NOWHERE MAN – Sezon 1 – RECENZJA

NOWHERE MAN (pol. Człowiek znikąd, org. 罪夢者 -> patrz nawigacja oraz wyjaśnienie w rozdziale Analiza – część 1) – A NETFLIX ORIGINAL SERIES – Netflix serial oryginalny. Dramat kryminalny stworzony przez Chińczyków z Tajwanu. Jego twórcami są Francis Smith i Zoanne Tan. Za produkcję serialu odpowiada InFocus Asia Pte.2019 (singapurskie studio filmowe i dystrybucyjne), Infocomm Media Development (singapurska agencja rządowa) oraz IFA MEDIA (międzynarodowa grupa medialna i studio produkcyjne z siedzibą w Singapurze -> oficjalny partner między innymi platformy Netflix oraz HBO).

GATUNKI : dramat kryminalny / mystery
KRAJ PRODUKCJI : Tajwan

Pierwszy sezon NOWHERE MAN liczy 8 odcinków. Został on udostępniony w całości widzom platformy NETFLIX w dniu 31 października 2019 roku.

NOWHERE MAN – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o losach skazańca Dinga Quan, który obecnie przebywa w więzieniu. Postanawia on uciec z więzienia, po tym jak dowiedział się, że jego syn został porwany. Zatrudnił się on niegdyś u chińskiego mafiozy z gangu Chong He. Razem z Gui i Xiao Sha poprzysięgli wierność i lojalność szefowi gangu, Panu Qui Yi oraz lojalność sojuszniczemu szefowi Panu Wan. Odwalają dla nich brudną robotę, w tym głównie polegającą na ściąganiu haraczy. W międzyczasie opiekują się niepełnosprawnym umysłowo bratem Gui – Fu Xingiem. Do biznesu gangsterskiego wprowadził ich stryj Cui. Dzisiaj ekipa odsiaduje wyrok w więzieniu, za rzekome porwanie syna prezesa CHP – Lina oraz zabójstwo jego szofera. Ding Quan, Xiao Sha, Fu Xing zostali skazani na śmierć, a Gui po odsiadce 3 lat wychodzi na wolność.

Akcja serialu przenosi nas w przeszłość. Śmierć stryja Cui uruchamia pewien ciąg zdarzeń. Na pogrzebie Cui dochodzi do bójki między ludźmi Qui, a grupą od sojuszniczego szefa Wana. To na tego drugiego spada podejrzenie, że maczał on palce we wcale nieprzypadkowej śmierci Cui, choć oficjalnie oficjalnie nie ma na to dowodów. Gui dostaje zlecenie zbadania co kombinuje szef Wan, który właśnie zlecił im płatną extra robotę. Ekipa rusza na wskazane przez Wana miejsce spotkania, ale żaden z nich nie zdaje sobie sprawy, że właśnie wpakowali się w niezłe bagno, które będzie miało szerokie konsekwencje.

NOWHERE MAN – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Przed nami historyczna chwila. NOWHERE MAN to pierwszy serial platformy NETFLIX zrealizowany w języku mandaryńskim (po części też Taiwanese Hokkien). Netflix w Chinach jest zablokowany, a litera N jest nawet prawnie zakazana. Do tej pory był to jedyny kraj na świecie, gdzie produkcje Netflixa trafiały początkowo do mediów publicznych. W późniejszym czasie były udostępniane za pośrednictwem chińskiej platformy iQiyi (red. skrótowo – to taki lokalny odpowiednik platformy Netflix, bo Chinach mają substytuty wszystkich zablokowanych serwisów, takich jak Fecebook, Twitch, itd.). Powstanie serialu NOWHERE MAN w języku mandaryński oraz dwóch kolejnych w drodze oczywiście niczego nie zmienia. Nadal Netflix nie jest dostępny na chińskim rynku, ale otwiera się językowo na chińskie społeczeństwo. Omawiana produkcja powstała natomiast na Tajwanie, z wykorzystaniem singapurskiej infrastruktury produkcyjnej i montażowej.

NOWHERE MAN to dziwna historia, która swobodnie operuje czasem przeszłym i teraźniejszym. Momentami przy utracie skupienia możemy się nawet pogubić, w którym momencie rozgrywana jest akcja tej opowieści. Całość kręci się wokół postaci Dinga Quana oraz jego przyjaciół. Jest on głównym bohaterem serialu, ale gdybyśmy dosłownie brali tytuł międzynarodowy, to nie moglibyśmy powiedzieć, że jest on tytułowym bohaterem. Problem taki, że tytuł oryginalny bardziej oznacza „grzesznego śniącego” (red. moje tłumaczenie, na tyle, na ile już znam ten język) albo „marzyciela grzechu” (red. jak wskazuje Google Translate).

NOWHERE MAN – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Wraz z Quanem poznajemy jego bliskich oraz przyjaciół. W przeszłości związał się on z Jiang Jing Fang, a owocem ich związku był syn, który stał się po latach nowym obiektem uprowadzenia. To głównie ta sytuacja sprawia, że Quan podejmuje decyzję ucieczki z więzienia. Do niego czasami zaglądamy obserwując odsiadkę trójki przyjaciół, choć oficjalnie ciężko tą produkcję nazwać serialem o więzieniu. Scen za kratkami jest mało, ale dla lubujących się w tej tematyce (red. takich jak ja) ukazany jest obraz chińskich zakładów karnych. Tak, tak – akcja rozgrywa się w zbuntowanej republice, ale od strony więziennictwa wygląda to praktycznie identycznie, jak w Chinach kontynentalnych.

NOWHERE MAN to dramat kryminalny, ale momentami z naciskiem na gangsterkę. Dużo tu brutalności i totalnej nawalanki (red. takiej ulicznej nawalanki, bo produkcje z Hongkongu to przy tym finezja). Jeżeli kogoś to razi, to odbije się od tego serialu jak od ściany. Poza tym fabuła może się okazać dla wielu bardzo zagmatwana. Jeżeli ludziska narzekały, że drugi sezon niemieckiego serialu platformy Netflix – „Dark” jest dla nich za bardzo zagmatwany, to przy NOWHERE MAN to istny lightcik 🙂 Jednak bez obaw, z czasem (6 odcinek) trochę się wyjaśnia w sprawie całej intrygi, a finał daje odpowiedź na wszystkie postawione pytania.

A jak wypadają postacie w tym serialu ? Tu twórcy poszli na skróty. Postacie są słabo rozpisane. Praktycznie nic o nich nie wiemy, a skoki czasowe też mało wyjaśniają fragmentów ich życiorysów. Często zachowują się też irracjonalnie, więc sytuacje w jakich się znaleźli, ściągnęli sami na siebie poprzez swoje czyny i zachowanie. Wszystkie wydarzenia z ich udziałem są natomiast w tym serialu ubrane w odpowiednią oprawę muzyczną. Soundtrack w NOWHERE MAN odgrywa więc dużą rolę, choć wiadomo, że muzyka ta może nie trafić w gusta wszystkich widzów, szczególnie tych z kultury bardziej „zachodniej”.

NOWHERE MAN – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH

A jak NOWHERE MAN prezentuje się od strony aktorskiej ? Aktorzy nie są znani szerszej publice, więc dzisiejszy rozdział bardziej w telegraficznym, encyklopedycznym skrócie.

Ding Chang Quan, to aktorsko Hsiao-chuan Chang (znany też jako Joseph Chang). Zagrał on jedną z głównych ról w chińskiej produkcji FOX-a „Dung fong waa ji gaai„.

Gui, to natomiast aktorsko Jeremiah Zhang (znany też jako Liu Ze Quian). Zagrał on w rodzimym serialu o tytule międzynarodowym „Plant Goddess„. Jego brata gra natomiast Min-Fu Chou, znany z serialu „My Dear Boy„. Jiang Jing Fang, to natomiast aktorsko Alyssa Chia

Lin Jin, to aktorsko Greg Han Hsu. Serialowo to Nikulu ze wspomnianego wcześniej „My Dear Boy„. Xiao Sha, to w rzeczywistości Wang Bo Chieh, znany poza wyspą jako Edison Wang. Aktor przewinął się także w produkcjach obcojęzycznych, jak chociażby w wyśmienitym filmie „Life of Pi” (pol. Życie Pi). Bai Lan, to natomiast w rzeczywistości Mavis Fan.

NOWHERE MAN – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Serial NOWHERE MAN bywa momentami męczący. W związku z czym nie jest to produkcja dla mas. Miłośnicy azjatyckich seriali nie powinni mieć problemów z jego przetrawieniem. (red. chyba że to grupa, która konsumuje wyłącznie romantyczne k-dramy. Wtedy taka serialowa nawalanka też nie przypadnie im do gustu). Nie wchodząc w szczegóły, to cała historia przedstawiona w pierwszym sezonie stanowi zamkniętą całość. Anglojęzyczna Wikipedia sugeruje przez to nawet, że jest to miniserial. Patrząc fabularnie na zakończenie sezonu, to by pasowało, ale Netflix przedstawia to jako sezon 1. Z takim więc oznaczeniem NOWHERE MAN ląduje też na tej stronie.

Serial Człowiek znikąd jest dostępny w Polsce wraz z premierą światową, czyli od 31 października 2019 roku. Wszystkie osiem odcinków możemy obejrzeć w języku polskim na platformie NETFLIX.

Udostępnij w social mediach