Nowy 2020 rok – nowe wyzwania

Nowy 2020 rok – nowe wyzwania. Na początek nowego roku słów kilka ze strony twórcy serwisu Seriale Srebrnego Ekranu. Całość w temacie rozwoju tej strony poświęconej serialom telewizyjnym i internetowym i planom na przyszłość.

Nowy rok – nowa ja. Jak często to się słyszy 😉 Analogicznie więc dzisiaj Nowy 2020 rok – nowe wyzwania. Tylko nie w temacie zrzucenia wagi itp. ale w temacie co udało się zrobić w pierwszym roku działalności tej stronki i co jeszcze nas czeka w przyszłości.

Nowy 2020 rok – nowe wyzwania. Jak wypadł 2019 rok pod kątem recenzji ?

W pierwszym punkcie trzeba zauważyć, że content rósł w oczach. Takie było założenie. Regularność publikacji recenzji zmniejsza dystans do konkurencji istniejącej na rynku przez lata. Teraz już możemy mówić, nie o kilkunastu czy kilkudziesięciu recenzjach, ale liczbie liczonej w setkach (tak – liczba mnoga jest tu na miejscu). Tylko kwestią czasu jest, jak strona Seriale Srebrnego Ekranu stanie się największą bazą recenzji serialowych w Polsce.

Oczywiście są serwisy, a nawet papierowe czasopisma (jak NETFLILM), które tego serwują więcej. Jednak na ich przykładzie można zobaczyć, że prawdziwych rozbudowanych recenzji to jest u nich raptem kilkadziesiąt. Reszta to takie skrótowce, jak (starsi pamiętają) w katalogach kaset video z początku lat 90′, gdzie pod każdą produkcją był króciutki opis produkcji. Tutaj nie ma miejsca na takie skrótowce. Oczywiście w pierwszych miesiącach działalności stronka miała krótsze recenzje i tego nie da się ukryć (krótsze objętością, w stosunku do tego co dostaliśmy pod koniec 2019 roku). Nie oznacza to jednak, że były robione po przysłowiowych łebkach. Część z nich została zredagowana na nowo i rozbudowana. W innych przypadkach mocno zmieniłoby to ich wydźwięk. Dlatego artykuły te jedynie zostały dopasowane konstrukcją do całej reszty publikacji na tej stronie. Jak na przykład z dodaną brakującą zakładką o aktorach, chociażby w pierwszym artykule o serialu „Goliath„.

Początkowe artykuły się różnią z prostego powodu. Brakowało wówczas spójnej koncepcji na ten serwis. Gdy ta się pojawiła, to już od tamtej pory wszystko wygląda jednolicie, a starsze artykuły dopasowano wyglądem do całej reszty. W ten o to sposób na stronie Seriale Srebrnego Ekranu wylądowały setki recenzji, zarówno starszych pozycji serialowych, jak i nowości wprost z TV i platform streamingowych. Kolejny krok to tysiąc recenzji, a później już tylko będzie można używać tysiaka w liczbie mnogiej 😉

Nowy 2020 rok – nowe wyzwania. Jak wypadł 2019 rok pod kątem innych artykułów branżowych ?

Długo czekali czytelnicy strony, aż wpadną i newsy. Od siebie dodam, że unikałem tego jak diabeł święconej wody. Nie chcę, by strona stała się jedynie newsodajnią. To bolączka tego typu stronek. Mają one swoich wiernych czytelników, ale to całkiem inny styl prowadzenia serwisu branżowego. Na stronie Seriale Srebrnego Ekranu prawie wszystkie artykuły (poza kilkoma newsowymi i informacyjnymi) mają charakter Evergreen content. To oczywiście specyfika recenzji, które tu przeważają, ale w dodatku są one stale aktualizowane, uzupełniane linkami, elementami odnoszącymi się do dat czy innych kwestii związanych z konkretnych przyporządkowaniem w czasie i przestrzeni. To samo dotyczy artykułów branżowych. Artykuł na przykład „o platformach steamingowych” był aktualizowany już wielokrotnie, bo tego wymagał upływ czasu.

Dzięki konstrukcji publikacji wg schematu Evergreen content, siłą rzeczy zwiększa się ilość odbiorców tej strony. Czym bardziej baza publikacji się powiększa, tym większy jest organic search dla stale aktualnych starszych publikacji. W tym przypadku taki zamysł był od samego początku. To często wyróżnia tą stronkę na tle konkurencji, gdzie aktualizacji starszych info tam ciężko uświadczyć. O papierowych wersjach natomiast nawet nie ma co wspominać, bo te mają ograniczenia pod tym względem niemiłosierne.

Oczywiście typowe artykuły newsowe siłą rzeczy tracą na aktualności, dlatego są dobierane selektywnie. Nie ma tu i nie będzie wrzucanych na jedno kopyto newsów Przykładowo – co pojawi się na platformie NETFLIX, a co zaraz z niej zniknie. Jak ktoś chce czytać wiecznie to samo, to odsyłam na inne tego typu stronki oraz blogi technologiczne, robiące obecnie za serwisy od wszystkiego.

Nowy 2020 rok – nowe wyzwania. Co czeka nas w 2020 roku ?

Nowy 2020 rok – nowe wyzwania. No ale jakie są te wyzwania ? Pierwszy dotyczy nowego rozszerzenia strony. To jeszcze tajemnica, ale dużo się robi w tym temacie, który w 2020 roku ujrzy światło dzienne. Druga sprawa to inwestycje. I znowu kilka słów od siebie. Zakładając tą stronę nie miałem zamiaru wydać ani grosza na promocję w pierwszym roku działalności (mówię o 2019 roku. Końcówkę 2018 roku nie możemy traktować poważnie, bo serwis dopiero stopniowo trafiał do pierwszych odbiorców). Stronka działała jak statek żaglowy – to wiatr ją pchał do przodu. W tym roku ten statek zyska dodatkowo silnik. Płatna promocja ma przynieść większą ilość czytelników, którzy nigdy nie mieli okazji tu wcześniej trafić. Czas więc na inwestycje. Nie od razu od stycznia, bo inne są pilne tematy, ale zapewne w tym roku. Nowy 2020 rok – nowe wyzwania, a jednym z nich jest wyjście z niszy. Dlatego potrzeba powszechności i szerszej dostępności.

Kolejna kwestia. Serwis zachowa pełną niezależność. Żadnych więc bezpośrednich powiązań z Facebookiem. Tego typu portale służą jedynie do tzw. marketingu szeptanego, który na początku przyniósł efekty, by ten statek wypłynął na pełne morze. Tam teraz mocniej wieje, więc już nie ma takiej dużej potrzeby na taką quasi-promocję. Oczywiście siła Facebooka jest ogromna, szczególnie w miejscach, gdzie serwis trafiłby na zainteresowanych tematem (duże grypy tematyczne/dyskusyjne na FB). Może kiedyś stronka dostanie osobną grupę na Facebooku kojarzoną z serwisem Seriale Srebrnego Ekranu. Lepsze to niż umierające śmiercią naturalną fanpage’e. Jednak na dzień dzisiejszy nie ma takich planów, bo trzeba byłoby przeanalizować za i przeciw dla takiego rozwiązania.

Nowy 2020 rok – nowe wyzwania. A może swoboda wypowiedzi ?

Kiedyś na stronie publikowany był częściami FAQ, czyli pytania i odpowiedzi. Później już szkoda było miejsca na tego typu teksty tracące na aktualności (dzisiejszy też straci niestety z czasem na aktualności). Pytania się jednak stale pojawiają, a jednym z nich była możliwość oceny czytelniczej i konwersacji w temacie publikowanych artykułów. I tutaj jest problem, bo to świadoma decyzja, by strona nie miała charakteru typowo blogowego. Do komentarzy i bezpośredniej oceny służą właśnie serwisy zewnętrzne. Strona Seriale Srebrnego Ekranu jest widoczna w wielu miejscach pozwalających na wyrażenie swojego zdania w temacie tutejszych publikacji. Począwszy od platform micro-blogowych po serwisy dla środowisk twórczych pokroju #DDOB. Oczywiście ktoś powie, ale tam trzeba mieć konto, by komentować. Tak – trzeba, jednak dzięki tym rozwiązaniom obie strony mają jakieś korzyści, niż miałoby to miejsce w załączeniu chociażby Disqusa na tej stronie.

Nowy 2020 rok – nowe wyzwania, więc postaramy się, by strona Seriale Srebrnego Ekranu była dostępna w większej ilości zewnętrznych serwisów pozwalających podlinkować artykuły z zewnętrznych podmiotów sieciowych. I aby każdy tego typu serwis miał miejsce na wyrażanie opinii o załączonych linkach, bo tylko wtedy ma to rację bytu.

Nowy 2020 rok – nowe wyzwania. Słowo końcowe

Wyzwaniem jest stały rozwój. Jeżeli wszystko idzie zgodnie z planem, to i serwis się powiększa i zyskuje nowych czytelników. Jedynie problemy techniczne i inne tego typu związane z zagrożeniami w sieci, mogą ewentualnie pogrzebać szansę na rozwój. Artykułów będzie przybywać i serwis będzie rósł w siłę.

Ciągle oczywiście pozostaje praca na starszych artykułach. Są to prace porządkowe związane z usunięciem błędów językowych i literówek w starszych tekstach (PS. wziąłem się za to poważnie przed końcem roku, ale teraz w nowym roku muszę dokończyć dzieła). No ich w ogóle nie powinno być, bo na żenadę nie ma usprawiedliwienia. Jednak rzeczywistość wygląda bardziej brutalnie, więc później trzeba robić porządki i cofać się do wielu wcześniej publikowanych treści. Z tym wiąże się pewna historia zwrócenia uwagi przez językoznawcę, że nie ma czegoś takiego jak role epizodowe, a są wyłącznie role epizodyczne. Słuszna uwaga, więc osobiście wziąłem się za wyeliminowanie tego wymyślonego słówka w starszych publikacjach (nawet mi się zdarzają lapsusy językowe ;P).

Starsze artykuły są też stale uzupełniane linkami. Jeśli wymieniony w recenzji aktor zagrał w innym serialu, który miał już recenzje na tej stronie, to artykuł ten zyskuje aktywny odnośnik. Z czasem ta sieć się zapełni, niczym jedna wielka pajęczyna. A odnośnie przykładów filmowych… na tym polu też ciągle czeka pomysł na stworzenie bliźniaczej stronki poświęconej w całości produkcjom filmowym 😉 więc i te linki pewnie kiedyś tam się pojawią 😉

Nowy 2020 rok – nowe wyzwania. I chyba one wszystkie zostały dzisiaj opisane. Jak się coś nowego urodzi, to będzie zmajstrowany artykuł informacyjny w tym temacie. Na koniec podziękowania dla wszystkich odwiedzających stronę Seriale Srebrnego Ekranu i prośba o polecanie ją innym, zainteresowanych tematem widzom serialowym 😉

Udostępnij w social mediach