NINE PERFECT STRANGERS – Miniserial – RECENZJA

NINE PERFECT STRANGERS (polski tytuł: Dziewięcioro nieznajomych) – A hulu ORIGINAL – serial oryginalny hulu. Amerykański dramat psychologiczny, którego twórcą jest David E. Kelley. Miniserial powstał na motywach powieści wydanej pod tym samym tytułem, autorstwa Liane Moriarty. Za produkcję serialu odpowiada David E. Kelley Productions (studio produkcyjne założone przez Davida E. Kelley’ego), Blossom Films (studio produkcyjne założone przez Nicole Kidman i Per Saari), Made Up Stories (studio produkcyjne założone przez Brunę Papandrea’e) oraz Endeavor Content (znane wcześniej jako William Morris Endeavor Entertainment – amerykańska agencja talentów).

GATUNKI : dramat psychologiczny / mystery
KRAJ PRODUKCJI : USA

Miniserial NINE PERFECT STRANGERS liczy 8 odcinków. Premierowo był on udostępniany widzom platformy hulu od 18 sierpnia 2021 roku do 22 września 2021 roku.

NINE PERFECT STRANGERS – Miniserial – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o wydarzeniach z tajemniczego ośrodka Tranquillum House, mającego opinię wyjątkowo elitarnego miejsca odnowy biologicznej. Do Tranquillum House z różnych stron zjeżdżają goście na 10-dniowy turnus odnowy biologicznej. Z jednej strony zmierza rodzina Napoleona Marconiego. Z drugiej strony jest to influencerka Jessica oraz towarzyszący jej Ben. Pragną oni poprzez pobyt w Tranquillum House naprawić swoje małżeńskie relacje. Kolejną osobą w drodze jest pisarka Frances Welty, która właśnie dowiaduje się, że wydawca pogrzebał jej książkę. Tym samym kobieta wpada w furię, na co reaguje przejeżdżający obok Tony. Kolejnym gościem Tranquillum House jest Lars. Ten dostaje w sklepie darmową poradę, aby nie zabierał do ośrodka komórki. Miejsce to bowiem całkowicie zmienia człowieka i na to też liczy Carmel.

Po przyjeździe do ośrodka goście dostają w przydziale swoich opiekunów. Informowani są również, że zostaną im zabrane wszelkie obciążenia, typu telefony komórkowe. To wręcz szok dla Jessiki, która nie rozstaje się ze swoim smartphonem. Nikt jednak nie zauważa smartwatcha Larsa, który ten przemyca do ośrodka. Następnym krokiem jest podpisanie klauzuli poufności. Larsa natomiast dziwi wymóg pobrania krwi, skoro przesłał ośrodkowi swoją dokumentację medyczną. Jednak właśnie zgodził się na to wszystko podpisując deklarację.

Każdy z dziewięciorga nowych gości trafił do ośrodka w innym celu. Tony nawet twierdzi, że był to przypadek, gdyż wybrał spontanicznie najdroższe SPA i nagle znalazł się w Tranquillum House. Gości natomiast bacznie obserwuje i analizuje rosyjska założycielka i nadzorczyni ośrodka Masha Dmitrichenko. Ci starają się poznać siebie wzajemnie w różnych okolicznościach. Następnie wspólnie mają pierwszą sesję powitalną. Masha obiecuje gościom, że za dziesięć dni wyjadą stąd całkowicie odmienieni. Przeżyją to, co ona kiedyś przeżyła, gdy umarła i wróciła do życia po śmierci klinicznej. Śmierć może być bowiem narodzinami i istnym błogosławieństwem. Do tego będą dożyć przez nadchodzące dziesięć dni.

NINE PERFECT STRANGERS – Miniserial – Recenzja – ANALIZA – część 1

Na stronie Seriale Srebrnego Ekranu prezentujemy tezę, że w ostatnich latach najlepsze miniseriale powstają dla platformy hulu. Stąd jeżeli hulu prezentuje nam kolejny miniserial, to bez względu na jego gatunek, warto po niego sięgnąć nawet w ciemno, z uwagi na etykietę A hulu ORIGINAL. No a co tym razem serwuje widzom hulu ? NINE PERFECT STRANGERS (z polskim tytułem Dziewięcioro nieznajomych) to dramat psychologiczny. Ociera się nawet o thriller psychologiczny, ale właściwie tylko w finale serialu.

Sam serial natomiast opowiada o przypadkowych gościach ośrodka odnowy biologicznej i duchowej Tranquillum House. Przypadkowych gościach względem siebie, ale nie względem właścicielki i założycielki tego ośrodka. Ta dobiera swoich gości / klientów / kuracjuszy według pewnego klucza. Cena za 10-dniowy turnus jest zaporowa. Jeśli jednak ktoś pasuje pod jej schemat, to Masha może nawet takim gościom zaoferować rabat. Na taki 50% rabat załapała się rodzina Marconich. Ta żyje w traumie po śmierci Zacha. Był on synem małżeństwa Marconich oraz bratem bliźniakiem obecnie 21-letniej Zoe. Chłopak powiesił się z niewyjaśnionych powodów, a ten fakt totalnie wstrząsnął całą rodziną. Kto jak kto, ale Morconi potrzebują właśnie odbudowy fizycznej i psychicznej w takim ośrodku, jakim jest wysoko oceniany Tranquillum House.

Pobyt w ośrodku Tranquillum House ma odmienić, a raczej naprawić życie każdego z kuracjuszy. Każdy bowiem z dziewięciorga zaproszonych w ramach jednej turnusu gości ma swoje problemy. Pewne wydarzenie życiowe sprawiło, że wymagają oni naprawy. Naprowadzenia na właściwe tory. Ponownego zrozumienia tego, co jest w życiu naprawdę ważne i istotne. Co powoduje, że mogą być ponownie szczęśliwi. Ten złoty środek muszą jednak wydobyć z siebie sami. Masha Dmitrichenko jest jedynie osobą, którą odpowiednio ich ku temu poprowadzi. W tym zadaniu towarzyszą jej asystenci w postaci pary, z którą los ją osobiście złączył. To Yao i Delilah, którzy robią tu za osobistych opiekunów przybyłych gości.

NINE PERFECT STRANGERS – Miniserial – Recenzja – ANALIZA – część 2

Ośrodek Tranquillum House ma swoje niestandardowe metody terapii i przywracania kuracjuszy na właściwe życiowe tory. Jednak aby były one bezpieczne dla ludzi z danego turnusu, to wcześniej Masha wymaga od gości pełnej dokumentacji medycznej. Nadzorem medycznym kieruje Glory, a wszelkie te niestandardowe metody terapii są tu wdrażane etapowo. Nie mogą bowiem ruszyć z terapią z grubej rury, bo każdy z gości turnusu jest inny, jak i każdy kolejny turnus charakteryzuje się własnymi, odrębnymi cechami. Przeszarżować również z tą terapią nie mogą, bo takie coś w przeszłości skończyło się raz tragicznie. Na całe szczęście dla właścicielki obiektu, wszystko co tu zachodzi dzieje się za zamkniętymi drzwiami i jest owiane wielką tajemnicą. Wokół tej tajemnicy krążą natomiast legendy. W takich okolicznościach znajdzie się śmiałek, który chciałby upublicznić to, co zachodzi za murami Tranquillum House.

Serial NINE PERFECT STRANGERS kładzie duży nacisk na aspekty psychologiczne. Każdy z gości turnusu ma swoje problemy. Często właśnie dotykające sfery psychicznej. Nie każdy z nich jednak wierzy, że tutaj zaradzą jego problemom. Zadaniem Mashy i jej asystentów jest więc etapowe rozwianie tego sceptycyzmu. Obecny turnus jest dodatkowo bardziej zróżnicowany w kwestii problemów, jakie targają kuracjuszami. Małżeństwo Chandler stara się tutaj naprawić relacje w związku. Frances ma natomiast problemy natury zawodowej. W rzeczywistości to życie uczuciowe storpedowało jej pracę pisarską, gdyż piszę ona o rzeczach, o których nie ma zielonego pojęcia z praktyki życiowej.

Inną sytuację ma Tony. On zniszczył sobie relacje rodzinne z własnej woli. Nie potrafi jednak nawet przed samym sobą przyznać się, co do tego doprowadziło. Podobny problem, choć o innym podłożu ma Lars, którego pobyt Tranquillum House wiąże się równolegle z dodatkowym tajemniczym celem. Dziewięcioro nieznajomych z tego turnusu uzupełnia natomiast Carmel. Ta jest najbardziej entuzjastycznie nastawiona do terapii. Szybko okazuje się jednak, że ma ona największe problemy z akceptacją swojego stanu psychicznego.

NINE PERFECT STRANGERS – Miniserial – Recenzja – ANALIZA – część 3

Ciekawie w omawianym serialu ukazany jest sam proces terapii. On jest owiany tajemnicą i kuracjusze o metodach terapii dowiadują się dość późno. Właściwie widzowie dowiadują się o nich dopiero w momencie, gdy goście odkrywają prawdę o metodach Mashy. Stąd te odsłanianie tajemnic wraz z ciągiem fabuły, pasuje dodatkowo do określenia gatunkowego Mystery. Te w przypadku NINE PERFECT STRANGERS (polski tytuł: Dziewięcioro nieznajomych) pasuje idealnie. Tu bowiem nie dostajemy na starcie gotowych odpowiedzi. Nie dostajemy też podłożonych pod nos wskazówek. One przychodzą z czasem i poznajemy je wspólnie z bohaterami serialu.

Omawiany serial ma jeszcze jedną ciekawą cechę. Goście Tranquillum House zjeżdżając na obecny turnus nie pałali do siebie sympatią. W większości przypadków nie szukali tutaj przyjaźni. Poza tym ludzie z problemami życiowymi nie są przecież w kwestii doboru przyjaciół obiektami pierwszego wyboru. Jednakże te wspólne dziesięć dni dużo zmienia w ich wzajemnych relacjach. Przypomina to trochę pod tym względem sanatorium. Tam też wspólnie spędzony czas w zamkniętym ośrodku może zaowocować często przyjaźniami, czy romansami. I co ciekawe, w Tranquillum House wystarczyło do tego zaledwie dziesięć dni.

Te zbliżenie do siebie jest o tyle ciekawe, że postacie te bardzo różniły się od siebie pod każdym względem. Wywodzą się one z różnych środowisk i charakteryzują się odmiennymi cechami. Nie oznacza to jednak, że nie mogą szybko złapać wspólnego języka. I to tutaj się dzieje, a widzowie śledzą każdy ich kolejny ruch z coraz większym zainteresowaniem. Serial bowiem może się podobać i zwiększać to poczucie z każdym kolejnym odcinkiem.

NINE PERFECT STRANGERS – Miniserial – Recenzja – O AKTORACH – część 1

Fabuła fabułą, ale w takich produkcjach największe znaczenie mają dobrze rozpisane postacie. Widzowie takie właśnie postacie otrzymują w tym serialu. Przyjrzyjmy się więc teraz, kto aktorsko wciela się w te wszystkie postacie.

Producentką oraz odtwórczynią jedną z głównych ról w miniserialu NINE PERFECT STRANGERS jest Nicole Kidman. To ona wciela się w postać Mashy Dmitrichenko. Amerykańsko-australijska aktorka na początku swojej kariery była bardziej znana z dużego ekranu. Na złotym ekranie wcieliła się w postać Virginii Woolf w filmie „The Hours„. To również Becca z „Rabbit Hole” oraz Alice Harford w „Eyes Wide Shut„. No i również dr Chase Meridian w „Batman Forever” (red. o czym jako fan DC nie mogę nie wspomnieć). Z czasem zaczęła grać również w serialach. To Julia w „Top of the Lake” oraz Celeste Wright w „Big Little Lies„. Ponadto wystąpiła jako Grace Fraser w miniserialu „The Undoing” (pol. Od nowa).

Tatianę zagrała tu Alyla Browne, a Delilah, to aktorsko Tiffany Boone. Serialowo to Roxy Jones w „Hunters” oraz Mandy Lang w „The Following„. Epizodycznie przewinęła się również przez inny miniserial hulu – „Little Fires Everywhere„.

Yao, to w rzeczywistości Manny Jacinto. Najbardziej znany jest on z roli Jasona Mendozy w serialu NBC „The Good Place„. Epizodycznie przewinął się on również przez pierwszy sezon „iZombie„, pierwszy sezon „The 100” oraz pierwszy sezon „Wayward Pines”.

Bardziej na uboczu Paul Drabble, to w rzeczywistości Ben Falcone. Glory, to natomiast aktorsko Zoe Terakes. Serialowo to chociażby Reb Keane w „Wentworth” (z polskim tytułem Wentworth: Więzienie dla kobiet).

NINE PERFECT STRANGERS – Miniserial – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Teraz goście / kuracjusze / klienci Tranquillum House. W postać Napoleona Marconiego wcielił się Michael Shannon. Serialowo to przede wszystkim Nelson Van Alden w „Boardwalk Empire„. To również Gary Noesner w „Waco„.

Heather Marconi, to aktorsko Asher Keddie. Australijka zagrała Clare Kowitz w serialu „Stateless„. To również Julia Jackson w „Love My Way” (red. serialu, który co sezon zmieniał swojego nadawcę).

Syna wyżej wymienionej pary zagrał Hal Cumpston. Do tej pory dał się on poznać z roli Silasa Plasketta w serialu „The Walking Dead: World Beyond„.

Córkę wyżej wymienionej pary zagrała natomiast w tym serialu Grace Van Patten. Wcześniej wystąpiła ona jako Olivia Meadows w „Maniac” oraz w drobnej roli Ally Pontecorvo w serialu „The Sopranos„.

Carmel, to w rzeczywistości Regina Hall. Serialowo to Dawn Towner w „Black Monday” oraz Corretta Lipp w „Ally McBeal„.

Lars, to aktorsko Luke Evans. Filmowo to Aramis w dziwnej adaptacji powieści „The Three Musketeers” oraz Bard w „The Hobbit: The Desolation of Smaug„. Serialowo to John Moore w „The Alienist„. Dubbingowo to natomiast król Merriman w „Crossing Swords„.

Ben Chandler, to aktorsko Melvin Gregg. Serialowo to między innymi Drew 'Manboy’ Miller w „Snowfall” oraz DeMarcus Tillman w „American Vandal„. To również LaShawn Devereux w serialu hulu – „Freakish„.

Jessica Chandler, to natomiast w rzeczywistości Samara Weaving. Australijka najdłużej na srebrnym ekranie gościła w operze mydlanej Home and Away.

Frances Welty, to aktorsko Melissa McCarthy. Serialowo to między innymi Sookie St. James w „Gilmore Girls” oraz Dena w „Samantha Who?„. Ponadto wystąpiła jako Molly Flynn w komediowym „Mike & Molly„.

Obsadę serialu uzupełnia Tony. W tej roli wystąpił Bobby Cannavale. Serialowo to chociażby Colin Belfast w „Homecoming” oraz Vince D’Angelo w „Will & Grace„. To również Richie Finestra w „Vinyl” oraz Alonzo Torquemada w „Oz„.

NINE PERFECT STRANGERS – Miniserial – Recenzja – PODSUMOWANIE

Reasumując analizę serialu NINE PERFECT STRANGERS (polski tytuł: Dziewięcioro nieznajomych) cofnijmy się do samego początku. To miniserial platformy hulu, a skoro w ostatnich latach najlepsze miniseriale powstają dla platformy hulu, to grzechem zaniedbania byłoby po niego nie sięgnąć. Oczywiście tematycznie i gatunkowo nie jest to lekki serial do przysłowiowego obiadu. Seriale psychologiczne mają to do siebie, że nie powinniśmy je oglądać w jakiejkolwiek wolnej chwili. Są one ciężkostrawne, gdy się dorwiemy do nich z tzw. biegu. Produkcje takie wymagają większej uwagi i skupienia. Jeżeli z takim przygotowaniem zasiądziemy do seansu, to wówczas ten serial wchłoniemy z przyjemnością. Choć tematyka problemów poszczególnych ludzi nie jest przyjemna, to sam serial ogląda się z zainteresowaniem. Jest to bowiem widowisko z dobrym scenariuszem, ciekawą fabułą, stopniowanym tempem akcji i z ciekawie rozpisanymi postaciami. Produkcja ma więc wszystko to, co powinien mieć kompletny miniserial. Czy coś jeszcze trzeba dodać do podsumowania tego serialu (?).

Udostępnij w social mediach