NAWIGACJA

NAWIGACJA – do łatwiejszej nawigacji na stronie służą KATEGORIE oraz TAG-i. Każdy artykuł zamieszczany na stronie głównej opatrzony jest sygnaturą kategorii. Przez hiperłącze, czytelnicy mogą bardzo szybko dotrzeć do postów, które ich szczególnie interesują.

LEGENDA – opis kategorii i mały słownik znaczeń:

RECENZJE – najważniejszy element strony Seriale Srebrnego Ekranu. Każda recenzja zawiera opis wstępny, analizę, część z informacjami o aktorach, czasami też część „inspiracje” lub ewentualne subiektywne opinie autora (część zatytułowana „od autora”).

STRESZCZENIE – szczegółowe streszczenie danego serialu

NEWS – świeże doniesienia z branży serialowej oraz serwisów VOD

INFO – ogłoszenia, czyli informacje ogólne o samej witrynie Seriale Srebrnego Ekranu.

NA TEMAT – artykuły poboczne z branży około filmowej/serialowej.

NAWIGACJA – katalog gatunków seriali

Na stronie Seriale Srebrnego Ekranu stosowana jest pełna gama gatunkowa seriali (+ dodatkowo wyszczególniane podgatunki). Oznaczenie gatunkowe jest wyszczególnione we wstępie każdej recenzji serialu.

I tak kolejno mamy thrillery ze wszystkimi podgatunkami thrillera. Ponadto znajdziecie tu seriale fantasy (również w ich ramach : dark fantasy, epic fantasy, urban fantasy, fantasy  naprzyrodzone, czyli ang. supernatural-fiction i fantasy paranormalne) oraz podobne do nich seriale superbohateskie. Horrory wyszczególniają również slashery, a horrory-komedie, określane są tu jako komedie grozy. W serialach komediowych dodatkowo wyróżnia się komedie romantyczne oraz sitcomy. Ponadto znajdziecie tu wiele komediodramatów. Dramat natomiast oznacza zawsze serial, którego gatunkowo ciężko zaszeregować w ramach jakiegoś jednego gatunku. W innych przypadkach Dramaty mają dodany drugi człon (np. dramat kryminalny, czy dramat prawniczy lub medyczny). Właściwie gama gatunkowa łączy wszystkie nazwy gatunków pojawiające się w takich serwisach jak IMDb, Rotten Tomatoes, czy anglojęzyczna wersja Wikipedii. Stąd mogą się tu pojawić nazwy gatunków w języku angielskim, które nie mają polskich odpowiedników, ale to wszystko po to, aby w jak najlepszy sposób zaszeregować gatunkowo wszystkie recenzowane tu seriale.

NAWIGACJA – czyli jak szukać danego serialu

W serwisie Seriale Srebrnego Ekanu możemy również nawigować po TAG-ach. Te odnoszą się do wszystkich serwisów VOD działających legalnie w Polsce. Przy każdej recenzji na wstępie otrzymujemy informację, gdzie możemy dany serial obejrzeć w Polsce legalnie. TAG-i natomiast ubierają w zbiór wszystkie produkcje dostępne w danym czasie we wskazanym serwisie VOD.

Przy każdej recenzji na samym wstępie oznaczony jest również kraj produkcji omawianego serialu.

 

 

UWAGA !!!

Na stronie Seriale Srebrnego Ekranu, każdy tytuł recenzowanego serialu jest w oryginalnym brzmieniu. I tak powinniśmy go wyszukiwać za pośrednictwem wewnętrznej wyszukiwarki. (chociaż obecna forma wewnętrznej wyszukiwarki działa już bardziej intuicyjnie). Nie ma tu żadnych polskich zmyślonych tłumaczeń, ani nawet tych dobrze przetłumaczonych z oryginału. Wszystko by zachować jednolity schemat publikacji artykułów. Stąd na przykład hiszpańskie seriale są z hiszpańskim tytułem. Wyjątek stanowią produkcje zagraniczne Netflixa, bo platforma ta używa w wielu przypadkach angielskie tytuły międzynarodowe.

Wyjątkiem są seriale z tytułami pozbawionymi łacińskich liter. Chociażby wszelkie izraelskie, koreańskie, japońskie, czy chińskie produkcje (choć z cyrylicą ryzykujemy i zobaczymy na ile to będzie skuteczne). W takim wypadku widnieje angielski tytuł międzynarodowy, a wewnątrz artykułu tytuł po bezpośredniej łacińskiej transkrypcji. To wymuszony wyjątek. W innym wypadku nikt z polskich czytelników nie odnalazłby ich w tym serwisie, poza wejściem przez stronę główną.