Obama: Ku doskonalszej unii – nowy dokument HBO

Obama: Ku doskonalszej unii – nowy dokument HBO. Już w sierpniu będziemy mieli okazję obejrzeć ciekawie zapowiadający się miniserial dokumentalny HBO. Ta trzyczęściowa produkcja dokumentalna przedstawia życiową drogę prezydenta Baracka Obamy oraz wyzwania wpisane w budowanie bardziej inkluzywnej Ameryki. Reżyserem serialu jest zdobywca nagrody Emmy Peter Kunhardt (filmy HBO : True Justice: Bryan Stevenson’s Fight For Equality, John McCain: Komu bije dzwon, King in the Wilderness).

Obama: Ku doskonalszej unii (org. OBAMA: IN PURSUIT OF A MORE PERFECT UNION) jest zapisem prywatnej i politycznej drogi prezydenta Baracka Obamy. Premiera serialu wpisuje się natomiast w obecne rozliczenia Ameryki z jej historią relacji rasowych. W produkcji usłyszymy wypowiedzi znajomych, przyjaciół i krytyków Obamy. Zobaczymy również fragmenty jego wystąpień oraz wywiadów prasowych.

Obama: Ku doskonalszej unii – nowy dokument HBO. Relacje świadków

Miniserial Obama: Ku doskonalszej unii – nowy dokument HBO, przedstawia wnikliwy portret Ameryki pod rządami pierwszego czarnoskórego prezydenta USA. Prezydentura Baracka Obamy była doniosłym wydarzeniem w amerykańskiej historii. Ten historyczny krok jednak uwypuklił także pilną potrzebę rozwiązania głęboko zakorzenionych w kulturze problemów społecznych. Szczególnie związanych z relacjami rasowymi i sprawiedliwością rasową. Z tymi problemami Stany Zjednoczone zmagają się od lat, choć przez ostatnie dekady próbowały zakryć tą sprawę. Tak, by na zewnątrz wyglądało, że problemy rasowe są już dawno przeszłością. Wszak kinematografia amerykańska się do tego mocno przyczynia. Jednak w rzeczywistości nie wszystko wygląda tak idealnie jak na filmach.

Aby nakreślić szerszy kontekst, wprowadzić widzów w temat i pokazać różne punkty widzenia, reżyser dokumentu zaprosił przed kamerę wielu gości. Wśród nich dziennikarza Jelaniego Cobba, członka Izby Reprezentantów Johna Lewisa, konsultanta politycznego Davida Axelroda i pastora Alvina Love. Ponadto pisarza Michaela Erica Dysona, dziennikarkę Laurę Washington, pastora Jeremiaha Wrighta i dziennikarkę Michele Norris. Także wydawcę magazynu New Yorker – Davida Remnicka, pastora Ala Sharptona, profesora Cornela Westa, polityka Jesse’ego Jacksona, pisarza Ta-Nehisi Coatesa oraz Sherrilyn Ifill z Krajowego Stowarzyszenie na rzecz Popierania Ludności Kolorowej.

Ekipę gości uzupełniają: polityczna doradczyni Valerie Jarrett, profesor Henry Louis Gates Jr. oraz była urzędniczka państwowa Shirley Sherrod. Do serialu dokumentalnego zaproszono również aktora Keegana-Michaela Key, dziennikarza Davida Maranissa, profesora Kena Macka, scenarzystę Jona Favreau, doradcę Brodericka Johnsona oraz członka Izby Reprezentantów Bobby’ego Rusha.

Obama: Ku doskonalszej unii – nowy dokument HBO. Przegląd trzech części

Obama: Ku doskonalszej unii – nowy dokument HBO jest podzielony na trzy niemal odrębne części. Część pierwsza serialu przedstawia dzieciństwo Baracka Obamy. Co jest nam dobrze znane z przekazów medialnych, przyszłego prezydenta wychowywali samotna matka z Kansas i jego biali dziadkowie. Serial kolejno relacjonuje pierwsze dni Obamy w szkole na Hawajach, studia na Uniwersytecie Columbia i wydziale prawa na Harvardzie. Oglądając archiwalne nagrania, Obama opowiada, jaki wpływ wywarł na niego nieobecny w jego życiu ojciec z Afryki. Wspomina trudy dorastania dwurasowego nastolatka oraz coraz bliższe relacje z afroamerykańską społecznością z Chicago.

Druga część dokumentu jest zapisem kolejnego etapu życiowej drogi Obamy. Tej politycznej drogi, czyli od zgłoszenia kandydatury do zaprzysiężenia na prezydenta w listopadzie 2008 roku. W tej części obserwujemy przeszkody i sukcesy podczas jego kampanii. Był to czas nieustannej presji, aby określił swoją tożsamość rasową. Budziło to wszystko u Baracka Obamy poczucie frustracji, że pewne kwestie odwracają jego uwagę od innych, ważnych problemów. W konsekwencji tych wniosków Obama wygłosił w marcu 2008 roku wystąpienie na temat rasy. Był to swoisty apel oraz płomienna obrona amerykańskiej konstytucji. Wszystko po to, aby wznieść się ponad amerykański „rasowy impas” i skupić się na zapewnieniu wszystkim jeszcze większego dobrobytu i poczucia jedności.

Część trzecia jest poświęcona latom spędzonym w Białym Domu. Również przeszkodom, jakie Obama musiał pokonać, żeby przeforsować swoją sztandarową reformę systemu opieki zdrowotnej. Prezydentowi udało się w końcu doprowadzić do uchwalenia ustawy Affordable Care Act, ale jej wprowadzenie pogłębiło dotychczasowe polityczne podziały w Waszyngtonie. Paradoksalnie kiedy wzrosła społeczna świadomość brutalnego traktowania Afroamerykanów przez policję i uruchomiono oddolne inicjatywy, aby ograniczyć dostęp do broni, krytycy zaczęli atakować prezydenta. Zaczęli oskarżać Obamę i członków jego administracji o to, że nie zrobili wystarczająco dużo, aby zainicjować debatę na temat kwestii rasowych.

Obama: Ku doskonalszej unii – nowy dokument HBO. Portret człowieka, a nie tylko kolejnego prezydenta USA

W rzeczywistości Obama nigdy nie przestał walczyć z dyskryminacją w amerykańskim społeczeństwie. Od dawna miał plan, aby po zakończeniu prezydentury zajmować się tym tematem społecznie. Obecnie były prezydent w dalszym ciągu prowadzi działania, które mają na celu zapewnienie sprawiedliwości rasowej i równych szans członkom czarnoskórej społeczności.

Obama: Ku doskonalszej unii – nowy dokument HBO, to portret człowieka i prezydenta, którego wizja narodu wyrasta z jego własnych doświadczeń i tożsamości. Oceniając wydarzenia z obecnej perspektywy, twórcy dokumentu przedstawiają administrację Obamy świadomi przeszkód, jakie prezydent musiał pokonywać jako człowiek oraz wyzwań wpisanych w walkę o równość w Ameryce.

Obama: Ku doskonalszej unii – nowy dokument HBO. Zaproszenie na premierę

Obama: Ku doskonalszej unii – nowy dokument HBO został wyprodukowany dla HBO Documentary Films przez Kunhart Films Production. Producentami serialu są George Kunhardt, Teddy Kunhardt oraz Matthew O. Henderson. Montaż i produkcja: Maya Mumma, ACE. Producenci wykonawczy: Peter Kunhardt, Andi Bernstein i Mona Sutphen, Jelani Cobb i Jacqueline Glover. Obowiązki producentki ze strony HBO pełni w tym przypadku Sara Rodriguez, a producentkami wykonawczymi są Nancy Abraham oraz Lisa Heller.

Miniserial dokumentalny pojawi się na platformie HBO GO już w sierpniu 2021 roku. Pierwsza część serialu dokumentalnego zadebiutuje 4 sierpnia w HBO GO, druga część produkcji pojawi się w serwisie dzień później, to jest 5 sierpnia. Trzecia i równocześnie ostatnia część produkcji pojawi się na platformie 6 sierpnia 2021 roku.

* artykuł powstał przy współpracy z HBO Polska

Udostępnij w social mediach