NAWIGACJA

NAWIGACJA – do łatwiejszej nawigacji na stronie służą KATEGORIE oraz TAG-i. Każdy artykuł zamieszczany na stronie głównej opatrzony jest sygnaturą kategorii. Przez hiperłącze, czytelnicy mogą bardzo szybko dotrzeć do postów, które ich szczególnie interesują.

LEGENDA – opis kategorii i mały słownik znaczeń:

RECENZJE – najważniejszy element strony Seriale Srebrnego Ekranu. Każda recenzja zawiera opis wstępny, analizę, część z informacjami o aktorach, czasami też część „inspiracje” lub ewentualne subiektywne opinie autora (część zatytułowana „od autora”).

NEWS – świeże doniesienia z branży serialowej.

INFO – informacje ogólne o samej witrynie Seriale Srebrnego Ekranu.

NA TEMAT – artykuły poboczne z branży około filmowej/serialowej.

NAWIGACJA – katalog gatunków seriali

Na stronie Seriale Srebrnego Ekranu stosowana jest pełna gama gatunkowa seriali (+ dodatkowo wyszczególniane podgatunki). TAG-i z gatunkami seriali są zawsze opisane dużymi drukowanymi literami.

I tak kolejno mamy thrillery ze wszystkimi podgatunkami thrillera. Ponadto znajdziecie tu seriale fantasy (również w ich ramach : dark fantasy, epic fantasy, urban fantasy, supernatural-fiction i paranormal) oraz podobne do nich seriale superbohateskie, oznaczane w serwisie jako superhero. Horrory wyszczególniają również slashery, a horrory-komedie, określane są tu jako komedie grozy. W serialach komediowych dodatkowo wyróżnia się komedie romantyczne oraz sitcomy. Ponadto znajdziecie tu wiele komediodramatów. Dramat natomiast oznacza zawsze serial, którego gatunkowo ciężko zaszeregować w ramach jakiegoś jednego gatunku. W innych przypadkach Dramaty mają dodany drugi człon (np. dramat kryminalny, czy dramat prawniczy lub medyczny). Właściwie gama gatunkowa łączy wszystkie nazwy gatunków pojawiające się w takich serwisach jak IMDb, Rotten Tomatoes, czy anglojęzyczna wersja Wikipedii. Stąd wiele tu nazw gatunkowych w języku angielskim, które nie mają polskich odpowiedników, ale to wszystko po to, aby w jak najlepszy sposób zaszeregować gatunkowo wszystkie recenzowane tu seriale.

NAWIGACJA – czyli jak szukać seriali z danego gatunku.

Wybieramy w artykule przypisany TAG gatunku serialu, przenosimy się do odpowiedniej podstrony. Na niej znajdziemy wszystkie dostępne seriale z tego gatunku. Dla łatwiejszego przenoszenia się do podstron z zebranymi serialami z jednego gatunku służy również dodatkowy panel z chmurą tagów, który jest dostępny na stronie.

Musimy pamiętać, że dany serial może być przypisany do więcej niż jednego gatunku, wtedy podczas nawigacji znajdziemy go w każdej z tych grup.

Pozostałe TAGI natomiast dotyczą głównie zaszeregowania oryginalnych produkcji wg konkretnego źródła (np. produkcje oryginalne HBO, czy NETFLIX). W tym przypadku dotyczy do jedynie produkcji oryginalnych -> autorskich (o dostępności danego serialu na platformie można osobno wyczytać przeglądając każdy artykuł). Ponadto TAGI dotyczą też krajów producenta danego serialu (np. USA, KANADA).

UWAGA !!!

Na stronie Seriale Srebrnego Ekranu, każdy tytuł recenzowanego serialu jest w oryginalnym brzmieniu. I tak musimy go wyszukiwać za pośrednictwem wewnętrznej wyszukiwarki. Nie ma tu żadnych polskich zmyślonych tłumaczeń, ani nawet tych dobrze przetłumaczonych z oryginału. Wszystko by zachować jednolity schemat publikacji artykułów. Stąd na przykład hiszpańskie seriale są z hiszpańskim tytułem. Wyjątek stanowią produkcje zagraniczne Netflixa, bo platforma ta używa w wielu przypadkach angielskie tytuły międzynarodowe.

Wyjątkiem są seriale z tytułami pozbawionymi łacińskich liter. Chociażby wszelkie izraelskie, koreańskie, japońskie, czy chińskie produkcje (choć z cyrylicą ryzykujemy i zobaczymy na ile to będzie skuteczne). W takim wypadku widnieje angielski tytuł międzynarodowy, a wewnątrz artykułu tytuł po bezpośredniej łacińskiej transkrypcji. To wymuszony wyjątek. W innym wypadku nikt z polskich czytelników nie odnalazłby ich w tym serwisie, poza wejściem przez stronę główną.