November 13: Attack on Paris – MINISERIAL – Recenzja

November 13: Attack on Paris (tytuł franc. 13 novembre : Fluctuat Nec Mergitur ; pol. 13 listopada: Zamachy w Paryżu) – UNE SÉRIE DOCUMENTAIRE NETFLIX – Netflix serial oryginalny. Francuski serial dokumentalny platformy Netflix, którego twórcami są Bracia Jules i Gédéon Naudet. Serial opisuje prawdziwe wydarzenia, które miały miejsce w Paryżu w 2015 roku. Za produkcję serialu odpowiada Propagate Content (studio produkcyjne Howarda T. Owensa) oraz No School Productions (francuska grupa medialna Marie Drucker).

GATUNKI : dokumentalny
KRAJ PRODUKCJI : Francja

Miniserial November 13: Attack on Paris / 13 novembre : Fluctuat Nec Mergitur liczy 3 odcinki. Został on udostępniony widzom w całości w dniu 1 czerwca 2018 roku. Całość możemy obejrzeć w języku polskim oczywiście na platformie NETFLIX.

UWAGA : Niektóre fragmenty niniejszego artykułu mogą być nieodpowiednie dla osób wrażliwych.

November 13: Attack on Paris – MINISERIAL – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY

Serial przeprowadza nas chronologicznie krok po kroku przez zamachy terrorystyczne w Paryżu, które miały miejsce 13 listopada 2015 roku. Całość rozpoczyna się przed stadionem Stade de France w Saint-Denis, następnie obejmuje pobliskie bary i restauracje oraz dosięga ludzi zgromadzonych wówczas na koncercie w Bataclan Theatre. Wraz z tym wstrząsającym dokumentem śledzimy kolejno omawiane wydarzenia oraz słuchamy relacji naocznych świadków tych zdarzeń.

November 13: Attack on Paris – MINISERIAL – Recenzja – ANALIZA – część 1

W dniu 1 czerwca 2018 roku Netflix serwuje widzom nie lada gratkę. Szczególnie jest to wartościowy dokument dla widzów zainteresowanych tematyką współczesnego terroryzmu. To francuski serial dokumentalny, który szczegółowo opisuje nam tragiczne wydarzenia z 13 listopada 2015 roku. Poza szczegółowym opisem zdarzeń równocześnie otrzymujemy relacje świadków, którzy pośrednio i bezpośrednio uczestniczyli w omawianych wydarzeniach.

Horror dla mieszkańców (i przyjezdnych) Paryża rozpoczął się wieczorem, bo dokładnie o 21:16 czasu lokalnego. Terroryści planowali dostać się na stadion Stade de France w Saint-Denis, gdzie rozgrywał się mecz Reprezentacji Francji z Reprezentacją Anglii. Na takich stadionach panuje jednak większa kontrola, więc bombowy plan terrorystów ISIS pokrzyżowali ochroniarze wpuszczający kibiców na stadion.

Terroryści zaczęli wdrażać plan B, który objął okoliczne bary i restauracje. Tam doszło do strzelaniny, a następnie słychać było pierwszą eksplozję. Ta oczywiście była dobrze słyszana również na stadionie, na którym przebywał wówczas Prezydent Francji François Hollande. Dostaje on informację o ataku terrorystycznym. Następnie doszło jeszcze do dwóch innych eksplozji, które wywołali terroryści nie wpuszczeni wówczas na stadion.

Następnie serial dokumentalny November 13: Attack on Paris ukazuje nam drogę terrorystów, którzy swoimi atakami obejmowali trasę od stadionu Stade de France po Teatr Bataclan. Terroryści kolejno atakowali bary i restauracje przy bulwarze Voltaire’a oraz na rue Alibert, rue de la Fontaine-au-Roi, rue de Charonne, avenue de la République i bulwarze Beaumarchais’go.

November 13: Attack on Paris – MINISERIAL – Recenzja – ANALIZA – część 2

November 13: Attack on Paris to jednak nie tylko szczegółowe ukazanie przebiegu całej akcji. To również relacje świadków. W przypadku ataku na bary i restauracje widzowie otrzymują dawkę informacji z przebiegu akcji akcji ratunkowej od służb porządkowych i interwencyjnych. Mają również szansę usłyszeć wstrząsające opowieści ludzi, którzy tam pracowali. Są to zarówno właściciele lokali, jak i inne przebywające wówczas w pobliżu osoby. Dokument więc zbiera zeznania świadków strzelaniny w restauracji Petit Cambodge (pol. Mała Kambodża), w której śmierć poniosły cztery osoby oraz relacje właściciela La Belle Equipe, w której zginęły kolejne osoby, w tym jego żona. Miniserial świetnie ukazuje emocje świadków zdarzeń, a przecież sam dokument nie był kręcony bezpośrednio dzień po tych tragicznych wydarzeniach. Widzom jednak ciężko odczuć, że minął już jakiś czas, bo wsłuchując się chociażby w słowa Gregory’go – właściciela lokalu La Belle Equipe można poczuć, że wspomnienia te są żywe i jakby bardzo świeże.

Terroryści oczywiście nie poprzestawali na zabijaniu. Plan był prosty – siać strach i chaos. Otworzyli więc ogień w stronę ludzi na zewnątrz baru Carillon koło kanału Saint Martin. Tam zginęły kolejne osoby i wielu następnych zostało rannych. Następnie terroryści wtargnęli do Bataclan Theatre. Odbywał się tam wówczas koncert amerykańskiej grupy rockowej Eagles of Death Metal. Pierwsze strzały zaintrygowały występujących, a następne szybko dały do myślenia, że to nie odpalane petardy i fajerwerki. Zespół zdołał opuścić obiekt, ale znacznie mniej szczęścia mieli ludzie z publiczności. Terroryści zaczęli oddawać strzały w tłum, po których padały kolejne osoby. Następnie sprawcy terroru już wiedzieli, że to może być koniec ich akcji, więc postanawiają wziąć zakładników i użyć ich jako tarcze oraz ewentualne karty przetargowe.

November 13: Attack on Paris – MINISERIAL – Recenzja – ANALIZA – część 3

Ten fragment miniserialu November 13: Attack on Paris wydaje się najciekawszy i budzi największe emocje u widza. To właśnie w tym fragmencie dokumentu mamy okazję zobaczyć i usłyszeć relacje kilku z zakładników Bataclan Theatre. Wśród nich była też niepełnosprawna kobieta, której terroryści darowali życie, jeśli będzie wykonywać ich polecenia. To opowiadania Caroline są chyba najbardziej wstrząsające i wzruszające w całym tym miniserialu.

Z relacji kobiety i pozostałych świadków, którzy zdecydowali się podzielić swoimi przeżyciami z widzami platformy Netflix, dowiadujemy się jak wyglądało wówczas zachowanie terrorystów. Szczegółowo opowiadają nam o tym Arnaud, Marie, Stéphane, David i Gregory. Terroryści od samego początku, do niemal końca, byli bezwzględni. Dwójka z nich w pewnym momencie nawet śmieje się z osoby z widowni udającej zmarłą. Następnie dobijają ją śmiertelnym strzałem udowadniając jej, że nie ma ona do czynienia z przeciętnymi głupkami. Następnie terroryści gromadzą zakładników w jednej bocznej sali poza główną salą widowiskową. Pozostałym ludziom udaje się wówczas zbiec. Część z nich ucieka na wyższe piętro i chowa się na poddaszu, a pozostała część wydostaje się przez okno teatru. Pozostali trafiają w ręce zakładników i jedynie mogą czekać na odbicie ich przez brygadę terrorystyczną.

November 13: Attack on Paris – MINISERIAL – Recenzja – ANALIZA – część 4

November 13: Attack on Paris to miniserial dokumentalny, więc opisuje faktyczne wydarzenia, które nie stanowią w myśl definicji spoilerów. [red. warto zwrócić na to uwagę z uwagi na charakter tego artykułu, bo wielu ludzi nie wie, że w przypadku seriali dokumentalnych i historycznych nie ma spoilerów, skoro są to wydarzenia na faktach]. Stąd nie jest spoilerem informacja, że szturm antyterrorystów został przeprowadzony i był on niezwykle skuteczny. W ten sposób nikt z zakładników nie zginął, a kilku z nich dzieli się z nami swoją wstrząsającą relacją w tym właśnie dokumencie. Miniserial dokumentalny ukazuje nam jak sprawnie przebiegła akcja odbicia zakładników. Dosłownie ze stoperem w ręku możemy prześledzić przebieg akcji. Sprawną akcję zlecił i przeprowadził Chef de la BRI de Paris – Komisarz Christophe Molmy.

Dodatkowo w Teatrze Bataclan część osób ukryła się na poddaszu obiektu. Te osoby także biorą udział w tym miniserialu opisując nam wydarzenia od ich strony. Osoby te uniknęły pojmania przez terrorystów, więc nie stali się zakładnikami. Niebezpieczne dla nich było również opuszczenie teatru, więc czekali tam na szturm antyterrorystów i zakończenie całego horroru.

November 13: Attack on Paris to nie tylko relacje świadków zdarzeń, ale również ukazanie sytuacji od strony służb porządkowych. Poznajemy relacje zarówno ochroniarzy stadionu Stade de France w Saint-Denis, jak i policjantów, strażaków, ratowników medycznych i innych osób starających się wówczas zapobiec większej tragedii.

November 13: Attack on Paris – MINISERIAL – Recenzja – PODSUMOWANIE

Koniec końców mamy do czynienia ze świetnie zrealizowanym serialem dokumentalnym. Niestety krótkim, bo posiadającym zaledwie trzy odcinki, ale za to przejmującym i wzbudzającym wielkie emocje. Duże podziękowanie należą się świadkom, którzy zdecydowali się podzielić się z nami swoimi opisami zdarzeń. Zakładnicy z Teatru Bataclan spotkali się nawet trzy lata po tych wydarzeniach. Właściciel lokalu La Belle Equipe – Gregory natomiast reaktywował swój lokal użytkowy i nadal stanowi on lokal gastronomiczny. Tą decyzję jak sam twierdzi podjął jeszcze w dzień zamachu, jako hołd dla zmarłej żony oraz dla pamięci o niej, która także żyje w jego nastoletniej córce.

W grudniu 2015 roku zespół Eagles of Death Metal także ponownie wystąpił w Paryżu. Tym razem u boku bardziej znanej grupy U2. Wspólny koncert był hołdem dla ofiar listopadowych zamachów terrorystycznych.

Platforma Netflix jest znana z różnych dobrych dokumentów, które potrafią wstrząsnąć widzem, jak chociażby serial „The Keepers„. Tak jest i tym razem. Na koniec warto dodać, że jeżeli ktoś nie miał okazji obejrzeć tego dokumentu, to November 13: Attack on Paris / 13 novembre : Fluctuat Nec Mergitur, pod polskim tytułem 13 listopada: Zamachy w Paryżu jest również miniserialem dokumentalnym platformy Netflix. W związku z czym stale możemy go obejrzeć w każdej chwili z biblioteki produkcji oryginalnych platformy NETFLIX.

Udostępnij w social mediach