Nowy Jork, epicentra, 11 września -> 2021 ½ od HBO

Nowy Jork, epicentra, 11 września -> 2021 ½ od HBO. 23 sierpnia 2021 roku w Polsce na platformie HBO GO wyląduje nowy serial dokumentalny Spike’a Lee. To czteroodcinkowa produkcja dokumentalna HBO, która jest zapisem prywatnej podróży Spike’a Lee przez dwie dekady przełomowych wydarzeń, które miały miejsce w życiu nowojorczyków. To również swoisty hołd złożony miastu, jego mieszkańcom i ich hartowi ducha.

Twórcą miniserialu jest jeden z najbardziej docenianych reżyserów branży kinematograficznej Spike Lee. Owszem, jego filmy fabularne są ciężkie w odbiorze przez tzw. białego człowieka. To Afroamerykanin, który nie da się ukryć, tworzy wprost dla innych Afroamerykanów. Stąd pewnie inny ich odbiór przez takich chociażby Słowian. Nieco inaczej jednak wyglądają jego dokumenty. Dla samego HBO wydał on już kilka takich produkcji. Teraz robi kolejne podejście wspólnie z tym samym nadawcą. Ich wspólnym dziełem jest serial prezentowany serial.

Nowy Jork, epicentra, 11 września -> 2021 ½ od HBO – jak powstał dokument ?

Miniserial Nowy Jork, epicentra, 11 września -> 2021 ½ od HBO i Spike’a Lee przedstawia wyjątkowy portret Nowego Jorku XXI wieku. Usłyszymy w nim historie, wspomnienia i przemyślenia osób, które były świadkami najbardziej pamiętnych wydarzeń w dziejach miasta.

Podczas pracy nad serialem dokumentalnym Spike Lee przeprowadził ponad 200 wywiadów. Podczas nich miasta z bardzo różnych środowisk, m.in. ratownicy, politycy i dziennikarze, członkowie rodziny i znajomi reżysera, dzielą się przed kamerą swoimi wspomnieniami. Te twórcy serialu zestawiają z nieszablonową grafiką i materiałami archiwalnymi.

W serialu dokumentalnym Nowy Jork, epicentra, 11 września -> 2021 ½ od HBO usłyszymy głosy i opinie osób, które odzwierciedlają niezwykłą różnorodność miasta. Zobaczymy wywiady z Jonem Stewartem, Rosie Perez, Jeffrey’em Wrightem, czy Johnem Turturro. Również wywiady z politykami: Chuckiem Schumerem, Billem De Blasio, Alexandrią Ocasio-Cortez, Ronem Kimem, Mondaire Jonesem, Stacey Plaskett, Ritchie’m Torresem oraz Muriel Bowser. Ponadto znajdą się tu wywiady z pracownikami służby zdrowia, takimi jak znany na całym świecie epidemiolog dr Anthony Fauci, dr Ian Lipkin oraz dr Fritz Francois. Dokument uzupełniają wywiady z funkcjonariuszami nowojorskiej policji, operatorami sprzętu budowlanego, którzy pracowali w strefie zero podczas słynnych zamachów terrorystycznych, inżynierami i architektami, prezenterami telewizyjnymi i reporterami.

Nowy Jork, epicentra, 11 września -> 2021 ½ od HBO – oczami Spike’a Lee

Kojarzony z Nowym Jorkiem reżyser przedstawia barwny portret miasta, w którym w ciągu ostatnich 20 lat doszło do wielu przełomowych wydarzeń. Na początku Spike Lee przedstawia sceny nakręcone niedawno, podczas trwającej globalnej pandemii. To również sceny z głośnych protestów Black Lives Matters (red. no jakby mogło być inaczej w przypadku Spike’a Lee). Następnie cofa się w czasie, by przypomnieć nam tragiczny w skutkach atak z 11 września. Ten utkwił w pamięci nie tylko nowojorczykom, ale również wszystkim innym Amerykanom. Baa, nie tylko Amerykanom, ale ludziom z różnych narodów świata.

W swoim serialu Spike Lee skłania się do do refleksji na rozmachem miasta. Miasta, które nazywa „najwspanialszym miastem na stworzonej przez Boga na Ziemi”. Jego serial przedstawia niezwykłą atmosferę i rytm życia w Nowym Jorku. Podkreśla jego odporność na przeciwności losu i zdolność, aby podnosić się, odbudowywać i trwać nawet w najczarniejszych momentach w historii.

Lee, który mieszka od wielu lat na Brooklynie – dzielnicy, która bardzo boleśnie odczuła skutki spowodowanego przez pandemię COVID-19, rozpoczyna swój czteroodcinkowy serial, prezentując kronikę życia właśnie w czasach zagrożenia. Reżyser rozmawia z lekarzami, pracownikami służby zdrowia, ratownikami, bliskimi ofiar, by wysłuchać ich pełnych emocji, bolesnych wspomnień. Produkcja jednak nie jest suchym zapisem tragicznego żniwa szerzącej się na całym świecie pandemii i związanej z tym traumy. Lee przedstawia tu także krzepiące historie o ludzkiej solidarności. Pokazuje, jak mieszkańcy Nowego Jorku połączyli siły, by wspierać lekarzy i pielęgniarki na pierwszej linii frontu, jak nazywamy w tych czasach służbę zdrowia.

Nowy Jork, epicentra, 11 września -> 2021 ½ od HBO – o czym jeszcze jest serial ?

W dokumencie Nowy Jork, epicentra, 11 września -> 2021 ½ od HBO zobaczymy także materiały, które są zapisem protestów zorganizowanych w Nowym Jorku. Był to wyraz poparcia dla ruchu Black Lives Matter. Protesty te szybko przerodziły się w poważne zamieszki na ulicach. Reżyser rozmawia z działaczami, fotoreporterami i dziennikarzami, którzy byli naocznymi świadkami brutalnego tłumienia wystąpień przez policję. Członkowie działającego na rzecz pokojowych protestów kolektywu Warriors in the Garden opowiadają przed kamerą o prowadzonych przez nich inicjatywach.

Twórca serialu podsumowuje także rok, który przyniósł nam wiele przełomowych zmian w polityce. Spike Lee przenosi się z kamerą do Waszyngtonu, aby porozmawiać na miejscu z reprezentantami miasta Nowy Jork. To również naoczni świadkowie szturmu na Kapitol, który miał miejsce 6 stycznia 2021 roku.

Po przeanalizowaniu kontekstu ataku na amerykańską demokrację, Lee kieruje kamerę na pamiętne wydarzenia z 11 września 2001 roku. Przedstawia niezwykle sugestywny obraz tego dnia, na który składają się wspomnienia nowojorczyków oraz wszystkich ratowników. To osoby, które jako pierwsze przybyły wtedy na miejsce tragedii. Dzień ataku i jego skutki zostały pokazane z różnych punktów widzenia. Opowiadają nam o nich zaproszeni przed kamerę ludzie, którzy przeżyli ten zamach terrorystyczny. To też często członkowie rodzin ofiar zamachu, strażacy, przywódcy polityczni i pracownicy służb, którzy brali udział w akcjach ratowniczych. To również kapitanowie promów i łodzi strażackich, którzy wzięli udział w nienagłaśnianej nigdy operacji. Ich jednostki ewakuowały w bezpieczne miejsce drogą morską pół miliona ludzi z południowego Manhattanu.

Nowy Jork, epicentra, 11 września -> 2021 ½ od HBO – o twórcach serialu

Niezwykła wizja reżyserska i wyczucie stylu Spike’a Lee sprawiają, że dokument ten prezentuje historyczne wydarzenia, podważając utarte dotychczas opinie i rzuca na nie nowe światło. Skłania również do refleksji i niesie w sobie ogromny ładunek emocjonalny. Równocześnie analizuje długotrwały i niejednoznaczny wpływ tych historycznych wydarzeń, składając jednocześnie hołd miastu Nowy Jork i jego mieszkańcom.

Za produkcję serialu odpowiada spółka 40 Acres and a Mule. Jego reżyserem i również producentem jest oczywiście prezentowany w powyższych akapitach Spike Lee. Obowiązki współproducenta pełni Jason Sokoloff. Producentką materiałów archiwalnych jest Judy Aley. Obowiązki producentek wykonawczych ze strony HBO pełnią natomiast Nancy Abraham i Lisa Heller. Starszą producentką jest Sara Rodriguez.

Nowy Jork, epicentra, 11 września -> 2021 ½ od HBO – zaproszenie na premierę

Premiera prezentowanego serialu dokumentalnego odbędzie się 23 sierpnia 2021 roku na platformie HBO GO. To dzień po amerykańskiej premierze na platformie HBO MAX. Oryginalny tytuł tego serialu, na co zawsze zwracamy szczególną uwagę, to NYC EPICENTERS 9/11➔2021½. W dniu 23 sierpnia do serwisu HBO GO dodana zostanie pierwsza część tej produkcji. Premiery kolejnych odcinków (red. te seriale dokumentalne HBO zawsze wskazują na „części” -> patrz chociażby „The Weight of the Nation„) odbywać się będą co tydzień, w poniedziałki. Następnie serial trafi również do tradycyjnego pasma telewizyjnego. Premierowa emisja wszystkich czterech części zaplanowana została w HBO2 na 13 września 2021 roku, na godzinę 21:00.

* artykuł powstał przy współpracy z HBO Polska

Udostępnij w social mediach