑ – MINISERIAL – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial skupia się wokół młodej i atrakcyjnej Евгении. Żenia (org. Женя) właśnie przyjmuje zaręczyny od swojego chłopaka – wschodzącej gwiazdy piłkarskiej. Nagle romantyczny moment przerywa dzwonek do drzwi. Gdy Żenia je otwiera, do środka wchodzi chłopiec, który przedstawia się jako jej syn. Dziewczyna uznaje to za jakiś żart i odsyła chłopca, by przekazał informację tym, którzy go tu wysłali, że się spóźnili, bo Stanislaw właśnie się jej oświadczył i zamierza wyjść za niego za mąż. Dzieciak jednak nie daje za wygraną, dlatego Żenia wymusza na nim adres jego prawdziwej mamy, gdzie postanawia go podwieźć. Gdy dociera na miejsce spotyka zamartwiającą się matkę, która nic nie wie o całym zamieszaniu. Na ich oczach dzieciak zanosi się kaszlem, pluje krwią i w konsekwencji mdleje. Matka chłopca twierdzi, że jest on chory na serce, dlatego prosi Żenię o zabranie go samochodem do szpitala. Ta odwozi chłopca, a następnie udaje się z wizytą do rodziców narzeczonego.

Na spotkaniu Stanislaw oznajmia swoim rodzicom, że bierze ślub z Żenią. Ci nie są zadowoleni z takiego obrotu sprawy, bo woleli jego wcześniejszą dziewczynę. Alina wciąż stara się o względy ich syna i nawet ostatnio po sugestii znajomej postanowiła zbliżyć się bardziej do rodziców Stanisława, by łatwiej dzięki nim mogła odzyskać gwiazdę sportową. Gdy Żenia opowiada swojej przyszłej teściowej o dzisiejszym żarcie z dzieckiem, ta napomina, że może to rodzaj sabotażu Aliny.

Trop był jednak chybiony, a Żenię odwiedza matka Leo, która twierdzi, że syn umiera. W rzeczywistości to syn Żeni, która go urodziła 9 lat temu i kobieta ma na to dokumenty. Ta nie wierzy w jej słowa, ale obiecuje pomóc chłopcu znaleźć specjalistę, który wykona operację na jego sercu. Jedyną deską ratunku jest klinika Vadima Safronowa, ale do niej ciężko jest się dostać. Dlatego Żenia postanawia zbliżyć się do kardiochirurga, by załatwić szybko operację chłopcu.

Человек без сердцɑ – MINISERIAL – Recenzja – ANALIZA – część 1

Na przełomie 2018 i 2019 roku prywatna stacja TRK (org. ТРК Украина) emituje dość ciekawy serialowy dramat romantyczny. Kiedy młodej kobiecie wszystko w życiu zaczyna się układać, jedno zdarzenie wywraca jej świat do góry nogami. Żenia, czyli nasza główna bohaterka, sama doszła do wszystkiego bez niczyjej pomocy. Po trudnym dzieciństwie dzięki zawziętości udało jej się dokończyć edukację, rozpocząć pracę i wspinać się kolejno po szczeblach zawodowej kariery. W życiu osobistym też wszystko wygląda elegancko. Żenia jest seksowną długonogą szatynką, więc bez problemu złowiłaby większość przystojnych mężczyzn. Jednak jej udało się dodatkowo uwieźć znanego ukraińskiego piłkarza. Stanislaw jest tu zapowiadany na wschodzącą gwiazdę nie tylko lokalnego narodowego formatu, ale może i całej Europy oraz świata. I to właśnie na wstępie serialu od niego Żenia przyjmuje zaręczyny i planuje przyszłe huczne wesele. Wszystko jednak momentalnie się zmienia, gdy do ich mieszkania przybywa mały chłopiec, który oznajmia, że Żenia jest jego matką.

Skąd my to w Polsce znamy ? No oczywiście na myśl przychodzi polska komedia romantyczna „Tylko mnie kochaj„. Tam właściwie mężczyzna zastaje podobną sytuację, gdy odwiedza go dziewczynka, która twierdzi, że jest jego córką. Tylko na tym elemencie podobieństwa się kończą między miniserialem Человек без сердцɑ / Chelovek bez serdtsa, a filmem „Tylko mnie kochaj„. [red. bądź co bądź fajną komedią romantyczną. Przynajmniej ja się przy niej dobrze bawiłem i oglądałem ten film kilka razy. No a dla mnie generalnie komedie romantyczne są na kilometry od mojego gustu serialowo-filmowego]. Jeżeli znacie ten film, to pamiętacie, że dla tamtejszego bohatera to również brzmiało jak żart. Z czasem niedowierzanie mieszało się z ziarnkiem wątpliwości. Jednak żaden facet nie może mieć siłą rzeczy w tym temacie stu procentowej pewności. W omawianym serialu mamy natomiast do czynienia z kobietą, a ta na wstępie też wyklucza taką możliwość, by jej gość Leo był jej synem.

Человек без сердцɑ – MINISERIAL – Recenzja – ANALIZA – część 2

Osobliwe zdarzenie z dzieckiem podrzutkiem prowadzi nas do głównego wątku w całym tym serialu. Okazuje się, że mały blondyn Leo jest ciężko chory, a jego problemy z sercem spychają go w tak młodym wieku nad przepaść życiowej otchłani. Choć Żenia nie wierzy z początku w całą tą historię z jej dzieckiem, to los małego chłopca nie jest jej obojętny. Dlatego też postanawia pomóc dziecku i znaleźć dla niego najlepszego specjalistę.

Jak się jednak szybko przekonuje, na Ukrainie ze świeczką szukać takiej kliniki, która podjęłaby się tak ciężkiej operacji na sercu. Pozostaje zagranica, ale koszty byłyby w tym przypadku druzgocące. Na horyzoncie jest jeszcze prywatna klinika niejakiego Vadima Safronowa. Żeni coś mówi to nazwisko, a chwilę później kojarzy go z opowiadań swojej znajomej. Jednakże dostać się do tej kliniki na operację, to jak wygrać główną nagrodę na jakieś loterii. Baa, nawet na konsultacje do doktora nie da się umówić, tak mówiąc kolokwialnie – z marszu. Żenia ma jednak pomysł. Wykorzysta swoje atuty urody i sprytu, aby zbliżyć się bardziej do zdolnego chirurga.

Nie jest to klasyczny romans, bo co innego jest tu tematem przewodnim, ale jak na dramat romantyczny przystało, nie będzie spoilerem powiedzenie, że plan Żeni wypali i lekarz szybko się w niej zakocha. Jednak jej urok robi swoje, szczególnie że Vadim nie jest facetem, który leci na każdą pierwszą ładniejszą dziewczynę. A wiele takich próbowało, zarówno w jego klinice, jak i z tych podsuwanych mu przez nadopiekuńczą matkę. A ta, dawna diva operowa, koniecznie chce zeswatać swojego bogatego i przystojnego syna, podsuwając mu nawet pod nos klasową modelkę. Emilia również nie traci czasu i nadziei, na stanie się żoną właściciela znanej na całej Ukrainie kliniki medycznej.

Человек без сердцɑ – MINISERIAL – Recenzja – ANALIZA – część 3

Vadim jednak sam lubi wybierać dla siebie dziewczynę, a przez udany fortel Żeni szybko trafia w jej sidła. No a taka sytuacja siłą rzeczy może budzić problemy, bo Żenia jak wiemy, jest teraz przecież świeżo upieczoną narzeczoną. Baa i to narzeczoną nie byle kogo, tylko sławnego piłkarza. Na Ukrainie każdy go zna, czy się interesuje piłką nożną czy też nie. Możemy zakładać, że to taki lokalny Robert Lewandowski. Na a skoro jest młodą wschodzącą gwiazdą pokroju Kyliana Mbappé, to zarabia już pewnie duże pieniądze, bo w świecie footballu to nie ma większego znaczenia, czy to Ukraina, Belgia, czy dalekie Chiny. Jednak z serialu dowiadujemy się, że naszemu lekarzowi też pieniędzy nie brakuje. Jego klinika kojarzy się z segmentem premium, a jego samego szybko uczyniła zamożnym człowiekiem. Zamożnym i wpływowym, o czym też kilkukrotnie na komisariacie policji przekonuje się nasza główna bohaterka.

Wątek romantyczny jest tu silnie ugruntowany. Szczególnie, że nasz piłkarz również szczerze kocha Żenię. Jednak spokojnie, choć to dramat romantyczny, to taki miłosny trójkąt tutaj nie wchodzi zbytnio w grę i cała ta sytuacja jest inaczej rozwiązana. Właściwie o trójkącie mowy być nie może, bo jeszcze w obwodzie mamy wspomnianą modelkę Emilię oraz napomnianą w opisie wprowadzającym Alinę, która kocha na zabój naszego piłkarzyka.

Temat przewodni w tym miniserialu to jednak walka o życie chłopca, który ma poważne problemy zdrowotne. Te dosłownie mogą lada dzień pozbawić go życia, dlatego Żenia wie, że musi działać szybko i sprawnie, by chłopiec otrzymał odpowiednią opiekę medyczną. Wiele przy jej próbach zwrotów akcji, ale determinacja Żeni robi swoje, a ze scenariusza wiemy, że dziewczyna od zawsze była ambitną i zawziętą osobą. Jeżeli coś sobie postanowiła, to koniecznie mimo przeciwności losu do tego dążyła.

Человек без сердцɑ – MINISERIAL – Recenzja – ANALIZA – część 4

Trochę żal, że to krótki miniserial, bo ogląda się go całkiem przyjemnie. Z jednej strony dostajemy na obiad główny tą całą determinację naszej głównej bohaterki, a z drugiej strony mamy ciekawą płaszczyznę romantyczną. Oczywiście są tu elementy naiwne i czasami wręcz bardzo płytkie, ale i tak ogląda się to lepiej od klasycznych romansów europejskich. A te przeważnie wyglądają słabiej na tle chociażby azjatyckich seriali, czego przykładem są kultowe k-dramy, takie jak „Love Alarm„.

Ciekawić może jednak sam tytuł tego serialu. Человек без сердцɑ / Chelovek bez serdtsa trochę ma się nijak do fabuły tej historii. Skąd więc pomysł na taki tytuł (?). Wiadomo, że cały serial kręci się wokół serca. Zarówno takiego namacalnego, bo wątek przewodni dotyczy przecież operacji na sercu małego Leo, jak i takiego w przenośni, związanego z wewnętrznymi uczuciami. Polski tytuł oczywiście (red. jakby to nie było) nie tłumaczy bezpośrednio oryginalnego tytułu serialu. U nas miniserial figuruje jako – Od serca. Pomijając fakt, że wkurzające jest zmienianie oryginalnych tytułów, to paradoksalnie polski tytuł lepiej nawet pasuje do tej całej historii.

Sam serial ma w sobie oczywiście szczyptę absurdu i tu głównie jest to związane z całą tą sprawą rzekomego dziecka Żeni. To się w serialu szczegółowo wyjaśni, jednak trąci to trochę farmazonową historyjką. Momentami zachowanie głównych bohaterów też może się nam wydać raz naiwne, a innym razem całkiem irracjonalne. Jeżeli komuś nie przeszkadza przymknąć na to oko, to poza tym serial ma również wiele plusów. Dobrą robotę w tej produkcji robią także postacie poboczne. To szczególnie rodzice głównych bohaterów, które są kreowane na bardzo wyraziste i kolorowe – mówiąc kolokwialnie – postacie. Przede wszystkim mowa tu o naszych dwóch panach, którzy mają w tym serialu bardzo nadopiekuńcze matki.

Человек без сердцɑ – MINISERIAL – Recenzja – O AKTORACH

To czas tradycyjnie rzucić krótko okiem, jak te wszystkie postacie z miniserialu Человек без сердцɑ/ Chelovek bez serdtsa wyglądają od strony aktorskiej. Główna bohaterka Żenia, to aktorsko Anastasiya Evgrafova. W rzeczywistości to estońsko-rosyjska aktorka urodzona w Tallinnie. Aktorka gra głównie w rosyjskich i ukraińskich produkcjach. Niektórzy mogą ją kojarzyć z rosyjskiego filmu „Kislota” (pol. Kwas) oraz z roli Alisy w ukraińskim serialu „Doroga domoy„.

Piłkarska gwiazda Stanislaw (org. Станислав Хаткевич), to natomiast w rzeczywistości Mikhail Gavrilov. To ostatnimi czasy znany w Polsce aktor, bo zagrał jedną z głównych ról w popularnym u nas serialu „Krepostnaya” (pol. Zniewolona). Tam wystąpił jako Grigori Chervinskiy. Ponadto zagrał w serialu „Artist” oraz występował jako Igor Proskurin w serialach „Zdes kto-to est” i „Zdes kto-to est: Iskuplenie„.

Lekarz Vadim, to aktorsko Anton Batyrev. Jest on najbardziej znany z roli Olega Tereshchenko w serialu „Pyatnitskiy„. W tą postać wcielał się również w kilku innych serialowych produkcjach.

W miniserialu Человек без сердцɑ jego matkę gra Anna Varpakhovskaya. To głównie aktorka teatralna, choć na srebrnym ekranie przewinęła się przez serial „Vostok-Zapad„.

Mały Leo, to natomiast w rzeczywistości Evgeniy Lebedin. Ostatnio zagrał on w produkcji science-fiction „Nomery” (pol. Numery). Wcześniej występował w serialu „Dom kotoryy”. Natomiast Vera, która zainicjowała akcje ratunkową dla swojego Leo, to aktorsko Yuliya Gapchuk.

Matkę Stanislawa zagrała w tym serialu Elena Stefanska. Miłośnicy ukraińskich seriali mogą ją kojarzyć z „Dom nadezhdy / The House of Hope„.

Alina (org. Алина Козицкая), to aktorsko Karyna Shereverova (red. swoją drogą rymuje się ;P). Aktorka wystąpiła chociażby w filmie „Zaboronenyi„.

Główną obsadę miniserialu uzupełnia modelka Emilia (org. Эмилия Колобова). W tej roli wystąpiła Anastasiia Tsymbalaru (red. czy raczej Cymbalaru, bo ta transliteracja mi w tym przypadku nie leży). Ukraińska aktorka zagrała między innymi w serialach „Чужие родные” oraz „Не могу забыть тебя”.

Человек без сердцɑ – MINISERIAL – Recenzja – PODSUMOWANIE

Przedstawiona historia zawiera kilka zwrotów akcji. Może i one są łatwe do przewidzenia, ale serial ogląda się całkiem przyjemnie. Całość jest ubrana w dramatyczną fabułę, która tylko z początku przypomina baśniowe opowieści (red. a nam w Polsce wspomnianą w artykule komedię romantyczną „Tylko mnie kochaj„).

Komu można polecić ten miniserial ? Każdemu kto lubi romantyczne opowieści, które niosą w swojej warstwie fabularnej coś więcej niż sam romans dla romansu. Przy okazji można podziwiać najładniejsze w świecie ukraińskie dziewczyny (red. kto jak kto, ale od lat znam ten temat z autopsji ;P). No OK. główna aktorka nie jest Ukrainką, ale mniejsza o to. Damska publika może natomiast podziwiać dobrze dobranych przystojnych aktorów, bo zarówno Gavrilovowi, jak i Batyrevowi niczego nie brakuje 😉

Na koniec jeszcze mała uwaga. Miniserial Человек без сердцɑ / Chelovek bez serdtsa (red. który posiada jeszcze tytuł międzynarodowy Heart to Heart oraz alternatywny i oddający prawdziwe tłumaczenie angielski tytuł Man Without A Heart) w Polsce został przetłumaczony jako Od serca.

Udostępnij w social mediach